×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. jūnijs, 2013
Drukāt

Ielīgot augstākā līgā

Foto - Juris Bērziņš SomsFoto - Juris Bērziņš Soms

Eiropas komandu čempionāts vieglatlētikā četrās līgās sestdien un svētdien notiks Lielbritānijā, Īrijā, Lietuvā un Slovākijā, kur zemākās trešās līgas sacensībās Banska Bistricā piedalīsies arī Latvijas vieglatlēti, lai cīnītos par uzvaru vai vismaz otro vietu.


 

Apaļa jubileja

Banska Bistricā mūsējie varēs atzīmēt apaļu jubileju savai līdzdalībai Eiropas nāciju vieglatlētu komandu sacensībās ar sarkanbaltsarkano karogu. Latvieši to sāka 1993. gadā Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā pašā zemākajā līgā, kurā kungu komanda izcīnīja otro vietu, dāmas – trešo, pakāpjoties uz Eiropas otro līgu. Pēc tam – uz pirmo, kurā mūsu vieglatlēti un vieglatlētes gan kopā, gan atsevišķi aizvadīja pa četrām sezonām, taču atgriezās otrajā. Toreiz šīs sacensības oficiāli saucās Eiropas kausu izcīņa, bet nu jau vairākus gadus pārveidotas komandu čempionātā, kurā vīriešu un sieviešu sasniegumus vērtē kopējā ieskaitē. Komandu sacensības tiek rīkotas katrā nepāra skaitļa gadā, pārskaitļos vieglatlēti startē Eiropas individuālajā čempionātā.

Reforma mums nav bijusi labvēlīga. Pirmajā komandu čempionātā Latvijas vieglatlēti otrajā līgā izcīnīja trešo vietu, nākamajā – sesto, bet aizpērn Serbijas pilsētā Novisadā – tikai septīto, no otrās līgas izkrītot uz trešo. Tādējādi Banska Bistricā viņi it kā atgriezīsies 20 gadu senā pagātnē, lai visu sāktu no gala.

Trešā līga, ko var dēvēt par Eiropas vieglatlētikas pagrabstāvu, ir plašākā no visām četrām. Superlīgā, pirmajā un otrajā līgā, kur sacensības 22. un 23. jūnijā notiks Geits­hedā, Dublinā un Kauņā, cīnīsies pa 12 valstu izlasēm, Banska Bistricā – 15 komandas. Alfabēta kārtībā – Albānija, Andora, Armēnija, Azerbaidžāna, Bosnija un Hercegovina, Eiropas minivalstu apvienotā komanda (Lihtenšteina, Monako, Sanmarīno), Gruzija, Islande, Latvija, Luksemburga, Maķedonija, Malta, Melnkalne, Moldova un Slovākija. Sacensības gan kungiem, gan dāmām notiks 20 vieglatlētikas disciplīnās, katrā no tām ikvienu komandu pārstāvēs pa vienam dalībniekam vai stafetes kvartetam. Tāds pats reglaments arī pārējās trīs līgās.

 

Pieci olimpieši

Pērnvasar olimpiskajās spēlēs Londonā startēja 22 mūsu vieglatlēti, taču uz Slovākiju devušies tikai pieci no viņiem – Madara Palameika, Laura Ikauniece, Jānis Leitis, Mareks Ārents un Igors Sokolovs, kuri uzskatāmi par komandas līderiem. Vairākiem olimpiešiem Banska Bistricā nebūtu ko darīt, jo Eiropas komandu čempionāta programmā nav ne maratona un soļošanas, ne arī daudzcīņas. Tomēr Ikauniece, kura Londonā bija devītā labākā septiņcīņniece, palīdzēs komandai, startējot 100 m skrējienā gan ar barjerām, gan bez tām un, iespējams, arī 4 x 100 m stafetē. Latvijas izlases pēdējo gadu spožākā zvaigzne Ineta Radēviča atvadījusies no sporta un zem sirds nēsā meitiņu, Aiga Grabuste jau otro mēnesi auklē dēlēnu, Edgars Eriņš desmitcīņu samainījis pret bobsleju, Mārim Urtānam savainojums un operācija liek izlaist šo sezonu, un nupat par viņa likteņmāsu kļuvusi Poļina Jeļizarova.

Citādi iemesli, lai paliktu mājās, ir vēl dažiem, tostarp visiem trim olimpiskajiem šķēpa metējiem vīriem, tādēļ Banska Bistricā šajā disciplīnā Latviju pirmo reizi nacionālajā izlasē pārstāvēs 21 gadu vecais Rolands Štrobinders. Izlasē startēs arī vairāki citi debitanti, kuru galvenais uzdevums ir pārspēt iespējami vairāk sāncenšu, jo ieskaites punktus komandu kopvērtējumam piešķir par tās dalībnieku izcīnītajām vietām. Ceļš uz otro līgu tiks atvērts pirmajām divām komandām.

 

Jācīnās līdz galam

Pazīstamais vieglatlētikas statistiķis Andris Sta­ģis, iepazinies ar visu 15 komandu plusiem un mīnusiem, spriež, ka latviešiem būtu pa spēkam pat pirmā vieta. Protams, tikai tad, ja Banska Bistricā pēc labākās sirdsapziņas startēs ikviens un, galvenais, cīnīsies līdz galam. Pietiek dažam pacelt balto karogu un izstāties, lai pārējo pūles izrādītos veltas. Par mūsējo galvenajiem sāncenšiem Staģis nosauc stadiona saimniekus slovākus.

Latvijas vieglatlēti uz Slovākiju devās šorīt autobusā, nakti pārlaidīs Polijā un Banska Bistricā ieradīsies rīt. Mājupceļš sāksies Līgo vakarā, atgriešanās – pa Jāņiem. Tā kā komandā ir gan Līga, gan vesels pusducis Jāņu, tad svētku priekam vajadzētu neizpalikt, it sevišķi, ja būs izdevies ielīgot augstākā līgā.

 

VIEGLATLĒTIKA. KOMANDA

LATVIJAS IZLASE EIROPAS ČEMPIONĀTĀ

Vīrieši

100 m: Reinis Kreipāns. 200 m un tāllēkšanā: Elvijs Misāns. 400 m: Jānis Leitis. 800 m: Renārs Stepiņš. 1500 m: Jānis Razgals. 3000 m: Jānis Viškers. 5000 m: Jānis Girgensons. 110 m/b un augstlēkšanā: Jānis Jansons. 400 m/b: Jānis Baltušs. 3000 m/šķ: Konstantīns Savčuks. Kārtslēkšanā: Mareks Ārents. Trīssolī: Pāvels Kovaļovs. Lodes grūšanā: Edgars Kononovs. Diska mešanā: Oskars Vaisjūns. Vesera mešanā: Igors Sokolovs. Šķēpa mešanā: Rolands Štrobinders. 4 x 100 m: Elvijs Misāns, Reinis Kreipāns, Jurģis Karulis, Mārtiņš Ralle, Jānis Leitis. 4 x 400 m: Renārs Stepiņš, Jānis Baltušs, Mārtiņš Začests, Vladislavs Prosmickis, Jānis Leitis.

Sievietes

100 m un 100 m/b: Laura Ikauniece. 200 m un 400 m: Gunta Latiševa-Čudare. 800 m: Līga Jansone. 1500 m un 3000 m: Agata Strausa. 5000 m: Diāna Jakubjaņeca. 400 m/b: Ieva Juškeviča. 3000 m/šķ: Elizabete Priekule. Augstlēkšanā: Undīne Dindune. Kārtslēkšanā: Ildze Bortaščenoka. Tāllēkšanā un trīssolī: Māra Grīva. Lodes grūšanā un diska mešanā: Inga Miķelsone. Vesera mešanā: Karīna Orlova. Šķēpa mešanā: Madara Palameika. 4 x 100 m: Grieta Kļaviņa, Māra Grīva, Laura Pavloviča, Laura Ikauniece, Gunta Latiševa-Čudare. 4 x 400 m: Gunta Latiševa-Čudare, Inese Nagle, Aleksandra Koblenca, Līva Rubeze, Ieva Juškeviča.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+