Foto: Evija Trifanova/LETA

Apģērbi tikai vakcinētajiem – atceļ daļu Covid-19 ierobežojumu 65

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Lasīt citas ziņas

 

Pateicoties tam, ka cietslēdze vismaz daļēji ir izrādījusies efektīva un saslimstības pieauguma līkne lauzta, proti, pēdējā nedēļā jaunu saslimšanas gadījumu skaits samazinājies par 23,4%, valdība vakar pildīja iepriekš dotos politiskos solījumus un lēma par daļas Covid-19 ierobežojumu atcelšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Veikali – zaļi, bet nevakcinētajiem – minimums

Valdības apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas ieviešanu būtībā paredz atgriešanos pie tām prasībām, kuras bija spēkā no šī gada 11. līdz 20. oktobrim, nosakot, ka visas darbības klātienē notiek zaļajā režīmā – tātad visiem tirdzniecības centru darbiniekiem un visiem to apmeklētājiem jābūt vakcinācijas sertifikātiem vai izziņai par Covid-19 pārslimošanu, jāvalkā maskas un tirgotājiem jānodrošina 15 m2 uz katru apmeklētāju.

Šie noteikumi neattiecas tikai uz dažiem kritiski nepieciešamajiem pakalpojumiem jeb t. s. pakalpojumu minimumu – pārtikas veikalu, aptieku un zooveikalu apmeklēšanu, pasta pakalpojumiem, ēdiena pasūtīšanu līdzņemšanai, sabiedrisko transportu, finanšu pakalpojumiem, remonta un apkopes pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, atbalstu psiholoģiskās palīdzības grupās, avāriju novēršanu. Tāpat vienas mājsaimniecības ietvaros būs pieejami foto un izmitināšanas pakalpojumi.

Publiskie pakalpojumi pamatā tiks sniegti attālināti.

Ja pakalpojumu nepieciešams sniegt klātienē, tad kontaktam jābūt ne ilgākam par 15 minūtēm, bet personām bez Covid-19 sertifikāta būs jāievēro papildu drošības nosacījumi. Tāpat valdība lēmusi par komandantstundas atcelšanu, kas bija spēkā no pulksten 20 līdz plkst. 5 no rīta. Publiskajos pasākumos vienlaikus varēs pulcēties ne vairāk par 500 cilvēkiem.

Attiecībā uz veikaliem, kuros nav iespējams adekvāti nodalīt pircēju plūsmas, noteikts, ka lielie veikali, tostarp pārtikas un higiēnas preču veikali, kuru platība pārsniedz 1500 kvadrātmetrus, pakalpojumu sniedz tikai zaļajā režīmā – tātad tikai vakcinētajiem iedzīvotājiem.

Savukārt sarkanajā režīmā jeb nedrošā vidē varēs tirgot tikai virkni pirmās nepieciešamības preču.

Tāpat lielie veikali jo­projām nevarēs strādāt brīvdienās, darbs nedēļas nogalēs joprojām būs atļauts tikai pārtikas veikaliem, aptiekām un citiem pirmās nepieciešamības veikaliem. Virkne šo punktu valdībā izraisīja visai asas diskusijas, kas beidzās ar to, ka valdības lēmumā fiksēts ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga īpašais viedoklis, kas būtībā nepiekrīt virknei valdības lēmuma punktu – tostarp par aizliegumu strādāt brīvdienās.

Kas attiecas uz ielu tirdzniecību, tā kļūst īpaši aktuāla novembrī un decembrī saistībā ar Ziemassvētku tuvošanos un šajā sakarā rīkotajiem ielu tirdziņiem, valdība panākusi vienošanos, ka tā būs atļauta.

Iemesls – “mūsu amatnieki un mājražotāji bieži vien ražo un veido savus izstrādājumus visa gada garumā, bet tieši decembrī notiek aktīva tirdzniecība”, teica ekonomikas ministrs. Vienlaikus gadatirgu rīkošana joprojām ir aizliegta – te nekāda īpaša riska nav, jo gadatirgi Latvijā parasti notiek tikai vasarā, protams, ja vien kāds pārsteidzīgs ielu tirdzniecības organizators savu pasākumu nenosauc par Ziemassvētku gadatirgu.

 

Trauslā uzvara epidemioloģiskajā kaujā

Vēl viens no jautājumiem, kas valdības sēdē iztaisīja diskusijas, bija azartspēļu un izklaides pasākumu aizliegums, pret ko aktīvi iebilda azartspēļu nozares pārstāvji, jautājot, kāpēc arī azartspēļu nozare, izklaides pasākumi un dažādas atrakcijas nevarētu strādāt zaļajā režīmā, taču valdība noraidīja šos iebildumus.

Uz šiem un līdzīgiem protestiem valdībā bija viena atbilde – lai gan panākts epidemioloģiskās situācijas uzlabojums, tomēr tas esot vēl ļoti trausls un viegli var atkal pārvērsties straujā saslimstības pieaugumā.

Līdzīgi valdība noraidīja arī Ekonomikas ministrijas rosinātos ierobežojumu mīkstinājumus sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Ekonomikas ministrs argumentēja, ka ir muļķīgi, ka ģimene, kurā ir vairāk par diviem bērniem, nevar vakariņot kopā sabiedriskā vietā un tai ir jālemj, kuru no bērniem atstāt mājās, jo pie viena galda nevar atrasties vairāk par četriem cilvēkiem.

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts uz to atbildēja, ka viņš kā četru bērnu tēvs šobrīd aicinātu vispār nedoties ēst sabiedriskās vietās.

Saistībā ar joprojām plašajiem darbības ierobežojumiem dažādām nozarēm arī pēc 15. novembra valdība vakar lēma par tirdzniecības un sporta centru, kā arī kultūras, atpūtas un izklaides vietu krīzes atbalstu, kam tika piešķirti 50,48 miljoni eiro.

No šīs summas 30 miljoni eiro paredzēti tirdzniecības centru atbalstam, 15 miljoni – sporta centriem, bet pieci miljoni – kultūras, atpūtas un izklaides vietām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs pēc valdības sēdes skaidroja, ka atbalstu varēs saņemt tikai tie tirdzniecības centri, kuru platība ir lielāka par 1500 kvadrātmetriem un kuri būs piemērojuši vismaz 50% nomas maksas atlaidi saviem apakšnomniekiem, kā arī būs saskārušies ar vismaz 30% ieņēmumu kritumu no nomas maksām.

Atbalsts paredzēts 15 eiro apmērā par vienu kadastrā uzrādīto tirdzniecības centra platības kvadrātmetru. Savukārt sporta centriem un kultūras, atpūtas un izklaides vietām atbalsts paredzēts 25 eiro apmērā par kvadrātmetru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
FOTO. Neticama līdzība! Fani atklāj kādu interesantu sakritību, ieraugot Keitas Midltones bērnības fotogrāfiju 4
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
Lasīt citas ziņas
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems vairāk nekā 100 tankus “Leopard 1A5”, paziņojis Vācijas aizsardzības ministrs
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem
12:13
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
12:05
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
11:58
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti?
Māris Antonevičs: Putins liek likmes uz “vecajiem zirgiem” jeb politiķiem, kas ir bijuši viņa redzeslokā gadu desmitiem
“Ir grūti tikt līdzi straujajam izejvielu un energoresursu izmaksu pieaugumam.” Intervija ar franču maiznīcu saimnieci Rozalīnu Dembicku
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
“Galvenā problēma jau nav vārdā “Kijeva”, problēma ir vārdā “Krievzeme”, un tas nav tikai mans viedoklis vien.” Intervija ar tulkotāju Māru Poļakovu
“Tas notiek, pateicoties mammas sātīgajam pienam.” Rīgas Zoodārza roņu mazulis naski pieņemas svarā
Zemestrīcēs Turcijā un Sīrijā bojāgājuši vairāk nekā 9000, no gruvešiem izdevies izglābt zīdaini – vienīgo izdzīvojušo ģimenē 2
“Mūsu vilšanās bija milzīga.” Polija uzstāj uz sarunām ar Vāciju par reparācijām 7
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Kas šobrīd kontrolē Kremļa aģentu brīvu pārvietošanos Latvijā?
“Kā tev vispār nav kauns skatīties ukraiņiem acīs?” – bokseris Mairis Briedis devies uz Ukrainu un ar to raisījis neizpratni 102
“Šobrīd situācija ir sarežģīta,” Slaidiņš atklāj, kad varētu sākties jaunais Krievijas uzbrukums
Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi
Budžeta projekta apspriešanas gaita valdības sēdē ļauj droši prognozēt, kuros jautājumos šķilsies dzirksteles
Trešdien būs apmācies laiks, vietām smidzinās lietus
Ugunsdzēsējiem izdevies ierobežot liesmu izplatīšanos dronu rūpnīcā Mārupē, cietuši trīs uzņēmuma darbinieki 94
Trifeles no Gotlandes arī Latvijā? Smalkos restorānos pieprasītās sēnes audzē arī pie mums
“Saskaņas” rindas kļūs retākas: partiju nolēmuši pamest vairāk nekā 100 biedri no Latgales 22
Valsts aizsardzības dienestā iesauks tikai tos jauniešus, kuri Latvijā deklarējuši savu dzīvesvietu 48
Šī diena diemžēl būs pārpildīta ar dažāda veida ķibelēm un grūtībām… Horoskopi 8.februārim 1