Laukos
Lauku sēta

Cēsīs lustīgi nosvinēta gadskārtējā „Siera diena”0


Siera svētkos Cēsīs
Siera svētkos Cēsīs
Foto Karīna Miezāja

Autore: Marta Oplucāne

Jau piecpadsmito gadu pēc kārtas dažādās Latvijas pilsētās noris „Latvijas novadu Siera diena.”, kas ir gada gaidītākie svētki visiem siera produktu mīļiem. Šodien, 22.jūlijā, tie pirmo reizi notika skaistajā Vidzemes pilsētā – Cēsīs. Apmeklētājiem bija iespēja degustēt un iegādāties vairāk nekā 60 sieru šķirnes, kas uz Rožu laukumu atceļojušas no dažādām Latvijas vietām. Siera zupas baudīšana, piedalīšanās atrakcijās, dižtirgus, dejas orķestra mūzikas pavadībā – viss vienuviet, saules apspīdētajos „Siera svētkos.”

Šajās brīvdienās Cēsīs notiek arī pilsētas svētki, tādēļ jau no paša rīta, Rožu laukumā pulcējās kupls skaits apmeklētāju. Gan lieli, gan mazie baudīja atspirdzinošus dzērienus, saldējumu un, protams, sieru. Pusdienlaikā galdā celta īpašā siera zupa, kas atbilstoši laikapstākļiem, nav silta, bet gan auksta. Tās sastāvu veidoja 17 dažādi sieri ( no “Rankas piens,” „Smiltenes piena” un „Straupes”), zirņi, olas, grūbas, cukīni, gurķis un kukurūza.

Aplūkojot dižtirgū piedāvāto produkciju, pasākuma viesi no rīta sāka pulcēties pie Latvijas ražotāju teltīm, kurās piedāvāti dažādi piena produkti un siera degustācijas. Stendos – „Smiltenes piens,” „Jaunpils pienotava,” „Limbažu siers,” „Rankas piens,” „Talsu piensaimnieks,” „Lazdonas piensaimnieks,” „Valmieras piens,” SIA „Elpa,” „Siera ražotne,” „Degoles pienotava,” „Burkānciems;” kooperatīvi „Dundega” un “Straupe”.

Kā atzina “Straupes” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis, neraugoties uz sliktajiem laikapstākļiem un tā radītajām sekām, šī vasara izvēršas veiksmīgi. “Patlaban piena tirgus ir kļuvis stabils un cenas pakāpušas tādā līmenī, kad piena produkcija sāk atmaksāties. Piensaimniekiem tā ir iepriecinoša ziņa, jo pagājušos divos gados, šajā nozarē valdīja dziļa krīze,” atzina Balodis, piebilstot, ka vietējā siera popularizēšanā daudz dara biedrība “Siera klubs”.

Savukārt biedrības vadītāja Vanda Davidanova šo gadu vērtēja kā siera ražotājiem izdevušos, jo ražošanas un arī realizācijas rādītāji ir lieliski. “Salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad piecos mēnešos siera ražošanas apjoms ir pieaudzis par 10%, savukārt eksports – par vairāk nekā par 50%,”savu pienesumu, iespējams, devušas arī “Siera kluba” aktivitātes siera popularizēšanā,” sacīja biedrības vadītāja.

Šīs dienas svētku amizantākā pasākuma daļa bija aktivitāte: „Cēsu stiprinieks un Cēsu stipriniece.” Šajās sacensībās sievietēm pēc iespējas vairākas reizes jāpaceļ 10 kg smags siera bloks, savukārt vīriešiem –22 kg smagais siera ritulis. Godpilnās trešās vietas ieguvēja sieviešu kategorijā, Diāna Raiska, skaidro, ka īpaši neesot gatavojusies šāda veida konkursam. Forma uztrenēta, laistot dārzu.Vīriešu kārtas uzvarētājs Andris, ieradies uz svētkiem tieši konkursa dalībnieku meklēšanas brīdī. Viņš 22 kg smago siera rituli spēja pacelt 36 reizes, līdz ar to, bija labākais starp konkursa dalībniekiem un ieņēma pirmo vietu.

Plānots, ka Siera svētki tiks turpināti arī nākamgad kādā no Latvijas novadiem.


Plašāku ieskatu par „Latvijas novadu Siera dienu” lasiet pirmdienas (24.jūlija) Latvijas Avīzē.

LA.lv