Mobilā versija
+5.0°C
Daina, Dainis, Dainida
Pirmdiena, 23. oktobris, 2017
24. marts, 2016
Drukāt

1949. gadā aizvestais zēns (10)

Kungs

Nesen pasts man atnesa vēstuli no Krasnojarskas, ko atrakstījis Jānis Kungs (attēlā). Emeritētais profesors. Atceros, kā savulaik manā skolā Jāņa māmuļa mācīja ticības mācību, toreiz apgūtos baušļus atminos vēl šodien.

Jānim patika zīmēt. Ar viņu nodarbojās mākslinieks Jānis Brekte un pareģoja, ka izaugs ievērojams mākslinieks. Bet kāds nelabvēlis apsūdzēja Kungu ģimeni par tautas ienaidniekiem. Tēvu apcietināja. Jāni ar māti 1949. gadā iesēdināja lopu vagonā un aizveda uz Sibīriju. Pirmo vasaru Jānis novergoja par traktorista piekabinātāju kolhozā. “Darbs bija elle virs zemes,” atceras Jānis. Apņēmies skolā mācīties tikai uz piecniekiem. Vasarās strādājis par būvstrādnieku Tomskas celtnieku nodaļā. Rajona centrā Podgornajā toreiz gandrīz visi bija izsūtītie. Skolu Jānis beidza ar medaļu. Bet to viņam nedeva. Direktors teica: “Lūdzam piedošanu, mums aizliegts tev dot medaļu, kur tev likt četrinieku?” Jānis atteicis: “Lieciet trigonometrijā”, kaut gan šajā priekšmetā viņš bija skolas čempions. Studentus meklēja mežrūpniecības tehnikums, Jānis sāka mācīties tur. Paralēli viņš strādāja par laborantu elektrotehniskajā laboratorijā. Tehnikumu beidza ar izcilību, turpināja studēt institūtā neklātienē. Kļuva par inženieri Krasnojarskas energosistēmā, vēlāk strādāja Maskavā, vadot zinātnisku laboratoriju. 1965. gadā pēc daudzu rūpnīcu izpētes Jānis bija atradis, ka ātrā lampu pārdegšana notiek no paaugstināta sprieguma elektriskajā tīklā, un izgudrojis aparātu, ar ko spriegumu stabilizēt. Par Jāņa izgudroto aparātu Padomju Savienība Leipcigas rūpniecības izstādē saņēma zelta medaļu.

No 2000. gada Jānis Kungs bijis katedras vadītājs Krasnojarskas lauksaimniecības universitātē. Kopā ar rektoru uzrakstījis 16 grāmatas.

Pašlaik Jānis vēl strādā ceturtdaļlikmi par profesoru universitātē un par direktora padomnieku enerģētikas jautājumos “Krasnojarsk graždanprojekt”. Un iecerējis uzrakstīt grāmatu par Krievijā piedzīvoto.

Aija Neiburga

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. Lielisks stāsts. Par cilvēku, kas no vienas puses, nav padevies apstākļiem un daudz ko sasniedzis, kaut arī, no otras puses, ar savu darbu it kā stiprinājis padomju valsti un tās slavu. Vai tad mēs, kas piedzīvojuši tos laikus aktīvā vecumā, nerīkojāmies līdzīgi. Cītīgi strādājām, lai dzīvē ko sasniegtu.

  2. Atceros kā pa miglu- kaut kāda asociācijas. Mācījos Saldus 1. septiņgadīgajā skolā . gadu nezinu. Klasē .ko vadīja Karlīne Medne, bija 2 brāļi Kungi, neatceros, vai dvīņi. Neatceros. Viņi nebija līdz skolas beigām, beidzēju vidū viņu nav. Skolu beidzām 51.g. Es atnācu no laukiem un sāku mācības kādā 46.g. rudenī(?)Dzīvojām ar māsu(1.kl.) pie vecāsmātes Putnu ielā .Klasē bija Vicinskis Armīns, Kaufmanis krišs, Edgars ar saspridzinātu roku,abi brāļi Kungi, Ābele kārlis. Zīmēšanu mācīja Taube Kārlis, bijis leģionā.

    • ģimene no Saldus Atbildēt

      Paldies par šo informāciju. Interesants stāsts. Dikti žēl no Latvijas izsūtīto. Pieminam, neaizmirstam. Vismaz šis puisīts izdzīvoja.

  3. mans dzimsanas gads

  4. Lasot šo rakstu vienkārši birst asaras !

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Bagātie un nabagie

Latvijas miljonāru saraksta veidotāji vakar nosauca valsts 100 turīgāko cilvēku vārdus. Miljonāru saraksta galvgalī ir divi “ABLV Bank” bankas īpašnieki, kuru bagātība tiek lēsta par 315 miljoniem un 312 miljoniem eiro.

Eiropas Savienības statistikas birojs “Eurostat” šonedēļ publiskoja datus par nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvaru ES valstīs 2016. gadā. Atbilstoši šiem datiem Latvijā nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauti 28,5% no visiem iedzīvotājiem jeb 550 000 cilvēki.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+