×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
4. aprīlis, 2013
Drukāt

Lietuviešu simbols – īpatnēja sauso augu kompozīcija

Foto - Dace DeksneFoto - Dace Deksne

Verbas ir mūsu dienvidu kaimiņiem tradicionāla sauso augu kompozīcija, ko par pienākumu iegādāties uzskata katra lietuviešu ģimene.

 

Ik pavasari Viļņas vecpilsētas ieliņas sētin nosētas ar tautas lietišķās mākslas un amatnieku darinājumiem, kurus ierodas aplūkot jo plašas ļaužu masas. Tas ir līdzīgs pasākums mūsu pašu augstākajai virsotnei – gadatirgum Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. 
verbas_1113

Viļņas gadatirgū valda pavasarīga noskaņa, kas vēsta par Lieldienu tuvošanos. To svarīgākais simbols jau gadsimtiem ir verbas, ko lietuvieši glabā no vienām Lieldienām līdz otrām.

Vēsturiski tām ir sena izcelsme, jo gadatirgus “Kaziuko muge” notiek ap 4. martu, kad svin Viļņas svētā Kazimira svētkus.

Par godu šim notikumam Viļņas piepilsētiņā izgatavoja verbas un ar tām devās gājienā uz galvaspilsētu. Mūsdienās reliģiskā nozīme saglabājusies daļēji, bet šo sauso augu kompozīciju dažādība joprojām ir “Kaziuko muge” lielākā vērtība. Visas vālītes ir turpat pusmetru garas ar vairākām kompozīcijām, kas atkārtojas ik pa posmam. To izgatavošanai noder jebkuri sausie augi – salmenes, smilgas un labības vārpas. Mūsu kaimiņi ir spilgtu krāsu cienītāji: daži iekrāsotie augi kā koši punktiņi iezīmējas vecpilsētas ieliņās…

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+