×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
6. augusts, 2014
Drukāt

Zvārdes pagasta “Andulaišos” nopļauj rudzus Miera maizei

Foto: Ivars BušmanisFoto: Ivars Bušmanis

Ar senāko pļaujamrīku – sirpi trešdien Saldus novada Zvārdes pagasta “Andulaišu” saimniecībā nopļauti rudzi Miera maizei, kuru par godu Berlīnes mūra krišanas 25. gadskārtai plānots izcept Berlīnē.

Kā informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāve Ilze Rūtenberga-Bērziņa, ne jau visu 0,1 hektāru lielo rudzu zelmeni pļāva ar sirpi. Simboliski pirmais rudzu statiņu sapļāva ZS “Andulaiši” saimnieks Egils Kreicbergs, tad Vācijas vēstniecības pārstāve Inese Joniņa, Zvārdes pagasta pārvaldes vadītājs Imants Džulis, kā arī LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

Lielāko daļu rudzu nopļāva kombains, no 0,1 hektāra lielā lauka nokuļot aptuveni 200 kilogramus rudzu. Miera maizes cepšanai no katras valsts uz Vāciju līdz 1. septembrim tiks nosūtīti 20 kilogrami rudzu. Maizi no 11 valstīs savāktajiem graudiem ceps uz 1.oktobri, lai to var baudīt Berlīnes mūra krišanas 25. gadadienai veltītajā konferencē.

Rudzus, kas izauguši bijušā Berlīnes mūra vietā, “Andulaišos” pērn septembra sākumā iesēja bijusī zemkopības ministre, tagad premjere Laimdota Straujuma (V), Vācijas Federatīvās Republikas vēstniece Latvijā Andrea Viktorīna un LLKC valdes priekšsēdētājs Cimermanis. ZS “Andulaiši” saimnieks visu šo laiku rūpējās par sējumu un atzīst, ka, neskatoties uz kailsalu aizvadītajā ziemā, pērn no Vācijas atvestās sēklas augušas labi.

“Šo vietu – saimniecību bijušajā Zvārdes poligona teritorijā, izvēlējāmies apzināti, jo tā ilgstoši tika noliegta. Miera maizes akcijai pievienojāmies ar lielu prieku, jo Rietumeiropai joprojām jāstāsta, kas un kā šeit noticis padomju okupācijas laikā. Turklāt Ukrainas kontekstā šis ir ļoti simbolisks pasākums – labāk sējam maizi, jo tas apliecina – miers baro, nemiers posta,” klāsta LLKC vadītājs.

Zemkopības ministrijas starptautisko attiecību nodaļas vadītājs Arvīds Krivens atzīmē, ka Berlīnes mūra krišanas 25. gadadienai veltītajā konferencē katra valsts stāstīs, kādēļ izvēlēta konkrētā vieta rudzu izaudzēšanai. “Mums tā ir bijušā Zvārdes poligona teritorija, bet, piemēram, igauņiem, sens kaujas lauks, kurā kopīgi ar zviedriem igauņi savulaik uzvarējuši krievu kareivjus.”

LLKC piebilst, ka miera maizē tiks iecepti arī milti no bijušās Bernauas ielas Berlīnes mūra robežzonas, kur zemi kopš 2005.gada apstrādā Samierināšanās baznīcas draudze. Vienkopus šajā maize būs rudzu milti no Viduseiropas un Austrumeiropas valstīm, kuras aukstā kara laikā dzīvoja aiz dzelzs priekškara – Bulgārijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Čehijā, Ungārijā un Horvātijā.

Akcijas rīkotāji rudzu sēju iecerējuši rīkot vēl desmit gadus, lai katrā no valstīm, kas bijušas aiz dzelzs priekškara, varētu sarīkot šādu izzinošu konferenci par šo valstu vēsturi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+