×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. septembris, 2012
Drukāt

Komisija: Traģiski bojāgājušajam robežsargam nevajadzēja vajāt kontrabandistus

7. septembra vakarā pie austrumu robežas traģiski bojāgājušajam robežsargam Oskaram Vilciņam nebija dots uzdevums vajāt kontrabandistus, bet gan palikt pie jau aizturētajiem likumpārkāpējiem un uzraudzīt viņus.

Tas noskaidrots izmeklēšanā, kuru veica speciāli izveidota komisija Valsts robežsardzē (VRS). Kā šodien preses konferencē pastāstīja VRS priekšnieks ģenerālis Normunds Garbars, komisija ir pabeigusi savu darbu un, iepazīstoties ar izmeklēšanas rezultātiem, nolemts ierosināt piecas disciplinārlietas. Disciplinārlietas tiks ierosinātas pret VRS Aviācijas pārvaldes priekšnieku, pret viņa vietnieku, pret Aviācijas pārvaldes Apsardzes un speciālo uzdevumu nodaļas priekšnieku, pret VRS Ludzas pārvaldes priekšnieku un pret Ludzas pārvaldes Krivandas robežapsardzības nodaļas priekšnieku.

Disciplinārlietas tiks ierosinātas ar mērķi noskaidrot, vai minētās robežsardzes amatpersonas ir ievērojušas visus noteikumus, norīkojot robežsargus no dažādām struktūrvienībām kontrabandistu aizturēšanai. Tomēr jau tagad esot skaidrs, ka, organizējot un vadot konkrēto robežsargu norīkojumu, tikušas pieļautas kļūdas, šodien preses konferencē atzina Garbars. Viņš norādīja, ka dienesta iekšējie reglamenti lielākajā daļā gadījumu precīzi un strikti nosaka, kā ir jāveido robežsargu norīkojumi. Iespējams, nav pietiekami atrunāta kārtība tādu norīkojumu veidošanai, kuru sastāvā ir robežsargi no dažādām struktūrvienībām.

Kā pastāstīja VRS priekšnieks, jau 6. septembrī robežsargi konstatēja, ka trīs personas ir slepus šķērsojušas Latvijas robežu un devušās Krievijas virzienā. Ņemot vērā minēto, tika izveidots četru robežsargu norīkojums, kuram pie robežas vajadzēja izveidot slēpni, sagaidīt, kad iespējamie kontrabandisti nāks atpakaļ, un aizturēt viņus. Norīkojumā bija divi robežsargi no VRS Ludzas pārvaldes un divi – no VRS Aviācijas pārvaldes. Katram no viņiem operācijā bija dots savs uzdevums.

7. septembra vakarā slēpnī dežūrējošie robežsargi pamanīja, ka no Latvijas puses pie robežas piebrauc automašīna, no kuras izkāpj četri cilvēki un dodas Krievijas virzienā. Tas nozīmēja, ka robežsargiem, iespējams, nāksies stāties pretī nevis tikai trim, bet vismaz septiņiem likumpārkāpējiem. Neilgi pēc plkst.20 robežsargi pamanīja, ka no Krievijas puses Latvijas virzienā nāk astoņas personas, katra ar diviem saiņiem rokās. Sākās aizturēšanas operācija – robežsargi brīdināja likumpārkāpējus, pieprasīja viņiem apstāties un padoties. Tomēr šīm likumīgajām prasībām bez ierunām pakļāvās tikai divi no astoņiem kontrabandistiem, bet pārējie metās bēgt. Brīdi vēlāk tika aizturēts vēl viens likumpārkāpējs.

Lai gan VRS Ludzas pārvaldes Krivandas robežapsardzības nodaļas jaunākajam inspektoram Vilciņam iepriekš bija dots uzdevums divatā ar kolēģi apsargāt aizturētos kontrabandistus, viņš nezināmu iemeslu dēļ devās palīgā tiem diviem robežsargiem, kuri vajāja bēgošos likumpārkāpējus. Līdz ar to sargāt aizturētos palika tikai viens robežsargs. Garbars šodien preses konferencē pieļāva, ka Vilciņš, labākās sirdsapziņas vadīts, vienkārši vēlējies palīdzēt abiem saviem kolēģiem, kuri vajājuši likumpārkāpējus.

Piepeši viens no Aviācijas pārvaldes robežsargiem, vajādams kontrabandistus, izdzirdējis sev no mugurpuses šāvienus. Mežā jau valdījusi tumsa, tāpēc nav bijis iespējams saskatīt, kas šauj. Šajā apgaismojumā bijuši redzami vienīgi cilvēku silueti. Aviācijas pārvaldes robežsargs apgriezies un kliedzis, ka viņš ir robežsargs, pieprasījis šāvējam apstāties un padoties. Tomēr nezināmais šāvējs nepadevies un turpinājis nākt viņa virzienā šaudams. Robežsargs no sava ieroča raidījis brīdinājuma šāvienu gaisā, bet pēc tam – divus šāvienus šķietamā ienaidnieka virzienā. Pēc paša robežsarga teiktā, cilvēks, uz kuru viņš šāvis, bijis aptuveni 8-10 metru attālumā. Abi šāvieni acīmredzot bijuši precīzi. Aviācijas pārvaldes robežsargs piegājis pie sašautā un konstatējis, ka tas ir viņa kolēģis no Ludzas pārvaldes – Vilciņš. Uz notikuma vietu nekavējoties izlidojis VRS helikopters, kurš jau bija sagatavots gadījumam, ja kontrabandistu vajāšanu vajadzētu turpināt no gaisa. Kad Vilciņš nodots mediķu rokās, viņam vēl bijušas dzīvības pazīmes, tomēr, neraugoties uz ārstu pūliņiem, vēlāk robežsargs nomiris.

Izrādās, ka 7. septembra vakarā tieši blakus vietai, kur tika sašauts Vilciņš, bija paslēpies arī viens no tvarstāmajiem kontrabandistiem. Viņa liecības par to, kā viss noticis, saskan ar liktenīgos šāvienus raidījušā Aviācijas pārvaldes robežsarga liecībām. Aviācijas pārvaldes robežsargam, kurš šāva uz Vilciņu, vēlāk tika sniegta psiholoģiskā palīdzība. Kā jau ziņots, viņš tiks pārcelts amatā, kas nav saistīts ar tiešo valsts robežas apsardzību un kontroli. Garbars atzīmēja, ka Vilciņam nebija bruņu vestes, jo saskaņā ar plānu viņam nevajadzēja doties ķert kontrabandistus, bet tikai apsargāt jau aizturētos. Turpretim tiem diviem robežsargiem, kuriem bija uzdevums sagūstīt likumpārkāpējus, liktenīgajā vakarā mugurā bijušas bruņu vestes. Pagaidām gan nekas neliecina, ka kontrabandisti tovakar bija bruņojušies, lai gan viens no viņiem agrāk bija nonācis likumsargu redzeslokā saistībā ar nelikumīgu ieroču un sprāgstvielu apriti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+