×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
2. februāris, 2017
Drukāt

Viņu ir vairāk nekā domājam. Piecas lietas par transseksuāļiem, kuras tu noteikti nezināji (6)

Publicitātes attēlsPublicitātes attēls
Varbūt noder!

Skaties dokumentālo filmu “Dzimumu revolūcija kopā ar Keitiju Kuriku” “National Geographic” svētdien 5.februārī plkst. 18:00!

Kas notiek galvā, kas – ķermenī?

“Es jūtos un esmu sieviete,” ja šādi paziņo vīrietis, tas šokē sabiedrību. Taču, izrādās, transseksuāļu jeb cilvēku, kuru dzimuma identitāte un izpausmes neatbilst tradicionālajiem priekšstatiem, ir gana daudz.

“National Geographic” pirms dokumentālās filmas “Dzimumu revolūcija ar Keitiju Kuriku” pirmizrādes apkopojis informāciju par dzimumu identitāti, ar to saistītajām problēmām un populārām transseksuālēm. Keitijas Kurikas filma būs skatāma svētdien, 5.februārī.

Seksuālā identitāte atšķiras no dzimuma identitātes
Tradicionālie priekšstati par dzimumu strauji mainās. Tiek pieņemts, ka bioloģiskais dzimums, dzimuma identitāte un seksuālā orientācija ir dažādas lietas. Ikvienam no mums ir bioloģiskais dzimums – vīrietis, sieviete vai interseksuālis. Ja personai ir XX hromosomas, to parasti uzskata par sievieti, bet personu, kurai ir XY hromosomas – par vīrieti. Taču mēdz būt arī cilvēki, kuriem ir XXY, XYY un vēl cita veida hromosomas. Zinātnieki nav pārliecināti, cik bieži tas notiek, taču ASV Nacionālais veselības institūts lēš, ka apmēram vienam no 500 jaundzimušajiem ir lieka X hromosoma.

Seksuālā orientācija ir neatņemama vai ilgstoša emocionāla, romantiska vai seksuāla piesaiste citiem cilvēkiem. Dzimuma identitāte ir dziļas cilvēka izjūtas un pašidentifikācija ar dzimumu, kurā tas jūtas komfortabli. Tās ir iekšējās sajūtas: vīrietis, sieviete vai vēl kas cits. Dzimuma identitāte var būt un var arī nebūt saskaņota ar bioloģisko dzimumu. Uzskata, ka tā sakņojas kultūrā – kāda uzvedība ir pieņemama sievietēm un vīriešiem, ko viņiem vajadzētu vai nevajadzētu darīt ikdienā, dzimumu līdztiesības jomā, u.c.

Ne visi transseksuāļi maina dzimumu
Transseksuāļi domā, ka viņi ir dzimuši nepareizā ķermenī. Taču ne visas transpersonas vēlas veikt veikt dzimumu maiņas operācijas, bieži vien tiek izmantotas citas procedūras. Hormonu terapija, kurā izmanto estrogēnu vai testosteronu, var mainīt organisma seksuālo ķīmiju, ir veids, kā daži transseksuāļi nomaina dzimumu. Estrogēna terapija var mīkstināt ādu, samazināt nevēlamu ķermeņa apmatojumu un tauku struktūru, padarot to sievišķīgāku. Savukārt testosterona terapija pazemina cilvēka balss tembru, stimulē apmatojuma augšanu un izbeidz menstruālo ciklu.

Cita iespēja ir plastiskā vai rekonstruktīvā ķirurģija, lai izveidotu atbilstošus dzimumorgānus, krūšu noņemšanas vai palielināšanas, sejas operācijas. Tas var palīdzēt veikt vēlamās izmaiņas. Sievietes, kas vēlas kļūt par vīriešiem, var vēlēties izņemt dzemdi vai olnīcas, bet vīriešiem – operācija, kas samazina Ādama ābolu.

Trūkst ticamas informācijas par to, cik daudz sabiedrībā ir transseksuāļu
Tā kā transseksuāļi dažādu iemeslu dēļ bieži neatklāj savu identitāti, tad ticamu pētījumu visā pasaulē ir ļoti maz Tāpat ir grūti izprast, cik procentu iedzīvotāju sevi uzskata par transpersonām. Tā, piemēram, 2011.gadā ASV Kalifornijas universitātes pētnieki pēc informācijas apkopošanas no četrām valsts un divām atsevišķu štatu līmeņa aptaujām secināja, ka par transpersonām sevi uzskata 700000 cilvēku jeb 0,3% populācijas.

Dzimumu identitāte vairs nav ne garīga, ne psihiatriska saslimšana
ASV termins “dzimumidentitātes traucējumi” reiz bija diagnoze, kas atrodama Amerikas psihiatru asociācijas Diagnostikas un statistikas rokasgrāmatā. Tādējādi, piemēram, vīrietis, kurš uzskatīja sevi par sievieti, tika uzskatīts par garīgi slimu. Rokasgrāmatas jaunākajā laidienā ir minēts vien termins “dzimumu distrofija”, kas fokusē uzmanību uz cilvēkiem, kurus satrauc paša identitāte. Tādējādi transpersona var saņemt nepieciešamo palīdzību, piemēram, hormonu terapiju vai konsultācijas, lai tiktu galā ar savām emocijām.

No 2107.gada 1.janvāra transpersonu identitāte vairs nav psihiatriska saslimšana arī Dānijā. Tiesa, Pasaules Veselības organizācijas klasifikatoros transseksuālismu joprojām pieskaita dzimumidentitātes traucējumiem. Tas ir svarīgi, jo lai cilvēks oficiāli varētu mainīt dzimumu, lielākajā daļā Eiropas valstu tiek pieprasīts psihiatra novērtējums. Dažās valstīs oficiāla dzimuma maiņa nemaz nav iespējama. Četrās – Īrijā, Dānijā, Maltā un Norvēģijā – darbojas juridiski mehānismi, kas ļauj to izdarīt itin vienkārši.

Mazu bērnu vidū dzimuma neatbilstība nav nekas neparasts
Agrīnas dzimuma identitātes pazīmes var demonstrēt arī bērni, kas ir jaunāki par trīs gadiem. Mazajiem nav ne fizisku traucējumu, ne arī kādu anomāliju dzimumorgānos, taču dzimuma jautājums nodarbina viņu prātu. Reizēm vērojama dzimumam neatbilstoša uzvedība. Piemēram, zēnam var patikt gari mati, krāsoti nagi, savukārt meitene var vēlēties valkāt tikai un vienīgi zēnu apģērbu. ASV 2012.gada Pediatrijas rokasgrāmatā secināts, ka 2-5% zēnu un 15-16% meiteņu eksponē dzimumam neatbilstošu uzvedību. Lielākoties tas zūd, bērnam kļūstot vecākam.

Taču tas ir kas cits nekā transpersonas identitāte, kad bērns ir pārliecināts, ka viņam vai viņai būtu jābūt pretējā dzimuma personai. Losandželosā, Sietlā, Sanfrancisko darbojas programmas nepilngadīgām personām, kur pēc garām konsultācijām ar endokrinologu un garīgās veselības aprūpes speciālistiem var saņemt hormonu terapiju.

Piecas pasaulē pazīstamas transseksuāles

Čelsija Meninga (29)
chelsija
Bijusī ASV armijas kareive, kas vietnei “Wikileaks” nopludināja 750 000 lappuses slepenu valdības un armijas dokumentu. Karatiesa viņai jeb, precīzāk sakot, viņam – Bredlijam Meningam – piesprieda 35 gadu cietumsodu, taču jau cietumā viņa paziņoja, ka vēlas dzīvot kā Čelsija. “Es esmu sieviete. Ievērojot to, kā es jūtos kopš bērnības, vēlos sākt hormonu terapiju tik ātri, cik tas būs iespējams,” pirms kāda laika viņa paziņoja intervijā NBC. Jādomā, tas notiks pavisam drīz, jo Baraks Obama savās pēdējās prezidentūras dienās Čelsiju apžēloja. Meningas ieslodzījuma termiņš beigsies 17.maijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Sienie grieķi arī liela daļa esot bijuši transseksuāļi, precīzāk biseksuāļi.
  Bet ko darīt tiem normālajiem, kas audzināšanas dēļ nespēj atrast partneri un mokās seksuālā badā ?

 2. Tas ir skaidrs, ka cilvēki ir sarežģītas būtnes. Bet kāpēc vajag veikt sarežģītu terapiju vai operāciju, lai mākslīgi uztaisītu citu dzimumu? Pilnvērtīgs vīrietis vai sieviete viņš tāpat nebūs, domāju, ka tas visiem ir skaidrs. Ja jau šādas manipulācijas ir iespējamas, tad vienkāršāk ar šādu terapiju ir viņu padarīt par to, kas viņš piedzimstot.

 3. Cilvēks ir daudz sarežģītāka būtne, nekā esam pieraduši domāt. Esmu pārliecināts, ka šis bieži vien ir viens no daudzo neizskaidrojamo pašnāvību iemesliem. It kā cilvēkam dzīve veidojusies veiksmīga un tajā, no malas vērojot, nav bijis nekā traģiska, taču viņš negaidot izlemj aiziet no dzīves. Vai arī izmisīgi cenšas dzīvot kā visi, un, droši vien, labāk vai sliktāk, tas arī izdodas. Tikai par kādu cenu! Tāpēc ir labi, ka tagad ir medicīniski iespējams mainīt dzimumu un arī sabiedrības attieksme (vismaz civilizētajās valstīs) ir vairāk vai mazāk saprotoša. Abiem iepriekšējiem komentētājiem gribu pateikt: Iepazīt pasauli un izzināt cilvēku nevienam nenāks par ļaunu – pat jums ne! Kaut vai tāpēc vien, ka nav izslēgts (un tas maz atkarīgs no jūsu labās gribas), ka arī jūsu vai radu ģimenēs piedzimsts bērns, kurš ir citāds. Transseksuāls vai homoseksuāls vai ar citām identitātes problēmām. Un tad ir svarīgi, kā jūs rīkosities – centīsities palīdzēt, cik jūsu spēkos, atbalstīsiet, vai arī galīgi sagandēsiet viņam dzīvi, cenšoties padarīt “pareizu”, izstumsiet no ģimenes, padzīsiet no mājas, kad beigu beigās sapratīsiet, ka mainīt te neko nevar! Tāpēc labi, ka prese raksta arī par šīm tēmām.

 4. Bet kāda velna pēc man tas būtu jāzina?!

 5. LA, ko jūs gribējāt pateikt ar šo rakstu? Atbildēt

  kas ir raksta autors? cik jums samaksāja par šo reklārakstu? Un jūs vēl sevi saucat par konservatīvu plašsaziņu? Jūsu profesija ir pielīdzināma čaka ielas prostitūtām.

  • God. pirmajam komentētājam.
   Sādi raksti jāskata tāpat kā kad padomju laikos avīzēm bij jāliek materiāls par pskp kongresu vai piecgades plānu izpildi gribot vai negribot. Vienkārši jāmācās lasīt tas vviss caur pirkstiem un tas pats jāmāca arī bērniem un mazbērniem.
   tas pats psrs jau e.s. vien ir.. tā ka ar tiem pašiem ” čurikiem” turpinam dzīvot. un gaidīt, kad tā būda sabruks.

Draugiem Facebook Twitter Google+