×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
3. februāris, 2016
Drukāt

Mantrači ar stāžu (19)

Foto - Sarmīte Dundure/VKPAIFoto - Sarmīte Dundure/VKPAI

Tipiska mantraču postījumu aina Asaru senkapu aizsardzības zonā. Arheologiem pēc tam nākas organizēt talkas, lai šādas posta vietas sakoptu. Tagad šī teritorija ietilpst arheoloģijas piemineklī "Asari 2".

Izrakņāti kapi, izsvaidītas skeletu kaulu paliekas, nolaupītas senlietas, sabojāta potenciāla izpētes vieta zinātniekiem, nodarīti zaudējumi Latvijas kultūras mantojumam. Tās ir mant­raču uzlidojuma sekas Alūksnes novada Asaru senkapos. Arheoloģisko pieminekļu aizsardzības jomā pagājušais gads paliks vēsturē ar pirmo notiesājošo spriedumu nelikumīgās darbībās pieķertajiem Latvijas kultūras mantojuma postītājiem. Pērn 30. novembrī Alūksnes rajona tiesa atzina par vainīgām trīs personas, piespriežot tām katrai pa 160 stundām piespiedu darba. Tagad spriedums ir pieejams un var atklāt arī detaļas.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) ļaudis saka: Alūksnes apkaimē notikušā fabula, kā arī mantraču paradumi ir visai tipiski. Atgādināšu, ka trīs rīdzinieki Viktors Bovtišs, Vladimirs Volkovs un Aleksandrs Žguns tika pieķerti ar metāldetektoru pārmeklējot un izrakņājot Alūksnes novada Alsviķu pagasta Asaru senkapu aizsardzības zonu, kam šobrīd piešķirts aizsargājamā pieminekļa statuss “Asari 2”. Par to “LA” rakstīja 2015. gada 2. decembra numurā rakstā “”Krievu marša” organizētājs sodīts kā mantracis”.

 

“Izbrauciens” uz Alūksni

Asaru senkapi ir 9. – 12. gadsimta latgaļu kapulauks. Tā apkaime jau 2013. gadā cieta no mantraču uzlidojumiem. Senkapos “detektoristu” kārotais guvums ir mirušajiem kā kapu piedevas līdzi dotās bronzas rotas un metāla ieroči, darbarīki. Mantrači atstāj aiz sevis izrakņātu zemi, bedres, izsvaidītas skeletu kaulu paliekas. Bet tā ir tikai viena bēda – VKPAI atgādina, ka arheoloģiskais mantojums ir neatjaunojams resurss un teju vienīgais, pēc kura spriest par Latvijas senvēsturi, jo rakstīto avotu par laiku līdz 9. gadsimtam praktiski nav. “Ja senlietas iegūst mantrači, nevis pēta zinātnieki, tiek zaudēta nozīmīga informācija par atraduma vietu un cilvēku klātbūtni tajā, kā arī iespēja izprast senlietas nozīmi, ko sniedz tās konteksts. Mant­raču nepostītu arheoloģisko senvietu zinātniskā izpēte, pilnveidojoties tehnoloģijām, sniedz jaunas, līdz šim nezināmas liecības par Latvijas teritorijas apdzīvotību senatnē, iedzīvotāju materiālo un garīgo kultūru senatnē,” uzsver inspekcijā.

Tā kā šoreiz policijai izdevās vainīgos noķert, tika ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 228. panta “Kapa un līķa apgānīšana”. Iepriekš minēto trijotni atzina par vainīgiem kapu apgānīšanā, kas saistīta ar tajā esošo priekšmetu nolaupīšanu. Visi tiesājamie pilnībā atzina savu vainu un piekrita prokurores lūgtajam soda veidam un mēram. Sods visiem trim bija jāizcieš, piesakoties Valsts probācijas dienestā Rīgā. Interesanti, ka divas personas jau iepriekš bijušas sodītas par citiem pārkāpumiem, taču spriedumā netiek precizēts, par ko un kad.

No Alūksnes rajona tiesas sprieduma izriet, ka Bovtišs, Volkovs un Žguns ieradušies Alūksnē 2015. gada 12. aprīļa vakarā personiskajā automašīnā. Pēc pārnakšņošanas Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas dienesta viesnīcā, nākamajā rītā visi braukuši uz Alūksnes novada Alsviķu pagastu, lai veiktu senlietu meklējumus valsts nozīmes arheoloģiskā pieminekļa Asaru senkapu aizsardzības zonā pie Indzera ezera. “Tur viņi [..] ar līdzi paņemtajiem metāla detektoriem pārmeklēja teritoriju un atrada apbedījumu vietas. Tad viņi, izmantojot līdzi paņemtos rakšanas piederumus, apgānot kapus, atraka apbedījuma vietas un slepeni nolaupīja tajās esošās senlietas 2620 EUR kopvērtībā,” teikts tiesas materiālos. Jāpiebilst, ka arheoloģisko senlietu vērtību naudas izteiksmē nosaka Latvijas Nacionālā vēstures muzeja eksperti. Asaru gadījumā minēto summu veido mantraču somās atrastie četri sudraba piekariņi, divi bronzas gredzeni, stikla krelles, bronzas un dzelzs stienīšu važiņu fragmenti, vainaga rotājums, bronzas zvārguļi, dzelzs platasmens cirvis, bronzas kaklariņķis, bronzas važiņrota, bronzas vainaga piekars. Spriedumā uzsvērts, ka, atrokot senkapus un piesavinoties minētās senlietas, tiesājamie nodarījuši zaudējumus Latvijas kultūras mantojumam un to pārstāvošajai VKPAI.

 

Drošības policijas redzeslokā

Tā kā pierādījumu uzskaitījumā lasāms arī “CD diski ar telefonsarunu noklausīšanos”, izskatās, ka policija savlaicīgi novērojusi un, iespējams, izsekojusi mantračus. Iespējams, šajā gadījumā savu lomu nospēlēja arī viena no mantraču personām – Aleksandrs Žguns jau iepriekš nonācis Drošības policijas redzeslokā kā bēdīgi slavenās promaskaviskās biedrības “Rodina” līdzpriekšsēdētājs un biedrības “Pribaltijskij kazačij krug” dalībnieks.

Kad 13. aprīļa pievakarē trijotne beigusi rakāšanos, sakrāmējusi guvumu somās un devusies uz savu automašīnu, izrādījās, ka kārtības sargi jau ir priekšā. Turpmākais liecina, ka pieķertie labi apzinājās savas rīcības nelikumību. Viens no likumpārkāpējiem, nometis somu ar senlietām un metāldetektoru, ielēca automašīnā un aizbrauca Alūksnes virzienā, savukārt divi pārējie iebēga mežā. Braucēju drīz aizturēja, kamēr abus pārējos, kuri ar visu mantību un detektoriem bija tikuši līdz Rīgai, aizturēja vēlāk.

Kratīšanās viņu dzīvesvietās konstatētas vēl agrāk iegūtas senlietas vai to fragmenti, senas monētas. Tiesa, uzskaitījumā gan vairāk dominē “sarūsējuši metāliski priekšmeti”, tomēr izmeklētāju uzietās kvītis par sīkpaku sūtīšanu ārpus ES dalībvalstīm liek domāt, ka vērtīgākās lietas varēja tikt tirgotas kolekcionāriem ārpus Latvijas. Katrā ziņā visi trīs bija mantrači ar stāžu, tādi, kas rūpīgi gatavojās savām “ekspedīcijām” un neveica meklēšanu uz labu laimi. Par gatavošanos liecina lietiskie pierādījumi – detalizētas Latvijas novadu kartes, izdrukas par senkapiem, rakstu krājums “Pētījumi sēļu senatnē”, konkrētu senkapu apraksti un “izglītojoši materiāli krievu valodā par arheoloģisko izrakumu veikšanu”.

 

Iedzīvotājiem jābūt modrākiem

Lai arī Asaru senkapu lietas novešana līdz tiesai ir policijas un VKPAI panākums, tomēr inspekcijā teic, ka izmeklēšanā dažādās stadijās visā Latvijā patlaban ir kāds pusotrs simts tamlīdzīgu lietu. Kad gaidāma nākamā, grūti teikt. VKPAI pārstāve Alma Kaurāte-Java atgādina, ka saskaņā ar 2013. gada grozījumiem likumā “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” atrastās senlietas ar datējumu līdz 17. gadsimtam ieskaitot, pieder valstij un glabājamas publiskajos muzejos. Arī zemes īpašniekiem būtu vairāk jāseko savā īpašumā notiekošajam un jāinformē iestādes par personām, kas veic viņu zemē nelikumīgas darbības ar metāla detektoriem vai par konstatētiem rakumiem. Īpaši acīgiem pienāktos būt kultūras pieminekļu tuvumā dzīvojošajiem: “Ilgs laiks starp pieminekļa postījumu un fakta konstatāciju bieži vien samazina iespējas atrast vainīgos un tos sodīt.”

 

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Piespiestie sodi ir taisni ņirgāšanās par latviešu senvēsturi !!! Kauns tiem kas dzīvodami seno svētvietu , pilskalnu un kapu tuvumā neaiztur šos laupītājus !!! Un kas ir tie kam viņi pārdod salaupītās senlietas !?? Šādiem ”mantračiem ” kā viņi nodēvēti sodam jābūt tādam ,-lai citiem alkatām pārietu patika pat domāt par laupīšanu !!!

 2. Katrai senkapu vietai klāt nevar izstāvēt. Jau vairāk nekā desmit gadu cenšos arheologiem iestāstīt- varbūt tomēr labāk ir savākties pašiem, veikt izrakumus, kaut ar brīvprātīgu palīgu atbalstu, un nolikt skapīšos drošībā tās bronzas lietiņas, kuras tiek tirgotas uz ārzemēm internetā. Viņiem neesot NAAAAAAAAudiņas. Bet, ja kaut kad būs NAAAAAAAUDIŅA, tad visas vērtīgās vēstures liecības būs pazaudētas. Tas nevienu arheologu nesatrauc ne mazākajā mērā. Nu, nav viņi nekādi patrioti, nav.

 3. Tiešām, kā ar to RAIL BALTICA, vai tas neiet pa senvietām??? Vai tur viss kārtībā?

  • Valdība RAIL BALTICA trases novietojumu Latvijas teritorijā oficiāli apstiprina šī gada 9.augustā, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija “pamostas” šī gada 29.decembrī … pieprasot no RAIL BALTICA ziņas par dzelzceļa trases būves rezultātā skartajiem vēstures pieminekļiem …
   Kas te var būt kārtībā ?!?
   Ir pazaudēti gandrīz 5.mēneši dārgā laika !!!
   Absolūts bardaks no VKPAI puses !

   • Arvīds Racējžmiedzis Atbildēt

    Ej, Ozols, vai tik tu pats nebradā pa laukiem un mežiem ar pīkstuli un lāpstu rokā, ko? Un tāpēc tev tas VKPAI tik ļoti nepatīk, ko? Patiesība kož acīs un ausīs?

 4. Sveiki! Joka pēc iegāju tajā saitē, kur šamie kapu racēji ietusē….nemaz nezināju, ka pie mums tāds ir. Saziņas valoda krievu, bet ar latīņu burtiem vai kirilicu, izskatās pretīgi. Pārdodas vairāki krievu automāti un par ļoti lētu naudu, karabīne un ieroču daļas ,,davālom,, runājot viņu slengā. Beigās ir arī nodaļa Chatter jeb Sarunas, pļāpas. Tur laikam skaidrā neviens neraksta, pilnīgs bezsakars.

 5. šitie ,,melnie arheologi,, biezā slānī atrodami portālā Antik-war.lv. Tur viņi tirgojas ar senlietām, ieročiem, sprāgstvielām utt.

  • Nu kur var tādas muļķības gvelzt – ” tirgo sprāgstvielas” … ?!? Tā ir interesanta kolekcionāru tikšanās vieta, protams – ar saviem plusiem un mīnusiem, jo neviens nav ideāls.
   Ja kaut kas neatbilstu likuma prasībām, tad tas jau sen būtu slēgts.

   • Tas prokrieviskais forums jau arī ir uz slēgšanas robežas……

    • Nevajag jaukt te tikai ATKAL politiku iekšā! Vai kārt klāt “prokrievisko” birku! Tas ir to cilvēku saits, kam kolekcionēšana ir kā hobijs, dzīvesveids … kā maza oāze, kur patverties no tiem ikdienas sūdiem, kas ir mums visapkārt.
     Un ir absolūti vienalga kāda ir viņa tautība – letiņš, igaunis, krievs vai žīds.

     • Tajā ,,mazajā oāzē,, tirgo ieročus, 19. janvārī pat tika viens tāds kolekcionārs tika aizturēts, un tas nav pirmais. Tajā pašā ,,oāzē,, ir senlietu tirdzniecības sadaļa, beznodokļu izsoles utt. Un tā ,,ATKAL,, nav politika, bet krimināls.

 6. Staigāšana ar metāldetektoru ir tikpat normāls hobijs, kā makšķerēšana vai medības – ja to dara atļautās vietās. Nevajag visus cilvēkus, kam rokās detektors par bandītiem uzskatīt!
  Labāk paskatieties, kas šajā jautājumā notiek valstiskā līmenī!
  Kur bija Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības biedrības “dižie” inspektori – kad vajadzēja nosargāt senkapus, pilskalnus un citas valsts nozīmes kultūrvēsturiskas vietas – kuras tagad šķērsos monstrs RAIL BALTICA ?!?

 7. Sods ir vienkārši smieklīgs, diemžēl.

 8. Ir gan jābūt daudz bargākiem, tomēr realistiskiem. Nekādas tur 160 stundas…. kas nav pat maigs pērienińš…. bet drīzāk mudinājums turpināt iesākto. Tiesnesis pēdējā ńuńa!

 9. Tagat taču ir iespēja visur sakabināt kameras, gan pie ceļiem, gan mežos. Putnu un mežazvēru vērotāji jau sen to dara.
  Sodiem gan jābūt ļoti bargiem sākot no 20-30 gadiem cietumā ar pilnu mantas konfiskaciju un pēc atbrīvošanas izraidīšanu uz etnisko dzimteni.
  Ceru senču gari pa naktīm nāk atprasīt nolaupīto!

Draugiem Facebook Twitter Google+