No kreisās augšējā rindā: Jekaterina Ždanova, Josifs Staļins, Krisa Evansa, Lisjēns Olāns, Oskars Vailds.
Apakšējā rindā: Railija Kīga, Elviss Preslijs, Emma Frēra, Odrija Hepbērna.
No kreisās augšējā rindā: Jekaterina Ždanova, Josifs Staļins, Krisa Evansa, Lisjēns Olāns, Oskars Vailds. Apakšējā rindā: Railija Kīga, Elviss Preslijs, Emma Frēra, Odrija Hepbērna.
Foto: Wikimedia Commons un AFP/Scanpix/LETA

Aizraujošie dzimtaskoki: ko dara Staļina, Kolumba, Vailda un citu slavenību pēcteči? 2

Pie slavenību bērniem ģēnijs atpūšas?
Trešdien, 24. maijā, tika paziņots par PSRS diktatora Josifa Staļina mazdēla, režisora Aleksandra Burdonska nāvi. Par ģēnijiem mēdz teikt, ka viņu bērnu paaudzē talants atpūšas. Bet kā ir ar diktatoriem? Un kā ir ar talantīgu cilvēku pēctečiem tālākās paaudzēs? Vai mazbērni un mazmazbērni kaut ko manto no saviem slavenajiem vai ienīstajiem priekštečiem? Vai viņi cenšas iet senču pēdās vai, tieši pretēji, visiem spēkiem no tām izvairās? Bet varbūt ir dzimtas, kurām vienas personības uzliktais slogs bijis tik smags, ka tās aprāvušās pavisam?

Staļina dzimta dzīvo, bet nesatiek
Vispirms jau – Burdonskis nebija pēdējais dzīvais Staļina pēctecis. Tiesa gan, viņa māsa Nadežda, otrs diktatora jaunākā dēla Vasilija bērns, mirusi jau agrāk, taču viņai ir dzīva meita un mazmeita, tātad no šīs puses Staļina dzimta turpinās.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Mirusi arī Staļina meita Svetlana Alilujeva, taču divi no viņas trim bērniem ir dzīvi un veseli, tiesa, katrs ar savu uzvārdu un mitinās savā pasaules malā. Vecākais dēls Josifs Alilujevs gan jau miris, taču viņa dēls Iļja ir veiksmīgs arhitekts un strādā Maskavā.

Jekaterina Ždanova – vecākā Alilujevas meita – kopš agras jaunības strādā par ģeofiziķi Krievijas nomalē Kamčatkā, kur viņai 1982. gadā piedzima meita Anna Kozeva. Katja vēl nebija beigusi augstskolu, kad viņa māte pameta PSRS un pārcēlās uz ASV, kur neilgā laulībā ar Viljamu Petersu piedzima otrā meita Olga. Pieaugusi Olga mainīja vārdu un ir kļuvusi par Krisu Evansu, diezgan skandalozu četrdesmitgadnieci, un nekas neliecina, ka varētu turpināt Staļina dzimtu.

Hitleram – tikai ārlaulības pēcnācēji
Pēcteči ir arī otra asiņainākā diktatora Ādolfa Hitlera nometnē. Tiesa, pašam Hitleram oficiāli bērnu nebija, tādēļ zināma ažiotāža pasaules medijos sacēlās pirms trim gadiem, kad kāds pusmūža franču santehniķis Filips Lorē atzinās, ka viņa vecāmāte 1. Pasaules kara laikā bijusi Hitlera mīļākā tādēļ, ticams, viņš līdz ar saviem pieciem brāļiem un māsām ir fīrera pēctecis. Ar šo faktu, kuru tēvs saviem bērniem atklāja jau pieaugušā vecumā Filips nelepojas un nebija grasījies to atklāt publiski, taču atklātībā nonāca kāda vācu armijas karavīra dienasgrāmata. Tajā stāstīts par francūzieti, ko Hitlers mēdzis apmeklēt un kurai pēc tam piedzimis bērns. Savukārt Filipa mājas bēniņos glabājas fīrera parakstītas vēstules, pie sienas ir viņa iespējamā vectēva fotogrāfija, un jāatzīst, – līdzība abu sejās saskatāma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēcteči bija arī vienai Hitlera māsai un vienam brālim, taču viņi pēc kara apzināti izlēma nekad neprecēties un neradīt pēcnācējus, jo uzskatīja radniecību ar fīreru par pārāk smagu nastu.

Einšteina noslēgtie mazbērni
Ļoti nelabprāt par savu slaveno priekšteci runā arī fiziķa Alberta Einšteina pēcteči. Ir zināms, ka pret sievu ievērojamais zinātnieks izturējās absolūti diktatoriski un rupji. Patiesībā vienīgā, kura vispār gatava dalīties informācijā, ir viņa adoptētā meita Evelīna. Einšteina ārlaulībā dzimusī meita noslēpumaini pazudusi, bet dzimtu turpina viņa mazdēla Bertrama pieci bērni – divi no tiem, Pauls un Mira, ir mūziķi, Tomass ir anesteziologs, Čārlijs – sabiedrisko attiecību speciālists, bet Teds – no koledžas izmests neveiksminieks, kurš dzīvē tā arī nav atradis savu vietu.

Vailda bērni mainīja uzvārdu
Tikai divi dzīvi pēcteči ir īru rakstniekam Oskaram Vaildam. Tiesa, viņš bija homoseksuāls un tieši tādēļ tika notiesāts, taču oficiālajā laulībā ar Konstanci piedzima divi dēli – Vivians un Sirils. Pēc tam, kad Oskars Vailds tika notiesāts, Konstance pārcēlās uz Šveici, mainot uzvārdu gan sev, gan dēliem, tādēļ gan rakstnieka mazdēls, gan 1979. gadā dzimušais mazmazdēls nes uzvārdu Olāns – jā, gluži kā iepriekšējā Francijas prezidenta radinieki. Lisjēns Olāns, pagaidām pēdējais Vailda dzimtā, ir programmētājs, kurš, studējot universitātē, dzīvoja slavenā vecvectēva vārdā nosauktajā istabā.

Tolstoja dzimta – pa visu pasauli
Jādomā, citu vēsturisko personību mantojums nav tik smags. Iespējams, tieši tādēļ dažiem no viņiem ir tik kupls pēcteču loks. Piemēram, rakstnieka Ļeva Tolstoja (viņiem ar sievu Sofiju bija pavisam 13 bērni) mazmazbērni un vēl tālāki pēcteči dzīvo teju visās pasaules valstīs – uz rakstnieka nāves simtgadi 2010. gadā sapulcējās Tolstoja mazmazmazbērni no Parīzes, Zviedrijas, ASV, Itālijas, Šveices un Izraēlas.

Kolumba mazmazmaz…dēls admirālis
Viens no senākajiem līdz mūsdienām izsekojamiem dzimtaskokiem ir (ja neskaita karaliskās un augstdzimušās ģimenes, protams!) Kristofera Kolumba pēcteči. 18. pakāpes mazdēls Kristobals Kolons un viņa tēvs ir vienīgie zināmie Kolumba pēcteči, kuriem ir tieša saistība ar kuģniecību; Kristobals pat bija kapteinis uz sava slavenā priekšteča tikpat slavenā kuģa “Santa Marija” replikas, kad tas 1982. gadā devās piemiņas braucienā pāri Atlantijas okeānam.

Protams, Kolona (tieši tā portugāļu oriģinālā būtu jādēvē Kolumbs!) uzvārds, aizpildot dažādus dokumentus, mēdz piesaistīt uzmanību. Vēl jo neparastāk, kaut arī tas vairs nesniedz nekādas priekšrocības, 21. gadsimtā būt titulu Jamaikas marķīzs, Indijas admirālis un Veragvas hercogs īpašniekam.

Starp citu, šis Kristobals Kolons apgalvo – viņš esot arī dzīvs pierādījums tam, ka pirmie ieceļotāji nediskriminēja vietējos iedzīvotājus, jo starp viņa senčiem arī Montesuma…

Visi prezidenti ir radinieki
Iespējams, vēl neticamāk par to, ka mūsdienās pa zemes virsu staigā tiešs Kolumba un Montesumas pēcnācējs, ir vienīgi satriecošais divpadsmitgadīgas franču skolnieces atklājums, ka 43 no 44 ASV prezidentiem ir… tieši Anglijas karaļa Jāņa Bezzemja jeb Džona I pēcnācēji. Tieši viņš 1215. gadā parakstīja tā dēvēto Magna Carta, kas ierobežoja karaļa varu.

BridžAnna d’Aviņona bija vēlējusies izpētīt savu dzimtaskoku (ar šo nodarbi viņu inficēja vecmāmiņa), taču kādā brīdī pievērsās ievērojami ambiciozākam projektam. Skrupulozi izpētot visu ASV prezidentu dzimtaskokus kā pa vīriešu, tā sieviešu līniju, 43 prezidentu saknes tādā vai šādā veidā aizveda pie Jāņa Bezzemja (iepriekš oficiālu vēsturnieku pētījums jau bija atklājis šo satriecošo saistību, taču, tā kā tika pētīta tikai vīriešu līnija, radniecība tika atrasta “tikai” 22 prezidentiem).

Vienīgais, kurš neiekļāvās šajā shēmā, kas izskatās gandrīz vai pēc sazvērestības teorijas, bija Mārtins van Būrens (pētījums noslēdzās vēl pirms Donalda Trampa nokļūšanas amatā; interesanti, vai viņš arī izrādīsies karalisku asiņu?). Savukārt Baraks Obama, uzminiet nu, ar Jāni Bezzemi saistīts pa mātes līniju…

BridžAnna izvirzīja teoriju, ka viena no raksturīgākajām Jāņa Bezzemja īpašībām bijusi vēlme valdīt, un tieši tā kalpo par dzinējspēju tik ļoti tālīniem pēctečiem atkal un atkal ieņemt vienu no pasaules augstākajiem amatiem.

Slavenību pēcteči, kuri neiet senču pēdās
Atslodzei – vēl pāris slavenības, kuras nav sekojušas savu slaveno priekšteču pēdās. Ir zināms par aktieru un dziedātāju dinastijām, bet, iespējams, mazāk dzirdēta Railija Kīga (1989) – Elvisa Preslija mazmeita. Viņa nolēmusi nekonkurēt ar vectēvu mūzikas laukā – līdz viņa slavai jaunajai sievietei, protams, vēl augt un augt, tomēr Railija jau pamanīta un atzinīgi novērtēta vairākās kinolentēs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kino leģendas Odrijas Hepbērnas mazmeita Emma Ketlīna Ferēra ir mantojusi raksturīgo balerīnas stāju, smalko augumu un tumšos matus, taču, bērnībā aizvesta dzīvot uz Itāliju, īpaši necieta no vecmammas slavas un nav arī – vismaz pagaidām – izrādījusi vēlēšanos nonākt uz lielā ekrāna. Emma Ferēra aizraujas ar visdažādākajām mākslām, taču pamatā pievērsusies modeles darbam.

Arī rakstnieka Ernesta Hemingveja mazmeita Drī Hemingveja izvēlējusies modeles karjeru, turklāt veiksmīgi – strādā ar Žanu Polu Gotjē, Guči, Valentino un H&M. Starp citu, savā dzimtajā Aidaho viņa mācījās Ernesta Hemingveja pamatskolā…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 29
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 16
19:24
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 35
7 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
13 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 51
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 63
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 51
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
11 stundas