×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
2. februāris, 2016
Drukāt

Anda Līce: Padomju ideoloģija un patērēšanas filozofija rada baisus apziņas mutantus (24)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Es turu rokās gandrīz 400 lappušu biezo “Daugavas vanagu” Gunāra Astras piemiņas – patiesības fonda izdevumu “Gunārs Astra. Un citi” un domāju – ko viņi teiktu šodien? Ko viņi teiktu mums un par mums, kuri ņemas pa savām partijām, frakcijām un koalīcijām kā pa cūku silēm. Ko šodien teiktu Ojārs Vācietis un daudzi, daudzi citi, piemēram, mani vecvecāki, kuru mūža aicinājums bija kopt savu zemi un kuriem padomju vara neatvēlēja pat dzimtās zemes trīs smilšu saujas.

Iespējams, varoņu vienmēr būtu mazāk, ja viņi zinātu, kāda raža ienāksies ar viņu sirds asinīm laistītā zemē. Bet mazāk būtu arī gaismas un siltuma, un mēs pasaules vējos drebinātos vēl vairāk. Viņi, nebūdami pārcilvēki, saprata – lai cirstu nost pūķim galvas, tas ir jāuzvar vispirms sevī. Tam pūķim vārds bija – bailes. Un tieši tāpēc, ka viņi tās uzvarēja, viņu ideāli šodien pieskaras kaut kam kādai nenoskārstai vajadzībai mūsos dziļi noglabātam. Katrs jauns­ 
pētījums un grāmata par trešo atmodu atšķir kādu jaunu ierakstu. Toreiz viss šķita tik skaisti un vienkārši – tikai jānostājas vienā no divām barikāžu pusēm. Pat prātā nenāca, ka, atgūstot brīvību, tik ātri iemigs sirdsapziņa un sirdis aptaukosies. Pagātni nav iespējams izprast, nenoliekot malā iedomātā pārākuma apziņu komplektā ar ātro tiesu. Mēs daudz runājam par mantojumiem, bet ir kāds mantojums, kura sekas līdz šim pilnībā vēl nav novērtētas. Tā ir padomju ideoloģija, kas sajaukumā ar patērēšanas filozofiju apziņā spēj radīt baisus mutantus. Lamādami varas pārstāvjus, mēs nepajautājam sev, cik daudz no šī mantojuma joprojām ir mūsos, tā saucamajos vienkāršajos cilvēkos. Tieši mēs, vienkāršie, taču izvēlamies, kuru rokās ielikt varu.

“Man sāp, un es jūtos pazemots…” tiesā savā pēdējā vārdā teica Gunārs Astra. Arī man un ļoti daudziem šodien sāp. Ko mums teiktu tie, par kuriem tagad raksta grāmatas? Tā dzīvot nedrīkst, viņi teiktu. Uz ko mēs droši vien tūdaļ jautātu: “Bet ko lai mēs darām?” Turiet acis un sirdis vaļā, domājiet ar savu galvu un neļaujiet sevi iemidzināt ar meliem un oficiālo optimismu, viņi teiktu. Redzot, cik alkatīgi dabu un cilvēku dzīvotni iznīcina ļaudis ar aptaukotām sirdīm, pārņem sajūta – ir jāceļ garīgās barikādes – pirmais un arī pēdējās šķērslis ļaunumam. Vairs nepietiek ar Jūrmalas aizsardzības biedrību, kam aizvien grūtāk no izpostīšanas šā vārda visās nozīmēs nākas nosargāt unikālo dabas veidojumu – kāpas un kūrortpilsētas vēsturisko arhitektūru. Ir jādibina visas Latvijas aizsardzības biedrība. Ar ko sākas ikviena atbrīvošanās kustība? Ar: “Man sāp, un es jūtos pazemots…”

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Ko tur padarīt, ja cilvēka vajadzību apmierināšanai, kā galvenais maiņas līdzeklis ir NAUDA! Tāpēc arī nauda tiek celta zelta teļa vērtē. Tā nu pasaule ir uzbūvēta, jo cilvēki paši tā izdomājuši. Ja izdotos atrast kādu citu veidu vai līdzekli, kā šīs vajadzības apmierināt, tad cilvēki pielūgtu to. Bija taču Markss, kas domāja, ka nav pareiza naudas sadale un pārdale, bet arī viņš bez naudas kā maiņas līdzekļa neiztika un beigās no tā visa čiks vien iznāca. Tikai lielu baru cilvēku noslepkavoja un beigās visa tā “objektīvā” sistēma arī sabruka. NAUDA turpina pastāvēt un tās uzvaras gājiens pasaulē turpinās. Diemžēl vai par laimi – tas, kā nu katrs uzskata.

 2. Gribēju pirms pensijas saraut Rīgā un man čoms pamācīja– tu Rīgā iegaumē vienu- pie elites ir pieskaitāmi tādi, kuri prot algai klāt mēnesī nopelnīt otru algu un tev pašam jāpalīdz tādā veidā arī citiem( piem. būvmateriālu veikalā vari nopirkt nevajadzīgu un neņemt, bet tāmē jelikt. piem , džakūzī dārgo vannu , paņemt lēto un par dārgo iebūvēt, vai pat džakūzī vietā ieliec valsts mājā parasto bleķeni un tāmē dārgo džakūzī , uzraksti– vanna,,,,,). To redzēs , cienīs tevi, pieņems brandža un varēsi kruķīties uz nebēdu! Te nekāda filozofēšana nav vajadzības- ģeniālais cien.,ANDIŅ LĪCE, IR VIENKĀRŠAIS- NAUDAS VELNIŅŠ. Pat VVF to saprata un pavingrinājāss Liepājā!

 3. Paldies par komplimentu, ieceļot mani deputāta kārtā, bet esmu tikai vienkāršs pensionārs, kas uz savas ādas izbaudījis visus padomijas “jaukumus”, sākot ar pēckara laiku līdz pat Gorbačova atkusnim. Tāpēc secinājumi balstīti nevis teorijā, bet praksē.

 4. To puspaēdis padomietis Atbildēt

  Kā man traucē padomijas ideoloģiskais mantojums? LŪDZU! Sāksim ar politiku. Komunisti savā ideoloģijā kultivēja “ienaidnieka” tēlu. Un ko šodien dara Putina Krievija kā PSRS mantiniece? Ar savu agresivitāti Ukrainā un draudiem par to, cik dienās viņi ieņems Baltijas valstis, viņi patiešām rada reālus draudus manai valstij. Ekonomikā: pirmkārt, padomju ideoloģija cilvēkus kā zvērus sadalīja šķirās: proletārieši un kapitālisti vai algota darba strādnieki un uzņēmēji ( darba ņēmēji un darba devēji) šodienas izpratnē. Pēdējiem vietas sabiedrības vidū nebija, tie bija dažādos veidos jāiznīcina, arī vienkārši slepkavojot. Iekārtas mainījušās, bet daudzu tā laika cilvēku galvās un domāšanā šis sadalījums joprojām dzīvs. To labi var redzēt tepat komentāros. Otrkārt, padomju ideologi cilvēkiem iepotēja domu, ka par visām viņu vajadzībām parūpēsies sociālistiskā valsts, nevis viņi paši. Un šādu “oriģinālu” domu daudzi ir labi iegaumējuši un pie tās pieraduši. Tāpēc arī visapkārt atskan saucieni valstij: dodiet lielākas algas, dodiet lielākas pensijas, dodiet lielākus pabalstus, dodiet taču! Viņi kļūst kurli, ja kāds pajautā, bet ko tad TU PATS esi padarījis sevis un arī valsts labā! Jo iespējas taču valsts ir radījusi, bet naudas ko dalīt ir tik, cik tās ir! Cik daudz mums ir uzņēmēju vai individuālā darba veicēju un cik darba prasītāju? Joprojām gribam, lai par mums maksimāli parūpējas valsts, bet nevis mēs paši. Un atradīsies simts un viens arguments lai sevi attaisnotu, kāpēc es to nedaru. Nu lūk jums daži piemēri, kā šī ideoloģija ir sakropļojusi daudzu cilvēku prātus un Līces kundzei te ir pilnīga taisnība.

  • Jēziņ, Tu jau lej kā no tribīnes; vai tik neesi deputāts?

  • Tagad tak arī pirms vēlēšanām sauc- Krievi nāk. Muldi gan kā pa ķešu- tādas padomju ideoloģijas tak nemaz nav. To visu varu pārņemušie aizguva no kapitālisma un tikai attīstīja, tāpat to darīja kapitālisti. Bet priekš liešanas tev pilnīgi pietiek 😀

 5. Nav te ko malt, kad viss sen izdalīta un pārdalīts tā, ka vairs nav ne pensijām, ne izglītībai, ne medicīnai

 6. Kāda ir bijusi padomju patērēšanas ideoloģija? tante droši vien uz specveikalu gājusi. Es personīgi atceros, kā sestdienas rītā gāju rindā stāvēšanu pēc gaļas gabala, lai bērnus pabarot, pēc tam dārzeņi, sviests un tt. Stāvot rindā Vācieti gan nelasiju. Ko vēl tādu patērēja, kas sašķobijis mūsu morāli, un kur ir tie briesmīgie, kas šodien to dara? Jā nav ko teikt, tad labāk gudri paklusēt un nevajag ekspluatēt tos, kas patiešām cīnījušies un jaukt viņus kopā ar laipotājiem. Ojars Vacietis jau arī ir bijis specveikalu klients, šodien arī … pusi kapsētas izmetuši ārā lai iekārtotu to, ko padomija viņam liedza. Kāds grib vēl “pabraukāties” uz Vācieša atmiņas, vai? Lai celtu savu svarīgumu.

  • Pirms kaut ko klabināt uz taustiņiem vajadzētu vispirms lasīt iemācīties. Rakstā nekas nav minēts par padomju patērēšanas ideoloģiju. Tur ir atzīmētas divas lietas ,kas pamatā šodien traucē mums dzīvot,t.i 1)padomju ideoloģijas mantojums un 2) šodienas patērētāju filozofija.

  • “Specveikals” jeb blats bija vismaz ” 85%-iem, kuri dzīvoja normāli” (J.Stradiņš) – tāpēc jau normāli dzīvojošie padomju ideoloģijai (komunismam ) vairs neticēja – “saindējās” ar Rietumu ideoloģiju:
   Džemma Skulme:”– Te jāņem klāt iestigšana patērētāju sabiedrībā. Nav ko cerēt uz virsotnēm, ja intereses kārtojas ledusskapja, Žiguļa, Ladas virzienā… Tas bija jūtams sešdesmito gadu beigās, septiņdesmitajos. Bet – viss turpinās. Tikai jaunā citādībā. Un atklātībā. Vārdu sakot – vagīnas līmenī.”
   Džemma Skulme: Gribu atrasties tuvāk būtībai (NRA, 10.07.2015)

 7. Tantuk, padomija sen beigusies. Nav ko skatīties pār plecu kas tur vairāk kā 30 gadu pagātnē bija, bet jāstrādā ir šodien. Nekāda filozofija nav atbildīga par parazītiem, liekēžiem kuri nevēlas produktīvi strādāt. Šobrīd valstī Vadītāju uņ spekulantu vairāk nekā darītāju. Tāds Pašvaks pamats labklājībai.

  • Tieši padomju filozofija ir atbildīga par parazītiem, liekēžiem kuri nevēlas produktīvi strādāt.Kur tad radās tas švakais vadītāju un spekulantu armija? Tikai pagātnē.

   • Nebēdā, draugs – esi optimists! Jo nākotnē, zaudējusi pēdējās padomiskās pieticības paliekas, spekulantu armija kļūs tikai lielāka un bezkaunīgāka, bet vadītāji – blēdīgāki …

 8. Runājot par zemi ,savu zemi,tad to senāk kopa zemnieki ar savām rociņām : ravēja dārzus,pļāva zāli,vāca sienu,ara ,ecēja,vagoja tādā veidā nodrošināja ļaudis ar veselīgu pārtiku.Viņus var arī modernāk saukt par fermeriem.Tagad pārsvarā ,,zemi kopj,, lauku komersanti pielietojot indes ar kurām apkarot nezāles,nogatavināt labību lai to nebūtu jākaltē. Komersanti savus plašos laukus ar smago tehniku un dažiem algotiem kalpiem un ar indēm ,minerālmēsliem gāžas iekšā sev piederošos 1000 un vairāk ha lielās platībās lai iegūtu pēc iespējas lielāku peļņu uz saindētās dabas un cilvēku veselības rēķina.
  Ja K Ulmaņa lauksaimniecības ministrs J. Birznieks teica ,ka gruntniecība nedrīkst būt kapitālistisks uzņēmums,lauku māja nedrīkst būt tirgus prece vai spekulācijas objekts,bet tautas dzīvā spēka mūžīgs avots.Tagad spēkā baņķiera rungaiņa teiktais ,ka tikai pilsēta dod pievienoto vērtību un visi dodamies uz pilsētu pie ušakova,pēc pievienotās vērtības.

 9. Mēs visi dzīvojam PLUTOKRĀTU VALSTĪ AR PLUTOKRĀTU DOMĀŠANU!

 10. Jā pareizi godātā A.Līce raksta. Varētu vien piebilst, ka bija arī vēl citi, manuprāt būtiski, faktori, kas noteica Atmodas likteni. Ļoti liela loma bija trimdai, PBLA. Jo trimdas latviešu rokās atradās gan ievērojamas finanses(kas tad bija ļoti svarīgs faktors), gan augstas klases speciālisti visdažādākās jomās(kas varēja palīdzēt sociālisma vietā celt jaunu, taisnīgāku valsti), gan arī ļoti plaši starptautiskie sakari, gan politiskā, kan ekonomikas jomā. Un tieši tas, ka trimda, pretēji cerētajam, tūlīt, jau 1988. gadā apkampās ar komunistu režīmu un vēlāk izveidoja “LatvijasCeļu”, tieši tas nogalināja Atmodu.

  Tālāk jau notika valsts totāla izlaupīšana, kur trimda savukārt guva savus komosus – visvairāk laikam, atgūto un veksmīgi pārdoto īpašumu izskatā.
  Šajā nodevības ceļā, tika nodots arī Pilsoņu kongress, kur paspēja reģistrēties pāri 700.000 pilsoņu, kuriem vienīgajiem bija tiesības atjaunot savu valsti. Ja tas būtu noticis, sodien naidīgās krievu kopienas problēmas mums nebūtu.

  • “Būtu tikai aitas, tad augstas klases cirpēji vienmēr atradīsies!”
   Viss notika, notiek un notiks – kā tam jānotiek liberāli-veikalnieciskajā sistēmā:
   “Jau ir folklorizējies Kalvīša izteiciens par «septiņiem treknajiem gadiem». Kā tagad ir noskaidrojies, šo izteicienu viņam esot «pametusi» Vaira Vīķe-Freiberga.(..)
   Kas tad ir šie «septiņi treknie gadi», ko izdomājusi V.Vīķe-Freiberga, līdz ar to, kā noprotams no Zatlera teiktā, radījusi ilūzijas gan lētticīgajam Kalvītim, gan Latvijas tautai kopumā?”
   Kalvīša un Zatlera treknie gadi – aizmirstās liesās govis (Diena, 22.12.2008)

 11. Kā vienmēr, pie šodienas nelaimēm vainīgi tie, kas valdīja pirms ceturtdaļgadsimta… Bet nu nekā ne tie, kas to dara patreiz. Kā riebj šitā demagoģija!

  • “Kā maizi ēd – tā dziesma jādzied!”
   Ja Latvijas valstij nav savas ideoloģijas, tad par “mutācijām” vēl ilgi propagandisti varēs rakstīt.

 12. “Tieši mēs, vienkāršie, taču izvēlamies, kuru rokās ielikt varu.”-gribētos gan redzēt tos “vienkāršos”,kuri izvirza vēlēšanu sarakstos iekļautos deputātu kandidātus.Kuri “vienkāršie”tad jau nez kuro reizi virzīja Āboltiņu,kura pat “vienkāršajiem” par viņu nebalsojot,šodien atkal un atkal maisās pa varas augšgalu.Kamēr izvēle tiks atstāta to mazskaitlīgo interešu grupu ,kuras sevi dēvē par partijām,rokās,tikmēr nekas nemainīsies.Interesanti kāpēc bija kārtējo reizi jāgāž valdība,ja ministri paliks tie paši iepriekšējie.Vai tiešām Āboltiņai tik ļoti bija sakārojies premjeres amats.?

 13. Par padomju ideoloģijas mantojumu jau nav pieņemts runāt. Tā joprojām skaitās tabū tēma. Kur ir šīs ideoloģijas izvērtējums valsts līmenī, tās ietekme uz cilvēku prātiem, ekonomisko un cita veida darbību? Tāda nav un nevar arī būt, jo puse no esošās varas pārstāvjiem joprojām nāk no vecās varas struktūrām. Un protams, ar atbilstošiem stereotipiem domāšanā un rīcībā. Tad ko tad jūs iedomājaties, ka viņi tagad sāks paškritiski vērtēt paši savu darbību padomju laikā? Nekā tamlīdzīga! Vienīgais, kas viņus interesē, ir pēc iespējas ilgāk noturēties pie varas un maksimāli izmantot šīs varas dotos labumus.

  • Atkal un atkal vainīgi kaut kādi, no Marsa nolaidušies varas pārstāvji, bet nevis tie, kuri viņus ir ievēlējuši! Nevis tie, kuri paši nekad neko nedara valsts labā, bet kuri vienmēr ievēl “nepareizos” varas pārstāvjus! Un šie varas pārstāvji manījušies desmitiem reižu, bet vienmēr bijuši “nepareizie”, kuri kaut kā tur salīduši! Un nekad nav bijuši vainīgi tie, kuri viņus tur savēlējuši!

  • ideoloģijas mantojums Atbildēt

   “… viņi tagad sāks paškritiski vērtēt paši savu darbību padomju laikā?” Kas – viņi; ko vērtēt? Tu savu esi vērtējis? Ar sirdsapziņu un godaprātu parasti ir tā – vai nu ir, vai nav …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+