Inga Misāne-Grasberga: “Iespējams, viena loma var sanākt netīšām, varbūt divas, bet, lai strādātu uz skatuves ilglaicīgi, tas paģēr gan sviedrus, gan asaras, gan nervus.”
Inga Misāne-Grasberga: “Iespējams, viena loma var sanākt netīšām, varbūt divas, bet, lai strādātu uz skatuves ilglaicīgi, tas paģēr gan sviedrus, gan asaras, gan nervus.”
Foto: Timurs Subhankulovs

“Aktieriem nav elpināšanas aparātu”. Saruna ar aktrisi Ingu Misāni-Grasbergu 1

Vita Krauja, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Šodien Nacionālā teātra Jaunajā zālē priekškaru vajadzēja vērt uzvedumam “Aukle”, kas veidots pēc franču mūsdienu dramaturģes Leilas Silimani romāna “Klusā dziesma” motīviem.

JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 130
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 15
3 dienas
Lasīt citas ziņas

Dramatizējuma autors un režisors ir Intars Rešetins. Ārkārtējās situācijas dēļ atliktās pirmizrādes vietā ir vien pieņemšanas izrāde pašiem aktieriem un režisoriem. Ar Mirjamas – mātes – lomas, atveidotāju aktrisi INGU MISĀNI-GRASBERGU runājam gan par darbu pie jaunā iestudējuma, gan aktieru sajūtām šajā laikā un teātrī.

– Tā kā izrādē “Aukle” runa par visdažādākajām ar ģimeni saistītām peripetijām un bieži vien tieši vecākiem esam lielākais prieks, jautāšu tā – ja jums būtu uz trim izrādēm jāatved sava mamma, lai viņa redzētu, vai ir bijis vērts, ka meita izvēlējusies teātri, – kurus uzvedumus jūs izvēlētos?

I. Misāne-Grasberga: – Starp citu, tās izrādes, kuras es būtu vēlējusies, lai mamma redz, patiesībā pat netīši sanācis, ka viņa tās ir arī noskatījusies. Izņemot varbūt vienīgi manu pirmo, debijas, lomu Džuljetu diplomdarbā, jo izrādi spēlēja Liepājā (Inga Misāne-Grasberga ir Liepājas teātra kursa audzēkne. – V. K.).

Savukārt uz viesizrādēm Rīgā mamma un tētis nevarēja atbraukt, jo dzīvo ļoti tālu, Mērdzenē, mazā ciematiņā starp Ludzu un Kārsavu. Tur esmu izaugusi, izskolojusies… Bet mamma bija atbraukusi uz “Pūt, vējiņiem!” Gaļinas Poļiščukas režijā, redzēja manu Zani, lomu, kas man bija ļoti labs pārbaudījums, lai sāktu aptvert, kur esmu es un kur jau veidoju lomu.

Par to esmu pateicīga Poļiščukai, jo gan šajā, gan nākamajās mūsu sadarbībās viņa man lika sākt domāt un apgrūtināt sevi kā aktrisi. Būt aktierim – tā ir ļoti sarežģīta profesija, smaga, un ar katru gadu par to pārliecinos arvien vairāk. Un apbrīnoju kolēģus, kuri nodarbojas ar šo, jā, izredzēto profesiju, jo tas patiešām nav vienkārši.

Iespējams, viena loma var sanākt netīšām, varbūt divas, bet, lai strādātu uz skatuves ilglaicīgi, tas paģēr gan sviedrus, gan asaras, gan nervus. Un es apbrīnoju cilvēkus, kuri savu darba mūžu velta teātrim, ar dažādiem kāpumiem un kritumiem. Bet arī to visu sevī ietver teātris.

Un man ļoti liels prieks par “Sarkangalvīti un vilku”, lai cik dīvaini tas būtu, bērnu izrādi. Kā atgādinājumu pašai, cik būtiski nepazaudēt bērnu sevī. Pēdējā laikā mana mamma savu meitu gan vairāk redz ekrānā.

– No jūsu seriālu lomām visspožākā man šķiet “Saplēstās krūzes” viltīgā, zaglīgā šķelme Marija, kurai tik ļoti gribas labi ieprecēties, bet beigās tomēr jāsēžas vien uz Mārtiņa Egliena spēlētā pastnieka riteņa stieņa…

– Man mājās nupat izveidojās komiska situācija. Seriālā “Viņas melo labāk” šobrīd parādās mana varone, kas iznākusi no cietuma. Dēli pa reizei uzspēlē spēli, kur iesaistīti policisti un sliktie puiši, kurus viņi ķer un liek cietumā, taču tas viss ir ļoti uzjautrinoši.

Ja arī es kādreiz nepakļaujos mazākā dēla untumiem, viņš piedraud ar cietumu. Nu, seriālā ieraudzījis manu varoni nupat no ieslodzījuma, dēls prasa: bet kāpēc tu, mammu, šoreiz esi tik dusmīga?

– Kas ir no jūsu dzimtās puses līdzpaņemtais?

– Godīgums, atklātība, brīžiem – neiecietība, spītība. Šīs varbūt sabiedrībai ne īpaši pievilcīgās īpašības, man šķiet, ļoti der profesijai. Tāpēc, ka arī izrādes jāveido godīgas un aktierim jāspēlē godīgi.

– Jūsu minētās Džuljeta, Zane, arī Emma “Pie bagātās kundzes” un Liena “Mērnieku laikos” ir mīlētājas, bet lielākoties režisori jūsos tomēr vairāk saskatījuši raksturotāju – kā Madi, Mazbērzu kalponi Blaumaņa “Trīnē”, kā Turusinu “Arī gudrinieks pārskatās”…

– Ir vēl, kas man nāk līdzi no dzimtās puses. Prasme pieņemt tev piedāvāto. Tas bieži vien ir ļoti grūti, bet, kā jau teicu, aktiera dzīvē ir dažādi pārveidošanās brīži. Gan tādi, kad vairāk esi gatavs mīlētājiem, varoņiem – bet arī tas neizslēdz raksturu –, gan pavisam spilgtai paletei. Un ir tik neaptverami un netverami, kā laiks kārto un piedāvā dažādas iespējas.

Tikai likumsakarīgi, ka režisors tevi izvēlas kādai raksturlomai, bet tad pēkšņi tās nāk cita pēc citas. Es neteiktu, ka no tā sagurstu, tā nav, vienkārši izbaudu laiku, kad man dāvāta iespēja spēlēt šāda veida lomas. Un nu man šķiet, ka pēc Leilas Silimani romāna “Klusā dziesma” motīviem veidotajā izrādē “Aukle” režisors Intars Rešetins, uzticot man Mirjamas, mātes un profesionālas advokātes, tēlu, īsteno kādu manu slēptāko vēlmi…

Bijuši tādi mirkļi, kad domāju, ko gribētu sevī vairāk atvērt, uzdrīkstēties. Bieži vien tas ir ļoti sāpīgi, jo stipra ir arī vēlme paturēt, nelaist vaļā… Bet dzīve rit uz priekšu, un – ko tur vairs krāt.

– Intara Rešetina atrastā un līdz šim Nacionālajā teātrī vēl nekad neiestudētā Leila Silimani pieder tai pašai mūsdienu franču dramaturgu paaudzei, četrdesmitgadniekiem, kam Florians Zellers, no kura Rešetins iestudējis veselu triloģiju – “Ak, tētīt” Nacionālajā, “Dēls” un “Māte” Dailē ar fantastisku Lilitas Ozoliņas aktierdarbu titullomā –, un tas mudina domāt, ka “Auklē” ar Lāsmu Kugrēnu titullomā atkal redzēsim psiholoģisku pārdzīvojumu dziļākos tuvplānus tāpat kā minētajos iestudējumos.

– Jā, un man ļoti patīk franču dramaturģija. Nupat ar to saskāros arī franču rakstnieces Jasmīnas Rezā lugas “Slaktiņa dievs” iestudējumā. Aizrauj franču stils, franču mūzika, franču aktrises. Absolūti cita pasaule, cita cilvēku eksistence. Ar tādu mīlestību un brīvību pāri visam… Strādāt ar šādu dramaturģiju ir diezgan vilinoši.

– Bet atgriezīsimies pie “Aukles”. Ģimenē ienācis svešs cilvēks. Ja laimējas, viņš tavu bērnu var bagātināt, bet nepaveicoties kopā ar viņu pavadītais laiks mazajam emocionāli var izvērsties īstās šausmās, kādas nupat televīzijas raidījumā redzējām kādā bērnudārzā.

– “Aukle” ir stāsts par to, ka mūsdienās sievietei iespēja pierādīt sevi ārpus mājas kļuvusi tik pašsaprotama, ka cita izvēle šķiet… mazliet dīvaina. Mana varone Mirjama saka – mūsdienās visās normālās ģimenēs bērniem ir aukle… Bet, cik pārliecināti varam būt par otru, ko tu ielaid savās mājās, ja brīžiem paši sevī atklājam ko ļaunu, neskaistu?

Uzvedumā būs stāsts arī par mūsu katra iekšējo sajūtu, par labo un stabilo, ar ko domājam esam un dzīvojam, bet kaut kur dziļi iekšā gruzd vai pavīd nepatīkami izvirdumi, emocionāli kritumi… Un tad ģimenē, kurā pieņemts cilvēks no malas, notiek dīvaina mijiedarbība. Kur vajadzēja rasties lielākai kopībai, izrādās, notiek pretējs process… Manuprāt, šī izrāde uzrunās arī tos, kuriem pat sapņos nav rādījies būt ar bērniem, bet gribējies baudīt neatkarīgu, sev vien veltītu dzīvi.

– Dzīvi, kādu nesaprot jūsu atveidotā Marija, laimīga māte, tukšziedes Jermas draudzene izrādē “Tukšais zieds”, šajā Nacionālā teātra pēdējā laika hitā.

– “Tukšajā ziedā” viena no meitenēm saka – bērni ir tām, kuras viņus vēlas. Marija teic, ka bērni ir tai, kurai tiem jābūt. Un tad ir stāsts par to, ka ir sievietes, kurām bērnus nemaz nevajadzētu radīt. Tāpēc, ka šīs sievietes saviem bērniem dzīvē nodarītu vairāk ļauna nekā laba. Bet manai “Aukles” Mirjamai šķiet tik vilinoši īstenot sevi advokātes profesijā. Cik tas aizraujoši – aizstāvēt citus un būt noderīgai ārpusē pat vairāk nekā savā ģimenē…

– Arī aktieri ļoti daudz sava laika pavada ārpusē…

– Un mūsu ar Gundaru (Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs. – V. K.) trim dēliem bijušas daudzas aukles, un nupat atkal pieņemta jauna meitene…

– Vai teātri nesat arī uz mājām?

– Nevaram ne nest, ne nenest, jo teātris ir mūsos iekšā. Tāpēc jau teicu, ka profesija ir smaga un sarežģīta, un, arī mājās pārnākusi, tu nevari to “nolikt plauktā”. Patiesībā tā ir jebkuras cilvēkam tuvas un mīļas profesijas burvība, smagums un lāsts reizē, ka no tās pavisam netiec vaļā nekad.

Darba lietas tevī ir iekšā nemitīgi, urd, nelaiž vaļā, mums, aktieriem, īpaši, kad notiek jaunas izrādes mēģinājums. Mājās jau mēs, protams, nespēlējam lomas, bet mums ar vīru patīk runāt par teātri, kāpēc mēs tajā esam, un to atkal nevar izrunāt, un tas ir nebeidzami… Varbūt tāpēc, ka mana Mirjama ir advokāte, pēdējā laikā pārspriežam Baltkrievijā notiekošo.

Pārkāptās cilvēktiesības ir tik aizskarošas un personiski sadusmojošas. Man ir sveša varaskāre, nekad neesmu vēlējusies varu pār kaut ko, pat pār ģimeni ne. Bet ir cilvēki, kuri ir uz to tendēti. Bezgala sāpīgi, ka vienam diktatoram, kuram doti visi iespējamie varas ieroči – gan fiziskie, gan psiholoģiskie –, nav nekādas aiztures uzbrukt cilvēkiem bez ieročiem un atvērtu sirdi.

Redzēju brīnišķīgu jauna režisora Maksima Šveda dokumentālo filmu “Tīrā māksla” par Baltkrieviju vēl pirms prezidenta vēlēšanām. Tā stāsta par brīvmākslinieku abstrakcionistu, kurš iziet pilsētas plenērā un kopē varasiestāžu māleru aizkrāsotos cilvēku zīmējumus vai uzrakstus.

Režisors filmā runājas ar cilvēkiem, uzklausa viņu domas. Visvairāk žēl, ja apspiež cilvēkā radošo – ne tikai mākslā, bet it visā, gan politikā, gan jebkurā citā jomā. Dusmas no bezspēcības netaisnības priekšā. Bet, ja tik traki ierobežo, burbulis plīst!

– Kādreiz aktieri un režisori saka – mazliet pietrūka laika, pirmizrāde pienāca tik ātri. Nu ir laiks slīpēt. No otras puses, sportisti cenšas labāko formu sasniegt uz olimpiskajām spēlēm, ko teātrī varētu salīdzināt ar pirmizrādi…

– Jautājums kā sāls rētā. Pandēmijas kontekstā neviens nespēj pat iedomāties, ko pārdzīvo mūziķi, aktieri, visi mākslas cilvēki, kuri elpo, pateicoties savam skatītājam un klausītājam. Patiesībā mākslinieki ir visslimākie ar kovidu (lasi – kovida dēļ). Un mums nav elpināšanas aparātu, un to nevar saprast neviens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā mēs esam, piedodiet, kulturāli cilvēki, neiesim ar lāpstām un dakšām, nevemsim ārā savu neaizsargātību. Bet vienlaikus tā ir arī tāda bezspēcības sajūta, nav neviena, kas tevi glābj, nav kam prasīt palīdzību. Nauda tev kādu laiku palīdz izdzīvot, tomēr bez enerģētiskās apmaiņas ar skatītāju mūsu profesija tiek mērdēta un iebalzamēta.

Bet, kā bijis visos laikos, pat kara gados, aktieris varbūt atgādinās par sevi, bet nečīkstēs un neraudās. Mēģināsim izturēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 130
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 15
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Lēdijas Gāgas uzstāšanās Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā “sašūpo” soctīklus: dziedātājas tērps un putna piespraude bijusi slēpta ziņa 25
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 46
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
“Mēs redzam tikai aisberga virsotni.” Epidemiologs par situāciju ar jauno Covid-19 paveidu Latvijā 7
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vairums atklāto Covid-19 gadījumu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts varētu pilnībā segt izdevumus par pašizolāciju tūristu mītnēs
5 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Pateica, ka visa nauda ir samaksāta un vairāk nebūšot!” Jauniete no pensionāra Jura izkrāpusi auto un pazudusi ar galiem 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bagdādē lietotu apģērbu tirgū ceturtdien sarīkoti divi pašnāvnieku sprādzieni 1
23:44
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domniekiem plāno palielināt algas 4
22:35
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Pateica, ka visa nauda ir samaksāta un vairāk nebūšot!” Jauniete no pensionāra Jura izkrāpusi auto un pazudusi ar galiem 5
22:17
LA
LA.LV
Veselam
“Man pašam ir tik gadi, cik ir, jārēķinās, ka atbilde pēc vakcinācijas var veidoties vājāk nekā jauniešiem!” Kā Kalviņš sev izvēlēsies vakcīnu pret Covid-19 11
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks atklāj, kur viņš frizējas ierobežojumu laikā 3
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Lēdijas Gāgas uzstāšanās Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā “sašūpo” soctīklus: dziedātājas tērps un putna piespraude bijusi slēpta ziņa 25
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Pusdienoja kafejnīcā, ignorējot Covid-19 ierobežojumus.” Ogres pašvaldības policijas vadību atstādina no amata 7
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesa skaidro, kāpēc attaisnoja kukuļošanā apsūdzēto Magoni un uzņēmēju Osinovski 23
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šādā režīmā vēl vismaz divas nedēļas! MK lemj Covid-19 ierobežojumus pagarināt līdz 7. februārim 2
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 130
18 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Apcietināta sieviete, kura iesaistīta iespējamā sirmgalves Eleonoras īpašuma izkrāpšanā 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pandēmijas dēļ otro gadu pēc kārtas atcelts Glastonberijas mūzikas festivāls 2
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ideālās zupiņas meklējumos: sātīgas, sildošas un veģetāras
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpināsies atkusnis. Laikapstākļu prognoze piektdienai 1
11 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
4 vērtīgi padomi: kā “neiegrābties”, pērkot sniega tīrītāju 2
12 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Uz Džo Baidenu ASV prezidenta amatā nevajadzēt likt pārāk lielas cerības vai bažīties 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Divu kravas auto sadursmē Lietuvā gājis bojā Latvijas pilsonis
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Policisti atrod mirušu sirmgalvi ar četriem bezpalīdzīgā stāvoklī atstātiem suņiem 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunups: Kariņš sliktās ziņas nemitīgi atliek par nedēļu. Atbildīgāk būtu pateikt, kā mēs dzīvosim turpmākos divus mēnešus 19
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Pēteris Apinis atbild, vai iepriekš kļūdījies savos uzskatos par Covid-19 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Agnese, Agnija un Agne
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene cenšas pierunāt vīru pelnīt naudu ar dejošanu ap stieni: tavs talants pazūd! 5
13 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Ja pasākums pārcelts, vai var saņemt atpakaļ iztērēto naudu par biļetēm?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 89
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021. gads Ūdensvīra zvaigznājā dzimušajiem: kas jūs sagaida?
16 stundas