Foto – Aija Geida

Ja cūku pupas bojā brūnplankumainība 0

Jūnijā uz cūku pupām uzmetās melnas laputis, vēl pēc kāda laika uz lapām parādījās melni plankumi. Tagad pusē stādījuma lapas ir pavisam nomelnējušas, pupas nokalst. Pagaidām nokaltušas pupas dārza zemākajā, mitrākajā daļā (vagas ir ar nelielu slīpumu). Kas tā ir par kaiti un kāpēc skārusi tikai daļu augu? 
Maija G. Gulbenes novadā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Laputīm cūku pupas garšo itin labi, tās mēdz intensīvi uz tām baroties un vairoties. Taču laputu nodarītie bojājumi nav tā lielākā bēda. Ļoti bieži bojājumu vietās rodas gan kvēpsarmas sēnes, gan puves.

Cūku pupas bieži bojā brūnplankumainība. Ierosinātāja sēne saglabājās augsnē sīku, melno graudu – sklerociju – veidā. Šī infekcija ir sevišķi izplatīta, ja cūku pupas vairākus gadus audzē vienā vietā, bet to var ievazāt arī ar tehnikas riteņiem, ar dubļiem, kas pieķērušies arklam vai frēzei. Infekcija var saglabāties arī sēklās, sevišķi pašu audzētās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pirmo sporu veidošanās tās tālāk izplatās ar lietus ūdeni. Nonākot uz lapām, sporas strauji dīgst, bet pēc 5 – 7 dienām parādās pirmie plankumi. Sākumā tie ir sīki, brūni. Slimības attīstībai labvēlīgs mitrs un pavēss laiks (relatīvais gaisa mitrums 90 %, temperatūra +15…+22 °C) – tieši tāds, kāds bija šopavasar un vasaras sākumā. Tieši tāpēc brūnplankumainība vairāk skārusi pupas lauka mitrākajā daļā. Sausā laikā infekcijas attīstība aizkavējas, taču nekur nepazūd. Laika apstākļiem mainoties, tā atkal izsprāgst un strauji pārņem vēl nesen šķietami veselos augus.

 

Ko darīt? Nedrīkst izmantot sēklas no inficēta lauka, pat tādas, kas ņemtas no šķietami veseliem augiem. Arī tad, ja nav iespējams labot lauka reljefu, jānodrošina laba augsnes struktūra – jāiestrādā organiskais mēslojums (labāk zaļmēslojums), augsne jākaļķo (var izmantot arī ģipsi), jāgādā par tās drenāžu.

 

Jāievēro augu seka: nedrīkst ilgstoši audzēt pākšaugus vienā vietā! Patiesībā arī 20 – 30 m attālums ir par mazu. Sējai jāizvēlas veselīgas sēklas. Tā kā fungicīdi cūku pupu kodināšanai Latvijā nav reģistrēti, ir svarīgi iegādāties jau sēklaudzēšanas firmās kodinātas. Pie mums nav atļautu fungicīdu arī slimības apkarošanai cūku pupās, galvenais ir pareiza agrotehnika.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.