Svētdiena “Brīvkalnos”. Šobrīd sniedziņa jau vairāk.
Svētdiena “Brīvkalnos”. Šobrīd sniedziņa jau vairāk.
Foto: Atis Jansons

Ar mašīnu jāvingro regulāri! Kādas ir slidenā laika braukšanas iemaņu uzlabošanas iespējas? 1

Atis Jansons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Sen zināms paradokss: rātns autovadītājs savu iemaņu līmeni ceļ lēni. Iespējams – neceļ nemaz. Pēc licences iegūšanas viņš (viņa) labvēlīgos apstākļos diezgan ātri kaut cik apgūst ātrumus līdz 90 vai 100 km/h un pie tā arī paliek. Pirmajā ziemā (daudziem arī nākamajās) savukārt notiek minējumi – kāds tad ir tas drošais ātrums uz sniega? Uz ledus? Minējumi, jaukti ar bailēm, spriedzi un nervozitāti.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
21 stundas
Lasīt citas ziņas
Ko darīt? Braukt vēl lēnāk? Neder – bojāsi plūsmu, būsi cēlonis riskantām apdzīšanām.

Paļauties uz elektroniskajām auto stabilitātes kontrolēm? Uz skaļi reklamētām superriepām? Kļūda. Tās nespēj visu. Visu (gandrīz) spēj tikai cilvēks, kurš, pārvarējis slinkumu un nevaļu, pacenties kļūt prasmīgāks pats. Iemaņu rezerve joprojām ir nepieciešama. Kā to iegūt, audzēt? Arī atjaunot ar saķeri bagātajā vasarā aizmirsto. Kā un kur?

 

Minimālā programma

Bez speciālām trasēm. Bez maksas. Pamēģini bremzēt jau tad, kad tas vēl nav akūti nepieciešams. Uz tukša, sniegota ceļa. No pavisam neliela pilsētas režīma vai vēl mazāka ātruma.

Sapratīsi, cik liels laiks un attālums tagad vajadzīgs šim vasarā elementārajam manevram. Apjēgsi, ka ziemā palēninājums bieži var būt saistīts ar negribētām novirzēm no kursa. Piešausies labot tās, bremzēšanu uz brīdi pārtraucot, nevis izmisīgi un bezcerīgi stūri grozot.

Sen senos laikos (pakaļpiedziņas žiguļi, ziemas riepas – kas tas tāds?!) mēs šādiem pirmajiem treniņiem plaši izmantojām dažādus tukšus stāvlaukumus. Tajos tikām ne tikai pie bremzēšanas iemaņām, bet iemācījāmies arī tīši izraisīt un labot slīdes. Lielus plašumus un ātrumus jau tam nemaz nevajag. Ar otro robu pietiek…

Derīga šāda elementāra, tomēr veselīgi izglītojoša izprieca būtu arī modernajās mūsdienās. Vakara stundās tukšu laukumu joprojām pietiek. Bet – nedrīkst!!! Pat elementārs slalomiņš, kuru savai meitenei sarīkosi ap piecām tukšām kurpju kastēm, var tikt kvalificēts kā tīšs “drifts”, kas nu jau vairākus gadus ir bargi sodāms.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu par agresīvu braukšanu, kas izpaudusies kā apzināta sānslīdes radīšana uz ceļiem vai citās vietās, kur iespējama satiksme (stāvlaukumi, laukumi, pagalmi u. tml.), izņemot gadījumus, kad šajā likumā noteiktajā kārtībā saskaņotajos sporta pasākumos ir pieļaujamas atkāpes no ceļu satiksmes noteikumiem, kā arī normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos izklaides un paraugdemonstrējumu pasākumu laikā, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 70 līdz 280 eiro.

Tāpat pārkāpējiem par agresīvu braukšanu pienākas seši soda punkti.

Otrajā janvārī šādu Jaungada dāvaniņu saņēma veseli deviņi liepājnieki, kuri uzdrošinājās paslidināties stāvlaukumā pie “Laumas” mototrases. Pirmais no tiem bija kāds Raitis K., kuru apturēja policijas patruļa. Noformēja protokolu un aizbrauca. Raitis palika. Dusmīgs bez gala. Un, sagaidījis sev līdzīgus slidotājus, zvanīja policijai…

Šis gadījums aprakstīts portālā “liepajniekiem.lv”. Un izpelnījies tur pussimtu komentāru. Lūk, daži no tiem.

Mjāaa: Jautājums policijas vadībai: Kur Liepājā legālā veidā ir iespējams apgūt drošas braukšanas kursu, kā iemācīties vadīt automašīnu uz slidena ceļa? Atbilde: Liepājā šādas vietas NAV. Neatbalstu agresīvu braukšanu, bet vietā, kur tīšas slīdes nevienu netraucē un neapdraud, ir jādod iespēja tās iepazīt, lai, nedod dievs, ja tāda situācija rodas satiksmē, cilvēks nelaistu stūri vaļā un nesāktu vaimanāt. Autoskolās tādu apmācību apgūt nevar.

Un katra mašīna uz ceļa uzvedas citādi. Sodīt vajag, ja eksperimenti notiek ceļu satiksmē.

pidrikis: Kādu laiku dzīvoju Lielbritānijā. Uzsniga. Kopā ar draugu no Latvijas, protams, paslidināties izdomājām… Šim “BMW 330”, man priekšpiedziņas roverītis. Tad nu pa pilsētas apļiem pasportojām, šokējām pārējos, tos, kas tādos apstākļos pat pedāļiem pieskarties baidās. Bet tur jau to sniedziņu ātri likvidēja.

Vietējā lielveikala stāvvieta gan bija brīva, tur tad arī izpaudāmies. Piebrauca policija, pajautāja, ko mēs te darām, atbildējām, ka trenējamies braukšanai uz slidenas virsmas. Šie teica, ka tas esot bīstami, ka varot viens otram virsū trāpīt nejauši. Atbildēju – mēs neesam idioti un virsū viens otram nebrauksim. Un pajautāju, vai ir alternatīvas, drošākas iespējas mācīties vadīt auto sānslīdē? Šie atbildēja, ka nav. Atgādināja būt uzmanīgiem. Un novēlēja jauku vakaru…

 

Vispirms urb!

Stāvlaukumos nedrīkst… Dīķi vilina. Satiksmes policija tos nepieskata. Pašvaldības šādu nodarbi aizliegušas tikai dažviet. Gāžam?

Dulls būsi, ja brauksi “uz dullo”. Ja paļausies uz to, ka jau pāris nedēļas bargi salst. Daudzviet Latvijā šoziem bagātīgi sniga pirms lielajiem saliem. Zem sniega ir nesasalusi zeme, zem zemes siltāki avoti un citas straumes. Biezumā neizaudzis, bet agri apsnidzis ledus neturpina augt un pat mīnus 20 grādos kādā vietā var nebūt drošs.

Ja neesi dulls – ar bļitkotāja urbi ir jāurbj caurums

. Jābāž tajā zara kāsītis, jāaizķer aiz ledus apakšmalas un jāmēra. Cik vajag? Vienīgās man zināmās vietas pasaulē, kur braukšanu pa ledu uzrauga speciāli dienesti, ir ASV ziemeļi un Kanāda. Tur viņi paceļ atļaujas zīmes, ja ledus biezums ir desmit collas (25 cm). Ar ko plānāku nevajadzētu riskēt arī mums. Un urbt vajadzētu nevis vienā vietā, bet pa visu iecerēto trasi.

Izplatīts, vienkāršāks, ātrāks, bet izpildītājam un viņa īpašumam riskants paņēmiens ir izbraukt trasi ar smagu un lēnu braucamo. Ar traktoru, vienlaikus vai vēlāk nošķūrējot lieko sniega kārtu. Ja kas tāds veiksmīgi izdarīts, vieglāks un ātrāks auto būs drošībā. Ja lamatas, pavasarim tuvojoties, neizliks kāda zemūdens straume, ja vienvietus nesabrauks un neapstāsies (lai no kupenas izstumtu vai izvilktu draugu, piemēram) vairāki auto…

Vārdu sakot, pa ezera ledu braukt var – ja (pats vai trases saimnieks) esi iepriekš pamatīgi urbis. (Siksnas nesprādzējiet – frontālas sadursmes šādās trasēs mazāk iespējamas nekā kāds ledus krakšķis, pēc kura ātra mukšana būs galvenais uzdevums). Absolūti drošas ledus izpriecas mūsu platuma grādos nav. Es personīgi labāk tomēr jūtos uz cietas zemes.

 

Speciālas trases

Latvija šajā ziņā ir bagāta. Mums ir “Biķernieki” Rīgā, “333” Ropažu pagastā, “Mūsa” Bauskā, “Rullītis” Jelgavā utt. Gada lielākajā daļā viena problēma – asfalts plēš riepas (dārgi!), ātrumi uz cieta seguma šajos poligonos pārāk lieli un drīz vien kļūst bīstami. Tieši tāpēc tik ļoti gaidām to, kas nu atnācis, – lielo balto. Riepas vairs nedilst, slīdes var sagaidīt jau ar 20 km/h. Izmantojam iespēju, vingrojam!

Kur? Der jau pieminētās (un vēl citas) šīm nodarbēm speciāli iekārtotas vietas. Visām šīm trasēm ir mājaslapas internetā. Ir portāls “iauto.lv”, kurš tradicionāli mēģina trašu informāciju savākt vienkopus.

Tā gan liecina, ka sniega asfaltētajos poligonos svētdien vēl bija par maz, uz ūdenstilpēm iekārtotajās – ledus par plānu. “Gada auto” žūrijas vec­biedrs liepājnieks Uldis Hmieļevskis ziņo, ka tuvākajā laikā būšot pieejamas Vecpils krosa trase un Rudes kartodroms netālu no Nīcas. Precīzas informācijas iegūšanai to saimnieki Armands Kenavs (tālr. 28663233) un Kaspars Džeriņš (tālr. 26447426) aicina zvanīt.

Darbu vakar pirmie sākuši “Brīvkalni” (Liepājas šosejas 21. km). Tā ir neapšaubāmi labākā trase treniņiem ar ielas auto. Trases saimnieks Jānis Štrauss ar savu uzticamo “traktordušu” allaž ir rūpējies, lai ledus bruņa uz ceļa būtu pietiekami bieza. Un – galvenais – līdzena.

Te netiek lauztas piekares, te nav lielāko briesmu, kas transmisijām trūcīgos sniega apstākļos uzglūn asfaltēta pamata trasēs – pēkšņas pārejas no slīdes un buksēšanas uz melnu un kaucošu saķeri. Nav grāvju, nav koku, nav citur norobežojumiem daudz lietoto vecu riepu krāvumu, kas salā tikai šķiet nekaitīgas.

Ir ne tikai lēni slaloma līkumi, ir gara taisne, kuras galā bez īpašas piepūles sasniedzams ikdienas šoseju ātruma limits, seko ļoti plats, ļoti drošs pagrieziens, kurā varat mēģināt jebkuras stūrēšanas gudrības un muļķības.

Mēģināt, iepazīt. Bailes aizdzīt, prasmi iegūt.

Pamēģinājušie plati smaida. Saka – super! Par vērtējumu gandarīti, gan mēģinām šo eiforiju slāpēt. Tas ir tikai pirmais solītis uz patiesu meistarību un drošību. Jums šurp jābrauc pēc iespējas biežāk, vēlams, regulāri. Kā jau to droši vien darāt ar rīta vingrošanu un fitnesa klubiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa – šogad brauciens vienā auto ar skolotāju, iespējams, nebūs. Speciālists varēs jūs konsultēt vien attālināti. Apstājoties trases stāvvietā. Vai jūsu veikumu no malas vērojot un pa brīvroku sistēmā skaļi runājošu telefonu komentējot. Jau iemēģinājām. Izdodas gluži labi.

Tiekamies trasē. Un par satiksmes drošību atbildīgajām valsts organizācijām novēlam būt aktīvām, ne tikai bīstamas (un šķietami, formāli bīstamas) aktivitātes slāpējot, bet arī pareizas veicinot un organizējot. Tādas, piemēram, kā pērnās ziemas CSDD bezmaksas konsultācijas Biķerniekos un citur, par kuru atsākšanu šogad skaidru ziņu nav. Satiksmes ministrija finansējumu neesot atradusi…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 25
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
43 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 17
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija
17:09
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
17:08
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
15:00
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 23
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija
42 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
7 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces
5 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 31
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 11
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 3
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus aicina pārbaudīt aktuālo kustības sarakstu: atcelti vairāki reģionālo maršrutu autobusu reisi 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 26
23 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Kas restorānu ēdienkartēs slēpjas zem ieraksta ­”Izģērbies, māsa Veronika!”? 1
6 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Līdz Trampa ērai čivināšana, ja arī tika piekopta, tad neuzkrītoši
4 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 49
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
7 stundas