Uncategorized

Jau tuvākajās dienās sāks latu un santīmu iznīcināšanu0

Foto – Dainis Bušmanis

Kaut arī eiro Latvijā tiks ieviests tikai nākamgad, Latvijas Banka (LB) jau tuvākajās dienās sāks latu un santīmu iznīcināšanu, lai naudas krātuvē atbrīvotu vietu eiro monētām. Arī par spīti tam, ka Saeimā iesniegts likumprojekts par lata skaidras naudas nominālu uzglabāšanu līdz 2019. gadam.


 

Kā paskaidroja LB pārstāvis Mārtiņš Grāvītis, banka prognozē, ka pēc izņemšanas no apgrozības krātuvē nonāks kopumā 1200 tonnas latu, bet vienlaikus palaišanai apgrozībā jāgatavo 1600 tonnas eiro monētu. Tā kā LB naudas glabātava nav paredzēta šāda daudzuma uzglabāšanai, pieņemts lēmums šo procesu veikt pakāpeniski – pamazām ievedot eiro un vienlaikus iznīcinot latus. Speciālas šim nolūkam nomātās iekārtās LB deformēs monētas un pārstrādās tās metālā. No šā metāla taps sagataves jaunu monētu kalšanai. Savukārt banknotes Latvijas Bankas esošajās naudas apstrādes iekārtās tiks sasmalcinātas un pārtaps kokvilnas smalkmē.

Monētu deformēšanas iekārtu noma no divu Šveices uzņēmumu (“Metallum Metal Trading” un “Eurocoin Recycling”) izmaksās 34 600 latu. LB arī prognozē, ka no lata monētām iegūtais metāls ienesīs ap 2,8 miljoniem latu.

Vienlaikus gan Saeimā ir iesniegts Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sagatavots likumprojekts, kas paredz, ka LB būtu ne vien jāuzglabā no apgrozības izņemtie lati, bet arī jānodrošina skaidras naudas nominālu rezerves izgatavošana nepieciešamajā apjomā, ja nu gadījumā nepieciešama nacionālās valūtas atjaunošana. Kā stāstīja viena no likumprojekta autorēm Iveta Grigule, piemēram, Igaunija un Vācija arī pēc eiro ieviešanas turpina uzglabāt savu nacionālo valūtu, un arī Latvijai vajadzētu būt tikpat tālredzīgai. Likumprojekts ir iesniegts Saeimā, bet par tā nodošanu komisijām vēl nav spriests, jo deputātiem līdz septembrim turpinās vasaras brīvdienas.

Taču LB pārstāvji ir skeptiski par nepieciešamību saglabāt latus kādai pagaidām nenoskārstai nākotnes vajadzībai.

“Bažām par to, ka kādu eiro ķibeļu dēļ drīz atkal var ievajadzēties lati, nav pamata, un naudas tērēšana latu drošai glabāšanai nebūtu attaisnojama,” uzskata Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms. Un piebilst, ka, pat ja šādas bažas būtu pamatotas, latu uzglabāšana būtu neizdevīga.

J. Blūms apgalvo, ka kādā eiro ķibeles gadījumā daudz lētāk un izdevīgāk būtu nodrukāt un nokalt jaunus latus nekā glabāt no apgrozības izņemtos. Viņš arī atgādina, ka Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi, tādēļ arī no apgrozības izņemtie lati daudzus gadus būtu jāapsargā un jāglabā speciāli aprīkotās telpās. Turklāt nauda novecojot vārda tiešā nozīmē – nepārtraukti tiek pilnveidotas un uzlabotas banknošu drukāšanas un monētu kalšanas tehnoloģijas, kas naudu padara aizsargātāku pret viltošanu.

{gallery id=”2071″}

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Meklēsim “Latvijas lepnumu” kopā!
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sākumā gaidāms sauss un saulains, tad laiks pamainīsies. Prognoze jaunajai nedēļai
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
12 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Rimi” var skenēt preces iepirkšanās laikā. Kā tas darbojas?
3 stundas
LE
LETA
Sports
Samoilovs uzvaras svin bez šampanieša – šobrīd nedrīkst
2 stundas