Foto: LETA/AFP

Traktortehnikas noma kļuvusi visdārgākā 0

“Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Lasīt citas ziņas

 

Pamatojoties uz konsultantu iesūtīto informāciju par 48 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļa apkopojusi tehnisko pakalpojumu cenas par 2021. gadu. Cenas veidojas, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas, kā arī pakalpojuma sniedzēja vēlamo peļņu, un norādītas bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Cenu pieaugums saistīts ar degvielas sadārdzināšanos

Salīdzinājumā ar 2020. gadu tehnisko pakalpojumu cenas 2021. gadā lielākoties ir palielinājušās, un tas galvenokārt ir saistīts ar degvielas cenu pieaugumu. 2020. gadā vidējā dīzeļdegvielas cena Latvijā bija 99,17 centi par litru, bet 2021. gadā tā pieauga līdz 116,34 centiem par litru.

Salīdzinājumā ar 2020. gadu lielākais cenu palielinājums 2021. gadā bijis traktortehnikas nomai. Atkarībā no jaudas klases nomas maksa ir augusi par vidēji 17,33%. Lielākais pieaugums ir bijis dzinēju jaudas klasē 181–250 ZS (+22,52%), otrs lielākais – klasē 81–130 ZS (20,72%), bet trešais – 40–80 ZS (+19,67%). Būtisks pieaugums ir bijis arī kravu pārvadājumiem ar kravas automobili, kura kravnesība ir 1,5–10 tonnu (18,87%) un virs 10 tonnām (16,57%).

Kopumā no apskatītajiem 48 pakalpojumiem cena 2021. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir augusi 42. Savukārt tikai sešiem pakalpojumiem cena ir samazinājusies. Lielākais cenu samazinājums bijis kartupeļu kratīšanai (-7,36%), skābsiena rituļu ietīšanai plēvē (-6,38%), graudu kaltēšanai (-5,53%) un skābsiena presēšanai rituļos (-3,96%) (sk. 1. tab.). Kartupeļu kratīšanai cenas samazinājums ir saistīts ar pieprasījuma samazināšanos. Pēdējos gados aktuālāks kļūst pakalpojums – kartupeļu novākšana ar kombainu. Pārējām operācijām cenu samazinājums ir ļoti nebūtisks.

Arī naudas izteiksmē izmaiņas ir bijušas ļoti niecīgas, piemēram, skābsiena rituļu ietīšanai plēvē cena samazinājusies par 0,27 eiro/gab., graudu kaltēšanai – par 0,22 eiro/t, skābsiena rituļu presēšanai – par 0,56 eiro/gab.

Traktortehnikas nomai un kravu pārvadājumiem ar kravas auto cenas ir augušas jau minēto degvielas cenu izmaiņu dēļ. Pagaidām izskatās, ka cenas degvielai turpinās augt arī 2022. gadā. Papildu bažas lauksaimniekiem rada arī augošās elektroenerģijas cenas, kas palielina dažādu tehnikas vienību un rezerves daļu ražošanas izmaksas. Pakalpojumu sniedzējiem būs jāpērk dārgākas rezerves daļas un jāpilda dārgāka degviela, kas likumsakarīgi pakalpojumu cenas palielinās vēl vairāk.

Kā allaž – visdārgākie pakalpojumi Pierīgā

Populārāko tehnisko pakalpojumu cenu līmenis reģionos ir atšķirīgs (sk. 2. tab.). Vidēji viszemākais cenu līmenis ir Vidzemē, visaugstākais – Pierīgas reģionā, kas izcenojuma ziņā ir līderis jau vairākus gadus pēc kārtas.

Vislielākās cenu atšķirības bijušas: traktora nomai ar dzinēja jaudu 81–130 ZS (Vidzemē – 23,33 eiro/h; Kurzemē – 35,80 eiro/h, kas ir par 53% vairāk); siena presēšanai rituļos (Zemgalē – 4,32 eiro/gab., Kurzemē – 6,00 eiro/gab., kas ir par 39% vairāk); graudaugu sēšanai (Vidzemē – 27,48 eiro/ha; Pierīgā – 36 eiro/ha, kas ir par 31% vairāk); graudaugu sēšanai ar kombinēto agregātu (Latgalē – 45 eiro/ha; Pierīgā – 57,57 eiro/ha, kas ir par 28% vairāk).

Atšķirība tehnisko pakalpojumu cenās reģionos pastāv vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, cenu līmeni var ietekmēt lauksaimniecības specializācija reģionos. Otrkārt, tā var būt pakalpojumu piedāvājuma un pieprasījuma attiecība konkrētai tehniskai operācijai. Ja konkrētā pakalpojuma piedāvājums reģionā ir lielāks nekā pieprasījums, tad pakalpojuma tirgus cena būs zemāka, un otrādi. Augstākām cenām par iemeslu var būt arī lauksaimnieka nevēlēšanās ar savu tehniku sniegt kādu pakalpojumu, bet, ja kādam apkārtnē ir lūgums pēc konkrētā pakalpojuma, tad tas tiek veikts tikai par ļoti augstu samaksu.

Tehnisko pakalpojumu cenas ir atkarīgas arī no veicamā darba apjoma. Jo mazāka platība vai produkcijas daudzums jāapstrādā, jo pakalpojuma cena par vienu vienību ir lielāka. Dažkārt var rasties situācija, ka, sniedzot pakalpojumu mazu platību apstrādāšanai, ilgāks laiks jātērē pārbraucienā un tehnikas sagatavošanā darba veikšanai nekā pašam veicamajam darbam. Šādos gadījumos arī sniegto pakalpojumu cena būs augstāka, nekā apstrādājot lielas platības.

 

Pakalpojumu cena pārsniedz pašizmaksu

LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks aprēķinājis izplatītāko tehnisko operāciju veikšanas izmaksas. Pašizmaksas pozīcijas ir: tehnikas nolietojums, darbaspēka, degvielas, remontu un apkopju izmaksas (atkarībā no tehnikas veida – 3–6% no tehnikas vērtības).

Tehnikas nolietojums aprēķināts, pamatojoties uz vidējo tehnikas tirgus cenas un lietotas tehnikas pārdošanas vērtības starpību. Tehnikas izmantošanas laiks ir pieņemts 6–7 gadi. Darbaspēka izmaksas aprēķinātas, izmantojot darbaspēka stundas bruto tarifa likmi – 7 eiro/h. Dīzeļdegvielas patēriņš piemērots šādi: aršanai – 20 l/h, kultivēšanai – 18 l/h, graudaugu sējai ar kombinēto agregātu – 21 l/h, smidzināšanai – 9 l/h, minerālmēslu izkliedei – 9 l/h, pļaušanai – 13 l/h, presēšanai – 14 l/h, kulšanai – 50 l/h.

Zinot darba ražīgumu, visu iespējams pārrēķināt arī uz hektāriem. Piemēram, ja graudaugu kulšanas gadījumā ar 6,8 m hederi stundas laikā nokuļ 2,8 ha, tātad degvielas patēriņš uz hektāru ir 50/2,8=17,8 litri. Smidzināšanai attiecīgi – 9/4,8=1,9 l/ha.

3. tabulas dati liecina, ka lielākajai daļai pakalpojumu tirgus cena ir lielāka par pašizmaksu. Dažām tehniskajām operācijām, piemēram, aršanai un graudaugu sējai ar kombinēto agregātu, izmaksu starpība ir aptuveni 10% robežās, bet smidzināšanai un minerālmēslu izkliedēšanai starpība ir vairāk nekā 60%. Vienīgā tehniskā operācija, kurai pašizmaksa ir augstāka par pakalpojuma cenu, ir graudaugu kulšana, taču izmaksu starpība ir niecīga – 0,23%. Šeit daudz ko nosaka tehnikas noslodze. Ja tehniku nevar pienācīgi noslogot, tad ir jāpērk mazāka, un arī izmaksas samazināsies.

Naudas izteiksmē būtiskākās atšķirības ir: kultivēšanai – vidējā pakalpojuma cena viena hektāra apstrādei par 18,01 eiro pārsniedz pašizmaksu; smidzināšanai – par 15,67 eiro pārsniedz pašizmaksu; presēšanai rituļos – par 15,31 eiro pārsniedz pašizmaksu.

Pašizmaksas un tirgus izmaksu starpība varētu būt skaidrojama ar jau minēto pieprasījuma un piedāvājuma attiecību tirgū. Ja pieprasījums pēc konkrētā tehniskā pakalpojuma ir lielāks nekā piedāvājums, tehniskā pakalpojuma sniedzējs var palielināt pakalpojuma cenu, nosakot augstāku iegūstamās peļņas procentu. Cenu starpību var ietekmēt arī agregāta izvēle, jo pakalpojumiem cenas ir vidējās valstī, bet pašizmaksas aprēķinam tiek izmantots konkrēts agregāts, kas ir optimāls konkrētās operācijas veikšanai. Aprēķinā iekļautā tehnika ir bāzēta uz aptuveni 300 ha lielu saimniecību.

Bioloģisko pienu vēl nenovērtē! Viens no lielākajiem iepirkuma kritumiem pēdējo gadu laikā
Vai pašreizējā ģeopolitiskā situācija ir likusi veikt pasākumus ražošanas izmaksu mazināšanai?
Augu slimības un kaitēkļi, kas uzbrūk maijā: kā ar tiem cīnīties?
Kuri pērn bija lielākie miežu audzētāji?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
Lasīt citas ziņas
Latvijas mežos dominē skandināvi
Augu aizsardzība zaļuma un ražīguma krustugunīs
Kviešu cenai rekordaugsts līmenis
Ringolds Arnītis: Ukrainas krīzes kontekstā Latvijā ir būtiski kāpināt pārtikas ražošanu
Mangaļsalas noslēpumi un Padomju māksla Mežgarciemā. Cilvēki arvien vairāk interesējas arī par mūsu militāro mantojumu
Jānis Straģis: Kāpēc atteikties no biodegvielas piejaukuma ir tuvredzīgs un neefektīvs risinājums?
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Noskaidroti un aizturēti Bunkus slepkavībā iesaistītie, tostarp pasūtītājs un izpildītājs
Rīga un Tampere ir vienīgās pretendentes uz 2023. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanu
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Politiskie līķi atkal grabina zārku vākus, pūloties tikt laukā no pazemes aizmirstības!” Egila Līcīša feļetons
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
21:27
Gunārs Nāgels: Karš Ukrainā liek saukt lietas īstā vārdā
21:14
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
21:00