×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
10. jūnijs, 2017
Drukāt

Krāpa vienreiz, krāps vēl? Ko par to saka zinātnieki (5)

paris-krapsana-sansol

Attiecības ne pavisam nav vienkāršas – nav nekāds brīnums, ja jau izdodas tikai 50% laulību.

Viena no attiecību graujošākajām lietām ir kļuvusi greizsirdība. Tā ir kā slimība, ko praktiski nav iespējams izārstēt, ja vien pie tās netiek strādāts pastiprināti.

Maza greizsirdība nevienam neko ļaunu nenodara – mazās devās tā pat ir veselīga, citādāk var sākt likties, ka partnerim “nospļauties”, tomēr greizsirdība, ko ir izraisījis krāpjošs partneris – tas gan var kļūt par pamatīgu sarkano karogu.

Cilvēkiem, kuri, neskatoties uz partnera poligāmisko tieksmju atklāšanas, tik un tā tā ir palikuši ar viņu kopā, ir sarežģīti atgūt uzticību. Viņiem kaut kur dziļi zemapziņā tomēr būs saglabājies “krāpa vienreiz, krāps vēl”.

Protams, ir arī cita nostāja – visi pieļauj kļūdas, mums vienkārši būtu jāiemācās piedot un aizmirst. Tomēr, vai tas tiešām ir tas gudrākais padoms? Balstoties uz jaunu pētījumu, kas ir publicēts žurnālā “Dabas neirozinātne” (“Nature Neuroscience”), atklājies, ka idioma “krāpa vienreiz, krāps vēl” ir diezgan ticama.

Pētījumā tiek apgalvots, ka katru reizi, kad cilvēks melo, viņu vainas apziņa par nodarīto samazinās. Tātad – ja partneris tevi jau kādu reizi ir krāpis, ir pamatotāks iemesls ticēt, ka tas notiks atkārtoti. Un vēl, un vēl… Tagad visa tā šķiršanās lieta nešķiet tik traka, ne?

Tātad – kā zinātnieki šo visu ir atklājuši? Viņi pētīja smadzeņu daļu, zināmu kā amigdala jeb smadzeņu mandeles, kas atbild par negatīvu reakciju brīdī, kad cilvēks melo. Atklājās, ka katru atkārtoto reizi, kad cilvēks nebija atklāts, reakcija pavājinājās.

Tika atklāts, ka ar katru reizi, kad cilvēks melo, viņa negatīvās izjūtas par nodarīto ir mazinājušās. “Vieglākos vārdos, katru reizi, kad cilvēks krāpj vai dara ko citu negodīgu, smadzeņu vainas apziņa samazinās,” rakstīts pētījumā.

Pētījuma līdzautors Nīls Garets turpina: “Ideja ir tāda, ka, kad cilvēks krāpj pirmo reizi, viņš par to jūtas slikti, bet nākamajā reizē mēs jūtamies mazliet mazāk slikti, un tā tas tikai turpinās. Principā tas, kas mūs attur no krāpšanas, ir mūsu emocionālā reakcija uz to, tomēr pielāgošanās process samazina šo reakciju, diemžēl “atļaujot” mums krāpt vēl un vēl.”

Tie cilvēki, kuri krāpj neskaitāmas reizes, visticamāk, jau sen ir pieraduši pie tā un vairs neizjūt nekādu vainas apziņu par savām darbībām.

Nerunājot vairs par amigdalu, cilvēkam ir hormons vazopresīns, kas spēlē tiešu ietekmi tajā, vai cilvēks varētu krāpt. Līdzīgi kā mīlas hormons oksitocīns, vazopresīna hormons ietekmē uzticību, pievilkšanos, empātiju un sociālo saskarsmi.

Pateicoties zinātnei, mēs tagad zinām, ka “krāpējiem” ir ļoti grūti no tā atturēties. Kā nekā – leopards nekad nemaina savus plankumus.

 

Avots: viralthread.com

zeltene_jauna

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. es jaunibā pametu vīrieti, ja viņš kaut reizi mani piemānīja, līdz krapšanai nenonākot

  2. Nepareizs vecis :-) Atbildēt

    Tagad, lai izjukušas laulības gadījumā aizsargātu laulāto mantiskās intereses, ir iespējams noslēgt laulības līgumu. Tajā varētu atrunāt ne tikai mantiskās lietas, bet arī citas, piem “krāpšanu”. Piemēram, var norādīt, ka vīram ir tiesības “krāpt” sievu divas reizes mēnesī pirmajos trīs laulības gados, divas reizes nedēļā nākošajos 3, un divas reizes dienā visu turpmāko periodu. (jo tad jau viens otram sen būs līdz kaklam apnikuši)! -:D Tāpat līgumā var atrunāt, ka sievai ir tiesības liegt vīram “krāpšanas” darbības ar kādu konkrētu sievai sevišķi netīkamu personu, tuvu radinieci, darba kolēģi vai arī noteikt vecuma ierobežojumus, piemēram, vīrs nedrīkst “krāpt” sievu ar personu, kura jaunāka par viņu. Un, pats par sevi saprotams, ka sievai ir tādas pašas tiesības kā vīram, jo dzimumu diskriminācija nav pieļaujama nekādā gadījumā! 😀 Un, vispār, vajag vienkāršāk izturēties pret šīm lietām, jo “krāpšanas” instrumenti nenodilst un nenolietojas, tieši pretēji, tie tiek trenēti, pastāvīgi tiek uzturēti darba kārtībā un rezultātā tas nāks par labu arī “apkrāptajam”! 😀

  3. Nepareizs vecis :-) Atbildēt

    Mani vienmēr uzjautrina termins “krāpšana”, attiecināts uz laulības dzīvi un attiecībām. Varētu domāt, ka cilvēks izkrāpis otram īpašumu, naudu vai taml, taču, kā izrādās, tik vien tās nelaimes bijis, kā pārgulējis ar kādu citu. 😀 Ak jā,..daži tādās reizēs pat nodevību piemin. Man liekas, ka daudz saprātīgāk ir pieturēties pie uzskata, ka ģimene viena lieta, sekss cita. Tāds modelis, kur pēc laulībām līdz mūža galam vai vismaz līdz laulības izjukšanai, laulātie seksuāli ir uzticīgi viens otram ir labs, bet ne obligāts variants. Ja abiem tas pieņemami, tad pieļaujami arī citi modeļi, kuros vienam vai abiem laulātajiem sekss ir ne tikai ģimenē, bet arī ārpus tās. It sevišķi svarīgi tas ir, ja visādi citādi abiem ļoti labi saskan, taču seksuālajā sfērā tā īsti nesapas. Piemēram, ja vīram seksu vajag daudz un bieži, bet sieva to grib reizi mēnesī un pa lieliem svētkiem. Tādos gadījumos sekss ārpus laulības vispār ir vienīgā izeja, lai saglābtu laulību. Un aizpagājušā gadsimta aizspriedumainība šajās lietās ir muļķīga!

  4. fiška ir piedevējā. Kāds krievu kometētājs, uzjautāts vai sievu kādreiz krāpis, atbildēja, ka neriskējot ar ilgiem kopā nodzīvotiem gadiem kādas nejaušas aizraušanās vārdā.Vecim bija skaidrs,kas sekos. Tas protams attiecas uz gudriem, jo muļķi krīt ceļos un brēc piedod, piedod, nekad vairs un, savukart, sulbeņi arī piedod, neko neiemācoties no paša pieredzes, ko sniedz dzīve…

    • Un tie stulbeņi,mani ieskaitot,seko sabiedrīgas spēles likumiem- ir jāpiedod,ir jādod iespēja,pie attiecībām jāstrādā,jābūt saprotošiem, telefons un epasts ir privātums utt.Nu, ar laiku acis atveras un po uz visiem spēles likumiem.Jāklausa sevi!

Draugiem Facebook Twitter Google+