Kultūra
Kultūrpolitika

Ārkārtas stāvoklī vairāk lietoja nelegālo saturu, atklāj torrentu vietņu audits Latvijā0

Foto: UNSPLASH

Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Valstī ieviestā ārkārtējā stāvokļa laikā bijis novērojams nelegālo datu lejupielāžu vietņu apmeklējumu skaita pieaugums, secināts SIA “Gemius Latvia” veiktajā pētījumā “Latvijā populārāko torrentu vietņu audits un to auditorijas izpēte”, kas no šā gada aprīļa līdz maijam noticis pēc Kultūras ministrijas pasūtījuma.

Secināts, ka aprīlī Latvijā desmit populārākās nelegālās datu lejupielādes vietnes torrentus apmeklējuši gandrīz 116 000 interneta lietotāju, kopā veicot 11 miljonus lapu skatījumu.

Salīdzinot februārī – 114 000 interneta lietotāju un seši miljoni lapu skatījumu, bet martā – 136 700 un 10 miljoni.

Apmeklētāju skaita un lapu skatījumu pieaugums martā un aprīlī skaidrots ar to, ka martā tika ieviests ārkārtējais stāvoklis valstī, un iedzīvotājiem bija vairāk laika dažāda digitālā satura patēriņam.

Torrentus pēdējā pusgada laikā lietojis gandrīz katrs piektais Latvijas iedzīvotājs, pie tam 66% tos lietojuši reizi mēnesī vai biežāk.

Aptaujas dalībnieki norādījuši, ka visbiežāk lejuplādētais saturs ir filmas (67,7%) un seriāli (43%), kā arī datorspēles (35%) un datorprogrammas (31,7%). Mūziku lejuplādējuši 27,7%, savukārt e-grāmatas 15,1% un attēlus – 7,4%.

Kā galveno iemeslu, kas pamudina lietot torrentus, respondenti norādījuši satura nepieejamību citā veidā un ērtu piekļuvi bezmaksas saturam.

Torrentu vietnes biežāk apmeklē vīrieši (62,5%), kuri arī veic šajās lapās trīs reizes vairāk lapu skatījumu. Sievietēm ir nedaudz lielāks vienas lapas skatījuma ilgums, tomēr kopumā visās nozīmīgākajās metrikās augstāki rādītāji ir vīriešu auditorijai.

Lielākoties torrentu vietnes izmantojuši interneta lietotāji vecumā 35 līdz 44 (26%), kuri arī veikuši lielāko daļu lapu skatījumu šajās vietnēs (41%).

Viena apmeklējuma laikā visilgāko laiku torrentu lejuplādes vietnēs pavada lietotāji vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem (nedaudz vairāk kā septiņas minūtes).

Lielākā daļa no torrentu vietņu apmeklētājiem ģimenē sarunājas latviešu valodā. Taču viens krievu valodā runājošs interneta lietotājs veic par diviem apmeklējumiem (13) torrentu vietnēs vairāk, nekā latviešu valodā runājošais (11).

Lielākoties torrentu lejupielādes lapas apmeklējuši biroja darbinieki (26,6%) un strādnieki / tehniskie darbinieki (26,28%).

Visbiežāk lejupielādētais saturs ir angļu (46%) vai krievu (41,4%) valodās, taču 10,3% norādījuši, ka lejupielādē saturu arī latviešu valodā.

Saistītie raksti

Lielākā daļa (67%) aptaujas dalībnieku, kas lietojuši torrentu vietnes pēdējā pusgadā, dzīvo Rīgā vai Rīgas rajonā.

No torrentu auditā aplūkotajām vietnēm visās video un audio saturs pieejams angļu valodā, septiņās video un audio saturs pieejams krievu valodā, un tikai divās video un audio saturs pie-ejams latviešu valodā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
2 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
2 stundas
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“2100. gadā Latvijā iedzīvotāju skaits saruks līdz 350 tūkstošiem!” Ārsts Gruntmanis par Latvijas pamešanu, Covid-19 un politiku 10
Intervija 9 stundas
LE
LETA
Veselam
Covid-19 sasniedzis arī Krimuldas novadu
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Cēsiniece iekritusi rūdīta krāpnieka nagos. Naudas izvilināšanai izmantota īpaša shēma
6 stundas