Vakar dīzeļdegviela maksāja 1,85 eiro, bet no 1. aprīļa biokomponentu piejaukuma dēļ var maksāt vēl par 10 līdz 14 centiem dārgāk.
Vakar dīzeļdegviela maksāja 1,85 eiro, bet no 1. aprīļa biokomponentu piejaukuma dēļ var maksāt vēl par 10 līdz 14 centiem dārgāk.
Publicitātes foto

Piektdien sagaidāms jauns degvielas cenu lēciens 0

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Lasīt citas ziņas

 

Autobraucēji jau ir ievērojuši, ka pagājušajā nedēļā degvielas uzpildes stacijās (DUS) tradicionāli lētākā dīzeļdegviela pēkšņi izlīdzinājās ar 95. markas benzīnu un tagad jau ir kļuvusi dārgāka. Izskatās, ka dīzeļdegvielas gadījumā iestājies jauno cenu pakāpenisks “pieradināšanas” process, jo piektdien, 1. aprīlī, stājas spēkā likumdošanas norma par obligātās biokomponentes īpatsvara palielināšanu tirdzniecībā esošajai degvielai, kas jau tā dārgo dīzeli pēc dažādu ekspertu vērtējumiem galapatērētājiem var sadārdzināt vēl par 10 līdz 14 eirocentiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, vakar vidējā 95. markas benzīna cena Latvijas vadošajos DUS bija 1,82 eiro litrā, bet dīzeļdegviela maksāja 1,85 eiro. Mēneša laikā dīzelis kļuvis dārgāks par 38 centiem, savukārt benzīns – par 22 centiem.

 

Opozīcija: valdība maldina sabiedrību!

“Valdība šobrīd maldina sabiedrību, stāstot, ka viņi kaut ko dara, lai ierobežotu degvielas cenu mākslīgu paaugstināšanos, taču 1. aprīlis ir klāt un redzam, ka patiesībā viņi nedara neko. Mūsu sagatavotie grozījumi likumdošanā, lai valsts savu iespēju robežās mazinātu cenu pieauguma spiedienu, deputātiem ir uz galda, rīt par tiem būs kārtējais balsojums. Pagājušajā ceturtdienā par to deputāti nebija gatavi balsot, bet rīt šo projektu izskatīs noteikti,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” izteicās opozīcijas pārstāvis Saeimā, ZZS frakcijas deputāts Viktors Valainis.

Rīt būs jau otrais opozīcijas deputātu mēģinājums Saeimā iesniegt likuma grozījumus par izmaiņām regulējumā saistībā ar bioetanola vai biodegvielas piejaukuma īpatsvaru degvielai, atliekot jauno normu ieviešanu līdz gada beigām un tādā veidā mazinot gala cenas pieaugumu, pēc opozīcijas deputātu veiktajiem aprēķiniem, 10–12 eirocentu apmērā.

Kā informē paši degvielas mazumtirgotāji, cenas pircējiem DUS veidojas šādās proporcijās: 55% valsts nodokļi, 39% degvielas cena un loģistika, 6% – tirgotāja uzcenojums.

Saeimas opozīcijas deputāti uzskata, ka viņu sagatavotie priekšlikumi šajā dārdzības laikā ir visas sabiedrības interesēs, turklāt tie esot arī fiskāli neitrāli valsts budžetam, jo, strauji pieaugot degvielas cenai, iepriekš neprognozēti pieaug arī PVN ieņēmumi.

 

Saeimas pozīcija: plakani un brutāli priekšlikumi!

Vakar Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas darba kārtībā bija iekļauts arī jautājums par iespējamām izmaiņām regulējumā saistībā ar bioetanola vai biodegvielas piejaukumu degvielai.

Par runāto un lemto “Latvijas Avīze” izvaicāja komisijas priekšsēdētāju Krišjāni Feldmanu (JKP). “Komisijas sēdē devām uzdevumu valdībai orientējoši nedēļas laikā nākt klajā ar risinājumu, lai nepieļautu cenu mākslīgu tālāko sadārdzināšanos. Nav izslēgts, ka no 1. aprīļa degvielas cenu pieaugums iespējams pat 14 centu robežās biomasas piedevu dēļ.

Jāņem vērā, ka šobrīd par šo problēmu ir liela viedokļu dažādība. Vieni uzskata, ka, atliekot šo normu, cena varot paaugstināties pat vēl vairāk, jo komersantiem būs jālauž noslēgtie līgumi un sekos soda sankcijas par neizpildi. Citi uzskata, ka atliekot tāpat nekas nemainīsies, jo šī degviela jau esot uzpildes stacijās un tāpat tirgos to, kas jau ir ievests. Ir arī pamatotas bažas, ka sekos ES sodi par Zaļā kursa mērķu nesasniegšanu noteiktajos termiņos, kas var sasniegt līdz pat astoņiem miljoniem eiro par katru atsevišķu pārkāpumu. Paliek jautājums – kāda būtu labākā pasākumu kombinācija, ņemot vērā visus šos aspektus. Taču tas ir valdības, nevis deputātu uzdevums. Mēs veicam valdības darba parlamentāro uzraudzību, un man šķiet, ka valdība šīs pro­blēmas risināšanu veic pārāk lēni,” skaidroja Krišjānis Feldmans.

Savukārt opozīcijas deputātu aktivitātes šīs pro­blēmas risināšanā viņš vērtēja šādi: “Opozīcijas uzdevums, protams, ir sev pievērst uzmanību. Arī ar, ja tā varētu teikt, plakaniem un brutāliem risinājumiem – visu atcelt, visiem visu dot u. tml. Šobrīd vajadzīgie risinājumi ir komplicētāki par kaut kā atcelšanu vai panta izmainīšanu kaut kādā likumā. Ja rīt Saeimas sēdē viņu gatavotie grozījumi atkal būs iesniegti, tos atkal noraidīs – populistiskus priekšlikumus bez nopietna izvērtējuma atbalstīt nevar,” rezumēja Krišjānis Feldmans.

 

DUS: svarīga prognozējamība un pārredzamība

Ko par šo visu domā paši degvielas tirgotāji, “Latvijas Avīze” vaicāja akciju sabiedrības “Viada Baltija” (ar 100 DUS “Viada” ir Latvijā lielākā mazumtirgotāju ķēde) valdes priekšsēdētājam Arunam Satkus:

“Degvielas biznesā svarīga ir prognozējamība un paredzamība. “Viada Baltija” ir gatava prasībām par obligāto biopiedevu normu dīzeļdegvielai, kas stājas spēkā no 1. aprīļa.

SAISTĪTIE RAKSTI

Manuprāt, kurss uz zaļākas degvielas ieviešanu tirgū ir ļoti pareizs. Domājot par pārāk strauja cenu pieauguma kompensējošiem mehānismiem, ir vērts strādāt ar pievienotās vērtības vai akcīzes nodokli, taču prasībām par biopiedevām būtu jāpaliek nemainīgām.

Pirmkārt, tādēļ, ka degvielas tirgotāji savlaicīgi gatavojās 1. aprīlim un jau ir iepirkuši attiecīgos produktus. Otrkārt, biopiedevas ir vietējās izcelsmes produkts un pēdējā brīža izmaiņas normatīvajos aktos nelabvēlīgi iespaidotu arī mūsu reģiona (Latvijas, Lietuvas u. c. valstu) lauksaimniekus. Treškārt, kurss uz zaļāku degvielu ir visracionālākais veids, kā mazināt atkarību no fosilajiem enerģijas avotiem un Krievijas energoresursiem.”

“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
“Cerēsim, ka tam nebūs par vēlu…” Rajevs raksturo situāciju Ukrainā
VIDEO. “Galīgi jau nekaunīgi palikuši!”: Ivars nakts melnumā savā dārzā sadzird nesaprotamu brakšķēšanu….
Lasīt citas ziņas
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
“Vai tik tas neatgriezīs atpakaļ aplokšņu algas.” Deputāts par minimālās algas celšanu Latvijā
Līdaka: Jaunā paaudze ir krietni imūnāka pret šo “maskavismu” un “rašismu”
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
09:26
Kara izraisītā energokrīze kļuvusi par īstu apdraudējumu Eiropas Zaļajam kursam
09:18
Dzidra, Dzidris, Gunita un Loreta – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
09:11
“Dzīvojam no krīzes krīzē!” Kariņa valdība vēlreiz atjaunota
Miris grupas “Depeche Mode” dibinātājs Endrū Flečers
VIDEO. Lielo izmēru pašmāju modele Tatjana Mackeviča: “Man vēl nebija sešpadsmit, kad piedzemdēju savu dēlu”
Maijā nodokļu ieņēmumi lielāki nekā bija plānots
“Cerēsim, ka tam nebūs par vēlu…” Rajevs raksturo situāciju Ukrainā
“Mēs veidojam izrādi par slepenu iekāri, kas ir sodāma!” Būt Džonam Malkovičam Dailes teātrī
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
Kirgizstānā Putina smailē pacelts Ukrainas karogs
VIDEO. Zelenskis uzrunā Latvijai atklāj, cik liela nozīme cīņā pret okupantiem bija dienu pirms kara saņemtam sūtījumam no Latvijas
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Anda Līce: 50% ir “purvs” – vienaldzīgie, jebkurai varai pakļāvīgie ir visuzticamākie Putina atbalstītāji
Bunkus slepkavības lietā apcietinājumu piemēro arī uzņēmējam Uļmanam
Piektdien gaisa temperatūra nepārsniegs 17 grādus. Vai sola arī lietu?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
“Dieva vārdā, kad mēs stāsimies pretī ieroču lobijam?” Baidens par asinspirti ASV skolā
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps
Sprūds: Krievija ir pierādījusi, ka tai nav izpratnes un vēlmes iestāties par cilvēku dzīvībām
Kārlis Streips: Tādas katastrofas var atkārtoties vēl un vēl
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
TV personība Rūta Dvinska: “Iekrišana apātijā, depresijā un asarās nevienam ukrainim nepalīdzēs…”