Uncategorized

Lai spīd un laistās! 8 padomi, kā nospodrināt misiņa traukus0

Foto – Aija Geida

Padomju laika atmiņas

Man ir skaistas misiņa vāzes, saldumu šķīvji un bļodiņas. Daži trauki ir antīki, no pagājušā gadsimta sākuma. Nelietoju šos priekšmetus, jo sekcijā tie ir nomelnējuši, zaudējuši spīdumu. Veikalos meklēju tīrīšanas līdzekļus misiņam, bet atradu tikai zeltam, sudrabam un tēraudam. Vai misiņa priekšmetus var tīrīt ar sen zināmo pastu Skaidra? Kā panākt, lai tie atkal spīdētu? 
Natālija M. Jelgavā

Misiņa, vara un bronzas priekšmetus var notīrīt diezgan viegli, jo apsūbējums labi reaģē uz skābu vidi. Tas, cik daudz pūļu prasīs spodrināšana, atkarīgs, kādā vidē priekšmeti atradušies un cik ilgu laiku nav tīrīti. Mitrā telpā uz traukiem parādās ne tikai apsūbējums, bet arī zaļš aplikums, ar ko grūtāk tikt galā. Skaidra ir abrazīva pasta, kas uz priekšmetiem atstāj neglītas švīkas, un ar to traukus var tikai sabojāt.

Padomju laikos tīrīšanai izmantoja GOI (UJB) pastu zaļā krāsā (attēlā). Pulējot ar voiloka gabaliņu, iespējams iegūt perfektu spīdumu. Darbs nav viegls, bet rezultāts – teicams. Rīgā, tirgū Latgalīte un atsevišķos automobiļu un motociklu rezerves daļu veikaliņos, šo pastu joprojām var iegādāties (kilograms maksā vidēji 15 eiro). Bet nevar būt, ka mūsdienās, kad teju katru dienu cilvēks izgudro un atklāj kaut ko jaunu ikdienas atvieglošanai, nav radīts kāds efektīvs līdzeklis misiņa, vara un bronzas tīrīšanai! Šoreiz eksperimentējam, ar kādu līdzekli visvienkāršāk paveikt šo darbiņu.

Veikalu ķīmija


Izstaigājot gan lielveikalus, gan sadzīves ķīmijas preču veikalus, jāsecina, ka līdzekļu vara, bronzas un misiņa tīrīšanai ir visai maz. Ir krietni jāpameklē arī līdzekļi vara, misiņa un bronzas pulēšanai. Iegādājos vienu (konkrētais maksāja 3,36 eiro), lai izmēģinātu tā iedarbību. Uzklāju uz vāzes, pagaidīju minūti un ar ūdeni noskaloju. Perfekts spīdums – bez piepūles notīrīja apsūbējumu, arī zaļos plankumus. Bet, ak vai, uz vāzes kājiņas līdzekli paturēju desmit minūtes, un iegravētās tumšās vietas izzuda, kā nebijušas, – senais puķu raksts tika stipri pabojāts. Secinājums – efektīvs līdzeklis, bet jālieto piesardzīgi, jo īpaši, ja ir skaisti tumšie gravējumi. Pērkot sadzīves ķīmijas līdzekli metāla tīrīšanai, uz iepakojuma jāizlasa, vai tas nav abrazīvs, jo tādējādi var sabojāt priekšmetu.

Tautas līdzekļi – vai iedarbīgi?


Ir gana daudz tautas līdzekļu, ar ko var nospodrināt vara, misiņa un bronzas priekšmetus. Tie ir lēti un brīvi pieejami, tādēļ, lai saprastu, kurš iedarbīgāks, izmēģināju dažādus ieteiktos paņēmienus.

› Citronskābe un citrona sula. No citrona izspiež sulu vai arī ņem pustējkaroti citronskābes, atšķaida ar divām tējkarotēm ūdens, iemērc lupatiņu un rūpīgi nopulē priekšmetu. Ļoti labi notīra virsmu, viss spīd un laistās, nav ilgi jāberž, rezultāts redzams pēc 5–10 sekundēm. Zaļais apsūbējums gan ir mazliet jāpaberž. Ja priekšmets nav stipri apsūbējis, var netērēt laiku, spiežot citrona sulu, – notīra ar biezāku citrona šķēlīti un pēc tam noskalo ar ūdeni.

› Etiķis. Uzvelk cimdus, iemērc lupatiņu etiķī un notīra priekšmetu – tikpat labi kā ar citrona sulu un citronskābi. Daudzu stipro tīrīšanas līdzekļu sastāvā ir etiķis, tas ideāli likvidē kaļķakmens nosēdumus vannas istabā un virtuvē, virsmu padarot īpaši spīdīgu. Turklāt nekādas beršanas, tikai jāļauj desmit sekundes etiķim atrasties uz konkrētās virsmas. Arī zaļos plankumus likvidēja. Ja vēlas, lai ideāli spīdētu arī virsmas, kur ar lupatiņu nevar piekļūt (piemēram, vāzes iekšpuse), uzvāra etiķūdeni un ieliek tajā priekšmetu, pēc tam izņem, noskalo un nosusina. Spīd un laistās, tikai jābūt labai ventilācijai, citādi māja nelabi ož.

› Kečups. Lai cik dīvaini, bet arī kečups ir gana skābs līdzeklis un tiek galā ar nosūbējušu vara, misiņa vai bronzas trauku. Tas nav tik efektīvs kā citron­skābe vai etiķis, virsmu vajadzēja mazliet paberzt ar lupatiņu, bet nevar teikt, ka neder. Ar zaļajiem plankumiem gan kečups netika galā.

Silts ziepjūdens

Vājš tīrīšanas līdzeklis konkrētajā gadījumā, noņem vienīgi taukainos pirkstu nospiedumus, priekšmets kļūst mazliet spīdīgāks, bet ne tīrs.

Zobu pasta

Grūti teikt par visām zobu pastām, jo veikalu plauktos to klāsts ir gana plašs, bet eksperimentā izmantotā populāras firmas zobu pasta netika galā ar uzdevumu – pat stiprāk beržot, spīdums neparādījās.

Sāls

Smalko galda sāli uzliek uz mitras lupatiņas un tīra. Pirmkārt, šāds līdzeklis ir mazliet abrazīvs un var saskrāpēt virsmu, otrkārt, tas iedarbojas minimāli – nav žilbinošā spīduma, kā tīrot ar etiķi un citronskābi.

Ožamais spirts

Tautas gudrība māca, ka, sajaucot ožamo spirtu ar smalko sāli, var notīrīt zaļo apsūbējumu. Patiešām, notīra ļoti labi, tikai māja nelabi ož, un obligāti jāuzvelk cimdi.

Pašgatavotas pastas un maisījumi

Pustējkaroti sāls sajauc ar 50 ml etiķa un pamazām pievieno kviešu miltus, līdz iegūst viendabīgu pastu. To uzklāj uz lupatiņas un tīra misiņa, vara vai bronzas priekšmetus. Secinājums – notīrīja labi, bet vajadzēja vairākas minūtes berzt, lai parādītos spīdums. No tautas līdzekļiem tīrīšanai vislabāk noderēja citronskābe un etiķis.

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LL
Lato Lapsa
Latvijā
Nodokļu maksātājiem divreiz jāmaksā par FM prettiesiskiem lēmumiem
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Nu ir ziepes! Soctīklotāji par ASV noteiktajām sankcijām Lembergam 2
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Asinspirts slimnīcā Čehijā: bruņots vīrietis nogalinājis vairākus cilvēkus
1 stunda
FG
Franks Gordons
Pasaulē
Franks Gordons: Baltkrievijas prezidents paziņo, ka nav nekāds puika
28 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Traģisks negadījums Olaines pagastā: divas mašīnas pārbrauc pāri gājējam
2 stundas