Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

“Algas augs lēnāk nekā cenas.” Strautiņš norāda, kā karš Ukrainā ietekmēs Latvijas ekonomiku 0

“Šis gads Latvijas ekonomikā noteiki ir īpašs sliktā nozīmē,” TV24 raidījumā “Preses klubs” norāda “Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
TV24
“Jo tālāk šķir, jo dumjāks var palikt!” Slaidiņu līdz smiekliem pārsteidzis suvenīrs no Ukrainas – krievu karavīra piezīmju grāmata 74
Kokteilis
VIDEO. “Nākamais apkaunojums aiz Galkina!” Laima Vaikule koncertā dzied ukraiņu valodā, kas nokaitinājis krievvalodīgos
Lasīt citas ziņas

Ir skaidrs, ka inflācija būs daudz lielāka, nekā mēs esam pieraduši, kā arī šis kopš 2011. gada būs pirmais gads, kad algas augs lēnāk nekā cenas.

“Visu laiku ir bijis reālais algu pieaugums apmēram desmit gadus,” viņš atzīmē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trešdien Latvijas Banka nāca klajā ar paziņojumu, ka samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 4,2% līdz 1,8%. Taču Strautiņš pieļauj, ka gada otrajā ceturksnī tas jau varētu būt mīnusā.

Runājot par kara ietekmi uz Latvijas ekonomiku – tā ir visnotaļ ievērojama. “Latvijas dzelzceļš” ir uz aizvēršanās robežas, mūsu abiem lielajiem farmācijas uzņēmumiem draud būtiskas apgrozījuma daļas zaudēšana, ir arī pāris lieli mašīnbūves uzņēmumi, no kuriem viens jau paziņojis par 250 cilvēku atlaišanu.

Tāpat ir arī zaudējumi vairumtirdzniecībā, kas Latvijā lielā mērā ir eksportējoša nozare, savukārt kokapstrādes nozarē ir lielas nepatikšanas ar izejvielu piegādi.

Arī uz tūrismu ietekme ir nelabvēlīga, taču tajā pašā laikā tas noteikti arī augs, salīdzinot ar pagājušo gadu, kad nozare bija principā apstājusies Covid-19 pandēmijas dēļ.

“Tomēr arī šim karam ir negatīva ietekme uz tūrismu, jo uz Latviju brauks mazāk cilvēku, vienkārši negatīvas uztveres dēļ. Es nedomāju, ka šeit ir kaut kādi objektīvi drošības riski, bet…”

Protams, pie absolūti labvēlīgākā scenārija Ukrainā – ātra miera līguma – noteikti būs labāk, bet iespējami arī sliktāki scenāriji.

Ekonomists uzskata, ka šobrīd ticamākais scenārijs būs konflikta iesaldēšana kā 2014. gadā, tikai lielākā mērogā.

SAISTĪTIE RAKSTI