Ar smaidu kopjams dārzs. Ciemos pie Levicu ģimenes 2

– Jāpaiet aptuveni divdesmit, trīsdesmit gadiem, līdz augi sakuplo, sakļaujas, un tad viegli kopjams dārzs ir gatavs, – joko GUNITA un EDMUNDS LEVICI, kuri iekopuši skaistu un atraktīviem elementiem pilnu dārzu. Tā kompozīciju veido ziemcietes, dekoratīvie krūmi un skujeņi un izceļ saimnieka gatavotie vides objekti.

Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Tas ir pats briesmīgākais ierocis, ko šobrīd Krievija ir pielietojusi.” Slaidiņš par notikumiem Ukrainā
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
Lasīt citas ziņas

Gunitas un Edmunda Levicu dārzs Rojā tapis pamazām – stādījuši un pārstādījuši, līdz ieguvis tagadējo veidolu. Dārzs ar laiku it kā pats pasaka priekšā, kā būtu pareizāk, skaistāk, ērtāk. Pamatu veido lielie skuju koki, lai visu gadu būtu zaļums un aizvējš. Ap tiem sastādīti košumkrūmi un ziemcietes. Jo stādījumi plašāki, jo svarīgāk veidot tā, lai būtu vieglāk kopt. – Tagad, kad dārzam jau gadi 25, tas prasa arvien mazāk darba ikdienā, – secina Gunita.

Lielākais darbs ir pļaušana, un vismaz trīs stundas tai velta. Vairāk jānoņemas ar grāvja slīpumu, kur apcērp ar trimmeri. Ravēšana nesagādā grūtības, jo darbs galvenokārt līdz Jāņiem. Arī mizu mulčas kārta ierobežo nezāļu sparu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dārzs arvien pilnveidojas

Lielajai stīgotājrozei pie mājas un citiem vecākajiem augiem ir aptuveni 25 gadi. Kad sākuši šajās mājās dzīvot, no iepriekšējās dzīvesvietas atveduši mazu ozola stādiņu, tagad tas jau sakuplojis kā milzis. Vecākie skujeņi arī saauguši par traku, secina saimnieki. Kad lielā tūja sāka mājai lauzt jumtu, nācās saīsināt, taču tā nedusmojas un kuplo tālāk.

Vispār augi dārzā jūtas labi un aug raženi, viņi atzīst. Smilšainā augsne īpaši patīk ligulārijām. Gliemeži no meža atlien tikai pēc lietus, bet tos var nolasīt. Jūras tuvums ļauj audzēt arī kādu cimperlīgāku augu, piemēram, budlejas.

Deviņdesmito gadu sākumā saimnieki dārzā stādījuši visu, kas iepaticies. Tagad daudzus augus nākas pārstādīt, dobes pārveidot, jo saaugušas pārāk biezas. Rekonstruētajās nejaušību vairs nav – saimnieki augus pārzina labāk un meklē tieši to, kas vajadzīgs. Saimniece uzskata, ka itin visur iederas un ilgstoši dekoratīvas ir hostas. Tā kā gliemežu maz, to skaistums saglabājas, un veidojas pat hostu kolekcija.

Bruģis kā nevienam

Lai būtu tā kā nevienam – pēc šāda principa Edmunds licis arī akmens bruģi pagalmā. Tradicionālās flīzītes viņam šķitušas neinteresantas. Turklāt dabisks akmens labāk iekļaujas ainavā. Spraugās ar laiku sazaļos sūna. Jo īpaši skaists izskatās mitrs segums.

Gar celiņu malām izvietotas solārlampiņas. Saimniece iesaka pirkt vienkāršākās, nevis dārgās, jo degšanas ilgums un košums neatšķiras, turklāt tās labāk izskatās lielā grupā.

Dārzā jābūt visam

Pēc saimnieku pārliecības, dārzā jābūt visam – zemenēm, ogu krūmiem, ābelēm. Ir arī māja tomātiem, jo pašu audzētie ir visgardākie. Mazliet vietas atvēlēts kartupeļiem un sīpolu dobei, lai ikreiz būtu viss zupai vajadzīgais. Saknes ziemai neatmaksājas audzēt, jo labas un lētas var nopirkt tirgū. Lielākā daļa teritorijas atvēlēta košumaugiem.

Lai nodalītu dārza dekoratīvo un ražojošo daļu, izveidota paaugstināta dobe, kurai akmeņi vesti no malu malām.

Sunim sava dzīve

Lai suns neizkļūtu no dārza, teritoriju ierobežo stiepļu pinuma žogs. Tas gan nav dārza rota, tāpēc žoga priekšā pēc saimnieka skices izveidota glīta sēta no koka, kas nevainojami kalpo jau desmit gadu.

Lai dzīvnieks nekāptu dobēs un neapskādētu augus, gar dobju malām izvietoti no jūras izskaloti dekoratīvie koki. Ar šādu simbolisku norobežojumu pietiek, lai suns saprastu, ka to pārkāpt nedrīkst. Taču saimnieki domā ne tikai par mājas mīluļa brīvības ierobežošanu, bet arī labsajūtu. Izgatavots pat dzirdināmais dīķītis, zemē ierakts akas grods. Betonētajā malā manāmi ķepu nospiedumi, tātad nav varējis sagaidīt, kamēr būs gatavs.

Pārsteidzošā grāvmala

Edmundam brīvā laika ir daudz, tāpēc var pēc sirds patikas nodoties dārza dekorēšanai. Kad rodas kārtējā ideja, ķeras tik klāt un īsteno. Ieceres gan reizēm pavisam trakas un oriģinālas, tādas, ka garāmgājējiem mutes paliek vaļā, kad kārtējais veikums izlikts apskatei.

Viens no viņa jociņiem ir stāvajā grāvmalā izcirptais mājas numurs – Zušu 5. Dziļā grāvja sakopšana bija viens no grūtākajiem darbiem, un saimnieks nolēmis darbošanos padarīt ja ne vieglāku, tad jautrāku. Gunita stāsta, ka aiz sētas veidotās grupas top no augiem, kas pārstādot paliek pāri. Vīrs izraidītos izvieto viņpus žoga. Uzpirkstītes jau pārgājušas savvaļā un pašas sējas gar grāvja un meža malu. Mežā tās lieliski izskatās starp vīgriezēm.

Grāvmalā saimnieks novieto pa kādam darbiniekam. Dažādi saģērbtu cilvēku tēli redzami arī gar mežmalu.

Vasaras puķes stāda podos

Vislabāk savu skaistumu atklāj un vieglāk kopjamas ir traukos stādītas vasaras puķes, jo var izvietot pēc vajadzības, turklāt agri izlikt dārzā, bet, tuvojoties salnām, ienest telpās.

Gunita aizvadītajā vasarā pirmo reizi stādījusi nemēzijas un par saules dzelteno kupenu dārza vidū ir sajūsmināta. Pati tās izaudzējusi no jaunstādiem un lielajā podā sastādījusi vairākus augus. Puķes ziedējušas no maija beigām līdz rudens salnām. Tik lielam augam vajadzējis daudz ūdens, un laistot saimniece reizēm pievienojusi puķēm paredzēto mēslojumu Vito.

Lielos petūniju podus un citus nokarenos augus Gunita iegādājas no dārzniekiem, jo paši tādu skaistumu, turklāt vasaras sākumā, kad gribas dekorēt dārzu, izaudzēt nevar.

Ziedošie krūmi ir pieticīgi

Dekoratīvie krūmi dārzam ir īpaši piemēroti, jo tos nevajag mēslot. Saimnieku mīlules ir spirejas. Tās veido dzīvžodziņu gar dobju un celiņu malām. Tūliņ pēc noziedēšanas krūmiņus apcērp, veidojot apaļīgu formu. Tādējādi tiek vaļā no vecajām ziedkopām, kas bojā izskatu, panāk kompaktu formu un nākamgad bagātīgu ziedēšanu. Dažādas spirejas zied atšķirīgos laikos, bet apgriešanas princips nemainās – piefrizē tūliņ pēc ziedēšanas.

Jauka apaļa forma piešķirta arī forsītijai, kas aug pie ieejas vārtiņiem. To saimniece apcērp, tiklīdz beigusi ziedēt, un zaļais apaļums interesanti izskatās visu gadu.

Rožu bagātīgās ziedēšanas noslēpums ir tas, ka Edmunds katru rudeni augiem uzliek pamatīgu kārtu ar kūtsmēsliem.

Muzejs pagalmā

SAISTĪTIE RAKSTI

Edmunds savulaik bijis kapteinis un piemiņai no sava darba savācis dažādus ar jūru un kuģiem saistītus priekšmetus, ko izvietojis pie saimniecības ēkas un malkas šķūnīša.

Šie priekšmeti pagalmam piešķir jūrmalai raksturīgo noskaņu. Saimnieku patriotismu, tāpat kā vairākumam citu pilsētiņas iedzīvotāju, apliecina sētā plandošais Rojas karogs. Ģimene to saņēmusi kā atzinība par sakopto vidi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā? 1
Aromātiski un kraukšķīgi! Trīs gardas mazsālītu gurķīšu receptes
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre 28
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Tas ir pats briesmīgākais ierocis, ko šobrīd Krievija ir pielietojusi.” Slaidiņš par notikumiem Ukrainā
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
VIDEO. Kas notiks, ja Tavos jaunajos saules paneļos iespers zibens? 4
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
Lasīt citas ziņas
Šis neesot tomātu gads. Kā parūpēties, lai augi neslimotu un raža labi saglabātos?
FOTO. Atgriešanās pie dabas un pamatvērtībām. Kādos toņos izvēlēties mājas tekstilu šosezon? 3
Mēneša sākums – nelabvēlīgs laiks stādīšanai, sēšanai un ražas novākšanai! Kas darāms dārzā no 1. līdz 6.augustam 2
izdzīvot un ērti justies mājas birojā, strādājot attālināti? 1
“Saldos ķiršus ne tikai drīkst, bet vajag regulāri apzāģēt!”: iesaka stādaudzētavas saimnieks 4
“Neviens te nav jāglābj un ar piena pudeli pakaļ nav jāskrien!”: Ingmārs Līdaka iesaka, ko darīt ar pļavās gulošajiem stirnu mazuļiem 2
Saeima pieņem atbalsta paketi apkures izmaksu pieauguma segšanai iedzīvotājiem
VIDEO. Baltkrievijas robežsargi mudina migrantus šķērsot Baltkrievijas-Polijas robežu 8
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
“Jūsu nesavtīgais atbalsts dod spēku nesabrukt zem traģisko notikumu sloga.” Ukrainas ārsti strādā Rīgas slimnīcā
Suns ir priecīgs, ka atradis cilvēku. Saruna ar cilvēku meklētāju biedrības “Helper Latvia” dibinātājiem
Latvijas Saeima Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti, aicina citas valstis rīkoties tāpat 132
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā
Pret Latvijas Saeimas resursiem norit apjomīgs Krievijas agresiju atbalstošu kiberaktīvistu uzbrukums
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pirms 30 gadiem sākās Pirmā pasaules latgaliešu konference
23:03
Šaha saime paliek uz Krievijas nots
22:07
Latvijas basketbola izlases atvērtajos treniņos piedalās teju visi līderi, arī Kristaps Porziņģis
21:32