×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
2. aprīlis, 2014
Drukāt

Jaunās paaudzes jumta logi

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Lai arī parastos logus, kas nopērkami Latvijas veikalos, izmanto visplašāk, tomēr to izgatavošanas tehnoloģiskais perfektums caurmērā atpaliek no vadošo jumta logu ražotāju piedāvātā. Mansarda logi ir slīpi, tāpēc pakļauti daudz skarbākiem saules, sniega un lietus pārbaudījumiem nekā parastie. Arī no iekštelpām jumta logus bieži grūtāk regulēt. Tādēļ mansarda logu izgatavošanai jāsauc palīgā modernās tehnoloģijas. Kādi ir jaunās paaudzes jumta logi, ko, sabalansējot savas iespējas un vēlmes, varam gaidīt no ražotāja?

Logi


Vienkāršākais bēniņu telpu izgaismojuma risinājums ir stiklotas jumta lūkas neapkurināmām telpām, dārgākas būs apkurināmām. Uz plakaniem jumtiem izmanto virsgaismas logus un, ja tas nav iespējams, lieto gaismas tuneļus. Ar jumta logiem mansardos mēdz veidot savdabīgus balkonus un terases. Izpētīts, ka mansardā 90 – 200 cm augsts stiklojums nodrošina vislabāko skatu. Dienvidu pusē logi ir patīkamāki ziemā, tomēr vasarā tos var nākties piesegt ar žalūzijām, lai aizsargātos no saules.

Jumta logu vislabāk iegādāties ar oriģinālo pieslēgumu (savienojumu ar logu un jumtu), kas radīs ūdens drošību. Labas firmas piedāvā vairāku veidu jumtu pieslēgumus: šīferim, dakstiņiem un plakanajam segumam. Loga montāžai var izmantot speciālu tērauda rāmi, kas ļauj to ātri iemontēt no 220 mm līdz 500 mm biezā jumtā. No iekštelpas loga ailu var pabeigt ar speciālu pieslēgumu, kas nodrošina izcilu apdares kvalitāti. Jumta logiem pastāv risks, ka nenotīrīts sniegs un ledus kūstot var spiesties starp loga vērtni un rāmi iekštelpās. To novērš speciāls komplekts aizsardzībai no sniega un ledus, kas neļauj ledum veidoties uz loga apakšējās daļas.

Jumta logus tradicionāli gatavo no plastmasas (lētākie) vai koka. Koka logus krāso vai lako. Šobrīd, pateicoties tehnoloģijām, termiskās koksnes lamelu rāmi iespējams apkausēt arī ar baltu poliuretāna slāni. Tā izveidojas blīva, viengabala loga rāmja konstrukcija, ko ir ļoti ērti kopt un kas nav jāpārkrāso, īpaši ieteicams to izmantot telpās ar paaugstinātu mitrumu. Moderniem logiem samazināti ir logu rāmju izmēri platumā, tādējādi nodrošinot lielāku stiklojuma virsmu, lai telpā ienāktu vairāk (ap 10%) saules gaismas. Tāpat rāmjos ierīko viegli regulējamu vēdināšanas sistēmu: piespiežot loga rokturi vienu vai vairākas reizes, izmaina rāmī ieslēptā ventilācijas vārsta atvērumu un nodrošina pastāvīgu svaigā gaisa pieplūdi. Ventilācijas sistēmā ievietotie filtri (vienkārši tīrāmi) neļauj telpā nokļūt āra gaisa putekļiem vai ielidot kukaiņiem. Ventilācija saistīta ar siltuma zudumiem, tāpēc augstākas klases logi aprīkoti ar speciālu papildblīvējumu.

Logu stiklojums ir ar dažādu siltumaizsardzības un skaņas izolācijas koeficientu. Paketēs atrodas inertā gāze argons. Vislabāko izolāciju nodrošina trīskāršā stikla pakete kombinējumā ar inovatīvo siltumizolācijas sistēmu “Thermo Tehnology”, kas ieslēpta loga apdarē. Speciālais stikla pārklājums novērš kondensāta rašanos un atvieglo logu tīrīšanu. Dārgākiem logiem iekšpusē esošā loga rūts ir laminēta, kas novērš šķembu rašanos. No ārpuses izmanto rūdītu stiklu, kas aizsargā pret netīšiem bojājumiem. Paštīrošais pārklājums atvieglo loga kopšanu, ko viegli izdarīt, pagriežot logu ap asi. Lietus radīto vibrāciju novērš biezs laminētais stikls. Moderns bēniņu logs saņem daudz gaismas. No saules stariem var aizsargāt speciāls pārklājums, kas saules starus atstaro. Cits pārklājums neļauj telpā izbalēt mēbelēm. Savukārt vannas istabās izmanto atstarojošo stiklu, kas neļauj telpā ieskatīties no ārpuses.

Papildaprīkojums


Logus parasti papildina slēģi, žalūzijas un cits papildaprīkojums. Vasarā lieti noder moskītu tīkls, kuru iestiepj loga rāmī. Logu drošību pret ielaušanos no ārpuses nodrošina speciāli tērauda slēģi, kas pie reizes var noderēt aizsardzībai pret vasaras karstumu, ziemas aukstumu un lietus trokšņa samazināšanai.

Apgaismojuma līmeni telpā regulē ar dažādām caurspīdīgām, daļēji caurspīdīgām un necaurspīdīgām žalūzijām. Modernas ruļļveida vai dekoratīvās plisētās žalūzijas tagad ražo ļoti izskatīgas, pēc atzītu dizaineru skicēm, tādējādi tās patīkami atsvaidzina telpu. Savukārt aptumšojumu nodrošina gaismas necaurlaidīgas žalūzijas. Dažreiz tās kombinē vienā sistēmā ar gaismu regulējošām žalūzijām, piemēram, apakšā novietojot caurspīdīgas un augšā – necaurspīdīgas, telpā iespējams ļoti niansēti regulēt gaismas daudzumu. Dažādas krāsas žalūzijas palīdz regulēt telpas apgaismojumu un nodrošināt privātumu – pat naktī pie aizvērtām žalūzijām var turēt atvērtu ventilācijas spraugu. Visas žalūzijas, slēģi un citas ekstras ir viegli ievietojamas logu kompleksos.

Logus, žalūzijas un slēģus var virināt ar roku, kā arī automātiski, izmantojot elektrisko tālvadību, ko nodrošina speciāls ar pulti darbināms elektromotors (to var iebūvēt arī jau funkcionējošā logā). Automātikai ir savas priekšrocības, piemēram, nokrītot pirmajai lietus pilei uz speciāla sensora, logs automātiski aizveras. Tālvadības pults ir īpaši ērta, ja logs atrodas grūti aizsniedzamā vietā. Augstāka līmeņa automātiku nodrošina skārienjutīga tālvadības pults, kuru var ieprogrammēt un integrēt ar “gudro” mājas sistēmu. Tāpat var izmantot speciālu programmu, kas ļauj komandas (piemēram, stundu vēdināt istabu vai aizvērt slēģus) uz mājas sakaru punktu nodot pa tālruni vai internetu.

Uzziņa


Mansarda loga funkcionalitāti un cenu raksturo loga kārba, pieslēgumi, papildu izolācija, iekšējā apdare, iebūvēta ventilācijas sistēma ar vienu vai divām pakāpēm, putekļu un kukaiņu filtrs, speciālās siltināšanas tehnoloģijas, speciālās blīvēšanas tehnoloģijas, laminēts drošības stikls, speciāls pārsegums kopšanas atvieglošanai, trīskārša stikla pakete, elektriskā tālvadība ar pulti un programmēšana ar skārienjutīgo tālvadības pulti. Papildaprīkojumā ietilpst slēģi, žalūzijas, saulessargi un insektu tīkli.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+