Pašlaik iedzīvotājiem noteiktā maksa par siltumu nav tik ļoti atkarīga no tā, cik moderna ir katlumāja, bet gan no siltumuzņēmumu saistībām jeb tā, kad un uz kādiem noteikumiem ir noslēgti līgumi par kurināmā iegādi. Attēlā – 2020. gada nogalē atklātā šķeldas katlu māja Valmierā.
Pašlaik iedzīvotājiem noteiktā maksa par siltumu nav tik ļoti atkarīga no tā, cik moderna ir katlumāja, bet gan no siltumuzņēmumu saistībām jeb tā, kad un uz kādiem noteikumiem ir noslēgti līgumi par kurināmā iegādi. Attēlā – 2020. gada nogalē atklātā šķeldas katlu māja Valmierā.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Visdārgākā apkure Pierīgā, vislētākā – Ludzā 3

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā pārskatīšanai ir iesniegti vairāk nekā 20 siltumapgādes tarifu projekti. Daudzviet jauni tarifi stājās spēkā jau šī gada sākumā, bet daudzviet izmaiņas plānotas no 1. februāra.

Siltumapgādes uzņēmumi dabasgāzes un koksnes biomasas cenu svārstību dēļ siltumenerģijas tarifus vēlas gan samazināt, gan arī – celt. “Šobrīd vērtēšanā daļa tarifu iesniegti ar samazinājumu, bet daļa ar pieaugumu,” apliecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītāja Alda Ozola un skaidro: “Tirgū turpinās dabasgāzes cenas lejupslīde, kas atstāj pozitīvu ietekmi uz daļu no komersantu siltumenerģijas tarifiem, kam dabasgāzes cena mainās katru mēnesi vai arī līgums noslēgts par fiksētu cenu uz īsu laika periodu. Arī šķeldas cena kopš oktobra uzrāda lejupejošu tendenci, nedaudz pieaugot novembrī un decembra sākumā. Šķeldas cenas kritums pozitīvi ietekmēs tos komersantus, kuriem ir noslēgti līgumi uz īsu termiņu un kas tiek pārslēgti brīdī, kad šķeldas cena tirgū ir zemāka par esošo.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīdziniekiem – viss pa vecam

Rīdziniekiem tuvākajā laikā apkures rēķinos nekas nemainīsies, jo AS “Rīgas siltums” neplāno mainīt pērn apstiprināto tarifu, kas ir 183,86 eiro par megavatstundu (MWh) (ar valsts atbalstu – 112,39 eiro par MWh). Jāatgādina, ka valdība ir apstiprinājusi atbalsta pasākumus energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai. Mājsaimniecībām, kurām apkuri nodrošina centralizētā siltumapgāde, siltum­enerģijas tarifu robežās no 68 līdz 150 eiro par MWh valsts kompensē 50% apmērā, savukārt no tās tarifa daļas, kas pārsniedz 150 eiro par MWh, valsts kompensē 90%. Atbalstu piemēro automātiski ikmēneša rēķinos.

Šobrīd visaugstākais siltum­enerģijas tarifs Rīgā un Pierīgā ir Piņķos un Babītes pagastā – 270,12 eiro par MWh, bet viszemākais šī reģiona ietvaros – Salaspilī un Saulkalnē – 85,18 eiro par MWh.

Vidzemē par apkuri visdārgāk maksā Saulkrastos un Zvejniekciemā – 212,25 eiro par MWh, bet vismazāk Smiltenē – 58,31 eiro par MWh.

Latgalē visaugstākais tarifs ir Rēzeknē – 214,43 eiro par MWh, bet viszemākais Ludzā – 46,06 eiro par MWh.

Kurzemē visvairāk par apkuri no 13. janvāra maksās Saldū – 143,39 eiro, bet vismazāk Ventspilī – 54,9 eiro par MWh.

Savukārt Zemgalē ar tarifa apjomu izceļas Branku ciems, kurā tas sasniedz 194,10 eiro par MWh, bet vispieticīgākais tarifs ticis Jaunolaines un Stūnīšu ciemata iedzīvotājiem – 60,3 eiro par MWh.

“Latvijas gāzes” tarifs nemainīsies

Ja dabasgāzes cenas lejupslīde pasaules tirgū atstās pozitīvu ietekmi uz siltumenerģijas tarifiem tiem komersantiem, kuriem ir noslēgti gāzes piegādes līgumi par ikmēneša cenas pārskatīšanu vai īstermiņa fiksētas cenas līgumi, tad AS “Latvijas gāze” (LG) saistīto klientu jeb mājsaimniecību tarifus tā šobrīd neietekmēs.

Siltumapgādes uzņēmumiem ir pienākums vērsties SPRK ar jauniem, zemākiem tarifiem, kuros ietvertas samazinātas saražotās siltumenerģijas cenas. Pirmie SPRK lēmumi par šādiem samazinātiem tarifiem tika pieņemti jau pagājušā gada novembrī un decembrī. Savukārt dabasgāzes publiskais tirgotājs LG tarifus saistītajiem lietotājiem pārskata divas reizes gadā – 1. jūlijā un 1. janvārī. Tādējādi tarifs, kas stājās spēkā šī gada 1. janvārī, nemainīsies līdz 30. aprīlim. Turklāt saskaņā ar Enerģētikas likuma grozījumiem no 1. maija likuma pants par publisko tirgotāju zaudēs spēku, un dabasgāzes tirgus Latvijā būs pilnībā atvērts.

Līdz ar to regulēts tarifs mājsaimniecībām vairs nepastāvēs, proti, dabasgāzes cena tiks noteikta, abām pusēm – mājsaimniecībai un dabasgāzes tirgotājam – savstarpēji vienojoties. Šobrīd Latvijā ir aptuveni 400 tūkstoši mājsaimniecību, kuras norēķinās par dabasgāzi ar regulētu tarifu.

Vieniem prieki, citiem bēdas

No šī gada 1. janvāra vairākās Latvijas pašvaldībās stājies spēkā jauns, patērētājiem draudzīgāks, siltumenerģijas tarifs. Tā, piemēram, SIA “Jēkabpils siltums” siltumenerģijas tarifs ir 137,47 eiro par megavatstundu, kas ir par 19,5% zemāks nekā iepriekšējais. Tas pazemināts, pateicoties gan dabasgāzes cenas samazinājumam, gan ieņēmumu palielinājumam no pārdotās elektroenerģijas, kas ļauj samazināt uz siltumenerģiju attiecināmās izmaksas. Tarifā iekļautās kurināmā izmaksas veido 60,6% no kopējām izmaksām. Lietotāji turpinās saņemt daļu no valsts atbalsta, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 eiro sliek­sni par MWh. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 102,74 eiro par MWh. Tāpat no šī gada sākuma par 8,3% mazāk ir jāmaksā jelgavniekiem. SIA “Gren Jelgava” siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs ir 94,15 eiro par megavatstundu. Tā izmaiņas ir saistītas ar kurināmo resursu izmaksu samazinājumu. Ar valsts atbalstu jelgavnieku mājsaimniecībām ir jāmaksā 81,07 eiro par MWh. Taču ne visās pašvaldībās ir veikts vai tuvākajā laikā tiek plānots siltum­enerģijas tarifa samazinājums. Tā, piemēram, Saldū no 13. janvāra līdz 30. aprīlim tarifs būs par 34,8% augstāks nekā pašlaik – 143,39 eiro par megavatstundu. SIA “Saldus komunālserviss” norāda, ka tarifa pieaugumu ietekmējis šķeldas, kā arī iepirktās siltumenerģijas un dabasgāzes cenas pieaugums, ņemot vērā jauno iepirkumu rezultātus. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas un iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām – 83,7%. Maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 105,70 eiro par MWh.

Jauni tarifi – no februāra

Šī gada 1. februārī jauni siltumenerģijas tarifi stāsies spēkā trim komersantiem – SIA “EcoHeat Latvia”, SIA “Lielvārdes Remte” un SIA “Talsu namsaimnieks”. SIA “EcoHeat Latvia” līdz 30. aprīlim par 1,8% palielinās tarifu Salacgrīvā, bet par 3,8% Liepupē. Salacgrīvā tas būs 127,56 eiro par MWh, bet Liepupē 160,12 eiro par MWh. Siltumenerģijas tarifs Jumpravā no 1. februāra līdz 30. aprīlim būs 90,61 eiro par MWh, kas ir par 58,9% zemāks nekā šobrīd esošais, bet Lēdmanē – 164,27 eiro par MWh jeb par 25,6% zemāks nekā šobrīd esošais. SIA “Talsu namsaimnieks” siltumenerģijas tarifs no 1. februāra līdz 30. aprīlim būs 118,23 eiro par MWh, kas ir par 3,2% augstāks nekā šobrīd esošais. Minētajā tarifā ir iekļautas neparedzētās izmaksas, kas komersantam radušās pēdējo divu gadu laikā kurināmā (šķeldas un kokskaidu granulu) cenu izmaiņu dēļ, vienlaikus izslēdzot no tarifa izmaksām elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu izmaksas un obligātā iepirkuma un jaudas komponentes saskaņā ar Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā minēto. Jaunie tarifi tiks piemēroti lietotājiem Sabilē, Stendē, Valdemārpilī, Abavas, Ģibuļu, Laidzes, Laucienes, Lībagu, Virbu pagastā, kā arī Vandzenes skolas ciemā.

Gaida uz tarifu samazinājumu

Ar pašu noteiktiem tarifiem, kas paredz tarifu samazinājumu no 1. febru­āra, SPRK ir vērsušies pieci siltumenerģijas komersanti – SIA “Babītes siltums”, AS “Daugavpils siltumtīkli”, SIA “Aizkraukles siltums”, SIA “Alūksnes Enerģija” un Ogres novada pašvaldības SIA “MS siltums”. Vislielākais siltumenerģijas tarifa samazinājums plānots Babītē – par 29%. Tā izmaiņas ir saistītas ar kurināmā (gāzes) cenas izmaiņām un AS “GASO” sadales tarifu izmaiņām no šī gada 1. janvāra. No 1. februāra jaunais tarifs varētu būt 191,91 eiro par MWh. SIA “Aizkraukles siltums” plāno siltumenerģijas tarifa samazinājumu par 12,43%, līdz 123,30 eiro par MWh. Siltumenerģijas tarifa samazinājums saistīts ar kurināmā (dabasgāzes) cenas un iepirktās siltumenerģijas cenas samazinājumu. SIA “Alūksnes enerģija” iecerējusi mazināt siltumenerģijas tarifu par 11,8%, līdz 92,98 eiro par MWh. Tarifa samazinājums iespējams, pateicoties šķeldas un kokskaidu granulu cenu kritumam. Ogres novada pašvaldības SIA “MS siltums” plāno siltum­enerģijas tarifa samazinājumu par 11,54%, līdz 99,46 eiro par MWh. Tarifa izmaiņas ir saistītas ar šķeldas izmaksu izmaiņām. Savukārt AS “Daugavpils siltumtīkli” plānotais siltumenerģijas tarifa samazinājums ir tikai 0,1%. Aprēķinātais jaunais gala tarifs ir 175,44 eiro par MWh. Vienlaikus, samazinoties kurināmā izmaksām, komersantam palielinājušās iepirktās siltumenerģijas izmaksas. SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa, tādi arī norādīti šajā rakstā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
Lasīt citas ziņas
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
TIEŠRAIDE. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
19:00
Tev būs ļoti grūti šodien turēt sevi grožos! Horoskopi 30.martam
18:28
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
18:10
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
Latvijas vēsture skolās – pabērna lomā? Par ārvalstīm skolēniem veidojas priekšstats no filmām un “Youtube”, bet par procesiem Latvijā..
Ašeradens: Ar esošajiem nodokļiem nepietiek visām vajadzībām; pārvērtēsism visus 14 nodokļus
“Air Baltic” iegādājies elektroautomašīnas 100 000 eiro vērtībā katru; ministrs pieprasīs skaidrojumu
Medijs: “Wizards” pārrunā ar Porziņģi ilgtermiņa līgumu. Kādas ir nākamās opcijas un līguma summas?
“Apgalvojumi par aplokšņu algu izmaksām man šķiet absurdi”. Plaude-Rēlingere noliedz apsūdzību krimināllietā
Publicists: Kariņš ir persona, kas nekad ne par ko neuzņemas atbildību
Latvijai strauji tuvojas nokrišņu zona – valsts lielāko daļu pārklās sniegs
Zaļais: Redzu mērķtiecīgu pāris cilvēku vēlmi ģimnāziju kā sugu nīcināt ārā
Valsts Valodas centrs īpašā akcijā apbalvo kvalitatīvas latviešu valodas laureātus masu mediju nozarē
VIDEO. Latvijas futbola fani satricina tribīnes Velsā
Avdijivkā krievu karaspēks pielietojis gāzes granātas, kuru izmantošanu aizliedz konvencija
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Ukraiņi pie Bahmutas veikuši veiksmīgu operāciju, atspiežot “Vagner” algotņus
Somija soļa attālumā no NATO: robeža ar Krieviju kļūs teju divreiz garāka
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
“Ziema nelabprāt atkāpjas,” LVĢMC pārstāvis par to, kad Latvijā varētu gaidīt pavasarīgus laikapstākļus
“Olainfarm” sāga kā juridiskās drāmas seriālā “Ģēnijs uzvalkā”… Kā uzradās čehu investori?
Būs dārgākas Dziesmu svētku biļetes: rekordaugstas cenas šogad būs uz vokāli simfonisko mūzikas koncertu
VIDEO. Talantīgā aktrise Mirdza Martinsone pastāsta, ka jaunībā viņa sapņojusi par gluži citu profesiju
FOTO. Lauris Reiniks ceļojuma laikā Zanzibārā piedzīvojis dīvainu sarunu par Latviju ar kādu vietējo iedzīvotāju