Sergejs Magņitskis mira Krievijas cietumā 2009. gadā, viņš apbedīts Preobraženskas kapsētā Maskavā.
Sergejs Magņitskis mira Krievijas cietumā 2009. gadā, viņš apbedīts Preobraženskas kapsētā Maskavā.
Foto no Wikipedia

Arī Latvijai nepieciešams “Magņitska likums” 15

Ledus sakustējies – Latvijas valdošie politiķi beidzot sākuši runāt par nepieciešamību pieņemt tā saukto “Magņitska likumu”. Tas paredz sankcijas pret ārvalstniekiem, kuri saistīti ar liela apmēra korupciju, naudas atmazgāšanu vai cilvēktiesību pārkāpumiem.

LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Kas ir “Magņitska likums”? Tas nosaukts Krievijas jurista Sergeja Magņitska vārdā, kurš mira Krievijas cietumā 2009. gadā, kur bija nonācis pēc tam, kad atklāja un publiskoja plašu korupcijas shēmu. Sarakstu jau 2012. gadā izveidoja ASV, sākotnēji iekļaujot tajā personas, kas tieši atbildīgas par Magņitska nāvi. Likumam vēlāk pievienojušās Kanāda un Lielbritānija, Igaunija un pērn arī Lietuva. Eksperti norāda, ka arī Latvijai laiks sekot kaimiņvalstu piemēram, un aicina “neraustīties” no Krievijas.

 

Krievija sola atbildēt

Baltijas valstīm tā ir ne vien solidaritātes paušana ar sabiedrotajiem – ASV, Kanādu un Apvienoto Karalisti –, bet arī iespēja apliecināt, ka tā iestājas par taisnīgumu un negrasās no tā atteikties kādu biznesa interešu dēļ. “Likuma vara un cieņa pret cilvēktiesībām ir tiesiskas sabiedrības neatņemama sastāvdaļa. Tiem, kas mīda kājām vispāratzītās cilvēka tiesības un brīvības, ir jāzina, ka viņus negrib demokrātiskajā pasaulē,” pēc likuma pieņemšanas savā valstī uzsvēra Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Likums kaimiņvalstī tika pieņemts pērn rudenī, un faktiski sāka darboties šomēnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas Ārlietu ministrija Lietuvas soli novērtēja kā naidīguma izpausmi. “Kā parasti līdzīgās situācijās, mēs rīkosimies pēc savstarpējības principa. Izraudzīties kandidātus, kuriem būs aizliegts iebraukt Krievijā, nebūs grūti. Lietuvā viņu pašlaik ir pietiekami,” uzsvērusi Krievijas Ārlietu ministrija.

Krievijas advokāts Sergejs Magņitskis, darbojoties fondā “Hermitage Capital”, savulaik atklāja sistemātiskus korupcijas gadījumus Krievijas tiesībsargājošajās iestādēs – to darbinieki bija piesavinājušies valsts naudu 5,4 miljardu rubļu apmērā. Tiek uzskatīts, ka atriebjoties šīs personas iedarbinājušas savā rīcībā esošos administratīvos resursus un organizējušas jurista kriminālvajāšanu, par naudas piesavināšanos apsūdzot pašu Magņitski. Juristam pirmstiesas izmeklēšanas izolatorā tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš nomira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

“Magņitska sarakstā” tika iekļautas Krievijas Iekšlietu ministrijas amatpersonas, tiesneši, izmeklētāji un citas iesaistītās personas. Vēlāk sarakstam pievienotas arī tādas ietekmīgas personas kā Krievijas Izmeklēšanas komitejas vadītājs Aleksandrs Bastirkins, kā arī bijušā Krievijas Federālās drošības dienesta aģenta Aleksandra Ļitviņenko slepkavībā aizdomās turamie Andrejs Lugovojs un Dmitrijs Kovtuns.

Krievijas tiesa Magņitski tiesāja arī pēc nāves un atzina par vainīgu korupcijā. Tāpat Krievija “atriebās” ASV, pieņemot likumu, kurš liedz ASV pilsoņiem adoptēt bērnus no Krievijas. Likums neoficiāli tika nodēvēts kāda no Krievijas adoptēta, bet vēlāk tur miruša zīdaiņa Dimas Jakovļeva vārdā. Krievijas opozīcija gan to sauc par “Neliešu likumu”, uzsverot, ka uz ārvalstīm no Krievijas visbiežāk tiek adoptēti smagi slimi bērni, un ar šo likumu viņiem tikusi atņemta nākotne. Krievijas pārstāvji vairākkārt mēģinājuši neoficiāli “tirgoties” ar Vašingtonu – solot atjaunot adoptēšanas iespēju, ja tikšot atcelts “Magņitska likums”. Tas norāda, ka Krievijas elitei šis ir ļoti sāpīgs jautājums. Īpaši lielas cerības tika liktas uz prezidenta Donalda Trampa administrāciju, taču tās nav piepildījušās.

 

Foto no Wikipedia

Vērtību jautājums

Austrumeiropas Politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors uzsver, ka Latvijai nepieciešams ieviest sankcijas pret tām personām, kuras ir saistītas ar Sergeja Magņitska nāvi. Pašlaik par Magņitska lietu iestājas tikai dažas valstis, tādēļ ir svarīgi, ka ir drosmīgie, kuri šo procesu iekustina. “Par Maskavas reakciju nevajadzētu pārāk uztraukties, tā tikai vēl vairāk parādīs, kādi cilvēki un ar kādām vērtībām pašlaik valda Krievijā,” norāda A. Kudors. Latvijas pievienošanās stiprināšot Baltijas valstu vienotību. “Tas ir vērtību jautājums. Kuru Krieviju vēlamies atbalstīt – eliti, Putina sistēmas aktīvos dalībniekus vai to Krieviju, kura savulaik iestājās par Baltijas valstu neatkarību un nav zaudējusi cerību izveidot arī savā valstī likuma varu?” retoriski jautā A. Kudors.

Visticamāk, ka Latvijā diskusijas par šo jautājumu gaidāmas februārī. Valdošā koalīcija vienojusies izstrādāt šādu sarakstu, paredzot noteiktām personām ieceļošanas aizliegumu Latvijā un arī vēršanos pret viņu finanšu aktīviem. Tomēr paredzams, ka likums tā tapšanas gaitā varētu izpelnīties pretestību, piemēram, no ieinteresētajām biznesa aprindām. Skeptiski par šāda likuma pieņemšanu jau paguvis izteikties ietekmīgais Zaļo un zemnieku savienības politiķis Aivars Lembergs.

Savs pieņēmums, kāpēc Latvija pēdējā no Baltijas valstīm pieņems “Magņitska sarakstu”, ir Latvijas Universitātes profesoram politiskajā komunikācijā Ojāram Skudram. “Kāpēc tik ilgi gaidām? Iespējams, ka koalīcijā līdz pēdējam brīdim pret šā saraksta pieņemšanu iebildes varētu būt cēlusi ZZS. Bet, kad skaidrs, ka tā pieņemšana ir nenovēršama, tiek dota zaļā gaisma,” spriež O. Skudra.

Pēc viņa domām, pievienošanās “Magņitska sarakstam” ir drošības politikas jautājums un šādi iespējams izpelnīties labvēlību no ASV un Lielbritānijas. “Saraksta pieņemšana ir Baltijas valstu vienotības jautājums, mums jāseko Lietuvai un Igaunijai,” uzskata O. Skudra.

 

Ne tikai Krievija…

Cīņa pret netaisnību, protams, neattiecas tikai uz Krieviju. 2016. gadā izveidots “Globālais Magņitska likums”, kurš par cilvēktiesību pārkāpumiem dod tiesības ASV varas iestādēm noteikt ceļošanas un finanšu sankcijas ikvienai personai pasaulē. Sarakstam paliek Magņitska vārds, bet tam mainās akcenti – no cīņas par cilvēktiesībām un likuma varu vairāk par labu drošības politikai. Paplašinātajā sankciju sarakstā ASV varas iestādes nesen iekļāvušas Mjanmas ģenerāli Mongu Mongu Soe, kuru uzskata par atbildīgu noziegumos pret rohindžu etnoreliģisko minoritāti. ASV sankcijas attiecinātas arī uz bijušo Gambijas prezidentu Jahju Džammehu, kurš valstī bija izveidojis vajātāju un slepkavnieku vienības, kas darbojās viņa interesēs. Tajā iekļauts arī Dienvidsudānas uzņēmējs Bendžamins Bols Mels par korupciju, Izraēlas uzņēmējs Dans Gertlers, kuru tur aizdomās par koruptīviem darījumiem ar Kongo Demokrātisko Republiku, un Pakistānas ķirurgs Muhtars Hamids Šahs – viņš vadījis noziedzīgu orgānu transplantācijas tīklu, kuram par upuriem kļuva pakistāņu strādnieki. Savukārt no Krievijas amatpersonām decembrī pēc ASV Valsts kases pieprasījuma sarakstā iekļauts Čečenijas Autonomās republikas prezidents Ramzans Kadirovs un Čečenijas tiesībsargājošo iestāžu augsti pārstāvji par viņu saistībām ar slepkavībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
17 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tiesas prāvā lepojās ar sarīkoto asinspirti! Masu slepkava Norvēģijā grib pirmstermiņa atbrīvošanu
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pārtikas cenu kāpums vēl nav sasniedzis griestus.” Eksperte skaidro, kāpēc cenas vēl kāps 27
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik Latvijā esam jauna Covid-19 viļņa sākumā.” Epidemiologs prognozē, kad tas varētu beigties
31 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Šī valdības PR akcija sabiedrībai diemžēl ļoti dārgi maksās,” Valainis atklāj, ka omikrona apkarošanas plāna nemaz nav
45 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sniegputenis un vētrains vējš. Cik postošs tas būs? Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām
09:16
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO
08:54
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vai bija pareizi, ka divpadsmitgadniekiem deva tikpat lielu vakcīnas devu kā pieaugušajiem?
08:46
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Svarīgi šajā laikā nepazaudēt kaut kādu vērtību sistēmu, kas diemžēl sāk brukt un jukt!” Saruna ar Jāni Lūsēnu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ziemeļrietumiem tuvojas kārtējais ciklons. Laika prognoze trešdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Puče: Covid-19 pastrādājis kā sanitārs – esam atteikušies no liekā
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Reģionālajā transportā strauji samazinās biļešu tirdzniecības pārkāpumi
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
17 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ogres novadā būs jauna siera ražotne, kurā taps vēl nenogaršoti “Sier­Štelle” našķi
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvieši izstrādā betonu 3D drukāšanai, kas būtu piemērots Latvijas mainīgajiem laikapstākļiem
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tiesas prāvā lepojās ar sarīkoto asinspirti! Masu slepkava Norvēģijā grib pirmstermiņa atbrīvošanu
13 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Slēpotājiem nesaskaņas pirms olimpiskajām spēlēm, iesaistīta pat policija 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
17 stundas
IK
Ieva Kustova*
Ziņas
Ieva Kustova: Pērn vidējais latvieša auto vecums 14 gadi. Vai tuvākajos gados brauksim zaļāk?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
18 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju? 114
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami? 33
23 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi 1
19 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
1 diena