Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Apbūves zeme kļūst dārgāka 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Eiropas Savienība “piegriež skābekli” Putina režīmam! Krievijai gaidāmi lieli zaudējumi
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, ģimene un tradīcijas! Kā Jāņus nosvinēja mūsu slavenības? 28
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 28
Lasīt citas ziņas

Nekustamo īpašumu uzņēmuma “Arco Real Estate” valdes loceklis un nekustamo īpašumu vērtētājs Māris Laukalējs saka, ka tik krasam apbūves zemes cenu kāpumam iemesls bijis gaužām niecīgais jau gatavu ģimenes privātmāju piedāvājums tirgū. Arī pārdošanai piedāvāto privātmāju tehniskais stāvoklis, iekštelpu plānojums, kā arī apbūvei piedāvāto zemes gabalu novietojums un labiekārtojums ir ļoti dažāds, tostarp tāds, kas pircējus nemaz nevilina. Apbūves zemes cenu galvenokārt nosaka piekļuves iespējas un labiekārtojums, kas to var palielināt teju divas reizes.

Vīrusa izplatība un jau gatavu ģimenes privātmāju trūkums tirgū palielinājis pieprasījumu pēc mājām bijušo dārzkopības sabiedrību teritorijās, kur tās sākotnēji bija paredzētas dzīvošanai tikai vasarās. Ievērojot strauji augošās būvmateriālu cenas un būvniecības izmaksas, kas jau sasniedz 1500 eiro par kvadrātmetru, pārbūvēt šīs ēkas varētu būt pat vieglāk, nekā uzbūvēt jaunu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs iemesls, kas veicinājis cenu celšanos, – arvien augošais pieprasījums pēc apbūves zemes gabaliem Rīgā un tās tuvējā apkārtnē labās vietās ar iespēju tiem ērti piekļūt, pievilktu elektrību, ūdensapgādi un citu labiekārtojumu. “Arco Real Estate” valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits uzskata, ka Rīgas pašvaldība varētu vairāk veicināt ģimenes privātmāju būvniecību galvaspilsētas teritorijā, mazinot iedzīvotāju augošo vēlmi pārcelties uz pastāvīgu dzīvi citur.

Pēc “Arco Real Estate” datiem, 2020. gadā Rīgas apkārtnē ar privātās apbūves zemi notikuši 1618 darījumi. Toties pērn – 2059 jeb par 30% vairāk nekā 2020. gadā. Bet šo pieaugumu gan ar zemi, gan ar ēkām lielā mērā veicinājuši darījumi bijušo dārzkopības sabiedrību teritorijās.

Salīdzinājumā ar 2020. gadu pērn Rīgā visvairāk zeme sadārdzinājusies Mežaparkā un Vecāķos. Citos galvaspilsētas rajonos cenu kāpums bijis, bet mazāks. Pašlaik Rīgā apbūves zemes vidējā cena svārstās no 38 līdz 70 eiro par kvadrātmetru.

Savukārt galvaspilsētai tuvākajā apkārtnē – no 20 līdz 35 eiro par kvadrātmetru. Visdārgākā zeme ir Ādažos, Babītē, Mārupē, Piņķos, Rāmavā.

Ievērojot rīdzinieku arvien lielāku pievēršanos privātmāju būvniecībai, tuvākajos gados Rīgā un tās tuvākajā apkārtnē apbūves zemes pieprasījums un darījumu skaits tirgū varētu tikai pieaugt.

SAISTĪTIE RAKSTI