Latvijā
Izglītība

Vai ienesīgās un populārās astrologu skolas nebendē mūsu garīgo veselību?30

Latvija starptautiski izceļas ar divu vēlmju pārbagātu atzīšanu: man un laikam katram cilvēkam gribas zināt, kāda būs nākotne tam, ko es daru, un kam varu droši ticēt. Ļoti gribēju papētīt, kā ir Latvijā ar šīm divām vēlmēm. Man neizdevās atrast valsti, kurā būtu tāda visatļautība dažādu mums tradicionāli svešu reliģiju oficiālai pielīdzināšanai Latvijā tradicionālajām, un nekur nav tik pamatīgi izvērstas astroloģijas apmācības. Turklāt arī astroloģija pie mums ir profesija – turklāt oficiāla un ļoti ienesīgs garīgs bizness.

Zinot, cik grūti ir iegūt drošas profesijas un nopelnīt iztiku ar tām, man jau pirms daudziem gadiem sāka likties aizdomīga gandrīz neaptveramā plašumā izvērstā un acīmredzot par ļoti izdevīgu biznesu pārvērstā visādu burvestību un pseidozinātnisku iestādījumu darbība Latvijā. Par to, braucot ar autobusu no Centrāltirgus, atgādina arī, piemēram, uzraksts mazas ielas malā kreisajā pusē “Astroloģija, zīlēšana un baltā maģija”. Šajā uzrakstā kā pirmā ir nosaukta astroloģija. Ar to visu laiku saskaros (esmu indologs) kā ar cīņas lauku Indijā starp sekulāras valsts tālākas pastāvēšanas piekritējiem un citādi domājošiem.

Astrologi vēlas tikt augstskolās

Piecus gadus valdošā Indijas hindu nacionālistu valdība 2003. gadā bija pieņēmusi lēmumu uzdot visām universitātēm ieviest pilnu astroloģijas kursu, nodibinot attiecīgas katedras. Tika piešķirts vilinošs finansējums. Tā kā neviena universitāte, izņemot Banaresī Hindu universitāti, kur tāda programma jau bija, neatsaucās, valdība lūdza palīdzību ar augstām pilnvarām apveltītajai valsts Augstākajai tiesai. Tās atbilde bija, ka astroloģijas programmu ieviešana universitātēs būtu “milzīgs lēciens atpakaļ, sagraujot jebkādu ticamību tam, ko līdz šim valsts ir sasniegusi zinātnē”.

Vēl nesen vēlmi tikt augstskolās pauda Latvijas astrologi. “Baltijas astroloģijas skolā”, kuru vadīja un varbūt joprojām vada “proskopijas akadēmiķis” un Hamburgas astroloģijas skolas doktors, jau pastāvēja kaut kāda maģistrantūra. Debess spīdekļu valodas pratēji vēlējās vēl parādīt, ka viņi var ne tikai man – niecīgam puteklim Visuma bezgalībā –, bet pat visai Latvijas valstij kaut ko svarīgu pavēstīt par pagātni, šodienu un nākotni. Astrologi sevi reklamēja kā valsts atzītu profesiju jebkurā no kupli apmeklētām vēl nesen internetā atrodamām ap 20 astrologu skolām. Vēl pirms dažiem gadiem bija zināms, ka to apmeklētājiem jāmaksā līdz 50 latiem (70 eiro) mēnesī divu vai pat četru gadu laikā. Bija zināms, cik jāmaksā arī par individuālu horoskopu, jo nekas netika darīts par brīvu.

Privileģētie pieaugušo pedagogi

Tagad daudzas astroloģijas skolas ir pārvērtušās par SIA, kaut arī ir reģistrētas kā mācību iestādes, un par tām internetā ir pieejamas tikai ļoti skopas ziņas. Vairākas ir apvienojušās ar nosaukumu “Kosmozofijas institūts. Saskarsme”. Uzdūros dažām svaigām ziņām par iestādi “Horoskopu pasaule. Astroloģijas skola”. Tās mājaslapā internetā vēstīts, ka skola 2004. gadā esot reģistrēta Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) kā izglītības iestāde. Tai esot licencētas divas mācību programmas kā pieaugušo interešu izglītība “Astroloģijas pamati” un “Padziļinātais kurss astroloģijā”. Sekmīgi beidzot skolu, varot saņemt diplomu. Tajā ir fantastiski liela speciālo ezoterisko kursu priekšmetu dažādība. Skolai esot plašas saistības ar masu medijiem. Un visu izvērsto apmācību, kurā ietilpst arī kaut kas no astronomijas, veic tikai trīs cilvēki. Viņu īsajās biogrāfijās neparādās nekāda informācija par šo mācībspēku, tā sakot, laicīgo izglītību. Jo viņiem tā arī nav vajadzīga. Izglītības likuma 48. panta sadaļā “Profesionālās izglītības programma” ir teikts, ka par pedagogu ir tiesības strādāt personai, kurai ir pedagoģiska izglītībai vai kura atbilst pedagoģiskai izglītībai, vai kura apgūst pedagoģisku izglītību, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajām profesionālās izglītības prasībām. Taču “šīs prasības neattiecas uz pieaugušo neformālo izglītību”. Citiem vārdiem, Latvijā ir privileģēti pedagogi, uz kuru darbību neattiecas nekādi likumi.

Nolēmu noskaidrot tuvāk un jau pirms kāda laika uzrakstīju e-pasta vēstuli IZM Izglītības kvalitātes valsts dienesta Licencēšanas departamentam. Tā direktora vietnieks I. J. Mihailovs, atbildot uz manu jautājumu, vai astrologs ir profesija, norādīja, ka Numerologu skola un astroloģiskās garīgās kultūras studijas ir iestādes, kas reģistrētas izglītības iestāžu reģistrā kā pieaugušo neformālās izglītības iestādes, ka saskaņā ar Izglītības likuma 46. pantā piektajā daļā noteikto tām ir tiesības īstenot pieaugušo neformālās izglītības programmu. Taču pieaugušo neformālas izglītības ie­stādēm nav tiesību izsniegt valsts atzītus dokumentus. Tomēr Profesiju klasifikatorā ir iekļauta profesija “astrologs”, teikto papildināja Mihailova kungs.

Raganu skola nav vienīgā

Izlasot “Latvijas Avīzes” pagājušā gada 14. novembra numurā publicēto Madaras Briedes rakstu “Baltas raganas ar falšu diplomu” (manā uztverē sen nobriedušo šāda tipa rakstu), kļūst skaidrs, ka tas skar daudz plašāku tēmu, kas Latvijā gandrīz vai ir tabu publiskai pārrunāšanai. “LA” rakstā bija vēstīts, ka Rīgā, periodiski arī Cēsīs un Valmierā darbojas Balto raganu skola, kas kā profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestāde ar nosaukumu “Profesionālā dziedniecības skola” reģistrēta Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD). Skolas mājaslapā rumpumpele.lv tika sludināts, ka tā piedāvā “profesionālās specializācijas programmu dziedniecībā”, bet, beidzot šo skolu, audzēkņiem solīts iegūt diplomu un tikt arī pie dziednieka sertifikāta.

Man raganiņu biznesā iesaistīto pat ir kļuvis žēl, jo it kā tikai tām vienīgajām būtu līdz galam neatzīti “izglītības dokumenti”, kaut gan patiesībā tās pārstāv veselu Profesiju klasifikatora grupu, kurā ietilpst astrologs, hiromants, okultists, zīlnieks, ekstrasenss un bioenerģētiķis. Visai šai Profesiju klasifikatorā nosauktajai grupai, kurā acīmredzot ietilpst arī raganu izglītošana, ļoti garā teikumā nosaukti kopīgi pamatuzdevumi: “sastādīt klientiem horoskopus, sniedzot informāciju par viņu pagātni un nākotni; noteikt piemērotāku laiku dažāda veida darbībai, pētīt zvaigznāju un zvaigžņu ietekmi uz klienta dzīvi; dot padomus par attiecīgu aizsardzības līdzekļu lietošanu; atšifrēt klienta plaukstu līniju nozīmi; interpretēt klienta izvilkto kāršu nozīmi, tējas vai kafijas biezumu izvietojumu tasītē u. tml., … apmācīt uztvert pasaules uzbūves kop­ainu vienā veselumā; koriģēt un harmonizēt cilvēka enerģijas lauka uzbūvi”.

Ministrijai vajadzētu padomāt

Nekādi nosodījumi vai likumi nevar izdzēst cilvēku ticību nez kam tikmēr, kamēr tā nenodara juridiski redzamu ļaunumu citiem cilvēkiem. Jau “Atharvavedā” pirms 3000 gadiem ir visāda veida baltai vai melnai maģijai veltītas himnas. Bet varbūt tomēr ticībai kaut kam racionāli neticamam vajadzētu būt katra personīgai lietai, izņemot reliģijas, pie kurām iepriekš minētās profesijas netiek pieskaitītas, kaut arī pieprasa sev ticēt bez zinātniskiem pierādījumiem.

Tādēļ varbūt lielus un sen nobriedušus darbus uzsākušās, profesora Kārļa Šadurska vadītās Izglītības un zinātnes ministrijas darbiniekiem derētu iedziļināties, vai vismaz daļēji atzītās izglītības iestādes nebendē mūsu garīgo veselību un pie tādām tomēr nebūtu pieskaitāmas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Latvijas uzņēmumus apdraud organizēta noziedzības grupa; garnadži paviesojušies SIA “Mikrotīkls” un “Elko” 3
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Galvenais uzsvars Covid-19! Jauno zinātnieku pētījumiem atvēlēti 11,4 miljoni
1 diena

Lasītākie

Raivis Šveicars
Ekonomika
Bioreaktora puncī audzina mikroorganismus
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Vai maija pēdējā diena būs saulaina? Laika prognoze svētdienai
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija atklāj, kas ārkārtas situācijas laikā visvairāk satrauc pieaugušos
2 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām
12 stundas