ZZS joprojām turas pie Lemberga kā pie zelta gabaliņa: kāpēc? 51

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
“Par kādu sabiedrības sapratni un empātiju mēs varam runāt?” dati liecina, ka 36% Latvijas iedzīvotāju nevēlētos dzīvot kaimiņos ar čigāniem
“Svētdienas” braucēji uz ceļiem veic neprognozējamas darbības – šoferis ar 26 gadu pieredzi dalās kaitinošākajās situācijās, ko novērojis satiksmē 83
“Rindas nebija ne pirms, ne pēc manis, tomēr steidzināšanu jutu visas 8 minūtes,” paciente sūdzas par ārstes nevērību
Lasīt citas ziņas

Apsūdzēto un pirmās instances tiesā notiesāto politiķi virza par premjera kandidātu, labi apzinoties, ka tas nenotiks.

Latvijas Zemnieku savienības premjera kandidāts Viktors Valainis pirmdien atsauca savu kandidatūru šim amatam, lai dotu vietu cilvēkam, “kas bauda visplašāko atbalstu sabiedrībā un ir ar vislielāko pieredzi, jo mums ir jāskatās ilgtermiņā”. Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) oficiāli par premjera kandidātu izvirzīja partijas “Latvijai un Ventspili” priekšsēdētāju Aivaru Lembergu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to ir piepildījušās Latvijas Zaļās partijas un Liepājas partijas aizdomas, ka ZZS nespēs norobežoties no A. Lemberga. Tāpēc abi politiskie spēki pārtrauca sadarbību ar Latvijas Zemnieku savienību, kas tagad ZZS veido kopā ar Jāņa Dineviča vadīto LSDSP.

A. Lembergs vairākkārt ir bijis ZZS premjera kandidāts, bet nekad šo amatu nav ieņēmis – pirmo reizi, kad ZZS bija dota iespēja vadīt valdību, par premjeru kļuva Indulis Emsis no Latvijas Zaļās partijas, bet otro reizi – Māris Kučinskis no Liepājas partijas.

Latvijas Zemnieku savienība (LZS), kas uzskata sevi par spēcīgāku un pieredzes bagātāko politisko spēku apvienībā, 20 gadu laikā, kopš pastāv ZZS, nav savās rindās atradusi pretendentu valdības vadītāja amatam. Pirms aptuveni pusgada šķita, ka tas beidzot ir noticis, jo LZS nominēja postenim Saeimas deputātu V. Valaini, kurš arī ar savu darbu būtu to nopelnījis, jo no ZZS deputātiem ir visaktīvākais parlamentā.

ZZS cer uz  Lemberga reitingu

A. Lembergs tajā laikā bija nodarbināts ar savu tiesvedību. Viņš 2021. gada februārī pirmās instances tiesā tika notiesāts par koruptīviem noziegumiem un apcietināts tiesas zālē, bet gadu vēlāk atbrīvots apmaiņā pret drošības naudu.

2021. gada jūnijā viņu ievēlēja arī Ventspils domē, bet līdz atbrīvošanai tās darbā politiķis nevarēja piedalīties. Spriedumu A. Lembergs pārsūdzēja un tagad tiesāšanas notiek otrās instances tiesā.

Preses konferencē A. Lembergs prognozēja, ka skaidrība par tās lēmumu varētu būt novembrī, bet, kamēr nav stājies spēkā notiesājošs spriedums, tikmēr viņš esot uzskatāms par nevainīgu.

Reklāma
Reklāma

Saeimas vēlēšanās A. Lembergs nekandidēs, bet, ja ZZS iegūšot 51 balsi, tad viņš būšot gatavs strādāt.

Teiktais parāda, ka gan viņš, gan ZZS labi apzinās, ka A. Lembergs nekļūs par premjeru, un tā ir vēlētāju maldināšana.

Valsts prezidents izraugās cilvēku, kuram uzticēt valdības veidošanu. Grūti iedomāties, ka prezidents Egils Levits, kurš šādu izvēli izdarīs pirmo reizi, amatā aicinātu A. Lembergu. ZZS līderu teiktais preses konferencē apstiprināja to, ka iemesli A. Lemberga nominēšanai ir citi.

Daļā sabiedrības viņš joprojām ir populārs – pat populārāks par tagadējo valdības vadītāju Krišjāni Kariņu (“Jaunā Vienotība”), apgalvoja LZS priekšsēdētājs Armands Krauze, atsaucoties uz SKDS aptauju, kas veikta pēc partijas pasūtījuma.

LZS priekšsēdētāja vietnieks Augusts Brigmanis “Latvijas Avīzei” skaidroja, ka mērķis ir piedāvāt personu, kas var panākt, lai lielāks cilvēku skaits aiziet uz vēlēšanām. Tas esot iespējams ar spēcīgu piedāvājumu, kas ir alternatīva tagadējai valdībai.

Otrs mērķis – panākt tik lielu pārstāvniecību Saeimā, lai bez ZZS nevar izveidot valdību. Jāatgādina, ka 13. Saeimā ZZS palika opozīcijā tieši tāpēc, ka “Konservatīvajiem” nebija pieņemama ZZS sadarbība ar A. Lembergu, kā dēļ ir risks palikt vēlreiz opozīcijā.

Uz vaicāto, kāpēc V. Valainis nevarēja būt premjera kandidāts, A. Brigmanis atbildēja: “Visu cieņu Viktoram Valainim par to darbu, ko viņš dara. Taču svarīga ir arī cilvēka vilkme un spēja piesaistīt sabiedrības atbalstu. Viktoram vispirms vajadzētu pastrādāt par ministru, lai sabiedrība viņu vairāk iepazītu.” V. Valainis startēs ar pirmo numuru Zemgalē.

Lembergs pieteicās jau aprīlī

Aprīļa sākumā intervijā TV24 A. Lembergs kā savas prioritātes nosauca ģimeni, veselību, Ventspili un dabu. Uz vaicāto par plāniem politikā viņš atbildēja, ka enerģija pamazām atjaunojoties. Viņš vēl piebilda: “Visādi sprukstiņi man te bļaustās. Pamačosimies pirms vēlēšanām.

(..) Kučinskis man te brauc virsū. Lai sēž vienā pusē, es būšu otrā. Parunāsim! Ko viņš ir darījis, ko viņš ir vadījis, ko es esmu darījis, ko es esmu vadījis un kādi ir tie rezultāti. Aiz muguras būt lielam un varenam – tas ir tāds mazs kranča sunītis, kas skrien pakaļ un mēģina ieplēst bikšu starā. Vienmēr gatavs.”

Tiesa, iespējams, A. Lembergam, ja viņš tiks aicināts uz mediju diskusijām, var nākties mačoties ar Uldi Pīlēnu, kurš ir viens no Latvijas Zaļās partijas, Latvijas Reģionu apvienības un Liepājas partijas veidotās apvienības premjera kandidātiem.

Preses konferencē A. Lembergs bija sagatavojis atbildi arī uz jautājumu par Krievijas iebrukumu Ukrainā. Viņš atzina, ka Krievija ir agresorvalsts, kura okupējusi daļu Ukrainas.

“Es nosodu šo agresiju,” sacīja A. Lembergs, uzskatot, ka Krievija šo karu jau ir zaudējusi un tas pēc iespējas drīzāk esot jāizbeidz. Viņš atkārtoja, ka Ukrainai, ES, NATO un citām valstīm ir jāizdara viss, lai pārtrauktu karu, jo tas radīšot negatīvas sekas Krievijai uz daudziem gadiem.

A. Lembergam esot arī daudz jautājumu, piemēram, kāpēc Ukrainu nevarēja uzņemt Eiropas Savienība jau 2014. gadā, kad tā izteica vēlēšanos iestāties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TV24
Andrejs Volna: “Krievijā pagaidām vēl nav Hitlera nacisms, taču pilnīgi reāls fašims”
Robežsardzes priekšnieks: Nelegālo migrantu plūsma atkal palielinās
Krāpnieki kērušies pie dāvanu kartēm! Apkrāptas pensionāres meita brīdina, ka par upuri var kļūt ikviens
Sieviete sirsnīgā Linkedln ierakstā paziņo par savu nāvi no vēža: “Lai gan mēs nevaram kontrolēt to, kas ar mums notiek, mēs varam kontrolēt, kā mēs reaģējam”