Foto – Uldis Muzikants

Soli pa solim: kā apkopt vīnogas 0

Ko tagad vajadzētu darīt ar vīnogulājiem? Man tie iestādīti gan uz lauka, gan siltumnīcā. Baidos rīkoties, jo pavasarī vīnogas sulojot, taču raizējos, ka atkal saaugs kā biezoknis. KĀRLIS LIEPĀJĀ

 

– Vīnogām katru gadu viss ir no jauna. Jauns gads – jauna dzīve, – skaidro vīnogu audzētājs Edgars Zihmanis no Kroņauces. Šo ogulāju dzīves ciklu viņš salīdzina ar vasaras avenēm. Uz pērnā gada dzinumiem veidojas raža, bet nākamajam gadam jāizaudzē jauns ražotājs.

Vīnogas dzinumu izaudzē vienā gadā. Ja dzinums vārgs, vecos nogriež, saīsinot līdz pāris pumpuriem, un ataudzē atkal divus jaunus zarus no spēcīgākajiem dzinumiem. Rudenī atstāj tikai šos divus spēcīgos sānzarus, vārgos izlauž. Ja dzinumi vēl izskatās nīkulīgi, vīnogu atsēdina vēlreiz.

Edgars Zihmanis deserta vīnogas audzē speciālos plēves tuneļos. Tam piemērotas šķirnes ‘Flora’, ‘Kodrjanka’, ‘Arkādija’, ‘Viktorija’ ar sarkanām ogām, ‘Vostorg Ideaļnij’ u.c. Daudzas deserta šķirnes var audzēt arī atklātā laukā, taču ogu kvalitāte, iespējams, būs sliktāka. Šādā vietā audzē vīnam paredzētās šķirnes.

Ir novērots, ka vīnogas labāk ziemo ārā, kur ir sniegs. Tad tām ir mazāk slimību un kaitēkļu, augsnē gana daudz mitruma. Siltumnīcā jau janvārī, februārī uzspīd saule un sāk kaltēt dzinumus. Tāpēc ideālais variants ir plēvi ziemā noņemt un uzklāt pavasarī, aprīlī. Vēl vīnogulājam patiktu, ja plēves siltumnīcā ziemā ienestu sniegu.

Vīnkopis atzīst, ka daudzi baidās vīnogas audzēt plēves tuneļos vai siltumnīcās, jo iedomājas, ka tās izaugs milzīgas un slimos. Pareizi veidojot, būs tik lielas, kā tām ļaus. Zem plēves seguma būs sevišķi skaisti ogu ķekari, kas svarīgi deserta šķirnēm.

Neapkurināmās plēves siltumnīcās vīnogu dzīve rit pilnā sparā, bet atklātā laukā tas notiks aptuveni jūnija sākumā un vidū.

Vīnogu šķirnes, kas veidotas ziemeļos, labāk prot pielāgoties, nereaģē uz pirmajiem saules stariem. Dienvidnieces plaukst ātrāk. Tas it kā ir labi, taču slikti, ja atgriežas auk­stums. Plēves tunelis no tā pasargā.

! Šogad vīnogas ziemojušas diezgan slikti. Agri pavasarī šķita, ka pumpuri dzīvi, bet tagad neplaukst. No temperatūras svārstībām aprīlī cieta spēcīgākie krūmi, kas modās agrāk. Vārgākie, kas bija lēnāki, jūtas labāk.

Vīnogām kaitē arī kurmis, kas veido alas, pa kurām ziemā saknēm piekļūst aukstums. Tas sevišķi postīgi šogad, kad bija kailsals.


Kā izvēlēties labu stādu

Vīnogas uz lauka var stādīt, kad beigušās salnas, jo siltumnīcā audzētajiem stādiem jau ir zaļas lapas, un tās var apsalt. Sena dārznieku gudrība māca, ka īstais laiks vīnogu stādīšanai ir tad, kad noziedējušas ābeles.

Ieteicams pirkt stādu, kas audzēts lielā podā. Tam sakņu sistēma ir attīstījusies, labāk veidosies virszemes daļas, vīnoga veiksmīgi ieaugs.

Labam stādam ir koksnaina celma daļa un divi spēcīgi dzinumi. Vienu gan ieteicams tūliņ saīsināt, lai veidojas otrs, kas labāk nobriedīs un pārziemos.

Pietiktu arī ar vienu dzinumu, bet otrs parasti ir rezervei, gadījumā ja viens nolūst vai gliemis to apēd. Ja ir daudz dzinumu, saņem dūšu un pārējos izlauž.

! Pirmo ražu no vīnkoka var gaidīt aptuveni pēc trim gadiem. Ja vieta šķiet nepiemērota, var pārstādīt pirmos 2–3 gadus. Vēlāk nav vērts – tad labāk pirkt jaunu.

 

UZZIŅA

Vīnogas nenoasiņo

Latvijā daudziem dārzamīļiem ir aplams, iesīkstējies princips, ka vīnogas pavasarī nedrīkst aiztikt, jo tās sulos un noasiņos. Edgars Zihmanis skaidro, ka pie tādas dogmas turas tikai latvieši. Piemēram, Krievijā ir pat teiciens Vīnoga raud, vīnkopis priecājas. Ja sulo, tātad vīnkoks ir dzīvs. Speciālists uzskata: nav labi, ka sula tek gar stumbru, jo tajā var attīstīties pelējuma sēne, kas inficē ogas. Ja bīstas no sulošanas, bet vecos dzinumus nepieciešams apgriezt, pagaida, līdz dzinumi izstiepušies apmēram 5 cm gari. Tad vīnoga vairs nesulos. Lielāko tiesu vajag apgriezt jau rudenī, jo prāvo augumu arī grūti ieziemot. Pavasarī izlauž pumpurus, regulējot dzinumu skaitu. Šādas brūcītes sulo pavisam nedaudz un ātri aizdzīst.

7 pavasara darbi vīnogu dārzā

1. Lauž vārgos. Gan uz lauka, gan siltumnīcā izlauž vārgāko dzinumu no diviem, kas aug no viena pumpura. Kopumā augam likvidē aptuveni trešdaļu, pat pusi dzinumu. Dzinumus lauž pamazām, vērojot auga reakciju. Pirms Jāņiem zariem jābūt apmēram 1,5 m gariem. Īsākos un vārgākos izlauž. Atstāj tikai spēcīgos dzinumus.

2. Normē dzinumus. Pirmajā gadā pēc iestādīšanas audzē vienu spēcīgu, līdz 1,5 m garu dzinumu. Otrajā gadā – divus. Ja jaunās vīnogas zari tieviņi un vārgi, tos saīsina, lai aug spēcīgāki. Divus dzinumus no tiem rudenī atstās, lai veido stumbru nākamajam gadam.

3. Dozē ķekarus. Ja audzē zem plēves seguma, normē ķekaru skaitu. Atstāj vienu vai divus ziedpumpurus uz dzinuma. Pārlieku liela raža pasliktina ogu kvalitāti, turklāt augs tai var atdot visus spēkus un nepagūt nobriest ziemai. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pēkšņi bojā iet pat visizturīgākās šķirnes. Pirmos trīs dzīves gadus augam vispār nevajadzētu atstāt ķekarus. Piemēram, plēves tunelī audzētai galda vīnogu šķirnei ‘Flora’ ir lieli ķekari, tāpēc uz dzinuma atstāj vienu ķekaru.

Uz lauka audzētām vīna šķirnēm atstāj vairāk ķekaru. Piemēram, šķirnei ‘Somerset Seedless’ – visus, jo tie ir mazi, ap 100 g smagi (protams, ja krūms ir pietiekami spēcīgs).

! Deserta vīnogas steidz nogatavināt ogas un tikai tad domā par sevi, gatavošanos ziemai. Ja ogu daudz, pašam augam var nepietikt spēka. Mežonīgāk augošās, tostarp daudzas populārās šķirnes vispirms domā par sevi un tikai tad par ogām. Tāpēc neveidojot pat no ‘Zilgas’ ēdamas ogas nesagaidīt.

4. Stutē augumu. Vīnogas stiprina pie pergolām. Zarus cenšas siet pēc iespējas horizontāli. Tad no katra pumpura uz augšu dosies dzinums, kas ražos ogas. Vīnogām ogas veidojas tikai uz jaunajiem, šajā gadā izaugušajiem dzinumiem. Vertikālos jaunos dzinumus, kas briedina ogas, neaudzē garākus par 1,8–2 metriem. Tos atstāj aptuveni 14 lapu garumā, lai izaudzētu vienu skaistu ķekaru. Pārējo zaļo masu virs tām nogriež. Jaunuļus vēlams apcirpt ik nedēļu.

! Populāra kļūda – siet vīnogas dzinumu vertikāli. Liānas, pie tām pieder arī vīnogas, visus spēkus velta galotnei, cenšoties to aizsūtīt pēc iespējas tuvāk saulei. Taču galotne nereti beidzas pie mājas jumta, ja tai ļauj pilnu vaļu. Tur arī ienākas pa kādai vārgai odziņai, kuras novākt pa spēkam tikai putniem. Tāpēc vīnogu vajag piemānīt – noguldīt, lai dzen vienādi stiprus sānu dzinumus uz augšu bez konkurences.

5. Izvairās no slimībām. Slimību profilaksei svarīgi ir retināt vainagu, lai tas labi izsauļojas, vēdinās. Mazdārziņā ieteicams regulāri, pat reizi nedēļā, vīnogu aplaistīt ar lopu vai zāles atšķaidītu vircu.

! Vīnkopja pieredze liecina, ka miglojumi ar vircu ir iedarbīgāki nekā apstrāde ar populāro Bordo.

6. Dod papildbarību. Piebaro ar pilnmēslojumu. Uz lauka augošajām vīnogām to dod, kad sāk plaukt pumpuri. Siltumnīcā to vajadzētu darīt agrāk, taču, ja augs nav barots, var mēslot arī tagad.

! Deserta vīnogām vajag sārmainu augsni (ap pH 7), vietējām vīnogām – viegli skābu (ap pH 5). Galda vīnogām pavasarī noder kāda pelnu sauja. Taču vietējām vīnogām pelni ir aizliegti! Ja augsne tām par skābu, rodas hloroze. To var mazināt, uzkaisot rododendriem domāto mēslojumu, iestrādājot augsnē skābu kūdru, laistot tikai ar lietus, nevis ūdensvada ūdeni.

Saistītie raksti

7. Veido vēdekli. Ja vīnogas garie dzinumi apsaluši, tā veidos jaunos dzinumus no saknes, no auga centra. Ogas tad būs tuvāk zemei, raža – mazāka, bet būs. Vīnogām vecos dzinumus apgriezt līdz 2–3 pumpuriem ik rudeni var vietās, kur ir stiprs sals un augus grūti piesegt. Vīnogas katru gadu ataugs no jauna. No zemes izlīdušos spēcīgākos jaunos dzinumus ar ogu aizmetņiem sien vēdekļa veidā, lai ķekari labi izsauļojas. Jāņem vērā, ka labos apstākļos vīnoga stiepjas pa pusmetram nedēļā.

! Vairākums šķirņu ražo, ataugot no zemes, bet ir daži izņēmumi, kam vajag garos, koksnainos vainagu dzinumus. Tie nepieciešami, piemēram, šķirnēm ‘Dovga’, ‘Liepājas Dzintars’.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
“Viengadīgās” dārza puķes arī nākošgad: dārznieces meistarstiķis, kā to izdarīt!
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sorgo – jaunums latviešu virtuvē: plus divu debešķīgu ēdienu receptes
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
4 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Siļķe – zivs ar raksturu: 3 ēdienu receptes, ko no tās pagatavot
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 iemesli, kāpēc jāēd auzu pārslas: plus brokastu recepte – mājās gatavots auzu pārslu kraukšķīgs muslis 1
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
3 vērtīgi padomi: kā velosipēdu uzglabāt ziemā?
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā ieziemot puķupodu?
3 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sātīgs ēdiens nesteidzīgām ēdienreizēm: putra ar burkānu krēmu
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Izaicinājums: kā 4 kvadrātmetros radīt pilnvērtīgu virtuvi?
3 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaits vienā diennaktī – 250
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
No Rīgas paliks graustu kaudzes! Izplata ziņas, ka baltieši gatavojot uzbrukumu Krievijai 7
2 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 35
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB atklāj, kāpēc pret Kaimiņu rosina sākt kriminālprocesu 2
3 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Laikā, kad strauji izplatās Covid-19, darbu pamet epidemiologi 9
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Katastrofālās situācijas dēļ slēdz vienu no vecākajām Rīgas viesnīcām – “Metropoli”
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvu siltuma rekordiem. Sinoptiķi par laikapstākļiem tuvākajā nedēļā
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu 33
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 45
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
4 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Siļķe – zivs ar raksturu: 3 ēdienu receptes, ko no tās pagatavot
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Valsts apmaksātus Covid-19 testus varēs veikt tikai ar ārsta norīkojumu
13:44
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaits vienā diennaktī – 250
12:53
LE
LETA
Ziņas
Jau otro dienu pēc kārtas Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies vairāk nekā 400 cilvēki
12:14