Jūlijs Beļavnieks
Jūlijs Beļavnieks
Foto: Agnese Gulbe/LETA

Jūlijs Beļavnieks: Atgriežoties pie publicētā. Kas aizstāvēs piena ražotājus? 8

Jūlijs Beļavnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
Lasīt citas ziņas

Valsts kontrole nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, ka nelietderīgi iztērēti pandēmijas krīzes pārvarēšanai lauksaimniekiem, tajā skaitā piena ražotājiem, valdības atvēlētie līdzekļi, ar ko “Latvijas Avīze” iepazīstināja 14. aprīļa publikācijā “Govij “štepseli izraut nevar””. Valsts kontroles secinājumiem nepiekrītu.

Publiski tiek apgalvots, ka, pēc revidentu aplēsēm, valsts atbalsts piena lopkopības nozarē par vismaz 7,3 miljoniem eiro pārsniedza ieņēmumu samazinājuma apjomu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret ražojošajām saimniecībām iestājās arī Valsts agrārās ekonomikas institūta pārstāvji, uzskatot – “ja ir kompensēts par daudz, tas nozīmē, ka nauda nav izlietota paredzētajam mērķim”.

Nopietnu secinājumu izdarīšanai vajadzētu vadīties nevis no aptuvenām aplēsēm, bet gan no objektīviem datiem.

Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas, piena govju ganāmpulku īpašnieku ienākumi sāka krasi samazināties ar 2020. gada aprīli, kad piena pārstrādes uzņēmumi un piena iepircēji, aizbildinoties ar Covid-19 krīzi, samazināja piena iepirkuma cenu.

Latvijas piena ražotāju ienākumi katru mēnesi samazinājās par 3,5 miljoniem eiro, līdz gada beigām sasniedzot 20,3 miljonus eiro.

Aptuveni tādu summu ienākumu stabilizēšanai arī Lauku atbalsta dienests izmaksāja 5103 slaucamo govju ganāmpulku īpašniekiem (nevis 9040 pretendentiem, kā to apgalvo Valsts kontrole).

Ievērojot to, ka iepirkuma cenu samazināja visi piena iepircēji un ienākumu samazinājums skāra visus piena ražotājus, pareizs bija Zemkopības ministrijas lēmums atbalstu izmaksāt pēc vienotām likmēm par visām slaucamajām govīm, nevis vērtēt katru saimniecību individuāli.

Piena ražotāji ir pilnībā atkarīgi no piena pārstrādes uzņēmumu un piena iepircēju diktētajiem noteikumiem. Atšķirībā no graudiem pienu ilgstoši nevar uzglabāt, gaidot izdevīgākas cenas piedāvājumu.

Covid-19 vai citu apstākļu ietekmē par 10 līdz 40 procentiem ir pieaugušas cenas rapša raušiem, sojas spraukumiem, minerālbarībai un citiem nozares darbībai nepieciešamajiem resursiem.

Ražošana tikai tad var normāli attīstīties, ja cena par pārdoto produkciju ir nedaudz augstāka par ražošanas pašizmaksu.

Piena lopkopībā uz izdevumiem jāattiecina ne tikai tiešās ar piena ražošanu saistītās izmaksas (~29 centi par kilogramu piena), bet arī zaudējumi, kas saistīti ar slaucamo govju brāķēšanu un to realizāciju, kā arī zaudējumi no bullīšu pārdošanas.

Nozares kopējie izdevumi, attiecinot tos uz ražotā piena tonnu, sasniedz ~35 centus par kilogramu piena. Tādu cenu vidēji maksā Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Piena ražotājus savulaik skāra neiegūtie ienākumi pēc Krievijas embargo ieviešanas 2014. gada augustā.

Pirmos trīs gadus tika saņemts ES un valsts atbalsts ienākumu krituma kompensēšanai, bet tāda atbalsta vairs nav, lai gan cenu samazinājums joprojām turpinās. Piena ražotāju nesaņemtie ienākumi sešos gados jau pārsnieguši 230 miljonus eiro, cenu “šķēres” joprojām pastāv.

Latvijas tautsaimniecībā vidējā bruto darba samaksa jau pārsniegusi 1100 eiro mēnesī, savukārt Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijā ietilpstošajās saimniecībās vidējā bruto alga 2019. gadā bija tikai 856 eiro, bet būtiski zemāka vidējā bruto alga (533 līdz 645 eiro) tā bija piena ražošanas saimniecībās.

Algu paaugstināšanu darbiniekiem ar tam sekojošu sociālā nodokļa iemaksu pieaugumu limitē nesamērīgi zemā samaksa par saimniecībās ražoto produkciju.

Par absurdu jāuzskata tas, ka, samazinot piena iepirkuma cenas, pārstrādes un tirdzniecības uzņēmumi gatavajai produkcijai tās palielina, nodrošinot virspeļņu sev, bet lauksaimniekus – piena ražotājus – virzot uz maksātnespēju. Konkrēts piemērs.

Valmierā ražotajam un “Elvi” veikalu tīklā realizētajam 20% skābajam krējumam 450 g iepakojumā 2013. gada septembrī pārdošanas cena bija 1,31 eiro, bet 2020. gada septembrī – 1,75 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt par piegādāto svaigpienu 2013. gada augustā maksāti 314,59 EUR/t, bet 2020. gada septembrī – 269,20 EUR/t.

Ja netiks normalizētas piena pārstrādes uzņēmumu maksātās svaigpiena iepirkuma cenas, tad piensaimniecības nozari var piemeklēt cukurbiešu un linu audzētāju liktenis. Vai būs kāds, kas aizstāvēs piena ražotājus?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dabaszinības varēšot apgūt mežā – kopīga piedzīvojuma veidā, ierosina “Latvijas Valsts meži”
Lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augtākās izglītības iestādē turpināsies uzņemšana līdz 31. augustam 1
Vienoti pret spāņu negantniekiem – kailgliemežiem mūsu dārzos
Ģenētiski modificēta pārtika Latvijā nav pieejama, tomēr dažos produktos ĢMO atrodami 11
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina Slaidiņš 2
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Lasīt citas ziņas
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
Kā efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem 45
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 145
“Beigās nekad nevar saprast, kas pieņem lēmumus.” Politikas apskatnieks par vēlētāju krāpšanu
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot 1
Visvairāk pērkot divistabu dzīvokļus mikrorajonos cenu diapazonā no 50000 līdz 100000 eiro. Iespējams 30 dzīvokļu pārdoti termiņuzturēšanās atļauju dēļ
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
FOTO. Ziedi, smaidi, skatītāju ovācijas, bildēšanās ar faniem: Jūrmalā izskanējis sirsnīgs Guntara Rača koncerts
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
Antonevičs: “Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums” 13
VIDEO. Deg un sprāgst okupētajā Krimā – sākta iedzīvotāju masveida evakuācija, dzelzceļa satiksme pārtraukta 21
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Visvairāk pērkot divistabu dzīvokļus mikrorajonos cenu diapazonā no 50000 līdz 100000 eiro. Iespējams 30 dzīvokļu pārdoti termiņuzturēšanās atļauju dēļ
13:35
FOTO. Ziedi, smaidi, skatītāju ovācijas, bildēšanās ar faniem: Jūrmalā izskanējis sirsnīgs Guntara Rača koncerts
13:21
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
12:45