×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. augusts, 2012
Drukāt

Augstskolās vēl var tikt pie budžeta vietas

Latvijas augstskolām nav izdevies pilnībā aizpildīt valsts apmaksātās pamatstudiju vietas; vairāk brīvu studiju vietu ir reģionālajās augstskolās, taču tās atrodamas arī Latvijas Universitātē.

 

Augstskolu attieksme pret brīvajām budžeta vietām ir dažāda. Dažas mājaslapā publicējušas ne tikai datumu, līdz kuram jāpiesakās uz brīvajām vietām, bet arī konkrētu brīvo vietu skaitu katrā studiju programmā, citas norāda, kurās studiju programmās brīvas vietas ir, bet citas atzīst, ka brīvas vietas ir, bet vēl neesot skaidrs, kurās studiju programmās.

Tā Rēzeknes Augstskolas mājas lapā pieejama precīza informācija par to, ka ir piecas brīvas studiju vietas gan programmā “Svešvalodas (angļu) skolotājs”, gan programmā “Ģeogrāfijas un sociālo zinību skolotājs”. Pa septiņām brīvām studiju vietām ir arī bakalaura pro-grammās “Filoloģija”, “Vēsture” un “Elektroniskā komercija”, pa divām – studiju programmās “Mehatronika” un “Būvniecība”. Pretendentiem uz šīm studiju vietām dokumenti jāiesniedz līdz 17. augustam.

Liepājas Universitātes mājaslapā publicētā informācija liecina, ka brīvas studiju vietas vēl ir ļoti dažādās studiju programmās, tostarp “Baltu filoloģijā un kultūrā”, “Datorzinātnēs”, “Eiropas valodu un kultūru studijās”, “Fizikā un matemātikā”.

Universitātes pārstāve Inga Pūre skaidro, ka konkrēts brīvo vietu skaits nav zināms tāpēc, ka studiju virziena ietvaros tās vēl iespējams pārbīdīt no vienas mazāk pieprasītas studiju programmas uz citu.

Pieteikties vakantajām studiju vietām varēs no 3. līdz 7. septembrim.

No 20. augusta sāksies papilduzņemšana Daugavpils Universitātē (DU). DU rektors Arvīds Barševskis apgalvo, ka nav skaidri zināms, cik tad brīvo vietu būs, jo turpinās līgumu slēgšana ar konkursu izturējušajiem. Viņš gan atklāja, ka brīvas vietas varētu būt vides zinātnes studiju programmā, kas esot “mistika”, jo pērn tieši uz šo programmu bijis konkurss. Arī valstī kopumā šīs jomas studijas iepriekš bijušas pieprasītas, bet šogad vairs ne.

Brīvas valsts apmaksātas studiju vietas gan atrodamas arī Rīgā. Latvijas Universitātē vēl var pieteikties uz kopumā septiņām studiju vietām fizikas, somugru, dabaszinātņu un informācijas tehnoloģiju skolotāja, kā arī teoloģijas un reliģijas zinātnes studiju programmā.

Rīgas Tehniskajā universitātē gan dažas brīvas studiju vietas ir tikai Cēsu filiālē, kur var studēt būvniecību un inženierzinātnes. Pieteikties var līdz augusta beigām, taču pretendentu jau esot tik daudz, ka RTU ir droši: galu galā būs pat konkurss.

No aptaujātajām augstskolām brīvu budžeta vietu pamatstudijās nav nemaz Rīgas Stradiņa universitātē un Vidzemes Augstskolā. Pēdējā papilduzņemšana izsludināta tikai maģistra un doktora studiju programmās. Līdz 25. augustam vēl ir iespēja pretendēt uz 13 budžeta vietām un vienu budžeta vietu doktora studiju maģistra studiju programmā “Sociotehnisku sistēmu modelēšana”.

I. Pūre atzīst, ka brīvās budžeta vietas rodas arī tāpēc, ka valsts vairāk budžeta vietu piešķir eksaktām jomām, kamēr jaunieši vairāk vēlas studēt sociālās zinības.

A. Barševskis gan teic, ka augstskolai ir iespēja iespaidot budžeta vietu sadalījumu, izteikt savus priekšlikumus. Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka “vairāk studiju vietu juristiem un ekonomistiem nav pat vērts prasīt, tāpat nedos”.

Daļa jauniešu gan izvēlas studēt eksaktās jomas tāpēc vien, ka tajās ir mazāks konkurss. Taču liela daļa no viņiem atbirst jau pirmajā studiju gadā. “Piemēram, nāk uz datorzinātnēm, cerot, ka iztiks bez labām matemātikas zināšanām. Bet nevar iztikt, un tad nākas aiziet,” teic A. Barševskis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+