×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
29. augusts, 2013
Drukāt

Akcijā “Pīļu skrējiens” vīriešiem atgādinās par savlaicīgas profilakses nepieciešamību

Foto-LetaFoto-Leta

Lai pievērstu Latvijas vīriešu uzmanību savlaicīgai veselības profilakses nepieciešamībai, nākamnedēļ, 7.septembrī, Rīgā norisināsies labdarības akcija “Pīļu skrējiens”, ko organizēs Latvijas Urologu asociācija (LUA) un Starptautiskā vīriešu organizācija “Round Table Latvija”.

 

Kā aģentūru LETA informēja LUA, akcijas galvenais dzinējspēks ir arvien pieaugošā Latvijas vīriešu mirstība no uroloģiskajām slimībām. “Pīļu skrējienam” norises datums izvēlēts par godu Tēva dienai, tā vēlreiz uzsverot ģimenes lomu un atbalstu vīriešu veselības saglabāšanā un uzlabošanā.

Pasākums norisināsies Rīgas kanāla tuvumā posmā no Latvijas Nacionālās operas līdz Brīvības piemineklim. Tā laikā tiks vākti ziedojumi bezmaksas urologa apmeklējumiem tiem Latvijas vīriešiem, kuri nevar atļauties paši apmaksāt ārsta vizīti. Par katriem ziedotajiem trīs latiem ziedotājs saņems dzeltenu vannas pīli, ar ko piedalīties “Pīļu skrējiena” sacensībās – pīlēm tiks piešķirts kārtas numurs un tās vienlaicīgi tiks ielaistas Rīgas kanālā, lai sacenstos.

Labdarības pasākuma mērķis ir savākt 3000 latu. Ziedojumus var veikt arī labdarības platformā “Ziedot.lv” ar projekta nosaukumu “Pīļu skrējiens”.

“Tieši vīrieši, kuri apzinās riskus savai veselībai un cenšas tos novērst laikus, ir efektīvākais veids, kā samazināt ielaisto slimību skaitu un arī mirstību Latvijā. Tomēr vīriešu veselības saglabāšanā un uzlabošanā nozīmīga loma ir arī ģimenei. Jo īpaši aicinām sievas, meitas un māsas mudināt savus vīriešus veikt nepieciešamās pārbaudes laikus, tā veicinot vīriešu veselības uzlabošanu Latvijā!” mudina LUA prezidents Egils Vjaters.

“Round Table Latvija” prezidents Artūrs Lazdekalns domā, ka “Pīļu skrējiens” ir jautrs veids, kā pievērst sabiedrības uzmanību nopietnai tēmai. “Būdama vīriešu organizācija, mēs vēlējāmies organizēt labdarības akciju, kas būtu orientēta tieši uz vīriešu auditoriju. Ceram, ka šis projekts sadarbībā ar Latvijas Urologu asociāciju iegūs gadskārtēju raksturu!” saka Lazdekalns.

Kā ziņots, ik gadu no ļaundabīga prostatas audzēja Latvijā mirst vairāk nekā 300 vīriešu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Pērn tas prasīja 394 vīriešu dzīvības, bet tika diagnosticēts 1039 jauniem pacientiem. 2011.gadā no prostatas audzēja Latvijā mira 372 vīrieši, 2010.gadā – 363, 2009.gadā – 350, 2008.gadā – 371, bet 2007.gadā – 348.

Pēdējos gados tiek novērota tendence samazināties no prostatas vēža mirušo vecumam. Pērn no šīs slimības mirušo vīriešu skaits vecumā līdz 59 gadiem pieaudzis par 16%, bet līdz šim jaunākais no prostatas vēža mirušais Latvijā vēl nebija sasniedzis 40 gadu vecumu.

Bažas rada arī augstā vīriešu saslimstība ar citiem uroloģiskajiem audzējiem. 2012.gadā no nieru vēža mirušo vīriešu skaits bija divas reizes lielāks nekā sieviešu, bet no urīnpūšļa vēža mirušo vīriešu skaits pat trīs reizes lielāks nekā sieviešu.

“Skarbā statistika skaidrojama ar to, ka vīrieši nelabprāt apmeklē ārstu, jo īpaši urologu, un uz pārbaudēm dodas vien tad, kad simptomi jau ir akūti, bet ļaundabīgie audzēji attīstījušies līdz pēdējām stadijām. 50% Latvijas vīriešu prostatas vēža ārstēšanu sāk ielaistā slimības stadijā. Vidējais vīrieša vecums Latvijā ir aptuveni desmit gadus mazāks nekā attīstītajās Eiropas valstīs, un tas ir ļoti nopietns signāls, ka mūsu vīriešiem arī pašiem beidzot jāsāk domāt par savu veselību,” iepriekš uzsvēruši LUA pārstāvji.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+