Pasaulē pirmais ar saules enerģiju darbināmais autoprāmis “Sankta Maria”, kurš trešo gadu kursē uz Mozeles robežupes, pārceļot automašīnas no Oberbilligas Vācijā uz Vaserbilligu Luksemburgā. Tas tika līdzfinansēts no ES programmas “Interreg”. Ar saules enerģiju darbināmais prāmis ietaupa 14 000 litru dīzeļdegvielas gadā.
Pasaulē pirmais ar saules enerģiju darbināmais autoprāmis “Sankta Maria”, kurš trešo gadu kursē uz Mozeles robežupes, pārceļot automašīnas no Oberbilligas Vācijā uz Vaserbilligu Luksemburgā. Tas tika līdzfinansēts no ES programmas “Interreg”. Ar saules enerģiju darbināmais prāmis ietaupa 14 000 litru dīzeļdegvielas gadā.
Foto: EK AV dienests

Zaļā ceļa rādītāji: straujākās izmaiņas gaidāmas tieši autobūvē un auto tirdzniecībā 9

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Eiropas Komisija 14. jūlijā nāca klajā ar visaptverošu Zaļo paketi jeb jauniem tiesību aktu priekšlikumiem “Fit for 55”. Tie ir saistīti ar mērķi līdz 2030. gadam samazināt siltumnīc­efekta gāzu izmešu daudzumu vismaz par 55% salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni. Lai 21. gadsimta vidū sasniegtu klimatneitralitāti.

IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 128
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 158
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 39
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā mēnesī Eiropas Parlamenta un Padomes apstiprinātais Klimata akts padara piecdesmit piecu procentu mērķrādītāju saistošu.

Taču komisijas agrāk izdarītās aplēses liecina, ka šobrīd Eiropas Savienības rīcībā esošie instrumenti nav pietiekami, jo tie neļautu 2050. gadā panākt izvirzīto klimatneitralitātes mērķi. Tāpēc likumos iestrādājami skaidrāki orientieri.

Mezglu punkti

CITI ŠOBRĪD LASA

Būtiskākās pārmaiņas un arī sekas varētu izrietēt no ES emisiju kvotu tirdzniecības sistēmas (ETS) reformas.

Komisijas priekšlikumi paredz sašaurināt apritē esošo kvotu apjomu un atteikties no bezmaksas kvotām (veido ap 40%), kas tiek piešķirtas vairākām nozarēm, piemēram, tērauda un alumīnija vai cementa ražotnēm un naftas pārstrādes uzņēmumiem.

Ekspertu vērtējumā bezmaksas kvotas nav savienojamas ar ieviešamo Oglekļa ievedkorekcijas mehānismu, kas ir vērsts pret t. s. oglekļa emisiju pārnesi un tiks piemērots importa precēm no valstīm, kur ražošanas procesā nav jāievēro ES mērauklām atbilstoši dekarbonizācijas standarti.

Abu šo mehānismu vienlaicīgs pielietojums var nonākt pretrunā ar Pasaules tirdzniecības organizācijas noteikumiem.

Tāpat komisija iesaka pakļaut oglekļa tirgus prasībām aviācijas nozari un kuģniecību, kā arī izveidot no 2026. gada “atsevišķu emisiju kvotu tirdzniecības sistēmu autotransporta degvielas un ēku kurināmā izplatīšanai”.

Minētais priekšlikums ir izraisījis varbūt visvairāk iebildumu, jo novedīs pie cenu kāpuma.

Kaut gan pastāv nosacījums, ka “noteikta daļa ieņēmumu no jaunās autotransportam un ēkām paredzētās sistēmas būtu jāvelta tam, lai novērstu iespējamo sociālo ietekmi uz mazaizsargātām mājsaimniecībām, mikrouzņēmumiem un transporta lietotājiem”.

Straujākās pārmaiņas gaidāmas tieši autobūves un auto tirdzniecības sektorā. Tiek ierosināts līdz 2030. gadam samazināt vieglo automobiļu radītās CO2 emisijas par 55% un furgonu emisijas par 50%, bet 2035. gadā jauniem vieglajiem automobiļiem vispār jāpārstāj emitēt CO2.

Tas faktiski nozīmē aizliegumu pārdot automašīnas ar iekšdedzes dzinēju.

Lai nodrošinātu pāreju uz bezemisiju braucamrīkiem, pārskatītajā Alternatīvo degvielu infrastruktūras regulā tiks noteikts, ka “lielākajās maģistrālēs” jāuzstāda “uzlādes un uzpildes punkti: ik pēc 60 km elektrouzlādei un ik pēc 150 km ūdeņraža uzpildei”.

Diezgan daudzi un pirmām kārtām auto rūpnieki un izplatītāji tomēr apšauba šīs ieceres atbilstību realitātei.

Kopā un atsevišķi

Formāli ņemot, 2030. gadam izvirzītais mērķis par piecdesmit pieciem procentiem ir kolektīvs un katras dalībvalsts plānotais ieguldījums nav saistošā veidā fiksēts.

Tāpēc Kopīgo centienu regulā tiks vairāk konkretizēti sasniedzamie emisiju samazināšanas radītāji atsevišķos sektoros, “atzīstot katras dalībvalsts dažādos sākumpunktus un iespējas”.

Minētā tēma par kolektīvo un individuālo atbildību līdz šim arī bijusi diskusiju iemesls.

Ziemeļvalstis, kuras jau ieguldījušas cīņā ar klimata pārmaiņām ievērojamus līdzekļus, gribētu redzēt līdzvērtīgus pūliņus citu izpildījumā, savukārt citi, piemēram, Polija, ir gluži pretējās domās.

Galvenais tomēr būs kopējais devums, tāpēc vērts pieminēt vēl dažus skaitļus. Enerģijas ražošanas un izmantošanas jomā (trīs ceturtdaļas no ES emisijām) paredzēts līdz 2030. gadam panākt, lai 40% enerģijas ieguves balstītos uz atjaunīgajiem avotiem.

Energoefektivitātes direktīvā būs noteikts, ka publiskā sektora ietvaros ik gadus renovējami 3% ēku.

Būvniecības nozarē tādējādi varētu rasties 160 000 “zaļo darba vietu”. Līdz 2035. gadam eiropiešiem būtu jāsasniedz klimatneit­ralitāte zemes izmantošanā, mežsaimniecībā un lauksaimniecībā.

Gatavi mērķrādītājam?

Kā jau ierasts, vēl pirms “Fit for 55” publiskošanas labi informētajos medijos parādījās gan atbalsts, gan šaubas un kritika. Daži automobiļu ražošanas biznesā iesaistītie uzbūra visai apokaliptiskas nākotnes ainas.

Jāpiezīmē, ka Francijas prezidents Emanuels Mak­rons nedēļas sākumā tikās ar nozares pārstāvjiem un apņēmās Briselē aizstāvēt hibrīda automašīnu mūža pagarināšanu.

Valstis, kurās ir attīstīts tūrisms, tajā skaitā Spānija, Portugāle un Grieķija, nepavisam nav iepriecinātas par ETS nosacījumu piemērošanu ES iekšējiem aviopārvadājumiem.

Radikālās nevalstiskās organizācijas izceļas ar skarbiem vērtējumiem – “Greenpeace” pat nodēvējusi šos priekšlikumus par “svētku uguņošanu virs atkritumu izgāztuves”.

Bet pārsvarā satraukums izskan sakarā ar sabiedrībā iespējamo spriedzi, kādu varētu izprovocēt cenu celšanās. Komisijas ierosinājums izveidot Klimata sociālo fondu, kas tiktu finansēts no ES budžeta, skeptiķus nepārliecina.

Tādu netrūkst arī valdošajās politiskajās aprindās, tāpēc jāprognozē asas diskusijas gan Eiropas Parlamentā, gan Padomē, kuras varētu ilgt divus vai pat trīs gadus.

Turklāt Eiropa nav vienīgā spēlētāja – ES rada astoņus procentus no pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām, bet atvēl trešdaļu finansējuma, kas pasaulē tiek izmantots cīņai ar šo parādību.

Būs nepieciešama, mūsdienīgi izsakoties, globālās klimatrīcības kāpināšana. Respektīvi, vajadzēs vēl arī daudz ko darīt.

Viedokļi

Urzula fon der Leiena, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja: “Fosilā kurināmā ekonomika ir nonākusi galapunktā. Mēs vēlamies nākamajai paaudzei atstāt veselīgu planētu, kā arī labas darbavietas un izaugsmi, kas nedara pāri dabai.

Eiropas Zaļais kurss ir mūsu izaugsmes stratēģija, kas virza mūs uz dekarbonizētu ekonomiku. Eiropa bija pirmā pasaules daļa, kas paziņoja, ka būs klimatneitrāla līdz 2050. gadam, un tagad mēs esam pirmie, kuriem ir konkrēts plāns.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Franss Timmermanss, EK priekšsēdētājas pirmais izpildvietnieks jautājumos par Eiropas Zaļo kursu: “Šī ir izšķirīgā desmitgade cīņā pret klimata un biodaudzveidības krīzēm. Eiropas Savienība ir noteikusi vērienīgus mērķrādītājus, šodien mēs nākam klajā ar iecerēm, kā tos sa­sniegt. Lai nākotne būtu zaļa un veselīga visiem, ievērojamas pūles jāpieliek visās nozarēs un dalībvalstīs.”

Kadri Simsone, EK enerģētikas komisāre: “Zaļā kursa mērķu sasniegšana nebūs iespējama, ja nepārveidosim mūsu energosistēmu – tā rada lielāko daļu no mūsu emisijām. Lai līdz 2050. gadam panāktu klimatneitralitāti, mums atjaunīgo energoresursu evolūcija ir jāpārvērš revolūcijā un jānodrošina, ka ceļā uz mērķi enerģija netiek izšķērdēta. Šodien iesniegtajos priekšlikumos ir izvirzīti vērienīgi mērķi, likvidēti šķēršļi un izveidoti stimuli, lai mēs vēl ātrāk virzītos uz bezemisiju energosistēmu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 128
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 158
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 39
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 kā degviela propagandai: krievi Latvijā sadzīti dzīvot pārblīvētos geto rajonos, tāpēc inficējas daudz vairāk 97
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 62
2 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords 119
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pārbaudīs izskanējušo informāciju par Cimdaram, iespējams, viltoto Covid-19 sertifikātu 8
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā gaiss iesils līdz +15 grādiem. Laika prognoze piektdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav morāla, tiesiska pamata prasīt no citiem, ja pats dara citādāk.” Judins par izņēmumiem obligātajā vakcinācijā 47
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Kauņas slaktiņš” – cilvēku upuru skaita ziņā traģiskākais notikums visā holokausta vēsturē Lietuvā
16:32
GN
Gints Narogs
Ziņas
Sporta apavi uz nagliņas: Melbārdis veselības problēmu dēļ nolēmis likt punktu sportista karjerai 1
15:38
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dabas stihija Sicīlijas pilsētas ielas pārvērš mežonīgās upēs 1
15:35
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 43
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
EP Juridiskā komiteja iesaka atcelt eiroparlamentārieša Ušakova parlamentāro imunitāti 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Vakcinēt nevar piespiedu kārtā, bet valsts var ieviest obligātu vakcinācijas politiku 125
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bijusī Saeimas priekšsēdētāja par amatpersonu algu pieaugumu: Tas ir politiķu nihilisms pret sabiedrību! 19
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Klajā nācis jauns latviešu seriāls: lomās populāri aktieri un vairākas pašmāju slavenības
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
TOP recepte: marinēts ķirbis korejiešu gaumē
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 128
10 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Mēslot, grābt lapas? Kā sakopt mauriņu pirms ziemas?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dabas stihija Sicīlijas pilsētas ielas pārvērš mežonīgās upēs 1
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 kā degviela propagandai: krievi Latvijā sadzīti dzīvot pārblīvētos geto rajonos, tāpēc inficējas daudz vairāk 97
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vēža pacientu ārstēšana: akcīzes nauda tikai mazs ielāps, vēsta portāls 5
5 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Līdzdzīvotāji, kas runā dejas valodā.” Intervija ar kustību māksliniekiem Elīnu un Rūdolfu Geidiņiem
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 11
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Neizmet miziņas! Vienkāršs veids, kā no mandarīnu mizām izgatavot dabīgu aromātu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 63
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 39
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
21 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 27
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 337
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 71
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 158
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 144
1 diena