Latvijā
Politika

ZZS: Pūce rīkojās prettiesiski un nedemokrātiski, iebaidot iedzīvotājus3

Foto: Karīna Miezāja

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) personīgi atvainoties vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) vietā par Ikšķiles un citu novadu iedzīvotājiem, aģentūru LETA par ZZS valdes lēmumu informēja partiju apvienības preses sekretāre Dace Kārkliņa.

ZZS norāda, ka Pūce administratīvi teritoriālās reformas (ATR) tā saucamo konsultāciju laikā pret novadu iedzīvotājiem esot rīkojies prettiesiski un nedemokrātiski, nepamatoti vēršoties policijā un iesaistot Ģenerālprokuratūru.

Šāda rīcība pašvaldības un iedzīvotājus ir iebaidījusi, liedzot tiem paust viedokli pašvaldību organizētās aptaujās.

Tāpat ZZS uzskata, ka valdības vadītājam Kariņam jāpieprasa ministra Pūces detalizēts paskaidrojums par iztērētajiem līdzekļiem gandrīz 40 000 eiro apmērā, ko Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) esot tērējusi par “konsultācijām” ar sabiedrību, lai skaidrotu ATR pamatotību.

Satversmes tiesa(ST), atzīstot par Satversmes 1.pantam neatbilstošu Pūces rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbības apturēšanu, “apstiprinājusi gan Ikšķiles pašvaldības, gan pašvaldību tiesību ekspertu sākotnēji pausto – ministram nav taisnība” norāda politiskajā spēkā.

Satversmes 1.pants nosaka, Latvijas ir neatkarīga demokrātiska republika.

“Vēl vairāk – Pūces rīcība bijusi ne tikai nelikumīga, bet arī neētiska un daudzu pilsoņu tiesību un cieņu aizskaroša.

ST norādījusi, ka valdības un pašvaldību attiecības ir veidojamas dialoga formā, ievērojot labas ticības principu un savstarpējo cieņu, lai nodrošinātu efektīvu valsts pārvaldību un resursu izmantošanu,” akcentē ZZS valde.

Kārkliņa norāda, ka saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu katrs Ministru kabineta loceklis ir politiski atbildīgs par savu rīcību. Ņemot vērā, ka Pūce savā attieksmē pārkāpumus nesaskatot un negrasās sabiedrībai atvainoties, tas būtu jādara valdības vadītājam, teikts partiju apvienības paziņojumā.

“Pašvaldības pamatuzdevums ir iedzīvotāju interešu pārstāvība, kas realizējama, uzklausot iedzīvotāju viedokļus un priekšlikumus.

Tā rīkojās arī Ikšķiles un citas pašvaldības, kas, uzzinot par Pūces pašvaldību reformu idejām, sāka organizēt iedzīvotāju aptaujas,” skaidro ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Tavars norāda, aptaujas apturēšanas process Ikšķilē esot bija pazemojošs. “Ikšķiles pašvaldības vadītāja Induļa Trapiņa virzienā tika raidīti apvainojumi, nosaucot to par “Ikšķiles pašvaldības nepamatotu, histērisku reakciju”, aptauja saukta par pretlikumīgu ar tiesiskām sekām, tādējādi netieši iebiedējot citas pašvaldības, kuras arī plānoja šādu iedzīvotāju iesaisti. Līdz šim saistībā ar novadu reformu bieži vērojama antidemokrātiska rīcība, tādēļ uzskatām, ka valdības vadītājam iedzīvotājiem ir vismaz jāatvainojas,” uzsver Tavars.

ZZS arī norāda, ka Valsts kontrole (VK) norādījusi iespējamiem pārkāpumiem VARAM rīcībā, organizējot tikšanos ar sabiedrību par ATR. VK ieskatā VARAM tērētie 39 891 eiro izlietoti izšķērdīgi, tāpēc arī par šo faktu ZZS aicina Ministru kabineta vadītāju no viņa pārstāvētās valdības locekļa Pūces pieprasīt detalizētu skaidrojumu par iztērēto līdzekļu pamatotību.

“Jāatgādina ka uz ministra Pūces virzītās administratīvi teritoriālās reformas neatbilstību demokrātiskiem principiem norādījuši arī Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas eksperti, aicinot Latvijas valdību un Saeimu atlikt reformu līdz tiks nodrošinātas godīgas, efektīvas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem,” pauž ZZS valde.

EP eksperti esot secināja, ka administratīvi teritoriālās reformas procesā konsultācijas ar iedzīvotājiem un pašvaldībām nav bijušas atbilstošas un savlaicīgi veiktas, bet gan formālas, tādējādi pārkāpjot Eiropas vietējo pašvaldību hartu.

Tā vietā, lai mudinātu organizēt neformālas aptaujas, lai novērtētu iedzīvotāju uzskatus, VARAM kavēja un dažos gadījumos pat aizliedza aptaujas, uzsvēruši EP pārstāvji.

Kā ziņots, ST par neatbilstošu Satversmei atzinusi ministra Pūces rīkojumu par Ikšķiles novada pašvaldības rīkotās iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu nolikuma apturēšanu.

ST spriedumā secināts, ka pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos.

ST atzina, ka administratīvi teritoriālā reforma, ar kuru plānotas līdzšinējo administratīvo teritoriju robežu izmaiņas, ir tieši saistīta ar attiecīgo administratīvo teritoriju iedzīvotāju tiesībām un likumiskajām interesēm un pašvaldības autonomo funkciju īstenošanu. Tāpēc pašvaldībai ir tiesības noskaidrot tās iedzīvotāju viedokli, lai reformas gaitā to savlaicīgi sniegtu valsts institūcijām.

Tiesa atzina, ka aptaujas nolikumā lietotā terminoloģija drīzāk raksturīga vēlēšanām vai referendumam. Tomēr nevienā no Ikšķiles novada domes lēmumiem nav norādīts, ka aptaujas rezultāti varētu būt saistoši pašvaldībai vai citām valsts institūcijām, kas pieņem lēmumus attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu.

Dome ir konsekventi norādījusi, ka aptauju rīko vienīgi tādēļ, lai uzzinātu iedzīvotāju viedokli par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu administratīvo teritoriju. Tādējādi aptaujas nolikumā lietotā terminoloģija pati par sevi nepadara Ikšķiles novada iedzīvotāju aptauju par referendumu un tātad nepadara to arī prettiesisku, savā lēmumā skaidro tiesa.

Jau vēstīts, ka Pūce žurnālistiem pauda, ka ST spriedums ir korekts un palīdzēs tālākā darba organizācijā. Pūce atzīmēja, ka “augsti vērtē” ST spriedumu, piebilstot, ka tajā ir sniegts detalizēts vērtējums par to, kādas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pilnvaras, pieņemot lēmumus par pašvaldību iekšējo normatīvo aktu apturēšanu.

Saistītie raksti

Kā skaidroja Pūce, spriedumā konstatēts, ka ministram bijušas juridiskas tiesības apturēt iekšējo normatīvo nolikumu, bet pašvaldībām ir tiesības noskaidrot iedzīvotāju viedokli. Ministrs atzīmēja, ka, atbilstoši spriedumam, viņam bijis pienākums izmantot citas pārraudzības formas.

Ministru prezidents Kariņš, vaicāts par iespējamiem noradījumiem ministram pēc ST lēmuma, norādīja, ka iepazīsies ar ST lēmumu un ka viņam ir gaidāma saruna ar VARAM ministru, kā tiesas lēmumu labāk ieviest dzīvē. “Valdībai ir jāskatās, kā mēs varam savu darbu darīt labāk un pareizāk,” akcentēja premjers, norādot, ka tiesas lēmums ir jāņem vērā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Latvijas uzņēmumus apdraud organizēta noziedzības grupa; garnadži paviesojušies SIA “Mikrotīkls” un “Elko” 3
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
7 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
Kur “audzē” citronskābi, antibiotikas, vitamīnus un vakcīnas? “Biotehniskā centra” noslēpumainie bioreaktori
2 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiska sestdiena Liepājā. Avārijā gājusi bojā nepilngadīga jauniete
16 minūtes