Foto – Uldis Muzikants

Soli pa solim: kā apkopt vīnogas 0

Ko tagad vajadzētu darīt ar vīnogulājiem? Man tie iestādīti gan uz lauka, gan siltumnīcā. Baidos rīkoties, jo pavasarī vīnogas sulojot, taču raizējos, ka atkal saaugs kā biezoknis. KĀRLIS LIEPĀJĀ

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

 

– Vīnogām katru gadu viss ir no jauna. Jauns gads – jauna dzīve, – skaidro vīnogu audzētājs Edgars Zihmanis no Kroņauces. Šo ogulāju dzīves ciklu viņš salīdzina ar vasaras avenēm. Uz pērnā gada dzinumiem veidojas raža, bet nākamajam gadam jāizaudzē jauns ražotājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīnogas dzinumu izaudzē vienā gadā. Ja dzinums vārgs, vecos nogriež, saīsinot līdz pāris pumpuriem, un ataudzē atkal divus jaunus zarus no spēcīgākajiem dzinumiem. Rudenī atstāj tikai šos divus spēcīgos sānzarus, vārgos izlauž. Ja dzinumi vēl izskatās nīkulīgi, vīnogu atsēdina vēlreiz.

Edgars Zihmanis deserta vīnogas audzē speciālos plēves tuneļos. Tam piemērotas šķirnes ‘Flora’, ‘Kodrjanka’, ‘Arkādija’, ‘Viktorija’ ar sarkanām ogām, ‘Vostorg Ideaļnij’ u.c. Daudzas deserta šķirnes var audzēt arī atklātā laukā, taču ogu kvalitāte, iespējams, būs sliktāka. Šādā vietā audzē vīnam paredzētās šķirnes.

Ir novērots, ka vīnogas labāk ziemo ārā, kur ir sniegs. Tad tām ir mazāk slimību un kaitēkļu, augsnē gana daudz mitruma. Siltumnīcā jau janvārī, februārī uzspīd saule un sāk kaltēt dzinumus. Tāpēc ideālais variants ir plēvi ziemā noņemt un uzklāt pavasarī, aprīlī. Vēl vīnogulājam patiktu, ja plēves siltumnīcā ziemā ienestu sniegu.

Vīnkopis atzīst, ka daudzi baidās vīnogas audzēt plēves tuneļos vai siltumnīcās, jo iedomājas, ka tās izaugs milzīgas un slimos. Pareizi veidojot, būs tik lielas, kā tām ļaus. Zem plēves seguma būs sevišķi skaisti ogu ķekari, kas svarīgi deserta šķirnēm.

Neapkurināmās plēves siltumnīcās vīnogu dzīve rit pilnā sparā, bet atklātā laukā tas notiks aptuveni jūnija sākumā un vidū.

Vīnogu šķirnes, kas veidotas ziemeļos, labāk prot pielāgoties, nereaģē uz pirmajiem saules stariem. Dienvidnieces plaukst ātrāk. Tas it kā ir labi, taču slikti, ja atgriežas auk­stums. Plēves tunelis no tā pasargā.

! Šogad vīnogas ziemojušas diezgan slikti. Agri pavasarī šķita, ka pumpuri dzīvi, bet tagad neplaukst. No temperatūras svārstībām aprīlī cieta spēcīgākie krūmi, kas modās agrāk. Vārgākie, kas bija lēnāki, jūtas labāk.

Vīnogām kaitē arī kurmis, kas veido alas, pa kurām ziemā saknēm piekļūst aukstums. Tas sevišķi postīgi šogad, kad bija kailsals.


Kā izvēlēties labu stādu

Vīnogas uz lauka var stādīt, kad beigušās salnas, jo siltumnīcā audzētajiem stādiem jau ir zaļas lapas, un tās var apsalt. Sena dārznieku gudrība māca, ka īstais laiks vīnogu stādīšanai ir tad, kad noziedējušas ābeles.

Ieteicams pirkt stādu, kas audzēts lielā podā. Tam sakņu sistēma ir attīstījusies, labāk veidosies virszemes daļas, vīnoga veiksmīgi ieaugs.

Labam stādam ir koksnaina celma daļa un divi spēcīgi dzinumi. Vienu gan ieteicams tūliņ saīsināt, lai veidojas otrs, kas labāk nobriedīs un pārziemos.

Pietiktu arī ar vienu dzinumu, bet otrs parasti ir rezervei, gadījumā ja viens nolūst vai gliemis to apēd. Ja ir daudz dzinumu, saņem dūšu un pārējos izlauž.

! Pirmo ražu no vīnkoka var gaidīt aptuveni pēc trim gadiem. Ja vieta šķiet nepiemērota, var pārstādīt pirmos 2–3 gadus. Vēlāk nav vērts – tad labāk pirkt jaunu.

 

UZZIŅA

Vīnogas nenoasiņo

Latvijā daudziem dārzamīļiem ir aplams, iesīkstējies princips, ka vīnogas pavasarī nedrīkst aiztikt, jo tās sulos un noasiņos. Edgars Zihmanis skaidro, ka pie tādas dogmas turas tikai latvieši. Piemēram, Krievijā ir pat teiciens Vīnoga raud, vīnkopis priecājas. Ja sulo, tātad vīnkoks ir dzīvs. Speciālists uzskata: nav labi, ka sula tek gar stumbru, jo tajā var attīstīties pelējuma sēne, kas inficē ogas. Ja bīstas no sulošanas, bet vecos dzinumus nepieciešams apgriezt, pagaida, līdz dzinumi izstiepušies apmēram 5 cm gari. Tad vīnoga vairs nesulos. Lielāko tiesu vajag apgriezt jau rudenī, jo prāvo augumu arī grūti ieziemot. Pavasarī izlauž pumpurus, regulējot dzinumu skaitu. Šādas brūcītes sulo pavisam nedaudz un ātri aizdzīst.

7 pavasara darbi vīnogu dārzā

1. Lauž vārgos. Gan uz lauka, gan siltumnīcā izlauž vārgāko dzinumu no diviem, kas aug no viena pumpura. Kopumā augam likvidē aptuveni trešdaļu, pat pusi dzinumu. Dzinumus lauž pamazām, vērojot auga reakciju. Pirms Jāņiem zariem jābūt apmēram 1,5 m gariem. Īsākos un vārgākos izlauž. Atstāj tikai spēcīgos dzinumus.

2. Normē dzinumus. Pirmajā gadā pēc iestādīšanas audzē vienu spēcīgu, līdz 1,5 m garu dzinumu. Otrajā gadā – divus. Ja jaunās vīnogas zari tieviņi un vārgi, tos saīsina, lai aug spēcīgāki. Divus dzinumus no tiem rudenī atstās, lai veido stumbru nākamajam gadam.

3. Dozē ķekarus. Ja audzē zem plēves seguma, normē ķekaru skaitu. Atstāj vienu vai divus ziedpumpurus uz dzinuma. Pārlieku liela raža pasliktina ogu kvalitāti, turklāt augs tai var atdot visus spēkus un nepagūt nobriest ziemai. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pēkšņi bojā iet pat visizturīgākās šķirnes. Pirmos trīs dzīves gadus augam vispār nevajadzētu atstāt ķekarus. Piemēram, plēves tunelī audzētai galda vīnogu šķirnei ‘Flora’ ir lieli ķekari, tāpēc uz dzinuma atstāj vienu ķekaru.

Uz lauka audzētām vīna šķirnēm atstāj vairāk ķekaru. Piemēram, šķirnei ‘Somerset Seedless’ – visus, jo tie ir mazi, ap 100 g smagi (protams, ja krūms ir pietiekami spēcīgs).

! Deserta vīnogas steidz nogatavināt ogas un tikai tad domā par sevi, gatavošanos ziemai. Ja ogu daudz, pašam augam var nepietikt spēka. Mežonīgāk augošās, tostarp daudzas populārās šķirnes vispirms domā par sevi un tikai tad par ogām. Tāpēc neveidojot pat no ‘Zilgas’ ēdamas ogas nesagaidīt.

4. Stutē augumu. Vīnogas stiprina pie pergolām. Zarus cenšas siet pēc iespējas horizontāli. Tad no katra pumpura uz augšu dosies dzinums, kas ražos ogas. Vīnogām ogas veidojas tikai uz jaunajiem, šajā gadā izaugušajiem dzinumiem. Vertikālos jaunos dzinumus, kas briedina ogas, neaudzē garākus par 1,8–2 metriem. Tos atstāj aptuveni 14 lapu garumā, lai izaudzētu vienu skaistu ķekaru. Pārējo zaļo masu virs tām nogriež. Jaunuļus vēlams apcirpt ik nedēļu.

! Populāra kļūda – siet vīnogas dzinumu vertikāli. Liānas, pie tām pieder arī vīnogas, visus spēkus velta galotnei, cenšoties to aizsūtīt pēc iespējas tuvāk saulei. Taču galotne nereti beidzas pie mājas jumta, ja tai ļauj pilnu vaļu. Tur arī ienākas pa kādai vārgai odziņai, kuras novākt pa spēkam tikai putniem. Tāpēc vīnogu vajag piemānīt – noguldīt, lai dzen vienādi stiprus sānu dzinumus uz augšu bez konkurences.

5. Izvairās no slimībām. Slimību profilaksei svarīgi ir retināt vainagu, lai tas labi izsauļojas, vēdinās. Mazdārziņā ieteicams regulāri, pat reizi nedēļā, vīnogu aplaistīt ar lopu vai zāles atšķaidītu vircu.

! Vīnkopja pieredze liecina, ka miglojumi ar vircu ir iedarbīgāki nekā apstrāde ar populāro Bordo.

6. Dod papildbarību. Piebaro ar pilnmēslojumu. Uz lauka augošajām vīnogām to dod, kad sāk plaukt pumpuri. Siltumnīcā to vajadzētu darīt agrāk, taču, ja augs nav barots, var mēslot arī tagad.

! Deserta vīnogām vajag sārmainu augsni (ap pH 7), vietējām vīnogām – viegli skābu (ap pH 5). Galda vīnogām pavasarī noder kāda pelnu sauja. Taču vietējām vīnogām pelni ir aizliegti! Ja augsne tām par skābu, rodas hloroze. To var mazināt, uzkaisot rododendriem domāto mēslojumu, iestrādājot augsnē skābu kūdru, laistot tikai ar lietus, nevis ūdensvada ūdeni.

SAISTĪTIE RAKSTI

7. Veido vēdekli. Ja vīnogas garie dzinumi apsaluši, tā veidos jaunos dzinumus no saknes, no auga centra. Ogas tad būs tuvāk zemei, raža – mazāka, bet būs. Vīnogām vecos dzinumus apgriezt līdz 2–3 pumpuriem ik rudeni var vietās, kur ir stiprs sals un augus grūti piesegt. Vīnogas katru gadu ataugs no jauna. No zemes izlīdušos spēcīgākos jaunos dzinumus ar ogu aizmetņiem sien vēdekļa veidā, lai ķekari labi izsauļojas. Jāņem vērā, ka labos apstākļos vīnoga stiepjas pa pusmetram nedēļā.

! Vairākums šķirņu ražo, ataugot no zemes, bet ir daži izņēmumi, kam vajag garos, koksnainos vainagu dzinumus. Tie nepieciešami, piemēram, šķirnēm ‘Dovga’, ‘Liepājas Dzintars’.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Perfekta garša un viegla pagatavošana – siera cepumi
Cik droši patiesībā ir iepirkties tādos internetveikalos kā Aliexpress vai eBay? 6
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus 5
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos 24
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas
Kad gribas ko izcilu un sātīgu: skābētu kāpostu zupa
Latvijas realitāte – katram pašam jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināts būsi vecumdienās
Smejies vai ne – ja negribi nokrist uz slidena ceļa, jāstaigā kā pingvīnam! 5
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 20
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”? 7
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus? 1
Putina kritiķis Andrejs Piontkovskis: Ukraina izglāba Baltijas valstis
VIDEO. Līdz šim neredzēti kadri! Ārzemju brīvprātīgie karavīri darbībā Harkivas ofensīva laikā
Kreituse: Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē un arodbiedrībā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
Izraudzīti dziesmu konkursa “Supernova 2023” finālisti. Vai Markuss Riva ir viņu vidū?
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kreituse: Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē un arodbiedrībā
09:12
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
09:08
VIDEO. Līdz šim neredzēti kadri! Ārzemju brīvprātīgie karavīri darbībā Harkivas ofensīva laikā
08:59