×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
20. februāris, 2017
Drukāt

Gunārs Nāgels: Matemātika vai Математика (10)

eksamens_leta2

Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā. To pārliecinoši apliecinājām ar referendumu 2012. gadā.

Mūsu valodas “izredzēto vietu” apliecina šī gada sākuma ažiotāža par prasību augstskolu rektoriem pārvaldīt latviešu valodu augstākajā līmenī. Arī Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) rektoram, kaut arī starptautiski augsti vērtētā augstskola ir dibināta, balstoties uz starpvalstu līgumu, un mācības notiek tikai angļu valodā.

Bet kā tad paliek ar krievu valodu? Ja tā noraidīta kā valsts valoda, tad tomēr jāprasa, cik vēl aktuāla ir Friča Rokpelņa un Jūlija Vanaga („Ķeksis“) šodien aizliegtās dziesmas izteiktā klanīšanās: Vien biedros ar diženās Krievzemes tautu/Mēs kļuvām par spēku, kas pretvaru veic.

Patiešām – “diženās Krievzemes tautas” valoda ir tā iesakņojusies ne tikai privātā biznesā, bet arī valsts pārvaldē, ka krievu valodas nezinātājam ir liegtas iespējas piedalīties vispārsteidzošākās vietās.

Spilgts piemērs: Valsts izglītības satura centrs ir izsludinājis iepirkumu „Centralizēto eksāmenu vērtētāju pakalpojumi“ (iepirkuma identifikācijas Nr. VISC 2017/03) ar iesniegšanas termiņu 20. februāris (http://vertetaji.visc.gov.lv).

Tā kā es vairākus gadus biju viens no nedaudzajiem vidusskolas 12. klases centralizēto valsts matemātikas eksāmenu vērtētājiem Viktorijas pavalstī Austrālijā, tad, intereses pēc, palūkojos, kā šīs lietas notiek Latvijā. Tūlīt sapratu, ka tas var būt tikai intereses pēc, jo, kaut arī vērtētāju kandidātiem uzdotais tests, kā arī pieteikuma anketa un visas instrukcijas bija valsts valodā, es uzreiz pieteikuma anketā atdūros uz prasību matemātikas eksāmenu vērtētājiem: „Apliecinu, ka protu latviešu valodu un krievu valodu teicamā līmenī“ ar instrukciju: „Lūdzu, izvēlēties!“ – „Jā“ vai „Nē“.

Instrukcijās vērtētājiem visos priekšmetos ir arī skaidri norādīts: „8.2. Prasības attiecībā uz 1.-14. iepirkuma pozīcijā minēto pakalpojumu sniegšanā iesaistīto vērtētāju kvalifikāciju, izglītību un profesionālo pieredzi: …8.2.3. augstākā izglītība iegūta latviešu valodā vai latviešu un krievu valodu zināšanas ir augstākā līmeņa 2. pakāpē (izņemot valodu eksāmenus);“
„Latviešu valoda nav ķēķa valoda,“ teicis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Tomēr paši savā “ķēķī” savārījuši tādu putru, ka pat matemātikā nedrīkstam iztikt bez diženās kaimiņtautas valodas. Bēdīgi.

Gunārs Nāgels
Laikraksta „Latvietis“ redaktors
2017. g. 19. februārī

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Šī prasība saistīta ar to, ka saskaņā ar MK noteikumiem nr. 335 centralizēto eksāmenu licēji drīkst atbildēt gan latviešu, gan krievu valodā. Minētie noteikumi klaji diskriminē pārējos skolēnus, kas izglītojas pēc mazākumtautību programmām- igauņu, poļu un citās skolās.

 2. Tevi jau neviens neapmācīs – neesi apmācams toties laimīgs.

 3. Par teicamo valodas prasmi latviešu un krievu valodās atbildot vajag izstrīpot “un krievu” kā arī iesūdzēt jautājuma uzstādošo iestādi tiesā lai pazemojošā pretlatviskā attieksme kłūtu vēl redzamāka un vēl vairāk politizēta.

 4. automātiski.

 5. “MATEKĀTIJA”

 6. “Valsts izglītības satura centrs ir izsludinājis iepirkumu…”
  Iepirkums vietēja mēroga, prasības krievu (drīz arī japāņu etc) valoda.
  Vai dumjākiem, kā esam, vēl visp. iespējams būt?!

 7. Labs raksts – un secinājums arī!
  Arvien biežāzk atceros Krištopānu…

 8. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  ‘MOTO’ = iz R. & M. Kaudzīšu leģendārā garadarba “Mērnieku laiki”:
  “Augstā dziesma, skani, skani,
  Zilā zvaigžņu haosā!…”
  —–
  .
  “Muļķu Zemes “slava”, skani!!!…”
  ( proponētais blamierējums = iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Muļķu Zemes “slava”, skani,
  Jevrolendas kolChozā ~
  SILES “valstī” zombijfani,
  Kaifo murgu haosā…

  ZOMBĒJUMS uz “urnu talku”,
  ATKAL Muļķu Zemi klāj:
  “Atbalstīsim ‘polit-svalku’,
  Kas mūs “ilgtspējīgi” jāj!
  .
  Balsosim pēc SILES “shēmas”,
  ATKAL “urnas pie(gānot)” ~
  “Referendumiem” tak’ tēmas,
  Šajā “valstī” netrūkšot!

  ŠOREIZ “shēmā” uzdzīs štīmi,
  “PatrEJotu balsojums” ~
  “Divvalodību” grūž ģīmī,
  “Polittehnologi” mums:
  .
  “Savu Valodu MĒS, PAŠI,
  Kropļot “protam”, lopiski ~
  Atbildību prasīt, “braši”,
  Var no CITIEM, dabiski.
  .
  “Latv(IJ)iešu” slenga plūdos,
  SEN jau Dzimtā Valoda,
  ŠAJĀ “valstī” slīkst kā sū#os ~
  Tas, bļin POFIG, nekrata!
  .
  Štrunts par to, ka Dzimto “mēli”,
  Nejēdz VAIRS kā pieklājas,
  Latv(ĀN)ijas “meitas & dēli”,
  Kas “pie urnām” izpildās:
  .
  “Referendumā” tak’ tikai,
  Krustiņš “listēs” jāķeksē ~
  Vairāk šīs “valsts” “politikai”,
  NEKAS “lomu nespēlē”!
  .
  Tāpēc – nafig gruzīt fišku,
  Ja MIRST Dzimtā Valoda ~
  Mož, šo “reanimēs” (bišku),
  “valsts” pēc “referenduma”…

  Mauksim “urnu talkā” visi,
  ZOMBIJFANU trulumā ~
  “Cittautiešiem” kompromisi,
  Nespīd šajā “kampaņā”!!!
  .
  Diebsim, augstu palēkdamies,
  ATKAL “urnām balsis dot” ~
  Lai var ATKAL, apņirgdamies,
  SILES “valsts” mūs iz(spēkot)!
  .
  Muļķi bijām, muļķi esam,
  Muļķi allaž (?…) paliksim ~
  Nefiltrējot “kas par desām”,
  Kaut vai “ķelli noliksim”…”

  Muļķu Zemes SILES “valstij”,
  ZOMBIJFANI “slavu” ķērc ~
  Varas SISTĒMU šiem balstīt,
  “Referendums” ir to “vērts”:
  .
  Kamēr “urnu FARSS” vēl tālu,
  Kurā “tautas kalpos” līst ~
  “Pelnot politkapitālu”,
  “Referendumos” var (sv)īst!…

  =====

  ‘ANNO’ ~ 2012. gada februāris ( kārtējās “urnu talkas” kontekstā )

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+