Persijas ciklamenas
Persijas ciklamenas
Foto – Shutterstock

Ciklamenas labi aug arī dārzā – vienā vietā var zaļot pat 20 gadus. Ieteikumi audzēšanā un pavairošanā 0

“Vai ciklamenas spēj augt un ziedēt dārzā? Vēlos tās tur iestādīt. Kā šos augus pavairot?” JANA TUKUMA NOVADĀ

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Ziemcietīgas un ilgi zied

Paliekošā vietā ilgi (pat vairāk nekā 20 gadu) audzētas ciklamenas veido bagātīgu ziedu paklāju. Mūsu klimatam piemērotas vairākas sugas ar baltiem, sārtiem, pat purpurkrāsas ziediem. Augi pārziemo ar lapām, kas saglabā zaļumu līdz pat jūnija beigām. Vēlāk tās nodzeltē un nokalst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kosas jeb pavasara ciklamenai (Cyclamen coum) pirmie ziediņi plaukst tūlīt pēc sniega nokušanas. Dažkārt šī āra ciklamena uzzied jau februārī atkušņu laikā un, labi pārciešot atgriezušos ziemu, turpina ziedēt līdz pat aprīļa beigām. Kosas ciklamenai smalkie ziediņi ir purpurrozā tonī ar tumšāku plankumu pie ziedlapiņu pamatnes, kas paceļas līdz 8 cm garos, tumši brūnos kātos. Apaļās lapas ir tumši zaļas ar sudrabainu zīmējumu. Šai sugai ļoti līdzīga ir ziemcietīgā Kuzņecova ciklamena (Cyclamen kuznetzovii), kas savvaļā izplatīta Krimā.

Efejlapu ciklamena (Cyclamen hederifolium) visbagātīgāk zied septembrī, kaut gan pirmos ziedus raisa jau augusta beigās, kad augs vēl ir bez lapām, bet pēdējos – pat vēlu oktobrī. Ja efejlapu ciklamenai augšanas vieta patīk, tā pašizsējas. Gaišsārto līdz piesātināti purpurrozā ziedu viducī ir tumšāks plankums. Augi ir 10 cm augsti. Pāris nedēļas pēc uzziedēšanas veido skaistu, efejām līdzīgu lapojumu, kas saglabājas arī ziemā. Šīs puķes kopj un audzē tāpat kā Kosas ciklamenas, atšķiras vienīgi to ziedēšanas laiks.

Nacionālā botāniskā dārza zinātniskā asistente Ilma Nereta stāsta, ka Latvijas apstākļos ziemcietīga ir arī Kilīkijas ciklamena (Cyclamen cilicium). Dārzos atceļojusi no Kilīkijas reģiona Turcijā. Tā ir rudenī, visbiežāk septembrī ziedoša ciklamena, par ko ļauj domāt neilgā (dažu gadu) pieredze botāniskajā dārzā. Šim augam īpaši kaitē temperatūras krasas svārstības ziemas periodā. Kilīkijas ciklamenas dārzā audzē līdzīgi kā efejlapu ciklamenas. Augšanas vietai obligāti jābūt daļēji noēnotai, jāsarūpē neitrāla vai viegli sārmaina, trūdvielām ielabota, labi drenēta augsne. Tās nedrīkst stādīt vietā, kur mēdz krāties ūdens. Rudenī stādījums jāmulčē ar daļēji sadalījušos lapu kompostu. Piesegums mazinās temperatūras svārstības kritiskajos brīžos kailsala ziemās.

Visas āra ciklamenas labi jūtas lapu koku un krūmu vai priežu pavēnī, tomēr pietiekami lielā attālumā, kur kokaugu sakņu sistēma ir mazāk blīva. Bumbuļus stāda pavasarī 5–10 cm dziļi (krietni dziļāk, nekā stādot Persijas ciklamenu), 20 x 20 cm attālumā citu no cita.

Var pavairot ar sēklām

Sēklas ienākas jūlijā, augustā (pogaļas atrodas uz saritinātiem ziedkātiem augsnes virspusē) un jāsēj nekavējoties – kastītē, irdenā substrātā 1 cm dziļi, regulāri jāmitrina, nepieļaujot pārlieku slapjumu. Svaigas sēklas sadīgst aptuveni pāris mēnešu laikā, bet reizēm – tikai pavasarī. Pirmajā ziemā sējeņus tur gaišā, vēsā telpā, piemēram, verandā. Jāraugās, lai glabāšanas laikā augi neiekalst. Pastāvīgā vietā dārzā ziemcietīgo ciklamenu sējeņus izpiķē pavasarī. Augi uzzied pēc 2–3 gadiem.

Balkonu kastēm un iekštelpām

Pamata suga, no kuras izveidotas gandrīz visas ciklamenu šķirnes, ir Persijas ciklamena (Cyclamen persicum). Telpās audzētās ir vienas no visizplatītākajām podu puķēm. Tās ir ļoti dažādas lieluma, ziedu krāsas un formas ziņā. Ciklamenas iedala trijās grupās: lielziedu, pārejas tipa ar vidējiem ziediem un sīkziedu. Elegantie ziedi izceļas ar daudzveidīgu krāsu gammu – no baltām līdz pat tumši purpursarkanām. Latvijā iecienītākās ir koši sarkanās, baltās, rozā, laškrāsas ciklamenas.

Zemnieku saimniecības “Bites” īpašniece Agita Bite stāsta, ka no lielziedu ciklamenām joprojām vispopulārākā ir ‘Concerto’, no pārejas tipa ciklamenām – ‘Canto’, bet no sīkziedu visvairāk audzētā ir ‘Libretto’.

‘Libretto’ ir ekonomiski izdevīga, jo vienā kvadrātmetrā var izvietot vairāk augu (audzē 7–10,5 cm diametra podos). Ziedošus augus var turēt telpās, kā arī līdz vēlam rudenim ārā. ‘Canto’ ir mazliet smaržīgi vidēja izmēra ziedi. Augi ir ļoti izlīdzināti, audzējami 10–12 cm podos. Lieliski der apzaļumošanai, taču ārā gumi ziemu nepārcietīs. ‘Concerto’ audzē 12 cm diametra podos. Lielie ziedi ar stingriem kātiem izvietoti lapu rozetes vidū un mēdz būt vairāk nekā 15 košos krāsu toņos.

Vēlā rudenī un siltā ziemā ciklamenas var izmitināt ārā, jo tās iztur līdz -4 °C salu. Tomēr ziedi jāsargā no spēcīga vēja un stipra lietus. Vislabāk šīs puķes novietot lodžijās, balkonu kastēs, verandās un citur, kur tās ir daļēji pasargātas no nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Uznākot aukstumam, ciklamenas pārvieto gaišās un vēsās telpās (optimāli +12…+15 °C).

SAISTĪTIE RAKSTI

Hibrīdās ciklamenas, piemēram, ‘Cabrilla’, ‘Franja’, ‘Friller’, ‘Halios’, ‘Latinia’, var audzēt no sēklām, tomēr pēdējos gados profesionālie puķkopji tās ekonomisku apsvērumu dēļ biežāk audzē no jaunstādiem. Stādmateriālu pasūta janvārī, lai saņemtu maija beigās, jūnijā. Atkarībā no šķirnes ziedošus augus iegūst no novembra līdz janvārim.

Pavasarī un vasarā jaunie augi jāsargā no tiešiem saules stariem, lai neapdegtu lapas. Parasti to nodrošina, ar krītu apstrādājot siltumnīcu jumtu vai augiem uzsedzot agrotīklu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Viena no krāšņākajām ziedošajām rotām dārzā pavasarī – burvjulazdas. Kas tā ir un kā to kopt?
Burkānu – siera kēksiņi bez miltiem
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega?
Daugavpilieši – pirmie Latvijā, kuri gatavi atpirkt zemi zem daudzdzīvokļu mājas
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
Lasīt citas ziņas
Netīras mīkstās mēbeles – nesmuki un nehigiēniski: 7 forši padomi, kā tās iztīrīt pašu spēkiem
Baziliks ēdienā – kā punktiņš uz i: plus 3 gardas receptes!
Pūpola apgriešanas triki: dārzniece skaidro, kad tas jādara un kāpēc
Vai tas ir prāta darbs – pašam dzēst kūlas ugunsgrēku?
VIDEO. No siltajām zemēm atgriezās Latvijā 28.martā: sākusies tiešraide no baltā stārķa ligzdas
FOTO. Pirmie pavasara darbi peoniju dobē – ar ko sākt?
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Sākusies sezona: Jūrmalā no 1.aprīļa atkal iekasēs maksu par iebraukšanu Jūrmalā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Nīderlandes studenti: policija pārkāpj robežas, ir pārāk brutāli
21:38
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
21:06
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
21:00