“Atbrauca bulgāru zemnieki un izvazāja mūs. Nabadzība,” vīlies pēc savas simtās spēles Latvijas izlasē bija Rolands Freimanis (no kreisās).

Aiziet pa burbuli. Štelmahers neizmanto iespēju pie Latvijas izlases stūres 1

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Notriektā tautumeita 6

Latvijas basketbola izlase pirmo reizi kopš 1999. gada nav kvalificējusies Eiropas čempionāta finālturnīram – tas kļuvis skaidrs pēc zaudējuma “Arēnā Rīga” Bulgārijai (65:66). Ciklu mūsējie noslēgs šovakar 19.30 pret Grieķiju, tiešraide kanālā TV6.

Spēlē pret Bulgāriju 25 minūtes izdevās kontrolēt cīņas gaitu un trešās ceturtdaļas vidū Dairis Bertāns ar tālmetienu panāca lielāko pārsvaru spēlē (55:42). Mača turpinājumā tika zaudēts ar 10:24, Latvijas basketbolam piedzīvojot fiasko jau kārtējā izšķirošajā spēlē.

Nevar teikt, ka mūsējie negribēja, bet radās iespaids, ka bulgāri gribēja vairāk, viņu līderis Dī Bosts nospēlēja savā līmenī, atradās pāris palīgu ar karstu roku. Viesi bija nosvērtāki un veiksmīgāki, bet veiksmi nopelnīja tieši ar cīņas gribu.

Latvija izskatījās haotiski. Eirolīgā spēlējošie Jānis Timma un Dairis Bertāns neattaisnoja uz sevi liktās cerības, arī vēl nupat šajā līmenī bijušais Rihards Lomažs nav labākajā formā (tālmetieni 0/5). Jānis izcili iesāka spēli un ar 14 punktiem bija komandas rezultatīvākais spēlētājs, bet beigās sēdēja malā, kas acīmredzot saistāms ar virkni slikto lēmumu otrajā puslaikā (piecas kļūdas – lielākais rādītājs komandā). Dairim tikai viens precīzs metiens no spēles, atsaucot atmiņā izšķirošo maču par tikšanu uz Pasaules kausu pirms diviem gadiem Melnkalnē (no spēles 0/9).

Latvijas izlases galvenais treneris Roberts Štelmahers pirmajā ceturtdaļā deva iespēju uzspēlēt visiem 12 spēlētājiem, katram arī izdevās pa kādai labai epizodei. Taču izšķirošajās spēlēs treneri parasti paļaujas uz mazāku spēlētāju loku. Iespējams, saraustītais ritms kādam no līderiem sasēja rokas uzbrukumā.

Lai gan katrā no trim sabraukumiem Latvijas izlases sastāvs kļuva jaudīgāks, beigu beigās jāsecina, ka komandas spēle neprogresēja. Atzinīgi var novērtēt vienīgi uzvaru pār Grieķiju novembrī. Divās sekojošajās spēlēs pret bosniešiem un bulgāriem maz kas sanāca. Attaisnojums nav kvalifikācijas neloģiskā organizācija, FIBA un ULEB strīdi. Šādā grupā nedrīkst palikt pēdējā vietā.

Roberts Štelmahers: “Apsveicu Bulgāriju un atvainojos mūsu faniem. Uzņemos visu atbildību par zaudējumu. Jāņa Timmas nespēlēšana pēdējās minūtēs – tāda bija (mana) sajūta. Ja zaudējām, tātad lēmums nepareizs. Pārsvaru nenoturējām manas vainas dēļ, nepaņēmu divus minūtes pārtraukumus pēc kārtas. Ja ielaidām 66 pun­ktus, aizsardzība nebija slikta. Viņiem Pavlins Ivanovs iemeta vairāk, nekā vajadzētu, piecus no septiņiem tālmetieniem, taču kopumā aizsardzība strādāja. Laikam nebija pietiekami labs uzbrukums. Jā, apsvēršu domu par atkāpšanos.” Trenera līgums beidzas pēc atlases turnīra.

Dairis Bertāns: “Cīnījāmies labi, bet pēdējā ceturtdaļa bija katastrofa. Tik svarīgā spēlē tā nedrīkst spēlēt. Treneris teic, ka uzņemas visu vainu, bet katrs no spēlētājiem varēja nospēlēt labāk, mēs to neizdarījām. Tā ka visi kopā esam vainīgi.”

Rezultāti. Basketbols

EČ KVALIFIKĀCIJA

Rīga, H grupa

* Latvija – Bulgārija 65:66 (17:15, 23:21, 19:15, 6:15), Timma 14, Mejeris, Šķēle pa 11, Freimanis 9, Lomažs 6, Bertāns, Meiers pa 4, Bosts 18, P. Ivanovs 15, Dimitrovs 12.

* Grieķija – Bosnija un Hercegovina 69:84.