Foto – Sandra Ruska

Kā pārziemināt savvaļas hiacintes jeb kamasijas 0

“Vēlos uzzināt vairāk par kamasijām. Kā tās pārziemināt?” A. BITE

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Savvaļā kamasijas sastopamas mitrās pļavās Kanādas un ASV rietumu daļā. Tās sauc arī par savvaļas hiacintēm. Kamasijas ir daudzgadīgi liliju dzimtas augi ar 20–80 cm garu lineāro lapu, kas parādās agri pavasarī. Pēc tam veidojas ziedkāts ar daudziem sīkiem ziediem, kas sakārtoti spirālē. Ziedi savvaļā augošajām kamasijām mēdz būt visās varavīksnes krāsās – no gaiši lillā vai baltas līdz tumši purpursarkanai vai zili violetai. Augs nav indīgs. Senie indiāņi ziedkātus izmantoja pārtikā. Tie garšoja kā cepti saldie kartupeļi. Ir izveidotas vairākas šķirnes, kuras kultivē un audzē dārzos. Zied tūlīt pēc tulpēm – maija beigās, jūnija sākumā.

Viegli audzējamas

Sīpolpuķu audzētāja, liliju audzētāju biedrības ”Lilium Balticum” biedre Maruta Audare uzskata, ka kamasijas nav kaprīzas un ir viegli audzējamas puķes. Visām šķirnēm nepieciešama trūdvielām bagāta un mitra augsne. Vislabāk stādīt daļēji noēnotā vietā. Pavairo ar sīpoliem, ligzdu sadalot pēc lapu atmiršanas (jūlijā). Pēc norakšanas sīpolus ēnainā vietā apžāvē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stāda septembra pirmajā pusē, 10–15 cm dziļi. Pavasarī augus piebaro ar komplekso mēslojumu, kas satur NPK un mikroelementus. Kamasijas ātri vairojas veģetatīvi. Vienā vietā tās var augt 2–4 gadus (var pārstādīt arī katru gadu), respektīvi, ja pavājinās ziedēšana, ligzdas pārāk sabiezinās un sīpoliem trūkst gan barības, gan augšanas telpas, sīpolaugi noteikti jāpārstāda.

Populārākās sugas un šķirnes

Ēdamā kamasija jeb indiāņu hiacinte (Camassia esculenta) ir 65–75 cm augsta. Pārziemošanas zona 4–9 (reģioni ar vidējo gada minimālo temperatūru -35…-7 °C).

Leihtlina kamasija (Camassia leichtlinii):

• ‘Caerulea’ – gaiši zila savvaļas hiacinte, 60–90 cm augsta, pārziemošanas zona 4–8 (reģioni ar vidējo gada minimālo temperatūru -35…-12 °C;

• ‘Plena Alba’ – balta savvaļas hiacinte, 75–90 cm augsta, pārziemošanas zona 4–9;

• ‘Blue Danube’ – zilā Donavas savvaļas hiacinte, 70–85 cm augsta, pārziemošanas zona 4–10 (reģioni ar vidējo gada minimālo temperatūru -35…-1 °C).

Kuzika kamasija (Camassia cusickii) – savvaļas hiacinte, kam lielie, violeti zilie ziedi sakopoti 60–70 cm garā piramidālā vārpā, pārziemošanas zona 4–9. Šķirnei ‘Alba’ ziedi ir balti, tā ir 60–90 cm augsta. Pārziemošanas zona 3a–9b (-40…-3,9 °C).

– Ja sīpolus iestāda pietiekami dziļi, visas šīs kamasijas Latvijas apstākļos ziemo normāli, jo zemāka temperatūra par -35 °C pie mums reti kad sastopama, – skaidro puķkope. – Kamasijām ir skaisti ziedi, tāpēc augi labi iederas dabiskā dārza ainavā un neregulārās, jauktās puķu dobēs. Tās ļoti labi noder arī grieztiem ziediem.

Marutas Audares dārzā aug zilā kamasija ‘Caerulea’ un baltiem ziediem ziedošā ‘Plena Alba’. To stādmateriālu viņa regulāri pārdod rudeņos kopā ar citu puķu sīpoliem. Kamasijas sīpols maksā 1–1,50 eiro.

Reklāma
Reklāma

Arī sīpolpuķu selekcionāram Jānim Rukšānam nākamā gada katalogā būs divas kamasijas: Leihtlina kamasija ar vienkāršiem, baltiem ziediem (cena – 1 eiro) un ‘Semiplena’ (puspildītā) – par 2 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.