Foto: LETA/AFP

Traktortehnikas noma kļuvusi visdārgākā 0

“Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Lasīt citas ziņas

 

Pamatojoties uz konsultantu iesūtīto informāciju par 48 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļa apkopojusi tehnisko pakalpojumu cenas par 2021. gadu. Cenas veidojas, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas, kā arī pakalpojuma sniedzēja vēlamo peļņu, un norādītas bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Cenu pieaugums saistīts ar degvielas sadārdzināšanos

Salīdzinājumā ar 2020. gadu tehnisko pakalpojumu cenas 2021. gadā lielākoties ir palielinājušās, un tas galvenokārt ir saistīts ar degvielas cenu pieaugumu. 2020. gadā vidējā dīzeļdegvielas cena Latvijā bija 99,17 centi par litru, bet 2021. gadā tā pieauga līdz 116,34 centiem par litru.

Salīdzinājumā ar 2020. gadu lielākais cenu palielinājums 2021. gadā bijis traktortehnikas nomai. Atkarībā no jaudas klases nomas maksa ir augusi par vidēji 17,33%. Lielākais pieaugums ir bijis dzinēju jaudas klasē 181–250 ZS (+22,52%), otrs lielākais – klasē 81–130 ZS (20,72%), bet trešais – 40–80 ZS (+19,67%). Būtisks pieaugums ir bijis arī kravu pārvadājumiem ar kravas automobili, kura kravnesība ir 1,5–10 tonnu (18,87%) un virs 10 tonnām (16,57%).

Kopumā no apskatītajiem 48 pakalpojumiem cena 2021. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir augusi 42. Savukārt tikai sešiem pakalpojumiem cena ir samazinājusies. Lielākais cenu samazinājums bijis kartupeļu kratīšanai (-7,36%), skābsiena rituļu ietīšanai plēvē (-6,38%), graudu kaltēšanai (-5,53%) un skābsiena presēšanai rituļos (-3,96%) (sk. 1. tab.). Kartupeļu kratīšanai cenas samazinājums ir saistīts ar pieprasījuma samazināšanos. Pēdējos gados aktuālāks kļūst pakalpojums – kartupeļu novākšana ar kombainu. Pārējām operācijām cenu samazinājums ir ļoti nebūtisks.

Arī naudas izteiksmē izmaiņas ir bijušas ļoti niecīgas, piemēram, skābsiena rituļu ietīšanai plēvē cena samazinājusies par 0,27 eiro/gab., graudu kaltēšanai – par 0,22 eiro/t, skābsiena rituļu presēšanai – par 0,56 eiro/gab.

Traktortehnikas nomai un kravu pārvadājumiem ar kravas auto cenas ir augušas jau minēto degvielas cenu izmaiņu dēļ. Pagaidām izskatās, ka cenas degvielai turpinās augt arī 2022. gadā. Papildu bažas lauksaimniekiem rada arī augošās elektroenerģijas cenas, kas palielina dažādu tehnikas vienību un rezerves daļu ražošanas izmaksas. Pakalpojumu sniedzējiem būs jāpērk dārgākas rezerves daļas un jāpilda dārgāka degviela, kas likumsakarīgi pakalpojumu cenas palielinās vēl vairāk.

Kā allaž – visdārgākie pakalpojumi Pierīgā

Populārāko tehnisko pakalpojumu cenu līmenis reģionos ir atšķirīgs (sk. 2. tab.). Vidēji viszemākais cenu līmenis ir Vidzemē, visaugstākais – Pierīgas reģionā, kas izcenojuma ziņā ir līderis jau vairākus gadus pēc kārtas.

Vislielākās cenu atšķirības bijušas: traktora nomai ar dzinēja jaudu 81–130 ZS (Vidzemē – 23,33 eiro/h; Kurzemē – 35,80 eiro/h, kas ir par 53% vairāk); siena presēšanai rituļos (Zemgalē – 4,32 eiro/gab., Kurzemē – 6,00 eiro/gab., kas ir par 39% vairāk); graudaugu sēšanai (Vidzemē – 27,48 eiro/ha; Pierīgā – 36 eiro/ha, kas ir par 31% vairāk); graudaugu sēšanai ar kombinēto agregātu (Latgalē – 45 eiro/ha; Pierīgā – 57,57 eiro/ha, kas ir par 28% vairāk).

Atšķirība tehnisko pakalpojumu cenās reģionos pastāv vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, cenu līmeni var ietekmēt lauksaimniecības specializācija reģionos. Otrkārt, tā var būt pakalpojumu piedāvājuma un pieprasījuma attiecība konkrētai tehniskai operācijai. Ja konkrētā pakalpojuma piedāvājums reģionā ir lielāks nekā pieprasījums, tad pakalpojuma tirgus cena būs zemāka, un otrādi. Augstākām cenām par iemeslu var būt arī lauksaimnieka nevēlēšanās ar savu tehniku sniegt kādu pakalpojumu, bet, ja kādam apkārtnē ir lūgums pēc konkrētā pakalpojuma, tad tas tiek veikts tikai par ļoti augstu samaksu.

Tehnisko pakalpojumu cenas ir atkarīgas arī no veicamā darba apjoma. Jo mazāka platība vai produkcijas daudzums jāapstrādā, jo pakalpojuma cena par vienu vienību ir lielāka. Dažkārt var rasties situācija, ka, sniedzot pakalpojumu mazu platību apstrādāšanai, ilgāks laiks jātērē pārbraucienā un tehnikas sagatavošanā darba veikšanai nekā pašam veicamajam darbam. Šādos gadījumos arī sniegto pakalpojumu cena būs augstāka, nekā apstrādājot lielas platības.

 

Pakalpojumu cena pārsniedz pašizmaksu

LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks aprēķinājis izplatītāko tehnisko operāciju veikšanas izmaksas. Pašizmaksas pozīcijas ir: tehnikas nolietojums, darbaspēka, degvielas, remontu un apkopju izmaksas (atkarībā no tehnikas veida – 3–6% no tehnikas vērtības).

Tehnikas nolietojums aprēķināts, pamatojoties uz vidējo tehnikas tirgus cenas un lietotas tehnikas pārdošanas vērtības starpību. Tehnikas izmantošanas laiks ir pieņemts 6–7 gadi. Darbaspēka izmaksas aprēķinātas, izmantojot darbaspēka stundas bruto tarifa likmi – 7 eiro/h. Dīzeļdegvielas patēriņš piemērots šādi: aršanai – 20 l/h, kultivēšanai – 18 l/h, graudaugu sējai ar kombinēto agregātu – 21 l/h, smidzināšanai – 9 l/h, minerālmēslu izkliedei – 9 l/h, pļaušanai – 13 l/h, presēšanai – 14 l/h, kulšanai – 50 l/h.

Zinot darba ražīgumu, visu iespējams pārrēķināt arī uz hektāriem. Piemēram, ja graudaugu kulšanas gadījumā ar 6,8 m hederi stundas laikā nokuļ 2,8 ha, tātad degvielas patēriņš uz hektāru ir 50/2,8=17,8 litri. Smidzināšanai attiecīgi – 9/4,8=1,9 l/ha.

3. tabulas dati liecina, ka lielākajai daļai pakalpojumu tirgus cena ir lielāka par pašizmaksu. Dažām tehniskajām operācijām, piemēram, aršanai un graudaugu sējai ar kombinēto agregātu, izmaksu starpība ir aptuveni 10% robežās, bet smidzināšanai un minerālmēslu izkliedēšanai starpība ir vairāk nekā 60%. Vienīgā tehniskā operācija, kurai pašizmaksa ir augstāka par pakalpojuma cenu, ir graudaugu kulšana, taču izmaksu starpība ir niecīga – 0,23%. Šeit daudz ko nosaka tehnikas noslodze. Ja tehniku nevar pienācīgi noslogot, tad ir jāpērk mazāka, un arī izmaksas samazināsies.

Naudas izteiksmē būtiskākās atšķirības ir: kultivēšanai – vidējā pakalpojuma cena viena hektāra apstrādei par 18,01 eiro pārsniedz pašizmaksu; smidzināšanai – par 15,67 eiro pārsniedz pašizmaksu; presēšanai rituļos – par 15,31 eiro pārsniedz pašizmaksu.

Pašizmaksas un tirgus izmaksu starpība varētu būt skaidrojama ar jau minēto pieprasījuma un piedāvājuma attiecību tirgū. Ja pieprasījums pēc konkrētā tehniskā pakalpojuma ir lielāks nekā piedāvājums, tehniskā pakalpojuma sniedzējs var palielināt pakalpojuma cenu, nosakot augstāku iegūstamās peļņas procentu. Cenu starpību var ietekmēt arī agregāta izvēle, jo pakalpojumiem cenas ir vidējās valstī, bet pašizmaksas aprēķinam tiek izmantots konkrēts agregāts, kas ir optimāls konkrētās operācijas veikšanai. Aprēķinā iekļautā tehnika ir bāzēta uz aptuveni 300 ha lielu saimniecību.

Trifeles no Gotlandes arī Latvijā? Smalkos restorānos pieprasītās sēnes audzē arī pie mums
Nākotne – viedajā lauksaimniecībā. Sensori uzmanīs augsnes sausumu, mērīs dzīvnieku temperatūru un troksni kūtī 8
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 131
“Ežiņu” lauksaimniecības zeme – strīdu krustugunīs arī ar finanšu institūciju “Altum” 21
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
FOTO. Neticama līdzība! Fani atklāj kādu interesantu sakritību, ieraugot Keitas Midltones bērnības fotogrāfiju 4
Lasīt citas ziņas
Bezpilota gaisa kuģis, jeb sarunvalodā drons, kļuvis par neaizstājamu mežsaimnieku palīgu
Malkai un šķeldai – nē? Jaunas prasības direktīvā satrauc meža īpašniekus 140
Latvijas pārtika tirgotājus neinteresējot 26
Skatītāja jautā: Kā krīzes situācijās tiek evakuēti mājdzīvnieki un lopi? 10
“Čipsu kartupeļi – cimperlīgi, bet ienesīgi!” Saruna ar uzņēmēju Ilgvaru Krūmiņu
Vai piens kļūs dārgāks? Lauksaimnieki uzstāj uz iepirkumu cenu palielināšanu 63
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Nost cepures un šalles? Kurzemes piekrastē šonedēļ sāksies meteoroloģiskais pavasaris!
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems vairāk nekā 100 tankus “Leopard 1A5”, paziņojis Vācijas aizsardzības ministrs
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Nost cepures un šalles? Kurzemes piekrastē šonedēļ sāksies meteoroloģiskais pavasaris!
13:04
Aldona un Česlavs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
12:21
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem
12:13