×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

Baloži uzticīgi? Mīts (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Priekšplānā – Kurskas augstulidojošais

Balti baloži, kurus poētiski mēdzam dēvēt par dūjām, kā zināms, simbolizē cēlu, garīgu mīlestību. Tie ir arī uzticības, miera un nevainības simbols. Par iemīlējušos pāri mēdzam teikt – dūdo kā divi balodīši. Lai uzzinātu, vai tiešām baloži ir tik mīlīgi un viens otram uz mūžu uzticīgi, devāmies ciemos pie LEONĪDA FOMINA uz Jūrmalu, kura pajumtē mīt aptuveni simts dažādu šķirņu baloži.

Leonīds teic – viņš jau kopš bērnības esot pārliecināts “golubjatņiks” (varētu tulkot – baložu mīlis). Pusaudža vecumā Iļģuciema mazdārziņu rajonā no finiera loksnēm un kastēm uzmeistarojis būri un tajā turējis savus spārnotos draugus. Tad mazdārziņus nošķūrēja buldozers un beidzās Leonīda putnu “bizness”. Bet šie lieliskie putni visu turpmāko dzīvi viņam rādījās sapņos, līdz viņš kopā ar ģimeni pirms septiņiem gadiem iegādājās privātmāju un varēja atgriezties pie savas kaislības – baložu audzēšanas. Un nu jau pavisam nopietni.

Leonīda Fomina putnu saimē pārstāvētas dažādas šķirnes – Varšavas, vācu elsteru, ungāru, Budapeštas un Kurskas augstulidojošie un citas. Īpaši Leonīdu aizrauj vietējo šķirņu baloži, tāpēc sirds priekam iegādāti divi Latvijas spoguļbaloži. Katrai baložu šķirnei raksturīgi savi akrobātiskie triki, stāsta putnu saimnieks. Visbiežāk tie uzlido augstu gaisā un tad strauji kūleņo lejā. Viena šķirne to dara ar galvu pa priekšu, otra – galvu liecot atpakaļ, trešā – ar spārnu pa priekšu. Kāpēc putni tā rīkojas, nav zināms. Esot dzirdēts, ka reizēm tie ar kūleņošanu tik ļoti aizraujas, ka atsitas pret zemi un ir pagalam. Ar Leonīda putniem, par laimi, tā nav noticis. Bet Nikolajevas šķirnes baloži paceļas gaisā un, vēcinot spārnus, turas uz vietas gaisā. Ja saimnieks vēlas, lai putni nolaižas, viņš iesvilpjas. Tas ir signāls, ka pienācis laiks maltītei, bet to var izmantot arī, lai liktu putniem nosēsties. Īpaši šis signāls noderīgs, kad tuvumā parādās baložu lielākais ienaidnieks – vanags. Brīvi palidot baložus var laist tikai no maija līdz oktobrim, kad vanagi ir mazāk aktīvi. Bet vienalga šo plēsīgo putnu nagos katru gadu pazūd astoņi līdz desmit Leonīda baložu.

Saimnieks stāsta, ka viņa simts baložu saimē ir ap desmit, kuri jūtas īpaši svarīgi (vecākie un spēcīgākie), pret kuriem pārējie izturas ar bijību. Savukārt dažiem baložiem gluži pretēji ir ļoti mierīgs, maigs raksturs. Runas par baložu uzticību uz mūžu gan ir mīts, apgalvo Leonīds. Šajā ziņā viss notiek kā pie cilvēkiem. Putnu vidū izveidojušies aptuveni divdesmit stabili pāri, kuru attiecības ilgst jau piecus gadus. Bet kāda putnu dāma savam kungam bija uzticīga trīs gadus, līdz pēkšņi pārmetās pie cita brašuļa. Ir arī tādi baloži, kuri regulāri maina partnerus. Tad nav brīnums, ka no vienas otras baložu mātītes olām izšķiļas dažādu šķirņu un krāsu cālīši.

Baloži labprāt perētu piecas sešas reizes gadā, bet, tā kā tik daudz cālēnu nav vajadzīgs, Leonīds olas izņem un to vietā ievieto ģipša. Putniem pa īstam ļauj perēt vienu līdz divas reizes gadā. Pēc izšķilšanās putnu mātītes mazuļus 3 līdz 4 dienas baro ar savu pieniņu, pēc tam – ar atvemtu graudu putriņu, līdz mazais 2 līdz 3 nedēļu vecumā sāk baroties patstāvīgi.

Savus baložus Leonīds labprāt piedāvā ļaudīm, kuri tos vēlas audzēt, bet atsakās pārdot kāzu, kristību un citu svinību viesu priecēšanai. Mirkli papriecājušies par to, kā putni aiztraucas debesīs, svinību viesi par tiem aizmirst. Bet kāds liktenis pēc tam tos piemeklē? Ja baloži ir speciāli trenēti, tie atgriežas pie saimnieka. Bet jāpatur prātā, ka tos ļaudis, kas Latvijā baložus īpaši apmāca, var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Toties mūsu valstī netrūkst vieglas peļņas tīkotāju, kuri svinībām par naudu piedāvā neapmācītus putnus, tie pēc palaišanas brīvē iet bojā lēnā, mokošā nāvē. Dzimtsarakstu biroju darbinieki sūkstoties, ka pēc laulību ceremonijas gaisā aiztraukušies putni pēc laika atgriežas vietā, no kuras palaisti, un nelaimīgi un izmisuši tup uz ēkas jumta, līdz nokļūst vanagu vai vārnu nagos vai nomirst bada nāvē. Vienu pilnībā apjukušu sporta balodi, kurš pirms brīža acīmredzot bija kalpojis ļaužu priekam kādās svinībās, jūras krastā atradusi Leonīda meitas paziņa. Šim balodim paveicās. Viņš un vēl daži sporta baloži, kuri atrasti dažādās citās sarežģītās situācijās, tagad sveiki un veseli mitinās kopā ar Leonīda putniem.

Baloži:

* pasaulē pavisam ir 800 līdz 900 baložu šķirņu;

* tos iedala dekoratīvajos, pasta/sporta un gaļas baložos;

* tie labprāt perētu 5 līdz 6 reizes gadā;

* cālēni izšķiļas pēc 18 līdz 20 dienām;

* barība – kviešu, auzu, miežu, grūbu, zirņu, griķu, prosas maisījums;

* veselīgas piedevas – linsēklas, dārzeņi, pienenes, nātres, citi zaļumi;

* mājas baložiem nedrīkst dot rupjmaizi;

* siltā laikā noteikti jāpeldina;

* dzīvo 15 līdz 20 gadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kur tos var apsktīt?

Draugiem Facebook Twitter Google+