Medības
Aprīkojums

Oglekļa šķiedra medību ieročos0

Foto: Linda Dombrovska

Esam ieraduši šī materiāla produktus saukt to angliskajā vārdā par karbonu, taču latviešu valodā karbons ir paleozoja ēras piektais periods. Ar ieročiem, rāmjiem, materiālu nekāda sakara. Bet, tā kā visi to melno, spīdīgo materiālu ar tādiem kā rombiņiem jau sen dēvē par karbonu, tad arī mēs pievienosimies šai modei un oglekļa šķiedru sauksim vienkārši par karbonu.

Oglekļa šķiedra

Materiāls, kurš sastāv no šķiedrām aptuveni 5–10 μm diametrā un satur pārsvarā oglekļa atomus. Oglekļa atomi ir sasaistīti kristālos, kas ir vairāk vai mazāk izlīdzināti paralēli šķiedras garākajai asij. Kristālu izlīdzinājums dod šķiedrai augstu izturības/apjoma attiecību (padara to stipru). Vairāki tūkstoši oglekļa šķiedru tiek savīti kopā, veidojot pavedienu, kuru var izmantot atsevišķi vai saaust audumā.

Galvenās materiāla īpašības ir augsta stingrība, stiepes izturība, vieglais svars, augsta ķīmiska noturība, lieliska temperatūras izturība, zema termiskā izplešanās. Šis materiāls šo īpašību dēļ tiek plaši izmantots aeronautikā, civilajā inženierijā, militārās jomās, motosportā u. c.

Oglekļa šķiedras parasti kombinē ar citiem materiāliem, veidojot kompozītu. Kombinējot ar plastmasas sveķiem, izmantojot veidnes, var radīt oglekļa šķiedras stiprinātu polimēru, kam ir ievērojama izturības un svara attiecība, tas ir ārkārtīgi stingrs, lai arī nedaudz trausls. Oglekļa šķiedras var savienot ar citiem materiāliem, piemēram, grafītu, veidojot oglekļa-oglekļa kompozītu ar ļoti augstu karstumizturību. Oglekļa šķiedru izmanto ieroča laižu, trokšņa slāpētāju, šaušanas atbalstu un citu izstrādājumu ražošanā.

Jaunākā mode

Ir jauni materiāli, jaunas metodes, ar ko katru gadu aizraujas ražotāji, cenšoties piesaistīt arvien jaunus klientus un interesentus. Šogad janvāra beigās Vācijā notikušās izstādes Jagd und Hund moto varētu būt Carbon forever – oglekļa šķiedra uz mūžu! Teju vai katrs ieroču ražotājs bija parūpējies par modeli, kas var dižoties ar oglekļa šķiedras klātbūtni dizainā.

Sauer 101 Highland XTCP

Publicitātes foto.

Pavisam jaunais Sauer 101 Highland XTC, pārstāvot vecāko un savā ziņā arī tradicionālāko Vācijas ieroču ražotāju, ne tikai rada jaunus noteikumus, bet arī piedāvā ieroci, kas veidots ar jaunākajām tehnoloģijām. Stobra un ieroču kārbas apstrāde veikta saskaņā ar modernākajām prasībām. Jaunā Sauer karabīne ir lieliski izsvarots ierocis praktiski visām dzīves situācijām – oglekļa šķiedras laide, frēzētais stobrs, kā arī visas pārējās Sauer 101 raksturīgās iezīmes nodrošina uzticamu funkcionalitāti un lielisku precizitāti. Jāsaka, ka šis nav lētākais ierocis, kas nonācis tirgū. Izstādē piedāvātā cena ir teju vai 4000 eiro.

Jāsaka, ka simpātisks ierocis, un tiem, kam patīk Sauer un modernas lietas, šis modelis varētu šķist interesants.

Sako 85 Carbon Wolf

Publicitātes foto.

Somijas vilks, kura uzdevums ir precizitāte. Tā varētu īsi raksturot šo Sako modeli. Ražotājs definē, ka šis modelis paredzēts medniekam, kas dodas dziļi savvaļā – lai arī ko tas nozīmētu. Tomēr jāatzīst, ka šis ierocis pacietīs visu un nodrošinās patīkamu pieredzi medniekam. Viegls ierocis, oglekļa šķiedras laide, kā arī regulējams laides vaidziņš – kas patiesībā ir viens no lielākajiem plusiem. Jāatzīst, ka līdzīgi kā citi Sako ieroči, arī šis izceļas ar pieskārienam ļoti patīkamu laides pārklājumu. Tas nav slīdīgs, bet nodrošinās stingru satvērienu pat lietainā laikā. Šīs laides būtiska iezīme – to var pagarināt un saīsināt, kas ir no svara, ja runājam par precizitāti. Ierocim ir jāder. Cena arī nebūs no zemākajām – izstādē norādītā ir 4368 eiro.

Steyr SM12 Breeze Carbon

Publicitātes foto.

Karabīne, kurā jau uz stobra integrēts trokšņa slāpētājs. Tas ir tagad viens no modernākajiem risinājumiem, un Steyr nav vienīgais, kas to piedāvā. Kā saka ražotājs, šis risinājums ir ar perfektām skaņas slāpēšanas iespējām, lielisku izsvarojumu, kā arī šim zīmolam raksturīgo precizitāti. Šis ierocis pieejams divos kalibros – .308 Win un 6.5 Creedmoore. Oglekļa šķiedras versijas garums ir 1150 mm, stobra garums – 407 mm, svars – 3,05 kg. Pieejamas aptveres, kurās ielādēt četras vai desmit patronas. Izstādē cena nebija maza – 6627 eiro.

Sauer 404 Synchro XTC

Publicitātes foto.

Šī nav parasta modifikācija – oglekļa šķiedras laide zaļā krāsā. Godīgi sakot, šis modelis robežojas ar totālu bezgaumību, bet, kā saka, par gaumi nestrīdas. Sauer 404 pēc būtības ir izcils ierocis, bet ar šādu zaļu oglekļa šķiedras laidi uzmanību pievērsīsiet noteikti. Bet kas ir Sauer 404 Synchro XTC? Šis ir piemērs tam, kā apvienot pazīstamu zīmolu ar modernu materiālu. Laide ir roku darbs, oglekļa šķiedras kārtas sniedz šim modelim nelielu svaru – tikai 2,7 kg, kā arī kopā ar frēzēto stobru rada lieliski izlīdzsvarotu ieroci. Karbona laide mazina atsitienu. Parasti neliels ieroča svars nozīmē arī lielāku atsitienu, taču ne šajā gadījumā. Cena izstādē – 7959 eiro.

Browning X-Bolt Pro Carbon

Publicitātes foto.

Īpaši viegls, izturīgs un precīzs – tā ražotājs raksturo šo Browning modeli. Katrs mednieks cer uz ieroci, kas sniedz rezultātu. Kā jau visiem ieročiem ar oglekļa šķiedras laidi, to viena no galvenajām īpašībām ir ieroča nelielais svars. Tas ir svarīgi tad, ja medībās patīk iet tālus gabalus, kad katrs grams burtiski ir no svara. Arī šim ierocim ir frēzēts stobrs, ražotājs to piedāvā dažādos populārākajos kalibros. Atšķirībā no citiem oglekļa šķiedras konkurentu modeļiem šis ierocis izstādē izcēlās ar samērā nelielu cenu, proti, 2399 eiro.

K95 Ultimate Carbon

Publicitātes foto.

Runājot par oglekļa šķiedras laidēm, kas integrētas ieročos, nedrīkst nepieminēt Blaser, jo šis zīmols jau sen piedāvā dažādus risinājumus. Piemēram, pērn pircējam tika piedāvāts K95 Ultimate Carbon, ko var saukt par ieroci, kura dvēsele sastāv no oglekļa šķiedras. Tiem, kam patīk tradicionālas vērtības, šis liksies briesmīga izskata ierocis. Modernu mednieku tas noteikti uzrunās. Šis modelis šobrīd Purnavu muižas veikalā ir jaunums, cena 8530 eiro.

Heym SR 30 Carbon

Kā jau citi konkurenti, arī Heym piedāvā supervieglu, superizturīgu ieroci ar oglekļa šķiedras laidi, kas nav tradicionālas formas, bet ar īpašo pistoles rokturi. Izstādē konfigurācija .308 Win kalibrā tika piedāvāta par 4490 eiro. Ražotāja mājaslapā iespējams piemeklēt sev vēlamo ieroča konfigurāciju atbilstoši katra vēlmēm.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EM
Emīlija Mariševa
Medības
Pārdomas. Medības un fotografēšana 1
5 dienas
ME
Medības
Medības
Interesants fakts. Latvijas leģendārākās fotogrāfijas autors – mednieks
6 dienas
ME
Medības
Medības
Bezsvina munīcija medniekam. ‘Norma Ecostrike’ – jaunākās tehnoloģijas
6 dienas

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Latvijā
Tehniskā gēna modinātājs – Brocēnu Zigis
9 minūtes
LE
LETA
Dabā
Svētdien gaidāms sniegs un brāzmains vējš
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī apstiprināti 25 Covid-19 gadījumi. Trīs cilvēki stacionēti ar smagu slimības gaitu
7 stundas
LE
LETA/BNS
Pasaulē
Lietuvā apstiprināts sestais Covid-19 izraisītais nāves gadījums
25 minūtes
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Spānijā diennakts laikā no Covid-19 miruši 832 cilvēki
1 stunda