Infrasarkano staru kamera uzrāda vājās vietas izolācijā.
Infrasarkano staru kamera uzrāda vājās vietas izolācijā.
Foto: Dario Sabljak/SHUTTERSTOCK

Zaļais kurss prasa paradumu maiņu 1

Eiropas kuģis ir uzņēmis stingru zaļo kursu. Patīk vai nepatīk, mēs visi tur sēžam un traucamies uz resursu taupības un dabas saudzēšanas salu.

 

Cimdiņu kustība

LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 116
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 24
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Eiropas izsludinātā Zaļā kursa pasākumi skars visus – no indivīda līdz valsts pārvaldei. Energoefektivitātes forumā “Paradumu maiņa – mazs solis lieliem mērķiem” tika stāstīts par šiem uzdevumiem un izvērtēti kustības “Dzīvo siltāk” (ar cimdiņu logo) desmit gadu darba rezultāti.

Kustības dalībnieki šajos gados organizējuši vairāk nekā 400 informatīvos pasākumus. Ik gadu nodrošināta dalība mājokļu, būvniecības, enerģijas un vides izstādēs, kā arī noorganizēts konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā”.

Aktivitātēs piedalījušies vairāk nekā 46 000 dalībnieku, kas nodrošinājuši ap 900 000 iedzīvotāju izglītošanos. Izmantojot paredzamā ietaupījuma (ex-ante) aprēķinu metodiku, aprēķināts, ka kustības devums periodā no 2014. līdz šim gadam ir 1,8% jeb enerģijas ietaupījums vairāk nekā 13,8 miljoni eiro. Kopā sasniegts CO2 ietaupījums 24 991 t apmērā un enerģijas ietaupījums – 241 GWh.

 

Viss sākas skolā

Lai motivētu skolas aktīvāk iesaistīties zaļo mērķu sasniegšanā, Vidzemes plānošanas reģionā 2019. gadā tika realizēta pro­gramma “Efektīvs enerģijas patēriņš izglītības ie­stādēs”. Tajā tika iesaistīti 3760 skolēnu, kas mācās 23 skolās. Paredzēts, ka trešdaļa no projekta laikā gūtā ietaupījuma paliek pašvaldības budžetā un divas trešdaļas – skolai.

No tās pusi var izmantot programmā iesaistīto darbinieku atalgošanai. Vismaz trešdaļa jāizlieto jaunai enerģijas patēriņa samazināšanai, ko var panākt, iegādājoties efektīvus gaismekļus, kustību sensorus un procesa monitorēšanai nepieciešamās mērierīces.

“Veids, kā taupīt ie­stādēs, ir “Zaļās nomas līgums”. Tas ir līgums starp īpašnieku (pašvaldību) un nomnieku (iestādi), kurā nomnieks apliecina saistības enerģijas patēriņa samazināšanai,” stāsta energoefektivitātes eksperts Jānis Ikaunieks.

“Līgumā tiek paredzēts, kura puse ir atbildīga par šo pasākumu ievērošanu un uzraudzību, kā tiks tērēti esošie un ietaupītie līdzekļi. Tas ir labs veids, kā motivēt gan ēkas īpašniekus, gan īrniekus ievērot enerģijas taupīšanas pasākumus un investēt savus līdzekļus ēkā.”

Lai veicinātu energo­ekonomiju, skolās tika izvietoti plakāti par elektrības un ūdens taupīšanu, pie gaismas slēdžiem novietotas atgādnes un telpās novietota pamācība, kā pareizi vēdināt telpu. Klasē regulāri tika izrunātas ar energoekonomiju saistītas tēmas. “Silto džemperu dienā” tika iestatīta nedaudz zemāka temperatūra, un skolēni pārliecinājās, cik tas ir vienkārši.

Skolēnu enerģijas patruļas apzināja elektroierīces un aprēķināja to darbības laiku. Tika apsekoti radiatoru termostati un atslēgti maksimālie iestatījumi. Apkures sistēmā iestatīti brīvdienu un nakts režīmi ar pazeminātu temperatūru. Skolas un pašvaldības analizēja rezultātus un plānoja nākamos soļus. Projekta laikā iegūtie dati palīdzēs arī citām skolām uzsākt izglītojošas resursu ekonomijas kampaņas.

 

Mazie ieradumi

“Domājot zaļi un energoefektīvi, iespējams arī ietaupīt un viss sākas no mazumiņa!” stāsta Ģirts Beikmanis, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas priekšsēdētājs.

Telpās ieteicams no­blīvēt logus un durvis, lai vēdināšana būtu kontrolēta, nevis noritētu haotiski pa visām sīkajām spraudziņām.

Lai apsilde darbotos efektīvi, sildķermeņu priekšā nevajag novietot aizkarus un citus priekšmetus. Sildķermeņus nevajag lieki krāsot, jo katra krāsas kārtiņa nedaudz samazina siltuma atdevi. No radiatoriem jānotīra putekļi, un to aizmugurē var novietot siltumu atstarojošu metāla foliju. Radiatoriem jābūt aprīkotiem ar termostatiskajiem vārstiem, kas ļaus izvēlēties optimālu sildķermeņa temperatūru.

Maza viltība ir samazināt telpas gaisa mitrumu, jo sauss gaiss uzsilst ātrāk. Dažiem iedzīvotājiem jāmaina ieradums pa dzīvokli staigāt plāni ģērbtiem un radiatorus karsēt. Siltums ir jālieto taupīgi, jo, samazinot radiatora temperatūru par vienu grādu, var rēķinā ietaupīt 5–10%. Perspektīva ir zemāka telpas temperatūra, ko viegli var kompensēt ar siltu vilnas jaku un zeķēm.

Taupāms resurss ir arī ūdens. Tīrot zobus, var aizgriezt krānu, uzturēt to labā tehniskā stāvoklī, dušu un krānu uzgaļus aprīkot ar aeratoru, kas palielina strūklas apjomu.

Lietojot trauku mazgājamo mašīnu, ūdens patēriņš ir līdz deviņām reizēm mazāks. Lai taupītu elektrību, protams, vispirms jālieto LED spuldzes. Tad jāizmanto tāds mājas apgaismojums, kura gaisma tiek virzīta uz vietām, kur tā nepieciešama.

Tur, kur elektrība nav nepieciešama, tā jāizslēdz. Arī aizejot no mājokļa, izslēdz elektrību. Mājoklī pareizi jāizvēlas elektrotehnika, skatoties pēc tās energoekonomijas klases. Pārāk liels un produktiem piebāzts ledusskapis nosaldē daudz elektrības. Arī lieka cepeškrāsns durtiņu virināšana tērē enerģiju. Ja izvēlas pareizo režīmu, veļu var kvalitatīvi izmazgāt 30–40 grādu temperatūrā. Pagatavojot ēdienu, pannai un katlam jāuzliek vāki, izslēdz plīti.

 

Māja ir vienota

Jāatceras, ka mājas siltumapgādes sistēma ir speciālistu sabalansēts mehānisms, kurā nepraša nedrīkst iejaukties. Lai izvairītos no siltuma patvaļīgas regulēšanas, apkures sistēmas siltummezglam jābūt slēgtam un katra veiktā darbība jāfiksē žurnālā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat sistēmas ir rūpīgi jābalansē un jāizvairās no siltumizolācijas mehāniskas bojāšanas. Kāpņu telpas termostatiskajiem vārstiem jāatrodas fiksētā stāvoklī. Mājas energoefektivitāti palīdz nodrošināt arī jumtu, pagrabu un bēniņu pareiza ekspluatācija. Lai cik tas nebūtu skumji, uz standarta jumtiem nedrīkst kāpt sauļoties un izvietot antenas un kabeļus.

Mājas lūkas jātur ciet aizslēgtas. Ar beramo vati siltinātos bēniņos nedrīkst staigāt pa minerālvati, kārt veļu un novietot mantas. Pagrabos jātur ciet logi un jārūpējas par siltinājuma slāņa veselumu. Arī tehniskajos gaiteņos mantas nedrīkst glabāt. Labi saimnieki labiekārtos arī apkārtni – izveidos atkritumu šķirošanas, bērnu rotaļlaukumus un pārdomātu autostāvvietu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 116
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 24
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev nevajadzētu šodien mainīt savus plānus! Horoskopi 23.janvārim
20 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
No mūžīgās Lemberga lietas līdz Helmaņa izspiešanas tracim. Kādos kriminālprocesos iesaistīti esošie un bijušie pašvaldību mēri? 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 910 jauni Covid-19 gadījumi, bet 19 sasirgušie miruši
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Visilgāk veidotā valdība, četru ministru maiņa un Covid-19! Ko Kariņš divu gadu laikā paspējis paveikt? 23
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas Tālajos Austrumos un Sibīrijā sākušās Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas; ir aizturētie 24
2 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Operācija, pēc kuras sāk respektēt Zemessardzi
13:24
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Jaunas un vecas karavīru anekdotes priecīgam atpūtas brīdim
13:24
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim
13:20
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Kam lai tic? Hakeri uzlauž Eiropas Zāļu aģentūras datorus un publicē melīgu informāciju 8
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kašers un viņa mīļotais Jānis: attiecībās mēs esam līdzvērtīgi – nav neviens “sievišķīgāks” vai “vīrišķīgāks” 24
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Kāpēc vakcinācijas tempi pret Covid-19 ar otro poti saglabājas zemi? 3
4 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
CSDD statistika liecina – jaunākajās vecuma grupās avarē katrs simtais. Kā palīdzēsim jaunajiem? 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai auduma sejas maskas ir efektīvas arī pret jaunā koronavīrusa paveidiem? 5
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim
52 minūtes
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Slāpes pēc dzīves, mākslas un dabas. Kas ir TV ekrānos redzamais Zaļgalvis?
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ieguva trīs pirmās vietas! Septiņus gadus vecā Lola no Latvijas plūc laurus starptautiskā konkursā 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas ielās tīra sniegu. Kur īslaicīgi ierobežos auto apstāšanos un stāvēšanu?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakarā Kurzemē gaidāms mēreni stiprs lietus
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī šodien nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ja rodas aizdomas par iesnām, pirmais solis ir sildīt kājas sinepju pulverī! Kā saudzīgi ārstēt ieilgušas iesnas?
3 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Kā valdība rūpējas par sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanu, bet no speciālistu rindām izslēdz psihoterapeitus
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļiem Šiciem PK astotajā posmā sudraba medaļas
58 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 116
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 24
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Cilvēki atvadās no izcilās teātra un kino aktrises Astrīdas Kairišas 2
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Diemžēl šiem Covid-19 pacientiem dzīvības glābt visbiežāk neizdodas. VM par skarbo situāciju Latvijā 19
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
strādā Covid-19 vakcīnas, kas īsti notiek, kad mēs tiekam vakcinēti. Profesora Kaspara Tāra lekcija 21
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Grieta, Strauta un Rebeka
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
ĢK
Ģirts Kasparāns
Ziņas
“Man jau patiktu, ja būtu dzīve pēc nāves.” Aktrise ar noslēpumu – Astrīda Kairiša 3
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ labāk visu darīt lēnām un apdomīgi! Horoskopi no 25. līdz 31. janvārim
3 stundas