Foto: Unpict/SHUTTERSTOCK

5 efektīvi veidi, kā ātri tikt vaļā no pārtikas kodēm 1

Avots: Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā
FOTO. Ziemeļkorejas līderis uzdāvina Putinam greznu portretu, kas lika apklust…
Mājas
FOTO. “Īpašnieks izīrē saulainu dzīvokli!” Rīgā var atrast īres dzīvokļus zem 200 eiro mēnesī, bet… 1
Lasīt citas ziņas

Mazos taurenīšus, kas mēdz lidināties virtuvē, mēdz saukt par pārtikas kodēm, bet īstajā vārdā tie jāsauc par pārtikas svilni. Kamēr lidoņi ir attīstības stadijā, tārpiņi ēd gan miltus, gan riekstus, auzu pārslas un žāvētos augļus, pat drogu tējas.

Jo siltāks, jo aktīvāk

Pārtikas svilnis ir tropiska suga un spēj izdzīvot tikai telpās. Ja produkti tirdzniecības vietās glabājušies pārāk ilgi, jo graudaugu produktiem mēdz būt samērā gari ieteicamie uzglabāšanas termiņi, gadās nevēlamo iemītnieku ienest savā virtuvē pa tiešo no veikala. Tāpēc jāizvairās no lielāka produktu daudzuma glabāšanas mājās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaitēklim optimāla ir 24–30 °C temperatūra, kāpuru attīstība šādos apstākļos notiek 3–16 dienās. Reiz iemitinājies virtuves skapītī, kur vienmēr ir samērā silti, pārtikas svilnis spēj dzīvot augu gadu, pārgraužot arī papīru, plānos polietilēna maisiņus, vairojas tālāk un vairāk. Īpaši aktīvs tas kļūst vasarā, dējot oliņas visur, kur tikai spēj tikt klāt.

Kas svilnim nepatīk:

1. Kāpuri, oliņas, kūniņas necieš krasas temperatūras svārstības (virs 50 °C un zem 0 °C). Produktus izkarsējot cepeškrāsnī vai kādu laiku paturot saldētavā, var cerēt, ka kukaiņi tajos nomirs. Pēc tam gan tos labāk izbarot putniem.

2. Pārtika jāglabā hermētiskos stikla traukos vai burkās, jo papīra iepakojumam kukaiņi izgraužas cauri.

3. No tautas līdzekļiem svilnim nepatīk tabaka, lauru lapas, krustnagliņas, lavandas eļļa, etiķis, vaivariņi, veļas ziepes. Plauktu tīrīšanai var izmantot šos produktus, pievienojot tīrīšanas līdzekļiem.

4. Veikalos pret pārtikas kodēm nopērkami līmslazdi, kas apstrādāti ar speciālu vielu, kas pievilina vīriešu dzimtes kodes. Tie pielīp slazdā, un sieviešu dzimtes kodēm tiek liegta iespēja vairoties.

5. Ja kaitēkļu savairojies ļoti daudz, diemžēl vieglāk visus produktus izmest (izbarot putniem) un pēc plauktu rūpīgas iztīrīšanas krājumus veidot saprātīgi – jāpērk tik, cik var izlietot mēneša laikā.

Ņem vērā!

Vietās, kur ir pārtika, kaut kādu kukaiņu indi aizliegts izmantot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.