Kultūra
Latvijā

Atjaunos Tējas namiņu un arkveida mūri Elejas muižas parkā3

Foto: Jelgavas novads

Ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” atbalstu Elejas muižas parkā būs iespējams restaurēt autentisko Tējas namiņu un Zemgales reģionā tik reto arkveida mūra sienu, liecina informācija portālā jelgavasnovads.lv.

Savulaik Kurzemes klasicisma pērle, izcilais būvniecības paraugs Eiropā – Elejas muižas ansamblis – ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas patlaban atrodas avārijas stāvoklī.

Elejas muiža, Teātra un Viesu nams ir privātīpašums, taču pārējā parka daļa arvien ir pašvaldības īpašumā, un tieši Elejas muižas parkā katru gadu norit gan novada svētki un citi sarīkojumi. Parkā atrodas un muižas ēku ansamblī ietilpst arī Tējas namiņš, savukārt gar ceļmalu uz šo kultūrvēsturisko ēku kompozīciju ved daļēji sabrucis arkveida mūris. Jelgavas novada pašvaldība jau vairākkārt meklējusi finansējuma piesaistes iespējas gan parka labiekārtošanai, gan ēku, būvju restaurācijai.

Īstenojot projekta galvenās aktivitātes, tiks ņemtas vērā vēsturiskās ieceres un plānojums, kas rasts vēsturiskās informācijas analīzē – kartogrāfiskajos materiālos, vēsturisko ēku projektos, aprakstos, vēsturiskās fotogrāfijās, raksta portāls.

Paredzams, ka restaurācijas procesā iesaistīsies arī topošie restauratori, kas šo amatu apgūst Zaļenieku Komerciālajā un amatniecības vidusskolā. Ar savu pieredzi restaurācijas darbos dalīsies arī arhitekts un būvinženieris no Kultūras mantojuma pētniecības institūta Norvēģijā.

Būtiskākie būvdarbi Elejas muižas parkā plānoti 2015. gadā, savukārt projekta atklāšanas konference plānota šā gada 30. septembrī Elejas Saieta namā.

Projektu līdzfinansē EEZ Finanšu instruments, tā kopējās izmaksas ir 293 346,69 eiro, no tiem EEZ finansējums: 211 942,99 eiro, valsts līdzfinansējums: 37 401,70 eiro, Jelgavas novada pašvaldības finansējums – 44 002 eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.