Foto: Pexels

6 padomi, kā “pārdzīvot” gatavošanos Ziemassvētkiem bez stresa 0

Ziemassvētki ir ne tikai vieni no gaidītākajiem svētkiem gadā, bet daudziem no mums asociējas arī ar steigu un stresu. Kā šogad piedzīvot bezstresa Ziemassvētkus? Lielākais interneta veikals Latvijā “1a.lv” kopā ar ģimenes psiholoģijas centra “Līna” psihoterapeiti Mārīti Biti apkopojuši sešus padomus, kas var palīdzēt samazināt steigu, satraukumu un piedzīvot prieku par svētkiem.

Rēzeknē pusaudze noguļas uz dzelzceļa sliedēm. Kravas vilciena mašīnists dara visu iespējamo, bet notiek traģēdija…
Draud pamatīgs karstums? Ilgtermiņa prognozes par laikapstākļiem šovasar Latvijā raisa satraukumu 59
Laimīgais skaitlis: kuros datumos pasaulē nāk vislaimīgākie un veiksmīgākie cilvēki? 14
Lasīt citas ziņas

1. Apdomā, kā tieši Tu gribētu svinēt svētkus

Foto: Pexels
CITI ŠOBRĪD LASA


Tik daudz gaidu, stereotipu un priekšstatu kā par Ziemassvētkiem nav ne par vieniem citiem svētkiem. Gan mediji un uzņēmumi, gan ģimene gadu no gada atgādina, kas mums būtu jādara un kā jājūtas Ziemassvētkos. Piparkūku cepšana, ģimenes vakariņas, dāvanas vai atteikšanās no tām, eglīte, dekorācijas, koncerti, dzejoļi, apsveikumi un visam pāri – mums ir jābūt priecīgiem. Bet mūsu vēlmes un sajūtas var nesakrist ar šiem un vēl daudziem citiem priekšstatiem. Lai svētkos sajustu patiesu prieku, psihoterapeite norāda, ka ir būtiski saprast, kuras no visām tradīcijām un rituāliem mums patīk un ko tieši šogad mēs varam un vēlamies piedzīvot.
Turklāt ne vienmēr svētki ir iespējami tādi, pie kādiem esam pieraduši un ilgojamies. Tomēr katrā situācijā var atrast risinājumu, ja pieņemam esošo situāciju un apdomājam, ko mēs paši varam darīt. Kādā veidā mēs varam veidot svētku sajūtu? Ko darīsim šajos svētkos, ja ģimene nav kopā? Kā pieņemsim šos apstākļus un apsveiksim cilvēkus, kas mums rūp? Varbūt varam noorganizēt savus individuālos Ziemassvētkus un iegādāties dāvanu sev, vai tieši otrādi – kliedēsim kāda drauga vai kolēģa vientulību?

2. Attīsti prasmi svētkiem sagatavoties

Vai esi pamanījis, ka daļa cilvēku tiešām izbauda Ziemassvētkus un lielo rosību? Visticamāk, viņi pieder pie tiem, kas arī ikdienā prasmīgi saplāno nedēļas nogales, atvaļinājumus un citus svētkus. Viņi ir iemācījušies kā prasmīgi vadīt stresu un plānot svētkus, kamēr citi teju katrās brīvdienās nezina, kā tikt galā ar netīrās veļas kaudzi un bērniem, kuri neklausa. Mēs katrs varam iemācīties labāk saplānot gan savu ikdienu, gan svētkus. Ne velti gan folklorā, gan kristietībā jau vēsturiski tiek akcentēts šis gatavošanās laiks. Tas ir nozīmīgs posms, lai svētki vispār notiktu, lai tie būtu piepildīti ar prieku, nevis stresu.
Katru gadu interneta veikals “1a.lv” tieši decembra vidū saņem rekordlielu pasūtījumu skaitu, kas parāda, ka vairums iedzīvotāju tomēr atliek dāvanu un citu rekvizītu iegādi uz pēdējo brīdi. Lai samazinātu gan darbinieku, gan iedzīvotāju stresu pirms svētkiem, šogad veikals aicina visu nepieciešamo sākt gatavot jau tagad – novembra vidū. Arī psiholoģe norāda, ka labākie plānotāji pabeidz dāvanu un rotājumu iegādi novembra svētku laikā, kas ir pēdējās garās brīvdienas pirms Ziemassvētkiem. Tas viņiem sniedz iespēju ne tikai visu nepieciešamo sarūpēt pārdomātāk un līdz ar to arī lētāk, bet arī ļauj decembrī netraucēti baudīt koncertus, apciemot draugus un plānot pārējās aktivitātes.

3. Vienojies par apdāvināšanas rituālu

Foto: Pexels


Nereti tieši dāvanu izvēle un iegādāšanās rada vienu no vislielākajiem satraukumiem. Mums katram ir lielāks vai mazāks cilvēku loks, kurus mēs gribētu iepriecināt – ģimene, draugi, kolēģi, skolotāji un vēl daudzi citi. Vai un kādas dāvanas būtu atbilstošas? Vai viņi sveiks arī mūs, un ko viņi mums dāvinās? Vai mana dāvana nebūs par mazu, vai tieši otrādi – par lielu? Psihoterapeite Mārīte Bite iesaka uzdot šos jautājumus saviem apkārtējiem cilvēkiem un vienoties par visiem pieņemamāko veidu. Nereti brīdī, kad kāds no ģimenes vai kolektīva sāk šo sarunu, visi jūtas atviegloti, jo šie ir svarīgi jautājumi, kas patiesībā ir atrisināmi daudz un dažādos veidos. Tomēr jābūt gataviem, ka viedokļi var būt arī radikāli pretēji un, piemēram, vecmāmiņa var nesaprast vēlmi atteikties no dāvanu pasniegšanas. Svarīgi, lai noteikumi nebūtu uzspiesti, bet panākta vienota izpratne. Varianti var būt dažādi – sākot ar vienošanos par dāvanas “pieļaujamo” cenu, pašu gatavotām dāvanām vai dāvanu sarūpēšanu tikai bērniem un beidzot ar loterijas organizēšanu ne tikai darba kolektīvā, bet arī ģimenē.

4. Sadaliet pienākumus

Ziemassvētki ne vienmēr visiem ģimenes locekļiem ir vienādi satraucoši. Nereti tieši sievietes, kuras uzņēmušās namamātes lomu, mēģina paveikt visu un iepriecināt ik katru. Ziemassvētkos ir daudz un dažādi rituāli, lai tajos varētu piedalīties visi ģimenes locekļi. Lūdziet jau gatavošanās laikā iesaistīties arī citus ģimenes locekļus un sadaliet pienākumus.
Piemēram, kāpēc gan dāvanu iegādi, izgatavošanu un noformēšanu neuzticēt arī pusaudžiem vai vecvecākiem, kuriem ir vairāk brīvā laika? Interneta veikals “1a.lv” ir novērojis, ka sākot ar elektronikas precēm un beidzot ar kosmētiku, saimniecības precēm un interjera priekšmetiem aizvien biežāk iegādājas visu vecumu un dzimumu pārstāvji, kā Rīgā, tā reģionos. Turklāt, ja bērni ne tikai saņems dāvanas, bet piedalīsies arī to veidošanā un pasniegšanā, tā būs iespēja viņiem skaidrot, ka reizēm pati dāvana un tās mantiskā vērtība nav tik svarīga, kā ieliktās rūpes, darbu un mīlestību.

5. Radīt saticīgu svētku atmosfēru

Vēl viens ļoti biežs cēlonis stresam pirms svētkiem ir konfliktsituācijas ģimenē. Ikdienā, kad salīdzinoši maz pavadām laiku kopā, mēs nereti prasmīgi no tām izvairāmies, taču brīvdienās būs jārunā, jāsadarbojas, jāpavada laiks kopā. Tas, protams, var provocēt stresu un konfliktsituācijas, kuras bieži nemaz nevar un varbūt pat nevajag svētku dienās atrisināt.
Tāpēc Mārīte Bite iesaka, pirmkārt, radīt darbīgu un interesantu svētku programmu, saplānojot kā šīs dienas pavadīsiet. Tās var būt gan dažādas spēles, gan koncertu vai citu pasākumu apmeklēšana. Nereti tieši mazi bērni ir tie, kas rosina pieaugušos atcerēties senas ģimenes tradīcijas, kopā doties pastaigā uz mežu, nopurināt sniegu no eglītēm un citādi aizpildīt laiku. Otrkārt, svētkos ir nozīmīgi veidot cieņpilnu atmosfēru, apzinoties, ka katram ģimenes loceklim var būt atšķirīgas vēlmes un vajadzības. Ne vienmēr svarīgākais ir īstenot savas ieceres un “uzvarēt” ar savu plānu, bet gan veltīt uzmanību un laiku visiem klātesošajiem. Ļaujiet bērniem bezrūpīgi smieties, nobaudiet un paslavējiet vecmāmiņas gardo cienastu, uzklausiet vai pat iedrošiniet vectēvu vai kādu nomāktu ģimenes locekli pastāstīt par savām bērnības mīļākajām Ziemassvētku dāvanām un aktivitātēm.

6. Ieviesiet rituālus

Foto: Pexels
SAISTĪTIE RAKSTI


Rituāli un tradīcijas rada mieru kā ikdienā, tā svētkos. Jo rituāli ir skaidrāki un labāki, jo mēs jūtamies apmierinātāki par notiekošo un esam mierīgāki. Bērnībā daudziem no mums ģimenē ir bijuši rituāli, kurus nereti, veidojot savu ģimeni, esam atmetuši. Brīdī, kad ģimenē atkal ir mazi bērni, vecāki bieži sajūt, ka tradīcijas ir nepieciešamas, tās palīdz organizēt svētkus un sadalīt uzdevumus.
Rituāli un skaidrs plāns ļauj vieglāk izstāstīt bērniem, kas būs gaidāms, un palīdz justies drošāk arī vecākas paaudzes cilvēkiem, kuriem arī ir nepieciešams ilgāks laiks, lai sagatavotos plānotajām aktivitātēm. Ja jūs dienu pirms svētkiem ierosināsiet, piemēram, doties uz koncertu, vecmāmiņa var nebūt gatava piedalīties, jo, piemēram, nav sagatavojusi vajadzīgo tērpu vai medikamentus. Taču laicīgi brīdināta, viņa varēs daudz labāk sagatavoties un noskaņoties iziešanai sabiedrībā. Lai kāds arī būtu jūsu iecerētais svētku scenārijs, pārrunājiet to savā dzimtā un tas ļaus visiem justies drošāk.

LA.LV Aptauja

Vai tavā ģimenē gatavošanās Ziemassvētkiem rada stresu?

  • Jā, turklāt katru gadu
  • Cenšamies Ziemassvētkus nesvinēt, bet "aizbēgt" kādā ceļojumā
  • Kā kuru reizi
  • Nē, nerada, man patīk "kņada", ko sauc par gatavošanos Ziemassvētkiem
  • Man nav viedokļa

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Un pensija tev ir tāda, kāda nu viņa ir….” Andris Bērziņš atklāti par to, kā ir būt aktierim gados
Būs grūti aprēķināt savu spēku – ja tev kaut ko ļoti gribēsies, tu liksi lietā visus spēkus! Horoskopi 11.jūnijam
Laimīgais skaitlis: kuros datumos pasaulē nāk vislaimīgākie un veiksmīgākie cilvēki?
FOTO. Smilšu skulptūras Jelgavā – māksla, radošums un skaistums!
Rēzeknē pusaudze noguļas uz dzelzceļa sliedēm. Kravas vilciena mašīnists dara visu iespējamo, bet notiek traģēdija…
Draud pamatīgs karstums? Ilgtermiņa prognozes par laikapstākļiem šovasar Latvijā raisa satraukumu
Laimīgais skaitlis: kuros datumos pasaulē nāk vislaimīgākie un veiksmīgākie cilvēki?
VIDEO. Meža kamera nakts laikā fiksē retus kadrus: āpsis satikās ar lūsi. Kurš izrādījās stiprāks?
VIDEO. “Un pensija tev ir tāda, kāda nu viņa ir….” Andris Bērziņš atklāti par to, kā ir būt aktierim gados
Lasīt citas ziņas
Lilitu Ozoliņu mūžībā pavadot
Malva, Anatols un Anatolijs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
“Es būtu radikāls. Neatdotu valstij Dziesmu svētku rīkošanu, bet rīkotu konkursu privātiem uzņēmējiem.” Dienas intervija ar Guntaru Raču
FOTO. “Kā nekā Lielbritānijas karaļa Čārlza III tuvi radi, bet izrādījās…” Keitas Midltones vecāki iekļuvuši nesmukā lielas naudas skandālā
VIDEO. “Vēl neesmu samierinājies ar to, ka nestrādāju…” kā savas vecumdienas pavada leģendārais latviešu režisors Varis Brasla
FOTO. Influencere un uzņēmēja Elīna Didrihsone internetā fanēm piedāvā iegādāties savus matus
VIDEO. Zelenskis: Ukrainā notiek pretuzbrukuma darbības un visi šobrīd ir “pozitīvi noskaņoti”
Eksperti pieļauj, ka Kahovkas ūdenskrātuvē varbūt paliks seši līdz septiņi metri ūdens
Lauksaimnieku protestu dēļ pie Polijas-Ukrainas robežas izveidojušās garas auto rindas 13 km garumā
FOTO. Smilšu skulptūras Jelgavā – māksla, radošums un skaistums!
Rēzeknē pusaudze noguļas uz dzelzceļa sliedēm. Kravas vilciena mašīnists dara visu iespējamo, bet notiek traģēdija…
FOTO. Cēsīs sarunu festivāls “LAMPA” šovakar noslēgsies ar tradicionālo “Politiķu cepienu”
Svētdien būs silts un saulains; ugunsdzēsēji brīdina par paaugstinātu ugunsbīstamību
Seši noslēpumi no pāriem, kuriem ir daudz seksa. Viss sākas ārpus gultas!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Eksperti pieļauj, ka Kahovkas ūdenskrātuvē varbūt paliks seši līdz septiņi metri ūdens
22:39
Seši noslēpumi no pāriem, kuriem ir daudz seksa. Viss sākas ārpus gultas!
22:12
Lauksaimnieku protestu dēļ pie Polijas-Ukrainas robežas izveidojušās garas auto rindas 13 km garumā
21:41