Ne Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze (no labās), ne Zaļās  partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars neredz pamatu norobežoties no Aivara  Lemberga.
Ne Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze (no labās), ne Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars neredz pamatu norobežoties no Aivara Lemberga.
Foto: Paula Čurkste/LETA

ZZS aiz Lemberga kā mūris. Ar saviem paziņojumiem zaļzemnieki nogriež ceļu uz valdību nākotnē? 64

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde respektē tiesu varas neatkarību, vienlaikus uzskata, ka lēmums pēc pirmās instances sprieduma nolasīšanas apcietināt tiesas zālē Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu ir vērtējams kā politiski, ne tiesiski motivēts, jo tas notiek pirms pašvaldību vēlēšanām.

LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 157
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Ar šādu paziņojumu ZZS nāca klajā pēc tam, kad Rīgas apgabaltiesa A. Lembergu notiesāja un atzina par vainīgu virknē noziegumu, mainot arī viņa drošības līdzekli un apcietinot tiesas zālē.

Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze “Latvijas Avīzei” arī šonedēļ atkārtoja jau paziņojumā rakstīto, uzsverot, ka A. Lembergs spriedumu pārsūdzēs. A. Krauze neredz pamata norobežoties no viņa.
CITI ŠOBRĪD LASA

Aiz sava līdera kā mūris ir nostājusies arī partija “Latvijai un Ventspilij”, ar kuru ZZS ir sadarbības līgums. A. Lembergs joprojām ir šīs reģionālās partijas priekšsēdētājs, bet viņa vietnieki ir domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Blumbergs un dzīvesbiedre Kristīne Lemberga.

G. Blumbergs “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka ir plānots iekļaut A. Lembergu kandidātu sarakstā pašvaldību vēlēšanās ar pirmo numuru. Ventspils dome jau ir lūgusi mainīt A. Lembergam piemēroto drošības līdzekli.

Uz vaicāto par “Latvijai un Ventspilij” sadarbību ar ZZS, kuras iespējas nonākt kādreiz valdībā varētu apgrūtināt turēšanās pie A. Lemberga un viņa partijas, G. Blumbergs atbildēja: “Mūs sadarbība apmierina. Līgums ir noslēgts uz 13. Saeimas pilnvaru laiku.”

Viņaprāt, par startu nākamajās Saeimas vēlēšanās ir jāizšķiras ZZS veidojošajām partijām. No “Latvijai un Ventspilij” Saeimā ir divi deputāti – Gundars Daudze un Jānis Vucāns.

 

Norāda uz ZZS atkarību no Lemberga

Valdībā ir divi politiskie spēki – “Jaunā Vienotība” un Nacionālā apvienība –, kuriem ar tagadējo opozīcijas partiju ZZS ir ilga sadarbības pieredze iepriekšējās valdībās.

Tuvojoties A. Lemberga lietas sprieduma pasludināšanas dienai, politiskajos kuluāros runāja – ja valdībā iestātos krīze, pēc atbrīvošanās no A. Lemberga ietekmes ZZS būtu izredzes nonākt valdībā, bet pēc ZZS reakcijas jau šāda varbūtība varētu būt neiespējama.

“ZZS attiecības ar Aivaru Lembergu iespējamā valdības veidošanas procesā noteikti varētu būt viens no apstākļiem, kam būs zināma nozīme. Cik izšķirīga, pašlaik grūti atbildēt,” uzskata Nacionālās apvienības priekšsēdis Raivis Dzintars.

“Divu gadu garumā visa līmeņa Zaļo un zemnieku savienības politiķi apgalvoja, ka Aivaram Lembergam vairs nav nekādas ietekmes. Tagad ar vienu paziņojumu viņi parādīja, ka šādi apgalvojumi ir kaķim zem astes. Ir redzams, cik ļoti viņi ir atkarīgi un būs atkarīgi no Lemberga, jo ZZS panākumi saistās ar Lembergu,” “Latvijas Avīzei” sacīja “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Viņaprāt, otra lielākā ZZS problēma ir tā, ka viņiem nav līdera, par kādu varētu kļūt bijušais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (LZP), bet “tādi jaunie censoņi kā Edgars Tavars un Viktors Valainis viņu nekad nelaidīs sev priekšā”, piebilda A. Latkovskis.

“Latvijas Avīzes” rīcībā ir informācija, ka jautājumā par atbalstu A. Lembergam nebūt ne visi frakcijā ir bijuši tik vienoti, bet pēc vairākuma lēmuma pieņemšanas apņēmušies publiski par šo viedokļu dažādību nerunāt.

Savu patstāvīgu pozīciju ieņēmusi tā dēvētā Vidzemes nodaļa, kuras neformālais līderis ir bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Liepājas partija, kuru Saeimā pārstāv bijušais premjers Māris Kučinskis, vairāk bijusi novērotāja pozīcijās, lai gan saviem domubiedriem M. Kučinskis esot atzinis, ka jūtas apbēdināts un vairs tik optimistiski neraugās uz ZZS nākotni.

A. Lembergs, kā zināms, nebija apmierināts ar M. Kučinski kā premjeru un veltījis viņam skarbus vārdus arī vēlāk.

Tāpat A. Lemberga nemīluļu sarakstā esot iekļuvuši arī Latvijas Zaļās partijas politiķi.

Tas noticis aptuveni pirms gada, kad viņi rosinājuši izvērtēt, vai ZZS saistība ar ASV Valsts kases sankciju sarakstā iekļauto A. Lembergu neatstās iespaidu uz valsts finansējuma saņemšanu.

Arī tagad Latvijas Zaļās partijas līderis E. Tavars ir teicis, ka LZP un LZS vēl būs jārunā, kādā formātā startēt uz 14. Saeimu. Taču zaļie apzinājušies, ka ir mazākumā, tāpēc A. Lemberga jautājumā neesot daudz izteikušies.

 

Īsto līderi neievēlēs šajā kongresā

“Latvijas Avīzei” neviens no minētajiem negribēja atklāt, ko domā patiesībā. J. Dūklavs ieteica vērsties pie tām personām, kuras partijā ieņem amatus, jo viņš esot tikai ierindas deputāts.

“Es neesmu priekšniekos un nebūšu zinīgs šajā jautājumā. Ne man par to spriest. Dzīve parādīs, kā būs. Viss tagad ir tiesas ziņā. Es tikai domāju, ka Lembergs jau nekur netaisījās mukt un diez vai vajadzēja viņu tiesas zālē apcietināt,” sacīja J. Dūklavs.

E. Tavars atgādināja, ka viņš vēl mācījies pamatskolā, kad risinājušies ar A. Lembergu saistītie notikumi, par kuriem viņu tagad tiesā. E. Tavara pieredze sadarbībā ar partiju “Latvijai un Ventspilij” aprobežojoties ar sadarbību Saeimas frakcijā, kurā strādājot divi savās jomās ļoti profesionāli reģionālās partijas deputāti.

“Nedomāju, ka kādam no koalīcijas varētu būt problēmas sadarboties ar Gundaru Daudzi, kurš ir bijis Saeimas priekšsēdētājs, vai Jāni Vucānu, kas vadīja komisiju,” sacīja E. Tavars.

Uz vaicāto, kāpēc tagad pārliecinoši nevar pateikt, vai LZS un LZP kopā startēs vēlēšanās, E. Tavars atbildēja, ka tas saistīts ar ideoloģisku viedokļu atšķirību jautājumos par lauksaimniecības politiku, kas būtu jāizrunā.

M. Kučinskis teica, ka Liepājas partija tagad iepauzējot, jo sava pozīcija ir jānoformulē ZZS veidojošajām partijām, ar kurām Liepājas partijai ir tikai līgums.

Viņš atzina, ka bija plānots uz nākamo Saeimu apsvērt iespēju ieiet ZZS kā pilntiesīgiem tās biedriem, taču tagad grūti paredzēt situāciju pirms vēlēšanām.

Uz vaicāto, vai M. Kučin­skis redz nākotni ZZS, viņš atbildēja: “Raimonds Bergmanis kvalificējas kā premjera kandidāts. Ar viņu es redzētu nākotni ZZS.”

Taču pirms 13. martā gaidāmā LZS kongresa runa ir par citiem potenciālajiem līderiem. Uz LZS priekšsēdētaja amatu reģionālajās nodaļās ir izvirzīti trīs kandidāti – tagadējais priekšsēdis Armands Krauze un viņa vietnieks Ringolds Arnītis, kā arī Viktors Valainis, kurš nav arī valdē.

Tam, kuru ievēlēs, vasarā vajadzētu pārņemt no E. Tavara arī ZZS vadību. Neoficiāli dzirdēts, ka pirms drošības līdzekļa maiņas neformālās sarunās A. Lembergs par labāko izvēli priekšsēža vēlēšanās domubiedriem nosaucis A. Krauzi, kurš savukārt apgalvoja, ka neko tādu neesot dzirdējis.

Taču viņš atzina, ka nav gatavs distancēties no A. Lemberga, jo “vairāk jau vairs nevar norobežoties, ja Lembergs ir ieslodzījumā”.

Saeimas deputāts V. Valainis ir viens no tiem, kurš visasāk ir kritizējis valdību. Viņš arī tagad sacīja, ka tā ir rīcībnespējīga, kas novedis pie krīzes valstī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču V. Valainis uzskata, ka ZZS attiecībām ar A. Lembergu nebūšot nekādas nozīmes, jo “premjera Krišjāņa Kariņa vadītā koalīcija turēsies pie amatiem un mums nebūs iespējas strādāt valdībā neatkarīgi no tā, ir vai nav līgums ar “Latvijai un Ventspilij””.

Viņaprāt, LZS tagad ir spēcīgāka nekā jebkad agrāk. Kuluāru runas, ka priekšsēža vēlēšanās jau tiek prognozēta A. Krauzes uzvara, V. Valainis izvairījās komentēt, bet tikai teica: “Partijas vadītāja amatu nevar izcīnīt. Par partijas priekšsēdētāju ir jākļūst tā, kā par to kļuva Augusts Brigmanis. Partijas īstais līderis būs tas, kuru visi biedri iecels amatā, bet tas nenotiks šajā kongresā.”
A. Brigmanis partijas vadībā bija gandrīz 20 gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 157
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 29
16 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 9
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Purvciemā šorīt nošauts cilvēks. Policija izplata lūgumu autovadītājiem
15 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 3
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 11
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kovaļovs: Pandēmija veicina operatīvā līzinga pieprasījumu
09:41
LA
LA.LV
Ziņas
Purvciemā šorīt nošauts cilvēks. Policija izplata lūgumu autovadītājiem
09:34
LE
LETA
Ziņas
Kariņš atklāj, kam jāmainās, lai valstī varētu mīkstināt Covid-19 ierobežojumus
09:21
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Diāna Jance: Vai gadījumā netiek plānots tā saucamo vakcinācijas biroju atkal pārtapināt par Dziesmu svētku biroju? 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB skaidro, vai izdevās pierādīt “ABLV Bank” vadības iesaisti korupcijā un Rimšēviča kaitniecību
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Trīs dienas pēc automehāniķa vizītes bez pēdām pazūd “BMW X5”
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šodien būs slapjš sniegs. Cik auksts laiks gaidāms trešdien?
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Aiz produktivitātes slēpjas pārguris darbaspēks. Ko vēl atklāj pētījums par attālināto darbu?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ziņojums: Ziemeļkoreja varētu šogad atsākt kodolizmēģinājumus
1 stunda
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Krievija uzsākusi plašu un enerģisku savas sabiedrības zombēšanu un nogatavināšanu liela mēroga iebrukumam 7
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Sāks skatīt iedzīvotāju iniciatīvu par Vakcinācijas projekta biroja likvidēšanu 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Piebilst to, ka viss būs labi, viņam spēka vairs nebija…” Navaļnija dzīvesbiedre par vīra veselības stāvokli 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 157
12 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros potēt varēs arī cilvēkus ārpus prioritārajām grupām 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieaug agresija pret Covid -19 analīžu veicējiem: Rīgā pie analīžu nodošanas punkta piekauts kurjers 10
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. “Rokas drebēja no satraukuma.” Bebrenes pagastā šorīt manīts brūnais lācis 12
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 29
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 17
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ja ir apdraudējums pārējiem, tad tas obligātuma princips ir sabiedrības interesēs!” Circene par vakcinēšanas pret Covid-19 brīvprātību un obligātumu 136
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Rodas sajūta, ka veselības ministrs manipulē ar premjeru!” Sociologs par necaurspīdīgo un korporatīvo sistēmu 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 34
20 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sīpola vietnieks – puravs: 4 gardu ēdienu receptes ar puraviem
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
VM skaidro, vai Vakcinācijas projekta biroja darbiniekiem plānots izmaksāt prēmijas 25
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Samanta Tīna negaidīti atklājusi, ka pārslimojusi vēzi 6
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 48
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone sāk mācīt Žanim latviešu valodu: “Situācija ir tāda, ka valodu viņš nezina, darbu viņam neviens nedod…” 17
23 stundas