Ne Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze (no labās), ne Zaļās  partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars neredz pamatu norobežoties no Aivara  Lemberga.
Ne Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze (no labās), ne Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars neredz pamatu norobežoties no Aivara Lemberga.
Foto: Paula Čurkste/LETA

ZZS aiz Lemberga kā mūris. Ar saviem paziņojumiem zaļzemnieki nogriež ceļu uz valdību nākotnē? 66

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde respektē tiesu varas neatkarību, vienlaikus uzskata, ka lēmums pēc pirmās instances sprieduma nolasīšanas apcietināt tiesas zālē Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu ir vērtējams kā politiski, ne tiesiski motivēts, jo tas notiek pirms pašvaldību vēlēšanām.

LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 63
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 135
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības 5
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Ar šādu paziņojumu ZZS nāca klajā pēc tam, kad Rīgas apgabaltiesa A. Lembergu notiesāja un atzina par vainīgu virknē noziegumu, mainot arī viņa drošības līdzekli un apcietinot tiesas zālē.

Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze “Latvijas Avīzei” arī šonedēļ atkārtoja jau paziņojumā rakstīto, uzsverot, ka A. Lembergs spriedumu pārsūdzēs. A. Krauze neredz pamata norobežoties no viņa.
CITI ŠOBRĪD LASA

Aiz sava līdera kā mūris ir nostājusies arī partija “Latvijai un Ventspilij”, ar kuru ZZS ir sadarbības līgums. A. Lembergs joprojām ir šīs reģionālās partijas priekšsēdētājs, bet viņa vietnieki ir domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Blumbergs un dzīvesbiedre Kristīne Lemberga.

G. Blumbergs “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka ir plānots iekļaut A. Lembergu kandidātu sarakstā pašvaldību vēlēšanās ar pirmo numuru. Ventspils dome jau ir lūgusi mainīt A. Lembergam piemēroto drošības līdzekli.

Uz vaicāto par “Latvijai un Ventspilij” sadarbību ar ZZS, kuras iespējas nonākt kādreiz valdībā varētu apgrūtināt turēšanās pie A. Lemberga un viņa partijas, G. Blumbergs atbildēja: “Mūs sadarbība apmierina. Līgums ir noslēgts uz 13. Saeimas pilnvaru laiku.”

Viņaprāt, par startu nākamajās Saeimas vēlēšanās ir jāizšķiras ZZS veidojošajām partijām. No “Latvijai un Ventspilij” Saeimā ir divi deputāti – Gundars Daudze un Jānis Vucāns.

 

Norāda uz ZZS atkarību no Lemberga

Valdībā ir divi politiskie spēki – “Jaunā Vienotība” un Nacionālā apvienība –, kuriem ar tagadējo opozīcijas partiju ZZS ir ilga sadarbības pieredze iepriekšējās valdībās.

Tuvojoties A. Lemberga lietas sprieduma pasludināšanas dienai, politiskajos kuluāros runāja – ja valdībā iestātos krīze, pēc atbrīvošanās no A. Lemberga ietekmes ZZS būtu izredzes nonākt valdībā, bet pēc ZZS reakcijas jau šāda varbūtība varētu būt neiespējama.

“ZZS attiecības ar Aivaru Lembergu iespējamā valdības veidošanas procesā noteikti varētu būt viens no apstākļiem, kam būs zināma nozīme. Cik izšķirīga, pašlaik grūti atbildēt,” uzskata Nacionālās apvienības priekšsēdis Raivis Dzintars.

“Divu gadu garumā visa līmeņa Zaļo un zemnieku savienības politiķi apgalvoja, ka Aivaram Lembergam vairs nav nekādas ietekmes. Tagad ar vienu paziņojumu viņi parādīja, ka šādi apgalvojumi ir kaķim zem astes. Ir redzams, cik ļoti viņi ir atkarīgi un būs atkarīgi no Lemberga, jo ZZS panākumi saistās ar Lembergu,” “Latvijas Avīzei” sacīja “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Viņaprāt, otra lielākā ZZS problēma ir tā, ka viņiem nav līdera, par kādu varētu kļūt bijušais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (LZP), bet “tādi jaunie censoņi kā Edgars Tavars un Viktors Valainis viņu nekad nelaidīs sev priekšā”, piebilda A. Latkovskis.

“Latvijas Avīzes” rīcībā ir informācija, ka jautājumā par atbalstu A. Lembergam nebūt ne visi frakcijā ir bijuši tik vienoti, bet pēc vairākuma lēmuma pieņemšanas apņēmušies publiski par šo viedokļu dažādību nerunāt.

Savu patstāvīgu pozīciju ieņēmusi tā dēvētā Vidzemes nodaļa, kuras neformālais līderis ir bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Liepājas partija, kuru Saeimā pārstāv bijušais premjers Māris Kučinskis, vairāk bijusi novērotāja pozīcijās, lai gan saviem domubiedriem M. Kučinskis esot atzinis, ka jūtas apbēdināts un vairs tik optimistiski neraugās uz ZZS nākotni.

A. Lembergs, kā zināms, nebija apmierināts ar M. Kučinski kā premjeru un veltījis viņam skarbus vārdus arī vēlāk.

Tāpat A. Lemberga nemīluļu sarakstā esot iekļuvuši arī Latvijas Zaļās partijas politiķi.

Tas noticis aptuveni pirms gada, kad viņi rosinājuši izvērtēt, vai ZZS saistība ar ASV Valsts kases sankciju sarakstā iekļauto A. Lembergu neatstās iespaidu uz valsts finansējuma saņemšanu.

Arī tagad Latvijas Zaļās partijas līderis E. Tavars ir teicis, ka LZP un LZS vēl būs jārunā, kādā formātā startēt uz 14. Saeimu. Taču zaļie apzinājušies, ka ir mazākumā, tāpēc A. Lemberga jautājumā neesot daudz izteikušies.

 

Īsto līderi neievēlēs šajā kongresā

“Latvijas Avīzei” neviens no minētajiem negribēja atklāt, ko domā patiesībā. J. Dūklavs ieteica vērsties pie tām personām, kuras partijā ieņem amatus, jo viņš esot tikai ierindas deputāts.

“Es neesmu priekšniekos un nebūšu zinīgs šajā jautājumā. Ne man par to spriest. Dzīve parādīs, kā būs. Viss tagad ir tiesas ziņā. Es tikai domāju, ka Lembergs jau nekur netaisījās mukt un diez vai vajadzēja viņu tiesas zālē apcietināt,” sacīja J. Dūklavs.

E. Tavars atgādināja, ka viņš vēl mācījies pamatskolā, kad risinājušies ar A. Lembergu saistītie notikumi, par kuriem viņu tagad tiesā. E. Tavara pieredze sadarbībā ar partiju “Latvijai un Ventspilij” aprobežojoties ar sadarbību Saeimas frakcijā, kurā strādājot divi savās jomās ļoti profesionāli reģionālās partijas deputāti.

“Nedomāju, ka kādam no koalīcijas varētu būt problēmas sadarboties ar Gundaru Daudzi, kurš ir bijis Saeimas priekšsēdētājs, vai Jāni Vucānu, kas vadīja komisiju,” sacīja E. Tavars.

Uz vaicāto, kāpēc tagad pārliecinoši nevar pateikt, vai LZS un LZP kopā startēs vēlēšanās, E. Tavars atbildēja, ka tas saistīts ar ideoloģisku viedokļu atšķirību jautājumos par lauksaimniecības politiku, kas būtu jāizrunā.

M. Kučinskis teica, ka Liepājas partija tagad iepauzējot, jo sava pozīcija ir jānoformulē ZZS veidojošajām partijām, ar kurām Liepājas partijai ir tikai līgums.

Viņš atzina, ka bija plānots uz nākamo Saeimu apsvērt iespēju ieiet ZZS kā pilntiesīgiem tās biedriem, taču tagad grūti paredzēt situāciju pirms vēlēšanām.

Uz vaicāto, vai M. Kučin­skis redz nākotni ZZS, viņš atbildēja: “Raimonds Bergmanis kvalificējas kā premjera kandidāts. Ar viņu es redzētu nākotni ZZS.”

Taču pirms 13. martā gaidāmā LZS kongresa runa ir par citiem potenciālajiem līderiem. Uz LZS priekšsēdētaja amatu reģionālajās nodaļās ir izvirzīti trīs kandidāti – tagadējais priekšsēdis Armands Krauze un viņa vietnieks Ringolds Arnītis, kā arī Viktors Valainis, kurš nav arī valdē.

Tam, kuru ievēlēs, vasarā vajadzētu pārņemt no E. Tavara arī ZZS vadību. Neoficiāli dzirdēts, ka pirms drošības līdzekļa maiņas neformālās sarunās A. Lembergs par labāko izvēli priekšsēža vēlēšanās domubiedriem nosaucis A. Krauzi, kurš savukārt apgalvoja, ka neko tādu neesot dzirdējis.

Taču viņš atzina, ka nav gatavs distancēties no A. Lemberga, jo “vairāk jau vairs nevar norobežoties, ja Lembergs ir ieslodzījumā”.

Saeimas deputāts V. Valainis ir viens no tiem, kurš visasāk ir kritizējis valdību. Viņš arī tagad sacīja, ka tā ir rīcībnespējīga, kas novedis pie krīzes valstī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču V. Valainis uzskata, ka ZZS attiecībām ar A. Lembergu nebūšot nekādas nozīmes, jo “premjera Krišjāņa Kariņa vadītā koalīcija turēsies pie amatiem un mums nebūs iespējas strādāt valdībā neatkarīgi no tā, ir vai nav līgums ar “Latvijai un Ventspilij””.

Viņaprāt, LZS tagad ir spēcīgāka nekā jebkad agrāk. Kuluāru runas, ka priekšsēža vēlēšanās jau tiek prognozēta A. Krauzes uzvara, V. Valainis izvairījās komentēt, bet tikai teica: “Partijas vadītāja amatu nevar izcīnīt. Par partijas priekšsēdētāju ir jākļūst tā, kā par to kļuva Augusts Brigmanis. Partijas īstais līderis būs tas, kuru visi biedri iecels amatā, bet tas nenotiks šajā kongresā.”
A. Brigmanis partijas vadībā bija gandrīz 20 gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 63
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 135
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības 5
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 169
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 6
23 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 21
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 7
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet ļoti stipri līs 1
51 minūtes
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 22
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijas pludmales volejbolisti uzvar brazīliešus un iekļūst olimpisko spēļu ceturtdaļfinālā
08:11
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Čempionu karalis. Vai būs, kas Jūrmalā glābj? Cepumu magnāta lieta nonāk tiesā. Nedēļas notikumu apskats
07:58
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Spēle bija traka!” Latvijas pludmales volejbolistu graciozā uzvara sajūsmināja visus Latvijas sporta līdzjutējus
07:36
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Spēle bija traka!” Latvijas pludmales volejbolistu graciozā uzvara sajūsmināja visus Latvijas sporta līdzjutējus
34 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Aptauja: Vai tu atbalsti Marihuānas legalizāciju Latvijā? 5
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 135
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd pietrūkst 20 miljoni, lai ziemā varētu notīrīt sniegu no ielām,” Ķirsis atklāj, ka Rīga ir Latvijas nabadzīgākā pilsēta 112
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Palīdziet Kristinai vai zvaniet policijai!” Baltkrievu sportisti ar varu mēģina nogādāt Minskā 11
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 63
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Kurš vakcinējies, tas drīkst tusēt!” Kā rīdzinieki divas dienas aizmirsa par kovidu un ballējās pilsētas festivālā “Var! Būt!” 73
16 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 6
23 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas pludmales volejbolisti uzvar brazīliešus un iekļūst olimpisko spēļu ceturtdaļfinālā
1 minūte
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Spēle bija traka!” Latvijas pludmales volejbolistu graciozā uzvara sajūsmināja visus Latvijas sporta līdzjutējus
34 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tokijā pirmo “play-off” cīņu aizvadīs Pļaviņš/Točs 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām nokrišņu daudzums pārsniegs pusi mēneša normas! Pirmdien gaidāms stiprs lietus 3
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Latvijas Zinātņu akadēmija: Nepieļausim, ka nevilšus kļūstam par savu vecāku un citu līdzcilvēku slepkavām 214
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai ir jāatjauno nāves sodi?” Latvijas skaļākais “antivakseris” publiski aicina uz vardarbību 185
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas bija viens no centrālajiem notikumiem manā dzīvē!” Pauls atklāti stāsta, kā ir muzicēt uz vienas skatuves ar Garanču 32
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības 5
22 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Smagos auto, tramvajus, autodrifterus un Vecrīgas ballētājus nedzirdam? Par motociklistu “apklusināšanas” ideju
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 169
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pats izslimoju vidēji smagi un esmu izvadījis arī ļoti daudz “antivakseru”,” priesteris par Covid-19 pieredzi 146
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Ja zemenes paceļam 1,20 m no zemes…” Agronoms Dzērve atklāj interesantu “knifu”, kā zemenes iegūt ātrāk 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība neticēja, ka kāds no mūsējiem iegūs zelta medaļu,” Apinis par sportu, politiku un naudu 36
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Sandis Ģirģens: “Kādā sakarībā man būtu jāsūta vakcinēties savs 15 gadīgais puika, kurš ir sportisks, labā fiziskā formā?” 408
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Jāvēršas pret tiem, kuri krāpjas ar nodokļiem, nevis tiem, kas tos taisnīgi maksā. Deputāts par plāniem vērsties ST 59
2 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mūs gaida politiskā spēle, kurā bez sirdsapziņas pārmetumiem izmantos pandēmijas kārti 36
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tirgus ir pārmaiņu priekšā!” Smiltēns atklāj, vai Centrāltirgū beidzot prioritāte būs vietējiem zemniekiem 30
1 diena
JE
Jānis Eglīts*
Ziņas
Jānis Eglīts: “Nav daudz valstu, kas ir tik privileģētā situācijā kā Latvija!” 20
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Tu gribētu sākt ko jaunu, taču tas nebūs viegli! Horoskopi no 2. līdz 8. augustam 2
21 stundas