×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

“Jūlijas jaunkundze” Valmieras Drāmas teātrī un Luksemburgā

Matīsa Markovska fotoMatīsa Markovska foto

Uz Valmieras teātra skatuves atgriežas viens no pēdējo sezonu spilgtākajiem darbiem – Augusta Strindberga “Jūlijas jaunkundze”, aģentūrai BNS pavēstīja Valmieras drāmas teātra pārstāve Lija Ozoliņa.

Ar izrādi “Jūlijas jaunkundze” 2012. gadā Valmieras teātrī debitēja režisors Vladislavs Nastavševs.

Izrāde kādu laiku netika spēlēta, jo aktrise Inese Pudža gaidīja bērniņu.

Maija sākumā “Jūlijas jaunkundze” dosies uz Luksemburgu, lai pārstāvētu skatuves mākslu “Latvijas dienās Luksemburgā”, kuras rīko Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības padomē sekretariāts.

“Jūlijas jaunkundze” (1888) ir Strindberga visslavenākā un vismīklainākā luga. Jāņu naktī grāfa meita kļūst par sulaiņa mīļāko, bet no rīta izdara pašnāvībā. Pirms, starp un pēc šiem notikumiem plosās jūtu, dziņu, aizvainojumu, pagātnes atmiņu, nākotnes sapņu vētra.

Iestudējumam Valmieras teātrī izvēlēta ļoti ieturēta, askētiska forma. Neviens – ne Jūlijas jaunkundze (Inese Pudža), ne Žans (Mārtiņš Meiers), ne viņa līgava, virtuvene Kristīne (Anta Aizupe) – šajā naktī nepaceļ balsi, taču starp viņiem valda tāds spriegums, ka strāva sit pa pirkstiem. Visa nakts paiet mokošos līdzsvara meklējumos – brīžiem šā vārda tiešajā nozīmē.

“Es gribu būt pēc iespējas intīmāks, līdz galam patiess. Man gribas runāt par vientulību. Kaut arī mums liekas, ka esam kopā, īstenībā katrs cilvēks ir vientuļš. Mani interesē tas, ko vārdos nevar pateikt. Uztaustīt kaut ko, ko nevar izteikt, un izrādē nevis skatītājam pateikt to vārdos, bet likt sajust,” uzsvēris Nastavševs.

Izrāde tika nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai vairākās kategorijās, bet Pudža ar Jūlijas lomu kļuva par “Gada jauno skatuves mākslinieci”. Iestudējums saņēma laikraksta “Diena” 2012.gada balvu kultūrā kā pārsteidzošs un kvalitatīvs mākslas darbs.

Uz Valmieras teātra skatuves “Jūlijas jaunkundze” būs skatāma 28. un 29. aprīlī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+