Uga Dumpis
Uga Dumpis
Foto: Zane Bitere/LETA

“Visvairāk rezervētā pasaulē! Tās drošums tiek stingri monitorēts.” Dumpis par “AstraZeneca” vakcīnu 41

“AstraZeneca” vakcīna pret Covid-19 ir visvairāk rezervētā pasaulē un tās drošums tiek stingri monitorēts, reaģējot uz negatīvajām ziņām par “AstraZaneca” vakcīnu, savā “Twitter” kontā raksta infektologs Uga Dumpis.

VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Lasīt citas ziņas

Viņš uzsver, ka šo vakcīnu saņēmuši jau 16 miljoni cilvēku. “Ja ES un ASV to nevēlēsies lietot, tad to dabūs citi, kuri ļoti vēlās vakcinēties pēc iespējas ātrāk,” piebilda Dumpis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visu Eiropas Savienībā (ES) reģistrēto vakcīnu pret Covid-19 paredzamie guvumi joprojām atsver to riskus, atsaucoties uz Eiropas Zāļu aģentūru (EZA), uzsver Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Šonedēļ Dānija, Norvēģija, Islande un vēlāk arī Īrija paziņoja, ka piesardzības nolūkos uz laiku aptur vai plāno apturēt potēšanu ar “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnu, jo dažiem pacientiem pēc potēšanās izveidojušies asins recekļi

. Igaunija ieteikusi neizmantot “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19 cilvēkiem ar trombozes risku, bet neplāno apturēt šīs vakcīnas izmantošanu.

Tikmēr Latvijā pēc Austrijas zāļu uzraudzības kompetentās iestādes lēmuma apturēt “AstraZeneca” vakcīnas vienas sērijas izmantošanu Veselības inspekcija un ZVA 9.martā “papildu piesardzības nolūkā” uz laiku apturēja konkrētās sērijas medikamentu izmantošanu. 12.martā ZVA paziņoja, ka Latvija pašlaik neplāno kopumā apturēt potēšanu ar “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnu.

Pēc ZVA sniegtajām ziņām, šobrīd nav konstatēts, ka Latvijā vakcinācija ar šīs sērijas vakcīnām būtu izraisījusi nopietnus veselības traucējumus. Vienlaikus aģentūra atzīmē, ka šīs vakcīnu sērijas kvalitātes izvērtēšana vēl turpinās, un Austrijas savu lēmumu par izvērtējumu varētu sniegt nākamnedēļ.

ZVA svētdien izplatīja paziņojumu, kurā uzsvēra, ka ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts, nepieciešamības gadījumā piesaistot arī Veselības inspekciju un citus speciālistus. Aģentūra aicina ārstus nekavējoties sniegt blakusparādību ziņojumu, ja rodas aizdomas, ka vakcīna, iespējams, izraisījusi blakusparādības.

“Visi saņemtie ziņojumi un visi dati par vakcīnu pret Covid-19 lietošanu tiek nepārtraukti uzraudzīti un analizēti, lai pasargātu sabiedrības veselību un izslēgtu jebkādus riskus,” teikts ZVA paziņojumā, “ZVA un Veselības inspekcija kā uzraugošā iestāde seko līdzi situācijai un tās analīzei EZA.”

ZVA uzsver, ka saskaņā ar ES izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiek veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi. Šie pasākumi ļaujot normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.

Kā liecina ZVA sniegtā informācija, līdz marta pirmās nedēļas beigām aģentūra bija saņēmusi 592 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām, un 344 no šiem ziņojumiem bija izvērtēti.

Gan skaitliski, gan proporcionāli pret potēto skaitu visvairāk ziņojumu par blakusparādībām pagaidām saņemts par “Pfizer” vakcīnu, kas bija pirmā, kuru sāka lietot Latvijā. Pēc vakcinēšanas ar šo vakcīnu bija saņemti 298 ziņojumi jeb par 0,86% vakcinēšanas epizožu. Par “Moderna” bija saņemti 53 ziņojumi jeb par 0,66% vakcinēšanas epizožu.

Visbiežāk ziņots par blakusparādībām, kas ietilpst vispārējā simptomu kategorijā – reakcija vakcīnas injekcijas vietā, paaugstināta temperatūra, drebuļi un nogurums. Bieži ziņots arī par galvassāpēm, reiboni un miegainību pēc vakcinācijas, kā arī par kuņģa – zarnu trakta simptomiem, piemēram, caureju, sliktu dūšu un vemšanu.

Par “AstraZeneca” vakcīnām līdz marta pirmās nedēļas beigām ZVA bija saņemts 241 blakusparādību ziņojums jeb par 0,61% vakcinācijas epizožu.

Arī lielākā daļa ziņojumu par “AstraZeneca” vakcīnām attiecoties uz zināmām blakusparādībām, piemēram, reakcijām injekcijas vietā, galvassāpēm, drudzi, nogurumu un nogurumu.

Retāk blakusparādību ziņojumos esot pieminētas sirdsklauves, apetītes zudums, bezmiegs, auksti sviedri, eritēma, perifērs vēsums vai karstuma viļņi, hipertensija, dzirdes traucējumi, tinīts vai bieža urinācija.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tikai vienā gadījumā pēc “AstraZeneca” vakcīnas saņemšanas esot ziņots par asins un limfātiskās sistēmas simptomiem – limfadenopātiju.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām aģentūrai, tostarp ziņojumu var iesniegt arī elektroniski.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Atrasta piektdien Rīgā pazudusī meitene
Lasīt citas ziņas
Sērijveida dzīvokļiem strauji ceļas cenas. Kā to ietekmēs komunālo pakalpojumu cenas?
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Kristaps Eklons: “Ar kadriem ir tik slikti, kā nav bijis nekad iepriekš. Visspilgtāk to redzam VUGD”
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
10:03
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
09:39
Kas īsti notika Francijas parlamenta vēlēšanās?
09:04
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
“Māršala plāns” Ukrainai: svarīgi ukraiņiem neļaut krist izmisumā un bezcerībā par nākotni
Kazāks: Enerģija viennozīmīgi būs dārga arī nākotnē
Izgatavots pirmais Latvijas sērijveida elektriskais autobuss
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
Kas īsti notika Francijas parlamenta vēlēšanās?
Itālija sausuma dēļ izsludina ārkārtas stāvokli piecos ziemeļu reģionos
Kāds laiks būs otrdien?
Maskavā pie Lielbritānijas vēstniecības būs “Luganskas tautas republikas” laukums
Pamata ārstniecības pakalpojumus nekoncentrēs lielajās slimnīcās
Pīlēna iesaukums – “Mēģinājums ar jaunu zīmolu, bet pieredzējušiem politiķiem nokļūt pie varas”
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eksperts: Lisičanskas atstāšana nav zaudēts karš
Čikāgas piepilsētā Neatkarības dienas gājiena apšaudē seši nogalinātie
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs