Mobilā versija
+3.2°C
Anda, Andīna
Pirmdiena, 20. novembris, 2017
25. jūnijs, 2014
Drukāt

1884. gada 25. jūnijā

25jun_kalnini_2

Pirms 130 gadiem, 1884. gada 25. jūnijā, Ņujorkas Konijailendā sāka darboties pasaulē pirmie ”amerikāņu kalniņi” – atrakcija, kas mūsdienās daudzos atrakciju parkos ir pašsaprotama klasika.

Tās autors bija izgudrotājs Džons Teilors, taču ideju patentēja un komerciālo īstenošanu sāka Lamarkuss Edna Tompsons. ”Amerikāņu kalniņa” vagoniņš pa līkloču augšā – lejā trasi traucās, pateicoties gravitācijai un potenciālās enerģijas pārejai kinētiskajā. Koka konstrukcijas veidoja divas paralēlas sliežu ceļu trases ar 15 metru augstu platformu katrā galā. Trases garums bija 180 metri, un manuāli iestumtais vagoniņš tajā spēja attīstīt līdz 11 km/h. Kad pasažieri no vienas platformas sasniedza otru, atrakcijas apkalpotāji pārlika vagoniņu uz otrām sliedēm un iestūma atpakaļceļam. Divpusējā brauciena maksa bija 5 centi, un labās dienās atrakcijas īpašnieks tā varēja nopelnīt pat 600 dolāru. Tāda peļņa Tompsonam dažu gadu laikā ļāva uzbūvēt ap 50 ”amerikāņu kalniņu” kā ASV, tā Eiropā.

Pievienot komentāru

Francijā policists nošauj trīs cilvēkus un izdara pašnāvībuFrancijā 31 gadu vecs policists nošāvis trīs cilvēkus un pēc tam izdarījis pašnāvību, svētdien paziņojušas varasiestādes.
Meja apsūdz Krieviju kiberkarā pret RietumiemBritānijas premjerministre Terēza Meja apsūdzējusi Krieviju informācijas militarizēšanā un kiberkara izvēršanā, cenšoties sašķelt rietumvalstu vienotību.
Draugiem Facebook Twitter Google+