×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
2. februāris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Nebūs Petroviča, nebūs Ļaļas (7)

tv5logo

“11.45 Televeikala skatlogs; 12.00 Petrovičs; 13.00 Petrovičs; 14.00 Petrovičs; 15.00 Petrovičs; 16.00 Petrovičs; 17.00 Petrovičs; 17.50 Greizais spogulis; 20.00 Mf: 1812: ulānu balāde; 20.55 Mf: 1812: ulānu balāde 21.50 Mf: 1812: ulānu balāde; 22.40 Mf: 1812: ulānu balāde; 23.30 Kriminal+ …”

Tas ir tikai piemērs, kas gaida televīzijas skatītāju, kurš nolemtu gaidāmo sestdienu pavadīt kopā ar krieviski raidošo TV5. Darbdienās vienveidīgo seriālu un dažu no Krievijas iepirktu televīzijas “šovu” sarakstu papildina nepilnu pusstundu garš ziņu raidījums. Dažreiz šajā kanālā var skatīties arī Rīgas “Dinamo” hokeja spēļu translācijas krievu valodā. Pat cilvēki, kas ar TV skatīšanos neaizraujas, nojautīs, ka tas ir diezgan nabadzīgs un nīkulīgs piedāvājums, lai cerētu ar to iekarot kādu nozīmīgu mediju tirgus daļu. Tāpēc nav pārsteigums, ka TV5 īpašnieks “MTG TV Latvia” paziņojis, ka no šā gada 31. marta pārtrauc kanāla darbību. Jāatgādina, ka zviedru koncernam “MTG” (atšifrējums – Modern Times Group) Latvijā pieder arī TV3, LNT, TV6, “Kanāls 2” un krievu valodā raidošais “3+”. Atceroties slaveno teicienu, ka visas olas nevajag likt vienā groziņā, var secināt, ka uzņēmuma svars Latvijas mediju tirgū ļoti liels, un “groziņu” ir tik daudz, ka nav nekādu problēmu vienu no tiem izmest. Nekā personīga, tikai bizness…

Interesanti, ka apbēdinātie TV5 skatītāji pēc lēmuma izziņošanas nav pieteikušies, toties “čīkstēšana” ar politisku pieskaņu sākusies mediju cilvēku aprindās. Tas esot “smags trieciens”, jo TV5 vietu aizpildīšot Krievijas kanāli, spriež bijušais LNT vadītājs Andrejs Ēķis. Tas esot “Latvijas televīzijas vides zaudējums”, piebalso Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētāja Aija Dulevska. Bet viņas kolēģis Ainārs Dimants pat saskatījis te iespēju atdzīvināt šaubīgo ideju par sabiedriskās televīzijas kanālu krievu valodā. Pērn par šāda kanāla nepieciešamību zināmās aprindās tika aktīvi aģitēts, bet radās šaubas, vai iztēlotās cīņas pret Krievijas propagandu vietā kanāls neizrādīsies “dzeguzes ola”, kas nevis palīdzēs, bet tieši traucēs integrācijai. Turklāt tas būtu nepārprotams signāls par Latviju kā divkopienu valsti un netiešs apliecinājums, ka bez latviešu valodas te tīri labi var iztikt. Idejas bīdītāji pieklusa.

Vai tie, kas raud, ka līdz ar TV5 aiziešanu “samazināsies Latvijā ražotais saturs”, vispār ir kādreiz apskatījušies, kas tur tiek rādīts? Vai tiešām starp Krievijas seriāliem un banāliem, ne pārāk svaigiem izklaides raidījumiem iespiestās ziņas ir tas oriģinālais “saturs”? Galu galā “MTG” rīcībā ir vēl otrs kanāls krievu valodā “3+” un varbūt labāk ieguldīt tā attīstībā, nevis uzturēt divus pusdzīvus.

Bet te, protams, vēl viens jautājums – ko tad tieši vēlas redzēt krievvalodīgais skatītājs. Tas pats TV5, kurš pēc nonākšanas “MTG” īpašumā 2012. gadā kļuva diezgan apolitisks, iepriekš tāds nebija. Tieši pretēji – ik pa laikam kanāls pat izpelnījās pārmetumus par nacionālā naida kurināšanu un vārda došanu radikāli noskaņotām personām (pārsvarā tas notika žurnālista Andreja Mamikina vadītajā raidījumā). Spilgtākais mirklis bija kādā tiešraides aptaujā iekļautais atbildes variants “Latvijas valsts nodibināšana bija liktenīga kļūda”, kas skatītāju balsojumā pārliecinoši izrādījās populārākais. Krievijas propaganda varēja atpūsties.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. beidzot!
  nevajadzīgs tv kanāls
  p.s
  Nabaga greizais spogulis kuru vairs nerādīs… nekādi nevaru saprast ka es tagad dzīvošu!!! 🙁

 2. 5. kanāls pirms MTG bija naidīgs Latvijas valstij. Tas bija īsts Kremļa rupors, šinī jomā sevišķi uzdarbojās Mamikins un viņam līdzīgie. Vajadzētu slēgt arī 1.Baltijas kanālu un visus viņam līdzīgos. Maskavas kanālus. Normāls kanāls ir “Doždj”, bet tur jau trūkst greizo spoguļu un citu svistopļasku, kas tik mīļas tagadējiem krokodīla asaras raudošiem.

 3. Jā, protams, kādas šausmas, tik vienveidīgi raidījumi, tik stulbi seriāli (esot tajā 5.kanālā). Pilnīgi citāda, plaukstoša un interesanta kultūras aiva paveras, kad ieslēdzam “mūsējos”, dažādos kanālus (“augstā māksla” – pēc vienas modes štancētas Rozālijas Pilčeres un citi seriāli, ko saucam par “vācu filmām” , knapi viena sērija (ziepene) beigusies, kad vecā paaudze jau steigšus pārslēdz uz blakuskanālu, kur iet atkal cits (no saulainākām zemēm atvests) “ziepjainais gabals”…. (Un vēl ir jau arī tā sauktie “šovi” – jaunākā paaudze jau saprot, ka formats ir izmēģināts citās valstīs,, un nu nonācis līdz mums, un tur nu neko mainīt scnārijos nevar, no nopirkts ir pats formats, tāpēc, kad vecīšiem tas teļļuks sāk palikt jau pārāk neķītrs, tad – atliek tikai ar nopūtu pārslēgt uz bezgalīgajiem seriāliem , bet šovu gaitu ietekmēt nevarēs nekādi ne skatītāju zvani, ne raksti.
  (Cita lieta, protams, ir tā, ka faktisiki kaju ekonomiski aktīvā vecuma cilvēki visus interesantumus noskatās internet. Bet kas atliek pensionāriem? Nu “ļoti daudzveidīgie” kanāli (pediņas nozīmē ironiju- paskaidrošu.).

  • taisnība jau ir,bet tas nenozīmē,ka nav jāslēdz vismaz viens stulbs kanāls.'”Paldies” par to pašu,kaut ,manis pēc,varētu slēgt gandrīz visus.

 4. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Te nav pat ko komentēt! Stulbs (atvainojiet!) kanāls, kas visdebīlākos seriālus, šovus un citādus Krievijas tigentangeļus speciāli? nepārtraukti rāda Latvijā, pamazām debilizējot savus skatītājus. Prieks, ka, vismaz spriežot pēc aptaujām, to nav pārāk daudz.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+