×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. jūlijs, 2013
Drukāt

Kā pārziemināt alstremērijas?

AlstrLetizia2

Vai dārzā iestādītās zema auguma alstremērijas var audzēt kā ziemcietes?
 I. Jēkabsone Ādažu novadā

 

Alstremērijas (Alstroemeria x hybrida) pie mums galvenokārt pazīstamas kā augi, ko audzē siltumnīcās ziedu griešanai. Puķkopībā nozīmīgākās sugas savvaļā atrodamas Dienvidamerikas un Vidusamerikas apgabalos.

Lai gan Latvijas ziemas alstremērijām ir par aukstām, dažu zema auguma šķirņu augus arī pie mums var stādīt dobēs. Pēc pavasara salnām dārzā iedēstīti, tie veido zemus, kuplus cerus un vasarā pārsteidzoši labi aug un zied. Stādījumam piemērota saulaina vieta ar trūdvielām bagātu, irdenu, ūdenscaurlaidīgu, neitrālu augsni. Augi ļoti cieš no pārmērīga mitruma, tiem nav piemērotas arī vietas ar augstu gruntsūdens līmeni.

Iestājoties aukstākam laikam, alstremērijas drošāk izrakt un pārvietot uz vēsām siltumnīcām. Pārziemināt uz lauka varbūt varētu mēģināt hibrīdās alstremērijas ‘Princess’, kas izceļas ar zemu augumu un bagātīgu šķirņu klāstu katrā krāsu grupā (piemēram, baltās ‘Susana’ un ‘Mary’, dzeltenās ‘Diana’, ‘Sara’, ‘Ariane’, oranžās ‘Isabella’ un ‘Mathilde’, sarkanās ‘Leyla’ un ‘Letizia’, rozā ‘Theresa’ un ‘Paola’, violetās ‘Lilian’ un ‘Louise’).

Nacionālajā Botāniskajā dārzā Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta apstiprina, ka dažas no šīm šķirnēm Salaspilī jau trīs ziemas ir izdevies pārziemināt āra apstākļos. Protams, nav garantijas, ka alstremērijas arī turpmāk veiksmīgi sagaidīs pavasari, jo, pēc ārzemju audzētāju pieredzes, zemākā temperatūra, ko šīs puķes spēj pārciest, ir -16 °C.

Ja tomēr vēlas atstāt alstremērijas dobē, laikus jāsarūpē vismaz 20 – 30 cm biezs mulčas segums (sausa kūdra, skujkoku zari). Svarīgi, lai augi līdz rudenim būtu pilnīgi iesakņojušies, tātad tie jāiestāda pavasarī, nevis vasarā vai pat tās beigās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+